Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre consum,
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
cristoloveanu57946
M-am pacalit sau mai bine zis m-au pacalit.

Am un Kalos cu cutie automata, consumul urban este intre 12 si 15 % ,fara exagerare.
Imi scoate peri albi acest consum.
Va intreb daca merita montata o instalate de gaz pe ea.
G e o r g e
pe vremea asta consumul ala este normal .
danmatyas
12-13% pe frigul asta de afara, cu cutie automata e un consum normal.
cristoloveanu57946
Mie frica, consumul pe care l-am precizat este de cand am cumparat-o, mai 2005
Dar ce stiti despre instalatia pe gaz, merita montata?
Nexxus
Teoretic, se poate dar eu unul nu am auzit ca cineva cu Kalos sa-si fi pus instalatie pe gaz. Ce pot sa-ti spun cu siguranta este ca pe Cielo se preteaza de minune instalatia pe gaz, ori, avand in vedere ca Chevy Kalos este cam Daewoo Cielo... concluzia o tragi tu singur.
Oricum, nu cred sa fie probleme d.p.d.v. al motorului daca il treci pe gaz. Dar probleme vei avea la garantie, astia de prin service-uri de'abia asteapta sa atingi ceva ca hop, iti iau garantia.

P.S. consumul este cel normal. Eu am Kalos 1.4 16v - cutie manuala- si scot cam 11 acum iarna. Deci...
chevy
Cristoloveanu: si eu am un Kalos cu cutie automata si nu imi consuma mai mult de 8,5 % in oras. Cum ai facut tu consumul? Cati km. mergi cu masina zilnic? Nu mi se pare ceva normal la masina ta.
James Kilowatt
MErge gaz si pe Kalos, unii concesionari seriosi o vand de noua pe GPL

http://www.fr.chevrolet.be/modeles-et-prix...is-raisons.html

Toata gama este oferita pe GPL, mai putin Captiva, Matiz si Epica.

LA francezi e pana si matizul pe GPL
http://www.cfbp.fr/?p_idref=854
Astia sunt teribil de zgarciti... biggrin.gif

@George
In linkul ala e si Subaru wink.gif
Mie mi-ar placea un Saab turbo pe GPL... se poate... smile.gif
Cristi36190
Se pune instalatie GPL Euro 4, costa cam mult: 800 euro. Daca mergi mult in oras si faci mai mult de 15000km/an poate merita. Asteapta insa sa se termine garantia de 3 ani ca sunt cam scumpe reparatiile pe banii tai sad.gif.
Pana atunci incearca sa-ti schimbi stilul de condus, o cutie automata pate schimba si cand vrei tu, in functie de cum bagi piciorul in ea (fa in asa fel incat sa nu sara turatia de 3200-3500 rpm, atat e optim la un motor de 1,4L)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.