Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mazda 3 sedan vs citroen C4 berlina vs alfa romeo 147
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
MadMax
Salutare tuturor

As vrea sa imi cumpar o masina noua si m-am oprit la cele 3 masini. Toate sunt pe benzina. Ce m-a interesat: raportul pret-fiabilitate-finisaje-design sa fie optim si sa nu fie prea comuna. Pretul CIP maxim de care dispun este de 15.000 euro si masina va fi luata in leasing.

Mazda 3 sedan - cip 13.925 euro, versiunea 1.6 R4 DOHC - TE

Citroen C4 berlina - cip 12.605 euro, 1.6 16 V SX

Alfa Romeo 147 - cip 14.475 euro, 1.6 TS Impresson

Masina va fi folosita in mod normal pentru 2 persoane dar va trebui din cand in cand sa faca fata si anumitor rude biggrin.gif .
florin55503
un mic clasament

1 mazda 3
2 alfa 147
3 hai sa zicem citroen
G e o r g e
1mazda
2alfa
3citroen

designul trebuie sa fie pe gustul tau nu al nostru.
CRG
idem George. Mai am si senzatia ca 147 e cam micuta. Asa e? Si mai stiu de la proprietari ca nu prea rezista suspensiile la romanica.

C4 e destul de noua, nu prea stim cum sta deocamdata. am cam ajuns sa am alergie la frantuzoaice.. blink.gif

Mazda 3: nu uita inca 6% taxe vamale, pentru o mai buna comparabilitate. Motorul (daca tin bine minte) este luat de la Ford. Nu stiu cum sta la fiabilitate, dar avand in vedere ca e made in Japan.. Intretinerea e destul de scumpa.
dutu65393
Salut !!!!

Sunt reprezentantul unui dealer Mazda din Bucuresti (AUTO MAZ), iar in ceea ce priveste intretinerea unei Mazda 3 va pot contrazice(DL. CRG), este mai ieftina decit la Alfa cu siguranta, iar in ceea ce priveste C4 nu ma pot pronunta.

In caz ca esti interesat de o Mazda 3 (dl. George) de ce nu ne faci o vizita sa discutam si eventual sa programam un test drive, pentru a te convinge de calitatile acesteia.

Observ ca pretul CIP maxim in care vrei sa te incadrezi este de 15 000 Eur. Sunt sigur ca vom gasi o alternativa la acest pret (destul de avantajoasa) bicycle.gif .
cosmin45741
zau!
ia ziceti-ne dvs. pe forum cat costa intretinerea unei mazda diesel?
si apoi facem o comparatie cu audi si mercedes...
e bine asa?

on topic:
mazda 3 e o masina frumoasa, pacat de service...
pe de alta parte mi se par cam multi bani pt. o subcompacta pe benzina, adica la banii astia cred ca ai putea sa-ti iei o sase pe benzina, daca tot vorbim de mazda...
si cum tot sunt cam satul de mazde, eu votez:
1).alfa 147
2).mazda 3
3).citroen c4
dutu65393
Daca dvs. sunteti "satul" de Mazda atunci ce mai cautati pe forum la Mazda.
Va raspund scurt pentru o Mazda 6 CD 1200 EUR +TVA reviziile (obligatorii) pana la 90 000 km inclusiv.
dutu65393
Cum vi se pare dl Cosmin ??????

Asta e pretul pe care service-ul nostru il practica(si nu avem nici o legatura cu ROMCAR-UL).

Daca sunteti dezamagit de service-ul la care faceti dvs. revizia autoturismului va invitam sa incercati si la noi.
CRG
Cosmin e din Bacau..

Sincer, Mazda 3 mi se pare destul de scumpa pentru clasa ei. Iar la intretinere e scumpa daca o compari cu o corolla.
E o masina superba, nu mai zic ca sunt super multumit de alegerea facuta de mine. Din cate stiu si modelul 3 si 6 sunt facute la Hofu, in aceeasi fabrica.
cosmin45741
in 3 revizii am dat cam 1000 de euro si masina are 40000 km (am fost suficient de dobitoc sa nu o "las" sa mearga chiar 15000)...cam cu 75% mai scump decat la un c classe diesel, la acelasi service (CASA AUTO) :bash:
nu aveti nici o legatura cu romcar-ul? de unde luati piesele?
si apoi nu totul inseamna revizii...ia ziceti-ne cat costa spre exemplu un kit de distributie sau un set de placute de frana...stiu ca o janta de tabla pe 15 e in jur de 130 de euro la romcar :bash: de unde scoateti preturile astea dlor? sau ne credeti ultimii prosti?
parerea mea e clara: servisarea mazda in Ro (probabil ca nu vand asa de mult si trebuie sa-si scoata cumva parleala) e aberant de scumpa, nu scumpa...
nu-i o marca premium, domnilor

later edit: acum am observat... calculul e simplu: 1200 euro+ tva= 1500 euro / 6 revizii= 250 euro o revizie...mai ieftin cu 50 de euro fata de romcar (aia mi-au echilibrat si rotile pt ca cica e obligatoriu)
stiti cat costa in Bacau, la reprezentanta AUDI, revizia unui A6 2.0 TDI? o idee mai ieftin (8 milioane)....dar audi a6? hmmm singura legatura cu mazda e cifra 6 blush.gif
stiti cat e intretinerea la 20000 km la un c classe? tot 8 milioane...
sa nu mai vorbesc de toyota avensis, opel vectra, care sunt concurenta directa
S O R I N
QUOTE(cosmin45741)
sa nu mai vorbesc de toyota avensis, opel vectra, care sunt concurenta directa



Revizie avensis 15 mii km= 3 150 000 lei

Revizie avensis 30 mii km =in jur de 5,5 mil

Scuze pt off topic. blush.gif
DORU
Dintre cele 3 variante pe care le ai in vedere, eu as alege Citroen C4 fara nici o ezitare: cel mai mare ca spatiu, cel mai ieftin, cel mai nou dpdv al conceptiei.
MadMax
Sa inteleg ca intre cele 3 intretinerea la Mazda este cea mai scumpa?
madalina
Intretinerea la mazda este scumpa. La Inscut, serviceul Automaz, dintre toate masinile ce se pot repara acolo, mazda are ora de manopera cea mai scumpa. N-am mai fost acolo de ceva timp, insa pe usa la receptie aveau : manopera dacai, x, manopera daewooo y, manopera marci straine z, manopera Mazda z. Era in jur de 650.000 ora de manopera. este mai ieftina decat la Romcar, insa pretul pieselor este dat de importator, iar importator este Romcar. Asa ca si daca Automaz ar avea numai 2-3% adaos comercial, piesele tot scumpe ar fi.

Partea buna este ca trebuie sa inlocuiestei piese extrem de rar, spre deosebire de suratele din comparatie.
HalbaSus
Eu zic 147 (din motivul pur subiectiv ca e cea mai frumoasa)...

Ah, si exista acum A3 simplu (nu sportsback) cu grila singleframe... nu ca as recomanda-o... mai ales ca e doar un facelift... si e o masina scumpa ca naiba... dar ziceam si eu asa...
Impulse
Eu din toate as alege Mazda. Dar daca ziceti ca service-ul mai costa o masina pai atunci as lua Citroenul. Alfa nu ma da pe spate.
ncristi
Mazda si C4 sau C4 si mazda....smile.gif
MadMax
Hm, vad ca daca la inceput majoritatea opiniilor inclinau spre mazda iar pe ultimul loc citroenul C4, acum, trecand prin optiunea alfa 147, C4 a trecut pe primul loc :scratchchin:
Deci ar fi : Mazda 3 - fiabila dar cu intretinere ff.scumpa

Alfa 147 - design super dar cam prost cu fiabilitatea (totusi se aude ca s-a mai imbunatatit ceva in ultimul timp)

Citroen C4 - prea noua sa se afirme mai multe despre ea (poate unii propietari sa mai aduca unele clarificari)

Corectati-ma daca gresesc.
ncristi
QUOTE
Citroen C4 - prea noua sa se afirme mai multe despre ea (poate unii propietari sa mai aduca unele clarificari)


www.clubcitroen.ro

Masiana este reusita si cred ca raportul caliate/pret o avantajeaza clar...cel mai bun dintre cele 3 smile.gif
MadMax
Multumesc pt link Cristi. Am vazut ca totusi sunt ceva probleme la C4. Sa fie poate doar datorita "bolilor copilariei" ? Incet incet am ajuns sa inclin intre mazda 3 si C4
CRG
auzi George, tu ai vazut masinile in carne si oase? ca eu am vazut C4 si m-a oripilat calitatea finisajelor interioare, plastice peste tot. no offence, dar nu se compara cu celelalte doua..

fa si tu un drive test (eventual fix cu motorul dorit) si spune-ne apoi cum stau treburile. De asemenea, mergi la dealeri si vezi ce poti obtine suplimentar. preturile si conditiile se mai pot negocia.. whistling.gif
dutu65393
QUOTE(cosmin45741)
in 3 revizii am dat cam 1000 de euro si masina are 40000 km (am fost suficient de dobitoc sa nu o "las" sa mearga chiar 15000)...cam cu 75% mai scump decat la un c classe diesel, la acelasi service (CASA AUTO) :bash:
nu aveti nici o legatura cu romcar-ul? de unde luati piesele?
si apoi nu totul inseamna revizii...ia ziceti-ne cat costa spre exemplu un kit de distributie sau un set de placute de frana...stiu ca o janta de tabla pe 15 e in jur de 130 de euro la romcar :bash: de unde scoateti preturile astea dlor? sau ne credeti ultimii prosti?
parerea mea e clara: servisarea mazda in Ro (probabil ca nu vand asa de mult si trebuie sa-si scoata cumva parleala) e aberant de scumpa, nu scumpa...
nu-i o marca premium, domnilor

later edit: acum am observat... calculul e simplu: 1200 euro+ tva= 1500 euro / 6 revizii= 250 euro o revizie...mai ieftin cu 50 de euro fata de romcar (aia mi-au echilibrat si rotile pt ca cica e obligatoriu)
stiti cat costa in Bacau, la reprezentanta AUDI, revizia unui A6 2.0 TDI? o idee mai ieftin (8 milioane)....dar audi a6? hmmm singura legatura cu mazda e cifra 6 blush.gif
stiti cat e intretinerea la 20000 km la un c classe? tot 8 milioane...
sa nu mai vorbesc de toyota avensis, opel vectra, care sunt concurenta directa


Nu stiu de unde sti tu scoriile astea de revizi Audi sau la restul ai fost tu personal sau stam sa ne tiganim aici pe forum, iti pot spune sigur (cunosc si eu oameni pe acolo doar sunt in domeniul auto si mai am si eu colegi de facultate pe la alte firme) ca la

Sckoda Octavia TDI revizia 1200 RON
Seat Ibiza 1.4i 700 RON
si pot continua................................. deci ma indoiesc ca AUDI are asemenea costuri la revizii cum zici tu

Daca tot ai intrebat si de preturi la Mazda (1 438eur reviziile, deci 238 eur revizia) :

-placute de frane fata 120 eur + TVA;
-chit de distributie 331 eur + Tva;
- janta 15" 78 eur + TVA

Pentru alte nelamuriri contactatine
dutu65393
QUOTE(madalina)
Intretinerea la mazda este scumpa. La Inscut, serviceul Automaz, dintre toate masinile ce se pot repara acolo, mazda are ora de manopera cea mai scumpa. N-am mai fost acolo de ceva timp, insa pe usa la receptie aveau : manopera dacai, x, manopera daewooo y, manopera marci straine z, manopera Mazda z. Era in jur de 650.000 ora de manopera. este mai ieftina decat la Romcar, insa pretul pieselor este dat de importator, iar importator este Romcar. Asa ca si daca Automaz ar avea numai 2-3% adaos comercial, piesele tot scumpe ar fi.

Partea buna este ca trebuie sa inlocuiestei piese extrem de rar, spre deosebire de suratele din comparatie.


Aici ai dreptate manopera este 14 eur +TVA dar la :
BDT=17+TVA;
ROMCAR=21+TVA
Totusi e reprezentanta Mazda (sunt niste costuri pentru a fi reprezentanta Mazda, de la scule pana la aparate, documentatie etc. de aici si pretul), oricum suntem cei mai ieftini, nu????
madalina
Sunteti cei cu tariful cel mai mic, cu amabilitatea cea mai mare, cu taxarea pe timpul efectiv lucrat si nu n ore pentru schimbat o siguranta, o revizie obinuita dureaza cateva ore si nu cateva zile cum se intampla la Romcar, insa, in comparatie cu alte marci, tot costa mult revizia. Dar masinile sunt excelente.

Eu doresc vanzari cat mai mari, clienti cat mai multi Automazului, poate reusiti sa deveniti voi importatori, desi sansele tind spre 0, tinand cont de cat de magari sunt cei de la Romcar cu clientii.
dutu65393
QUOTE(madalina)
Sunteti cei cu tariful cel mai mic, cu amabilitatea cea mai mare, cu taxarea pe timpul efectiv lucrat si nu n ore pentru schimbat o siguranta, o revizie obinuita dureaza cateva ore si nu cateva zile cum se intampla la Romcar, insa, in comparatie cu alte marci, tot costa mult revizia. Dar masinile sunt excelente.

Eu doresc vanzari cat mai mari, clienti cat mai multi Automazului, poate reusiti sa deveniti voi importatori, desi sansele tind spre 0, tinand cont de cat de magari sunt cei de la Romcar cu clientii.


Multumim, multumim frumos de aprecieri...

Este normal ca o masina fabricata in Japonia sa aiba costuri mai mari decat masinile fabricate in Europa, deoarece si masinile si piesele sunt supuse Taxelor Vamale... nu mai zic de costurile de transport.
Sa speram ca taxele vamale se vor reduce din luna Iunie 2006 cand se vor stabili noile reglementari vamale.

Si chiar speram sa devenim importatori, mai ales din 2007 cand se va schimba legea concurentei si nu vor mai exista importatori unici pentru o anumita marca, lucru f. pozitiv pentru clienti deoarece va creste concurenta. In plus la urechile noastre a ajuns un zvon, cum ca Mazda nu este deloc multumita de Romcar (politica si realizari) si vor sa ai retraga dealership-ul....
ncristi
QUOTE
Multumesc pt link Cristi. Am vazut ca totusi sunt ceva probleme la C4. Sa fie poate doar datorita "bolilor copilariei"


Orice masin are probleme...ideea este sa ai si putin noroc atunci cand faci achizitia smile.gif
cosmin45741
QUOTE(dutu65393)
Nu stiu de unde sti tu scoriile astea de revizi Audi sau la restul ai fost tu personal sau stam sa ne tiganim aici pe forum, iti pot spune sigur (cunosc si eu oameni pe acolo doar sunt in domeniul auto si mai am si eu colegi de facultate pe la alte firme) ca la

Sckoda Octavia TDI revizia 1200 RON
Seat Ibiza 1.4i 700 RON
si pot continua................................. deci ma indoiesc ca AUDI are asemenea costuri la revizii cum zici tu


wrong!
octavia tdi revizia e intre 4 si 7 milioane...
vw-audi am informatii certe de la cybernet bc, mai mult nu-ti zic, dar ai putea sa dai un tel. sa te convingi...
pretul la janta a fost comunicat prin tel de cei de la romcar (am vrut sa-mi pun iarna trecuta jante si cauciucuri de iarna si am sfarsit prin a-mi cumpara jante de aliaj blush.gif )
iar de mercedes, e simplu sa te interesezi, doar sunteti companii "surate"
dutu65393
QUOTE(cosmin45741)
QUOTE(dutu65393)


Nu stiu de unde sti tu scoriile astea de revizi Audi sau la restul ai fost tu personal sau stam sa ne tiganim aici pe forum, iti pot spune sigur (cunosc si eu oameni pe acolo doar sunt in domeniul auto si mai am si eu colegi de facultate pe la alte firme) ca la

Sckoda Octavia TDI revizia 1200 RON
Seat Ibiza 1.4i 700 RON
si pot continua................................. deci ma indoiesc ca AUDI are asemenea costuri la revizii cum zici tu


wrong!
octavia tdi revizia e intre 4 si 7 milioane...
vw-audi am informatii certe de la cybernet bc, mai mult nu-ti zic, dar ai putea sa dai un tel. sa te convingi...
pretul la janta a fost comunicat prin tel de cei de la romcar (am vrut sa-mi pun iarna trecuta jante si cauciucuri de iarna si am sfarsit prin a-mi cumpara jante de aliaj blush.gif )
iar de mercedes, e simplu sa te interesezi, doar sunteti companii "surate"


Salut Cosmin,

Nu vreau sa intru in polemica cu tine.

Observa ca esti posesor de Mazda asa ca daca pe viitor ai nevoie de informatii in ceea ce priveste aceasta firma de autoturisme iti stau la dispozitie.
_Titus_
QUOTE(dutu65393)
-placute de frane fata 120 eur + TVA;



la Ford Mondeo am luat placute Motorcraft pe fata cu 220 ron (cu tot cu tva)

La Mazda 3 mai mult de dublu ? :minigun:
Iulian HondaFan
QUOTE(dutu65393)
Daca tot ai intrebat si de preturi la Mazda (1 438eur reviziile, deci 238 eur revizia) :

-placute de frane fata 120 eur + TVA;
-chit de distributie 331 eur + Tva;
- janta 15" 78 eur + TVA

Pentru alte nelamuriri contactatine


nu ca vreau sa ii tin partea lui Cosmin... ne avem ca pisica cu canele blush.gif , da' numa' vreau sa mentionez ca un set de placute frane fata costa 53USD aici (tot la dealer, prob ca le pot lua pe net la jumate pretul). inteleg ca in Ro e marfa de import, hai va mai puneti un 10-15% adaos, dar pana la 145USD ( aprox 120USD) e ceva distanta. in plus placutele la Civic mi le-au schimbat abia la 80000km.

si mie mi se par preturile pentru revizii in Ro exorbitante.

pe mine la acelasi Civic reviziile pana la 100000km inclusiv au costat sub 1400 USD ( taxe incluse). nu vad nici un motiv pentru care in Ro, unde oricum salariile mecanicilor sunt mai mici preturile sa fie la nivelul asta.

cred ca e inca mult prea putina concurenta si mult prea multe monopoluri ( gen Romcaru' lu' nea Hrebe').

Cosmine, acilea Audi da revizii gratuite pana la 80000km... tongue.gif scuza da' nu pot sa ma abtin sa nu te intep si pe tine un pic blush.gif . mi-a intrat in reflex. biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
Cosmine, acilea Audi da revizii gratuite pana la 80000km... tongue scuza da' nu pot sa ma abtin sa nu te intep si pe tine un pic blush . mi-a intrat in reflex. biggrin

Ouch... that's so unfair sad.gif... vreau si eu revizii gratuite... pe mine la sharan reviziile ma costa in jur de 10-11 milioane iar la audi a4 costau un pic mai mult...
Iulian HondaFan
beneficiez cred de campania de cucerire a inimilor ( si portofelelor biggrin.gif ) americane pentru Audi... fiti si voi mai scortosi blush.gif ... strambati din nas si poate baga si in Ro... biggrin.gif

da' cum acolo toata lumea cade pe spate la numele de Audi...
Dany_s
[quote="dutu65393"][quote=cosmin45741]

Daca tot ai intrebat si de preturi la Mazda (1 438eur reviziile, deci 238 eur revizia) :

-placute de frane fata 120 eur + TVA;
-chit de distributie 331 eur + Tva;
- janta 15" 78 eur + TVA

[/quote]

Preturile astea includ si manopera sau doar piesele?
Oricum ar fi, mi se par absolut jignitoare astfel de preturi pt o masina de gen Mazda 3. E totusi o simpla compacta si atat si sa ceri omului(mai ales romanului care se stie ce salarii are) pt niste amarate de placutze de frana 120 euro este jaf la drumul mare.

PS: nu ai tu personal nici o vina, ci importatorii
Mihai63349
@Iulian
15% adaos? Esti naiv, Iuliane! Pai atata e la paine, nu la placute de Mazda cu care stai poate un an in stoc!
Vreau sa spun ca Romania nu e USA, asa cum iarna nu-i ca vara! biggrin.gif
In USA exista societate de consum in toate domeniile, chiar si la piese de schimb. Normal ca, daca vinzi mult, atat tu cat si ceilalti, te multumesti cu 15%. La noi, fiind societate de consum doar la nivelul painii si cartofilor, adaosurile sunt de multe ori peste 100% la unele produse, cum ar fi piesele de schimb la masinile mai rare pe piata. De-aia niste placute de frana de Mazda sau Honda vor fi intotdeauna mai scumpe decat unele de Renault, Skoda sau Opel.
madalina
Statul care pune 30% taxe la piese, 19% TVA, plus n taxe si impozite n-are nici-o legatura cu faptul ca Renault beneficiaza de anumite facilitati fiscale, ca europene nu platesc taxe vamale, nu?

Din start, daca pret renault=pret mazda, la consumatorul final, pret mazda cu minim 30% mai mare decat pret renault. Apoi sa ii multumim domnului Tiriac pentru cele mai mari tarife la manopera in grupul lui! :minigun:
Iulian HondaFan
QUOTE(Mihai63349)
@Iulian
15% adaos? Esti naiv, Iuliane! Pai atata e la paine, nu la placute de Mazda cu care stai poate un an in stoc!
Vreau sa spun ca Romania nu e USA, asa cum iarna nu-i ca vara! biggrin.gif
In USA exista societate de consum in toate domeniile, chiar si la piese de schimb. Normal ca, daca vinzi mult, atat tu cat si ceilalti, te multumesti cu 15%. La noi, fiind societate de consum doar la nivelul painii si cartofilor, adaosurile sunt de multe ori peste 100% la unele produse, cum ar fi piesele de schimb la masinile mai rare pe piata. De-aia niste placute de frana de Mazda sau Honda vor fi intotdeauna mai scumpe decat unele de Renault, Skoda sau Opel.


nu-mi spune ca la service de Mazda placutele de frana stau un an in stoc. blink.gif

in plus, managerii in RO nu par sa stie sa dezvolte un business. un profit mic acum, cuplat cu amabilitate si respect fata de client inseamna o afacere care va merge bine si va avea clienti pentru ani. in Ro exista insa mentalitatea tunului, a profitului rapid. aici un dealership ( incluzand service) este considerat profitabil la un 5-10%. iar majoritatea profiturilor vin si aici din activitatea de service si finantare, mai putin din cea de vanzari. de aceea orice manager stie ca e important sa iti tii clientii multumiti ca sa revina la tine...
MadMax
Salutare.
Am fost la reprezentanta la Mazda la cei de la Kamsas (Constanta). Trebuie sa recunosc ca mi-a placit muuuuuult Mazda 3. Din pacate, nu au masini de drive-test :bash: (a ramas ca dealerul -foarte amabil dealtfel- sa gaseasca o modalitate totusi...) iar ce aveau in showroom erau numai pe motorina. Cu ceva timp in urma fusesem si la cei de la Citroen unde am facut si drive-test dar ca interior, clar Mazda are finisaje mai bune.
La alfa 147 am renuntat dupa tot ce am auzit despre ea (inclusiv de la actuali/fosti propietari)
In schimb, pe lista a fost adaugata skoda fabia rs ca o posibilitate (acum stiu ca nu se deosebeste f mult de modelul de baza si motorul e pe motorina......totusi e un rs).
HalbaSus
Skoda fabia rs e o o masina cu adevarat deosebita... pe circuit a dat clasa la mini cooper (benzinara cu mai multi cai) (am vazut teste efectuate atat de top gear cat si de fifth gear, in ambele cazuri fabia a castigat detasat)... desi e in clasa mai mica si e diesel... e o mica bestie... daca nu te intereseaza spatiul foarte tare... go for it...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.