Help - Search - Members - Calendar
Full Version: leasing SH din UE
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
Mihai33451
vreau sa cumpar o masina din UE (austria). exista vreo firma de leasing care ma poate ajuta sa o cumpar???? am inteles, si corectacti-ma de gresesc, ca in cazul leasingului s-ar plati ceva mai putine taxe....

in mod normal (fara leasing) taxele -accize +TVA- se ridica la vreo 6500 eur, iar in cazul leasingului doar 1500 eur. e oare adevarat?

apreciez orice sugestie....


multumesc anticipat,
dutu65393
In general firmele de leasing nu prea se incurca cu chesti din astea marunte (asta iti pot spune sigur), in general se incheie un protocol intre firma de leasing si firma din tata respectiva.

Dar de ce vrei sa o achizitionezi din Austria ??
Nu o poti gasi si in Romania ??
Daca nu sunt prea indiscret ce marca este masina ????
Mihai33451
nu este o chestie "marunta". sau cel putin nu pentru mine. dar, ca idee, masina este un Volvo S80 din 2003, 2900 cmc turbo, benzina, geartronic, etc. tocmai din cauza motorului (cam mare ce-i drept) numai accizele sunt de vreo 4000 eur...


macar ajutati-ma cu un sfat, o solutie, ceva....

chiar imi place masina :romania:
madalina
Si in cazul leasingului, accizele se platesc la valoarea integrala a masinii.

Doar taxele vamale se platesc la valoarea reziduala (cel putin la masinile noi).
Cipicanu`
Madalina are dreptate.

Am un prieten care si-a luat un 5-ar din asta nou din Germania, nevasta-sa a fost dupa el...l-a adus si l-a bagat pe leasing la Sebastian Leasing. Intereseaza-te la firma asta...poate merge.
Mihai33451
multumesc pentru sfat. pentru sebastian leasing se poate o adresa sau un numar de telefon?

mercic,
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.