Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dati-mi o solutie MERCEDES VITO AN 2000
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
lupitu
Dupa ce merg in viteze mari (iv-v) 1-2 Km nu mai trece de 3000 rot/min.
Daca opresc motorul si il las 2-3 minute functioneaza normal.
In regim urban functioneaza normal.

delu@xnet.ro
Felix60549
Eu lucrez intr-un domeniu unde am si un astfel de tip de auto numai ca este pe post de Descarcerare-sa nu aiba nimeni nevoie de asa ceva- si acum vreo doua luni se intampla aceeasi chestie. Oricat incerca sa mearga mai mult de 3000 nu vroia si se si mai oprea din cand in cand. A fost cu ea la Iasi, la un service si undeva in zona filtrului de aer sau ulei exista o sonda care nu mai lucra. Scotea un fel de sfarait si nimic mai mult. Asa mi-au spus colegii, dar daca doresti ma interesez mai in amanunt si iti spun.
Au schimbat acea sonda si acum e ca si noua.
malin34426
E o problema de asigurare -control presiune turbo (admisie aer). atunci cand o simte, intra in erore si functioneaza cu memoria de urgenta limitand turatia motor pentru a nu se distruge ceva sau a ta obliga sa mergi la service. eroarea fiind sporadica, se autoreseteaza la luarea contactului, ramanand in memoria de erori defectul. pune-o pe tester.
cred ca ai probleme cu ajutajul de geometrie variabila al turbinei care se blocheaza si nu realizeaza presiunea necesara inscrisa in plaja de verificare a functionarii , dar pot fi si multe altele( debitmetru aer, senzor presiune trbo, filtru aer murdar,furtun fisurat.
Felix60549
M-am interesat:
Este sonda din filtru de motorina, care pur si simplu cei din service au schimbat-o.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.