Help - Search - Members - Calendar
Full Version: fujitsu siemens
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2
AZAZEL
maine dupaamiaza la 5 dau 46 milioane pe un laptop fujitsu siemens. ce ati auzit de aceasta marca?? ma cam sperie lumea spun ca ar fi cam proaste. am ales fujitsu pt ca la aceeasi configuratie a laptopului, are pretul cu 2- 3 milioane mai mic decat concurenta!!!
Cristian51493
este o firma f buna si renumita...am auzit doar cuvinte de lauda despre fujitsu-suemens...si zic si din proprie experienta :angel:

sa-l folosesti sanatos tongue.gif
Crriss
Depinde de configuratie. sincer nu sunt prea incantat de ele. am depanat doua amilo D la 2,8 GHz si au probleme cu racirea si sursa step-down subdimensionata. in rest e ok, fata de ce shituri sunt pe piata. ai gija la baterie sa nu descarci complet, chiar daca e litiu.
PS eu unu nu as da pe un laptop mai mult decat un sfert din valoarea lor, sunt cele mai nefiabile echipamente electronice cu putinta. poate am doar o parere subiectiva si din prisma faptului ca zilnic imi trec prin mana cateva care mai de care mai imputzite.
G e o r g e
deci la 4600 ron ai preferat FJ pt 200 de ron blink.gif asta ma omoara .

FJ sunt ok , atata timp cat ai grija de ele smile.gif

vezi IBM ca notebook uri bune si rezistente .
HalbaSus
taica-meu are un laptop fujitsu siemens din 1900 toamna (cu procesor amd 450 mhz or something...) si desi e singurul lui calculator si e forjat destul de mult... e surprinzator de fiabil... cred ca singurul calculator la care nu a trebuit sa schimb nimic... nici macar windows-ul biggrin.gif. Despre astea noi nu stiu nimic.
AZAZEL
este o serie limitata a lui M1437G:

procesor intel mobile centrino: 1,86
hard 100 gb
memorie 512
placa video 128 de sine statatoare -nu este memorie seruita cu memoria principala
dvd writer
display 15,4 inch wide
tv out
wireless
telecomanda
cititor de carduri
multe altele

si, configuratii identice la concurenta, sunt peste 50 milioane nu cum am estimat initial 2- 3 milioane in plus

eu mai am unul : IBM R40, in noiembrie a facut 3 ani:
procesor 2.00
hard 40
memorie 256
cd writer

nici un fel de problema, merge ceas, super finisari pe care la fujitsu nu le-am vazut. insa aceeasi configuratie ca la fujitsu : aproape 55 milioane
G e o r g e
ia IBM !
grenouille
eu am un compaq din 2003 (l-am primit nou in tipla cand am inceput sa lucrez pe el) si sunt super multumita de el. doar bateria mi s-a ars de la un soc mare de curent la servici dar am schimbat-o.
un coleg a avut fujitsu-siemens si nu a avut probleme cu el.
Da detalii despre configuratie!
AZAZEL
QUOTE(fortelady)
un coleg a avut fujitsu-siemens si nu a avut probleme cu el.
Da detalii despre configuratie!



este o serie limitata a lui M1437G:

procesor intel mobile centrino: 1,86
hard 100 gb
memorie 512
placa video 128 de sine statatoare -nu este memorie seruita cu memoria principala
dvd writer
display 15,4 inch wide
tv out
wireless
telecomanda
cititor de carduri
multe altele
James Kilowatt
Io am Dell P2 266MHz biggrin.gif Da' merge. Oricum ca sa tin pe el o harta si un soft de scanner la masina e bun, sau sa trimit cate un e-mail de la MacDonald's sau de la aeroport biggrin.gif

Cumnata are Toshiba, P4 am uitat la cat. Insa deja a avut probleme cu el, s-a prajit memoria placii video iar vara se supraincalzeste si se inchide singur. In plus, magarii de la Bruxelles (si ea e in Belgia, printr-o pura coincidenta) au pus-o sa plateasca reparatia, desi era in garantie. Cica a avut praf inauntru.Pe care n-are voie sa-l curete fiind sigilat...
grenouille
mi se pare OK- poate doar i-ar trebui mai multa memorie (eu am un giga pe al meu, dar fac cod si folosesc tool-uri care mananca extrem de multe resurse) ca sa compenseze viteza mai mica a hardurilor (punctul slab al calculatoarelor portabile)
sa inteleg ca e in jur de 1300 euro cu tva cu tot (adica vreo 1000 si un pic fara tva). mi se pare relativ corect pretul smile.gif.
daca ai putea sa faci un upgrade de memorie la 1GB, repet, ar fi perfect.
depinde la ce vrei sa iti folosesti calculatorul
Vlad6
si mie mi se pare corect ( sper sa nu gresesc si sa fie vorba de vre-un second-hand pentru ca atunci e hotie )
mai ieftin ai putea sa-l scoti doar daca il iei din State dar pe langa problema de a gasi pe cineva care sa-l ia de acolo si sa-l aduca mai intervine si vama deci........ sfatul meu e sa-l cumperi
guerilla
este un laptop bun.
pretul daca e cu tva cu tot e ok. daca e fara tva atunci vezi ca e scump. (mai multe detalii iti pot da pe mp)
eu am un FSC de 1 an si sunt foarte multumit de el. FSC produce doar in europa.
IBM fac si ei laptopuri bune. dar de cand cu lenovo.. eu nu mai am incredere in ei orbeste.
HP n-as cumpara deloc.
Dell nu voi cumpara pana ce nu vin ei in romania sa vanda direct (asa cum fac peste tot in lume).
Toshiba nu ma inspira. Poate doar un Tecra, dar deja la banii aia ma indrept spre altceva)
No name n-as cumpara. (aici includ toate celelalte marci)
Bineinteles ca in decizia de achizitie trebuie sa te gandesti si la ce il folosesti.
grenouille
QUOTE(Vlad6)
si mie mi se pare corect ( sper sa nu gresesc si sa fie vorba de vre-un second-hand pentru ca atunci e hotie )
mai ieftin ai putea sa-l scoti doar daca il iei din State dar pe langa problema de a gasi pe cineva care sa-l ia de acolo si sa-l aduca mai intervine si vama deci........ sfatul meu e sa-l cumperi


da, am uitat sa zic- mi se pare ok pt o chestie NOUA
inca ceva: poate fi cumparat de undeva din EU (ti-l ia cineva) si cere recuperarea TVA cand pleaca din tara respectiva (evident, trebe' ca persoana aia sa fie din RO si sa aiba cont bancar; mi se pare ca banii ti-i trimite statul respectiv in cont)- la intrarea in RO,in 90% din cazuri, nu te intreaba nimeni la vama in Otopeni. eu trec cu laptopul mereu - o singura data mi-au cerut sa vada foaia de iesire din tara si asta pt ca aveam multe bagaje.

[edit] in afara colegii mei au cerut garantie extinsa pt laptop cand l-au cumparat (au platit un pic mai mult, dar au garantie pe 3 ani parca)- nu stiu daca se poate face asa ceva in RO dar e recomandabil (la ce scoruri sunt pt reparatii cand se strica ceva la laptop)
AZAZEL
il cumpar de la emag.ro

este nou laptopul si costa 3880 ron fara tva si 4620ron cu tva. il iau "pe firma" la care lucrez si scap de plata TVA. voi scoate din buzunarul meu 3880 ron, ceea ce este fff bine.
grenouille
e super ok asa. sa il stapanesti sanatos!
sergiutruta
La banii astia, adica 46 de mil. am luat la promotie in iarna un Vaio. Asta-i o nebunie de laptop, de cand ma stiu am visat la asa ceva :angel:
Inainte de asta am avut (si inca in mai am) ghici ce, un Fujitsu-Siemens. P4 2.8, 512M, hard de 40, si combo. Nu pot sa-ti spun cum sunt restul, dar asta care il am eu, e un calculator super super bun. Merge de rupe si nu are nici o treaba. Se misca mai bine ca majoritatea laptop-urilor, ca un desktop, pentru ca are procesor de desktop si ram de desktop si hard de 5400. Intr-adevar, am 2 probleme cu el:
1) unitatea combo s-a stricat, trebuie sa o inlocuiesc
2) nu mai tine bateria. Eu am lucrat tot cu el in priza si cu bateria pusa, si s-a cam deteriorat.

Deci in concluzie, Amilo sunt niste laptopuri foarte bune, da' au cateva mici probleme. Si apropo de ce spunea cineva mai sus ca laptopurile nu sunt fiabile, hai sa fim seriosi. Traim in epoca consumatorului, nu se mai face nimic care sa mearga 20 de ani fara nici o interventie. Asa ca orice laptop ti-ai lua, daca ai foarte mult noroc n-o sa ai probleme, altfel o sa ai mici probleme.

Sa-ti dau niste sfaturi ca in privinta achizitionarii laptop-ului:

1) in contractul de vanzare-cumparare sa scrie ceva de genul ca n-au voie sa ti-i tina in service mai mult de 30 zile (sau mai mult de 10% din perioada in care l-ai folosit). In cazul in care nu indeplinesc conditia asta, sa fie o clauza cum ca-ti dau banii inapoi sau ca ti-l schimba cu unul nou. Fratele meu a avut un Packard Bell la care i s-a stricat hardul si i l-au tinut mai mult de 30 de zile in garantie. Am vazut ca scria in contract ca in cazul asta ii dau banii inapoi, a mers si a facut un pic de scandal si gata, i-au dat banii biggrin.gif . Asa. Al doilea laptop al lui a fost un Acer, la care i s-a stricat DVD Writer-ul inca de la inceput, vreo 2 luni i-a stat prin service, scandal, i-au dat altu nou biggrin.gif. Deci io zic ca e foarte important sa ai o clauza de genul asta in contract.
2) Display-ul sa fie de calitate, cum au inceput mai nou sa faca toti la laptop-uri. Uita-te la Vaio sau la ultimele generatii de Packard Bell sau Amilo (Fujitsu-Siemens), dup'aia uita-te la IBM sau DELL si o sa vezi diferenta.
3) Harddisk-ul ar fi bine sa fie de 5400rpm. Asta este un + la Fujitsu-Siemens pentru ca am impresia ca ei in toate pun harduri d-astea, si nu de 4200.
4) BATERIA SA FIE DETASABILA! Asta este un punct foarte important, parerea mea, pentru ca daca lucrezi mult cu el in priza, n-are rost sa tii bateria in el pentru ca se deterioreaza, exact cum am patit eu. Si ca sfaturi de folosire a bateriei, niciodata sa nu o lasi sa se descarce detot, iar daca o tii nefolosita mai mult timp, sa o lasi incarcata pana la jumatate, nu goala si nici incarcata full. (astea is niste sfaturi date de cei de la Apple, ale caror baterii de laptop-uri tin 6 ore, deci baietii stiu ce vorbesc).
5) in rest, hard cat mai mare, minim 512 Mega Ram (merge bine cu 512 daca nu folosesti JBuilder sau stiu eu ce programe de mastering pentru audio/video). Oricum, memoria se poate adauga si pe viitor. La fel, placa video sa nu foloseasca memoria shared, pentru ca 128 shared e bullshit, astia ii ia din memoria de sistem si uite-asa nu mai ai 512 in sistem.

Cam asta-i, daca-mi mai amintesc ceva o sa mai postez.
gabi4
laptop-urile cu procesor de desktop au marele dezavantaj ca se incalzesc de mama focului.
grenouille
adica, gabi, ce vrei sa zici cu asta?

eu lucrez pe un laptop relativ puternic de 2 ani si jumatate si nu mi s-a ars nici o componenta la el (in afara de baterie asa cum am scris mai sus, si asta din cauza unei suprasarcini in reteaua electrica), si forjez procesorul la maxim (lucrez cu niste tool-uri java- WSAD si iSeries mai exact, care solicita la maxim masina).
un coleg a pus pe un Fujitsu Siemens ca al lui sergiutruta (doar ca avea 1GB daca imi aduc aminte bine) exact aceleasi tool-uri pe care le am eu pe Compaq (ba chiar nitel mai multe) si nu a observat functionari aberante ale sistemului din cauza supra incalzirii.
sergiutruta
Vrea doar sa spuna ca se incalzeste....adica daca il tii in poala, o sa simti la picioare ca este fierbinte. Asta este adevarat, pentru ca pui un procesor de desktop intr-un laptop, dar radiatorul + fan-ul sunt mult mai mici decat un desktop. Si totusi, surprinzator, oricat am tras de el nu s-a blocat niciodata din cauza supraincalzirii. Si de mers merge brici.
Impulse
Pretul este bun, laptopul este si el bun. Firma buna, lucru de calitate.
Laptopurile sunt bune si sunt stabile. Marele avantaj al lor este acel recovery, partitia pusa de producator prin care poti sa il aduci la starea sa initiala din fabrica fara prea mare bataie de cap si timp pierdut.
Totusi eu nu as cumpara un laptop cu un processor de desktop.
Se incalzesc si nu au calitatile celor "mobile". Eu si la desktopuri (pe care le-am construit eu) folosesc "mobile processor " fabricate pentru laptopuri. Dar mie imi place sa fac "tuning" pe ele si merg pe overclock. Cum spunea cineva mai sus, depinde la ce il folosesti.
Fujitsu lucreaza atent si calitativ deci eu cred ca este o afacere buna.
guerilla
sergiu, chestia cu 30 zile maxim in service nu e neaparat sa fie pusa in contract pentru ca trecuta in lege.
amilo m are procesor mobile centrino, deci nu de tip desktop.
laptopurile de genul "desktop portabil" mie unuia mi se par o gaselnita de marketing. singurul lor beneficiu e ca sint mai mici - pentru ca sunt grele, fierbinti, mai incete decat versiunile mobile, dar cu ecran cat casa biggrin.gif
sergiutruta
Guerilla, pricepusem bre ce configuratie vrea sa-si ia, stiu diferenta intre centrino si P4 :argue: biggrin.gif
Despre laptopurile "desktop replacement", e usor sa spui ca nu-s grozave, ca-s grele, si alte chestii? Da ati avut careva? Eu am acasa si va spun din experienta proprie. Sunt niste laptopuri excelente, nu au lag-urile care le au majoritatea laptopurilor, iar ca si greutate are undeva pe la 3.5 kg, cam cat aveau toate laptopurile cand l-am luat (inainte sa apara centrino).
Deci nu sunt mult mai grele, nu sunt mult mai fierbinti, si in mod sigur nu sunt mai incete decat versiunile mobile, ci se misca chiar mai bine. Vi-l dau la proba daca vreti wink.gif.
Oricum, n-are rost sa dezvoltam pe tema asta, voiam doar sa-i spun ca am un Fujitsu-Siemens si ca fac treaba buna. Nu de top, dar buna. Adica un fel de compacte pana in 15 mii biggrin.gif.
Impulse
Sergiu,
Procesoarele "mobile" sunt elastice si nu sunt atat de fierbinti. Pentru cei care fac overclock si cer performante mult mai mari de la computer Mobile Processors sunt mana cereasca.
De exemplu un Desktop Barton 2500 "will hit the wall" pe la 2.2 GHz pe cand un Mobile 2500 merge lejer la 2.5Ghz si in functie de solutia de racire adoptata poti urca mult mai sus.
Un avantaj al procesoarelor "Mobile" este "the unlocked multiplier", ceea ce nu vei gasi la cele desktop.
Un alt avantaj al procesoarelor "Mobile" este acela ca consuma mai putin curent in comparatie cu fratii lor si disipa mai putina caldura.Pe de alta parte sunt mult mai bine construite intrucat desi elimina mai putina caldura ele suporta mai usor caldura si voltajul mai mare.
Alt avantaj; daca comparam un AMD desktop cu un AMD Mobile vom observa ca desktop Athlon 64 are 512 KB cache iar Mobile Athlon 64 are 1 MB of L2 cache.
Daca mai ai si un Motherboard speciala pentru overclocking si cu Reload BIOS asa cum sunt DFI atunci poti obtine rezultate excelente. Eu am una si inca mai descopar noi teritorii ... blush.gif dar aici intram adanc pentru ca iti trebuie si placa video si memorii pentru overclocking.
sergiutruta
Centrino de la 1.6 in sus are chiar 2M cache. Eu fiind un utilizator infocat de laptop-uri, nu sunt foarte interesat de overclock-ing. Impulse, imi face impresia ca tu esti vreun gamer infocat? arigato.gif
Mai am un prieten care toata ziua se joaca ultimele jocuri aparute, el stie tot in materie de overclocking. De acord ca procesoarele Centrino (nu toate mobile-urile, de ex. Pentium mobile, alea dinainte de centrino, is niste jucarii) sunt superioare procesoarelor de desktop. Si mai ales ultimele dual-core-uri, care sunt deja in MacBook Pro si cred ca au aparut si niste Vaio cu ele......yum yum....abia astept sa pun mana pe unu blush.gif
Impulse
Imi place sa ma joc dar din cand in cand si cand am timp. Adica mi-ar place sa ma joc dar nu prea mai dispun de timp. Imi place in schimb sa ma joc cu procesorul si sa vad pana unde il pot impinge. Am reusit destul de sus dar am renuntat pentru ca de fiecare data cand rulam Prime 95 aveam erori deci era instabil sistemul. Trebuie sa te opresti unde este definit ca fiind stabil.
Eu am un notebook Voodoo Envy 709 si "trage" tot ce exista pe piata in momentul de fata.
sergiutruta
Pericoooooooool.....n-am auzit pana acuma de tipul asta de laptop. No way, procesoare dual core, harddisk-uri seriale la 7200, super tare, ce mai. Si io care eram mandru cu Vaio meu blush.gif
maryuskkk, poate-ti iei dintr-asta. Ia arunca o privire, desi sunt cam scumpe... http://www.voodoopc.com/system/quotekitche...?productID=1083

Impuls, tu ce tatfoo ti-ai pus pe el?
Impulse
Nu am pus nici un tatoo de le "his" pentru ca nu mi-au placut si inspira negativism, evil. Asa ca mi-am pus unicornul de la "her's" pentru ca imi place mai mult.
cosmin45741
3500 euro un laptop?
ce faci cu el tata? te pregatesti sa te duci la vreun concurs de gameri? biggrin.gif
acum serios, eu preturi de genul asta nu le vad justificate decat pt. profesionisti.
revenind la subiect, am un fujitsu P4 la 2.4 de 2 ani si sunt f. multumit de el. mai recent folosesc mai mult desktop-ul (de fapt sunt fan desktop) din considerente de upgrade ieftin (in special harddisk) si monitor imens...si in plus eu nu prea am ce face cu laptopul, nu am o profesie care sa necesite asa ceva...
AZAZEL
QUOTE(sergiutruta)
Pericoooooooool.....n-am auzit pana acuma de tipul asta de laptop. No way, procesoare dual core, harddisk-uri seriale la 7200, super tare, ce mai. Si io care eram mandru cu Vaio meu blush.gif
maryuskkk, poate-ti iei dintr-asta. Ia arunca o privire, desi sunt cam scumpe... http://www.voodoopc.com/system/quotekitche...?productID=1083


exact cum am spus ieri, laptopul il voi lua pana la ora 5 pm joi.

primele impresii. laptopul merge fff bine.
ceea ce stiam deja si nu am spus pe forum, procesorul este intel mobile centrino 1,86Mhz, cu 2mg cache, si 533 FSB. procesorul are functiile "intel speed step" si "disable bit" pt cei care se pricep f bine- se gasesc explicate pe intel.com hardul este de 100gb la 5400, memoria 512 si placa este ati X700 la 128mb si nu isi imparte memoria cu memoria de baza.
pt mine acest laptop este bijuterie. are si telecomanda.
as fi vrut 1Gb de memorie dar era prea scump. mai mult de atat nu imi permiteam sa cumpar.

oricum are un mare minus rezolutia maxima al lcd-ului este de 1280x800 si merge pe maxim 60hz.
ibm-ul pe care il am de 3 ani de zile merge la 1400x1050.

un mare minus pt fujitsu siemens
sergiutruta
Configuratia la laptop e super, isi merita toti banii. Dupa rezolutia care ai zis-o, inteleg ca e WideScreen, si mai bine. Refresh-ul de 60Hz nu mai este relevant la TFT-uri, pentru ca nu ai senzatia de palpaire a imaginii care o ai la un CRT setat pe 60 Hz. Asa ca 60Hz la un TFT este exact cat iti trebuie. Sa-l stapanesti sanatos si de ce nu....sa si faci bani cu el :wave:

Impuls: eu cred ca mi-as fi ales Wheel of Time (imi aminteste de Sands of Time ) biggrin.gif
grenouille
exact, la laptop nu conteaza frecventa.
de cand lucrez pe al meu nu mai vin acasa cu ochii rosii (Si stau in medie 10 ore cu ochii in el)

@cosmin45741: al meu avea valoarea de inventar de 2500 cand l-am primit (am semnat o fisa de luare in evidenta) - si sunt versiuni mai bune decat Evo-ul meu care presupun ca sunt si mult mai scumpe. dar e un sistem extrem de stabil (in general toate calculatoarele Compaq pe care am lucrat erau extrem de stabile, iar monitoarele mi-au placut in mod deosebit- inca de cand aveau numa' de 14' )
cosmin45741
cele mai stabile sisteme pe care le-am vazut sunt mac-urile...
restul, adica cele pe platforma windows (nu vorbesc de cele utilizate in linux blush.gif ) tot mai fac cate o problema din cand in cand...
stiu ca sunt un milion de preturi dar dupa capul meu un laptop nu merita mai mult de 1000 de euro...ia ganditi-va cam cat valoreaza peste un an acel voodoo...
iar mai mult de un p4 eu personal nu am nevoie...placa video de 128 mi-e suficienta, in schimb cat mai mult ram si hard, ceea ce e mai greu la laptop...
oricum, excelenta alegere marius, sa-l stapanesti sanatos
krysty
QUOTE(G e o r g e)
ia IBM !

de ce? pt că se numește IBM? de mult au cam pierdut contactul cu cei din față. citește și părerea de mai jos:
QUOTE(guerilla)
IBM fac si ei laptopuri bune. dar de cand cu lenovo.. eu nu mai am incredere in ei orbeste.

QUOTE(guerilla)
Toshiba nu ma inspira. Poate doar un Tecra, dar deja la banii aia ma indrept spre altceva)

Toshiba a inventat notebook-ul, și în acest moment 90% din tehnologiile prezente pe un notebook, sunt patentate de ei sau impreuna cu ei. ceilalți nu fac altceva decât să cumpere umili diversele tehnologii de la Toshiba. de anu’ asta Toshiba a anunțat că va introduce HD-DVD pe notebook-urile lor. Sony și Panasonic înca nu s-au înțeles între ei pentru standardul BlueRay.
în momentul de față Dell sau Toshiba pot fi considerate notebook-uri, restul sunt minciuni
Andrei38283
IBM e IBM. Si F-Siemens este f bun. Ti-as recomanda un procesor Intel pe el. Nu se compara cu prostiile alea de AMD. In general toate laptopurile sunt bune. Acuma depinde ce vrei sa faci cu el. Daca o sa rulezi aplicatii de contabilitate sau alte prostii dastea merge si o configuratie mai slabuta. Daca rulezi aplicatii de grafica sau jocuri atunci iti trebuie varianta de top. Parerea mea. Orice ai alege iti spun :"Sa-l stapanesti sanatos."
sergiutruta
QUOTE(krysty)
Toshiba a inventat notebook-ul, și în acest moment 90% din tehnologiile prezente pe un notebook, sunt patentate de ei sau impreuna cu ei. ceilalți nu fac altceva decât să cumpere umili diversele tehnologii de la Toshiba. de anu’ asta Toshiba a anunțat că va introduce HD-DVD pe notebook-urile lor. Sony și Panasonic înca nu s-au înțeles între ei pentru standardul BlueRay.
în momentul de față Dell sau Toshiba pot fi considerate notebook-uri, restul sunt minciuni

krysty, esti hazliu biggrin.gif. Dell sau Toshiba notebook-uri, restul minciuni. Hmm, toshiba stau foarte prost la fiabilitate, indiferent cat la suta din tehnologii au inventat ei, iar DELL sunt pe nicaieri, crede-ma. Eu am la servici numai DELL-uri, o gramada de laptop-uri DELL. Si chiar acuma lucrez pe unul, DELL Latitude 610. Sunt varza. Cel mai nou are cateva luni, dupa o luna ii sar tastele afara (chestie care n-am mai auzit sa se intample la altele), ecranul joaca din incheieturile astea, nu mai sta bine, ca si cum ar fi folosit de ani de zile, USB-urile uneori merg uneori nu, se misca super incet desi e configuratie business, cu centrino si 512 ram, etc. Deci nu mai credeti in legende. Deja incepe sa semene discutia cu cea despre motoare diesel: cine-s cei mai tari? Fiat, VW, sau altii. Hai sa fim seriosi. Daca ar fi sa nu recomand o firma de laptop-uri ar fi asa: DELL, IBM (sunt super urate, acelasi design de ani si ani si au probleme, stiu pe cineva care au la firma numa IBM-uri), iar Toshiba n-am pus mana decat pe vreo doua, si mi-au facut impresia de treaba facuta in graba.
Parerea mea: Powerbook and Vaio rulzzzzzzz. blush.gif
Andrei38283
QUOTE(sergiutruta)
IBM (sunt super urate, acelasi design de ani si ani si au probleme, stiu pe cineva care au la firma numa IBM-uri)


Asa este, IBM-urile au un design urat dar sunt super calculatoare. Am testat un IBM cu Intel Centrino de 1.8 parca cu un HP cu AMD 2.4 sau ceva de genul asta. La design HP-ul ai nota 10 si IBM-ul 6. Dar la performante sunt exact invers. IBM-ul incarca orice aplicatie mai repede ca HP-ul si in plus avae Bluetooth, Infrarosu, Wireles, USB1, USB 2 adica scula frate.
Trebuie sa spun ca inafara de procesoare configuratiile erau aproape la fel.

Daca vreti un laptop bun si care sa nu aiba probleme luati-va IBM, Machintosh sau Apple.
Impulse
Eu am doua Voodoo in casa 10.000CAD each. blush.gif Nu ma intereseaza cat valoreaza peste un an desi... valoreaza. Beneficiez de upgrade pe 3 ani iare firma de unde l-am luat il upgradeaza pe aceasta perioada, service 24/7 non-stop. Probabil ca nu degeaba le spune Ferrari-urile laptopurilor.
Mac-urile (Apple) nu sunt asa de stabile pentru cum crezi; exista si pareri ca sunt cele mai proaste. Am vrut sa iau Mac dar ne-am lasat pagubasi. Personal nu l-am incercat decat pe la cate unul si altul. Am in schimb de la ei Ipod-urile de care sunt foarte multumit. Cred ca IMac se bucura de asa numita stabilitate numai datorita faptului ca nu se ocupa hackerii de ele, are prea putina lume dar asta nu inseamna ca este imun. Doar faptul ca sunt putine si nebagate in seama de virusii de pe internet facuti pentru windows nu le descrie ca fiind stabile. Pur si simplu nu prea sunt multe si lumea se axeaza pe platformele windows. Marea majoritate a jocurilor sau programelor nu sunt existente pentru IMac si asta nu place tuturor, In plus aici este la moda, copiii isi iau calculatorul cu ei in brate si se aduna la un loc si fac asa numitul "Lan-Party", isi fac overclocking si se bat intre ei. IMac nu le ofera asa ceva iar in plus sunt destul de scumpe pentru multi. Din punct de vedere electronic nu sunt mai prejos decat suratele lor. Windows este inca lider de piata.
Daca preferi desktop pentru:
upgrade- te inseli, upgrade se poate face si la laptop desi al meu ma cam acopera lejer pentru 3 ani. Si cat hard vrei? 240Gig nu ajung? Poti pune un hard extern de cat vrei daca tot vrei super spatiu. Eu personal nu reusesc niciodata sa trec de 60Gig.
display mare- pai si acesta are 17" WUXGA 1900x1200 ( tu cat ai acasa monitorul?) si poate fi conectat la orice monitor inclusiv TV sau HDTV. Poti avea si tv deci e super. In plus imi scutesc vederea desi petrec si la CRT destul timp dar am macar 90Hz.
Eu am pe el un AMD Athlon 64 FX-57 (cel mai tare posibil) si video card NVidia Quadro Fx la 256. Ia incearca tu sa joci, Halo, Quake, Doom3, AoEIII or FarCry pe ceva mai slabut si mai vorbim.
Ia aruncati o privire aici si cititi articolul:
http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/displ...8cpu-games.html
Andrei, AMD era poate o prostie. Acum este number one. Eu zic sa te mai documentezi putin si sa vezi ca il cam taie pe Pentium la tot. Pentium nu trece de BUS spedd 800MHz pe cand AMD lucreaza la 2000MHz. Ia te uita nitel aici: http://www.tigerdirect.ca/applications/Cat...ategory_cpu.asp
Si IBM e IBM ce inseamna? IBM rulzz? I don't think so... A fost odata.
IBM nu prea are mare cotatie pe piata. Cred ca per general Dell sta cel mai bine. Guvernul, universitatile si scolile au numai Dell. E drept ca si din considerente de pret dar probabil ca daca ar fi asa proaste nu ar detine contracte atat de mari si pe durata atat de lunga. Eu personal am avut un Inspiron pe care l-am daruit unei rude in Romania si care merge ok si astazi. Toshiba, HP, Compaq, Gateway, sunt cele normale daca le pot spune asa iar Sony si Acer le face putin mai scumpute dar se pare ca mai bune.
Personal nu cred ca dintre constructori plateste careva ceva lui Toshiba. Pentru mine suna ceva de genul "toti constructorii auto cumpara diversele tehnologii" de la cel care a inventat masina. Gata, Toshiba l-a pus intr-o cutie mica, bravo lor dar acum sunt depasiti si inca rau. Si spre referinta voastra nu reprezinta un nume ce poate fi corelat cu "the best one". Nicidecum. Dar va puteti face o idee aici despre piata in general: http://www.bestbuy.ca/home.asp?newlang=EN&...=&langid=EN
Dell vinde online, sau in direct cum se spune de aceea nu este prezent pe acolo.

Si incercati sa cititi si de baietii astia: http://www.alienware.com/
guerilla
QUOTE(sergiutruta)
Parerea mea: Powerbook and Vaio rulzzzzzzz. blush.gif


eu cu sony nu ma impac defel. cei de acolo au o nebuloasa pe creier, asa ca daca vrei sa instalezi alt sistem de operare decat cel default te-ai cam incuiat pentru ca nu gasesti drivere. ceea ce nu e tocmai corect.
powerbook nu e bun pentru ca nu ai software pentru el. sau daca ai.. costa de te indoaie.
Impulse
Asta este cam la toti fabricantii. Insa daca ii faci un Low Level Format la HDD atunci vei sterge definitiv si "recovery partition" si iti poti instala de la zero ce iti doreste inima.Nici Dell sau altii nu dau driverele dar daca ii suni si le cer ti le trimit. La Sony la fel. Cred ca daca suni si ceri driverele toate pentru modelele respective ti le dau. Sau probabil ca le poti lua in direct de pe internet. Iti faci un disc si gata. Daca nu, cauti un forum cu specific Sony si vei gasi la ei tot ce trebuie.
Sau, poti sa iti faci acum un disk cu driverele , stergi totul, instalezi ce vrei plus driverele specifice. Simplu ca buna ziua.
sergiutruta
guerilla, te contrazic. De ex. la Vaio meu, dupa ce dau restore la system, am pe C: un folder numit Drivers in care am toate driverele. Nu a trebuit decat sa le copiez pe alta partitie si gata, le am. Componente la fel, sunt cunoscute, placa audio integrata Realtek parca, gasesti drivere gramada, placa video NVidia, la fel gasesti drivere, etc. Intr-adevar, la majoritatea laptop-urilor gasesti drivere mai greu decat la desktop-uri, dar asta nu din cauza ca nu sunt, ci pentru ca nu se stie intotdeauna ce componente sunt inauntru. Oricum, problema nu e doar la Sony, ci e la fel la toate laptop-urile. Stiu ca avea un prieten un DELL cu ceva chip grafic de la NVidia pentru care nu gasea nici cum driver, si tine minte, stia ce chip grafic are. Dupa cateva ore de cautari pe net, i-am gasit eu unul, dar destul de greu. Deci chestia cu drivere greu de gasit e la toate, nu doar la Sony.
In general pe diskurile de recovery sunt drivere, sau pe site-ul producatorului laptop-ului gasesti drivere la download. Trebuie doar sa cauti.
Si daca nu-ti ramane alta solutie, Aida, sau alt program care-ti spune ce hardware ai, si cauti pe net. Desi, nici programele astea nu recunosc orice hareware.

Despre powerbook, pai oricum pe asta merge numa X-ul. Si asta are driverele gata integrate. Parerea mea, MAC OS-urile sunt cu mult inaintea Windows-ului, pentru ca toate softurile se fac in aceeasi companie, deci toate sunt perfect integrate in OS, lucreaza bine impreuna, etc. In MAC OS daca-i zici "kill process", asta face, nu sta ca in Windows si se gandeste. Eu sunt un utilizator si un sustinator al Windows-ului, dar ii accept punctele slabe.
cosmin45741
QUOTE(Impulse)
Daca preferi desktop pentru:
upgrade- te inseli, upgrade se poate face si la laptop desi al meu ma cam acopera lejer pentru 3 ani. Si cat hard vrei? 240Gig nu ajung? Poti pune un hard extern de cat vrei daca tot vrei super spatiu. Eu personal nu reusesc niciodata sa trec de 60Gig.
display mare- pai si acesta are 17" WUXGA 1900x1200 ( tu cat ai acasa monitorul?) si poate fi conectat la orice monitor inclusiv TV sau HDTV. Poti avea si tv deci e super. In plus imi scutesc vederea desi petrec si la CRT destul timp dar am macar 90Hz.
Eu am pe el un AMD Athlon 64 FX-57 (cel mai tare posibil) si video card NVidia Quadro Fx la 256. Ia incearca tu sa joci, Halo, Quake, Doom3, AoEIII or FarCry pe ceva mai slabut si mai vorbim.


hmmm,eu jocuri nu mai joc de multi ani blush.gif
am vreo 200 de giga de muzica si vreo 150 de filme si astea selectate...
am 2 harduri de 200 si sunt pline (trebuie sa iau al 3 lea)...asa ca de asta prefer desktop-ul...
iar monitor am un tft de 19''
sergiutruta
pai cosmin, la fel poti sa ai un rack pe USB si cate harduri vrei...singura diferenta e ca tot tre sa le schimbi intre ele...sau iti iei mai multe rack-uri blush.gif
krysty
QUOTE(sergiutruta)
krysty, esti hazliu biggrin.gif. ... Hmm, toshiba stau foarte prost la fiabilitate, indiferent cat la suta din tehnologii au inventat ei, iar DELL sunt pe nicaieri, crede-ma. Eu am la servici numai DELL-uri, o gramada de laptop-uri DELL. Si chiar acuma lucrez pe unul, DELL Latitude 610. Sunt varza. Cel mai nou are cateva luni, dupa o luna ii sar tastele afara (chestie care n-am mai auzit sa se intample la altele), ecranul joaca din incheieturile astea, nu mai sta bine, ca si cum ar fi folosit de ani de zile, USB-urile uneori merg uneori nu, se misca super incet desi e configuratie business, cu centrino si 512 ram, etc. Deci nu mai credeti in legende... Daca ar fi sa nu recomand o firma de laptop-uri ar fi asa: DELL, IBM (sunt super urate, acelasi design de ani si ani si au probleme, stiu pe cineva care au la firma numa IBM-uri), iar Toshiba n-am pus mana decat pe vreo doua, si mi-au facut impresia de treaba facuta in graba.
te cam încurci în declarații. dacă o lasai așa cum am zis eu era mai bine pt tine, dar de când cu: "Toshiba stau foarte prost la fiabilitate" :shock: sau "Dell sunt varză" dar totuși la recomandări îl clasezi primul, cel hazliu esti tu!
Impulse
Eu mai ma joc din cand in cand. Cele mentionate sunt dementiale.
Totusi cel mai practic este Xbox si Playstation pentru ca nu necesita instalare/dezinstalare si functioneaza fara erori.
Daca totusi vrei HDD ca lumea de ce nu cumperi un QuickView 500 de 500Gig de la Maxtor? In plus familia QuickView este folosita si in DVD recordere si este speciala pentru imagine/filme. Ori eventual iti iei doua din astea. Sau iti iei externe. La cari cu tine unde vrei. Daca ai si laptop cu iesire TV, conectezi HDDul la el si gata . Sau ma rog daca tot vrei interne ia-ti doua de 500 si stii o treaba! biggrin.gif
sergiutruta
krysty, am zis clar :
QUOTE
"Daca ar fi sa nu recomand o firma de laptop-uri"


Asta inseamna, cele mai nerecomandate laptopuri, in cazul in care am fost neclar.

Impuls, si eu sunt adeptul XBox si PS2/3, mai nou ma joc pe un PSP. E demential, un pic de jucarie si grafica arata super bine! biggrin.gif
Impulse
He, he .. you are not alone... biggrin.gif biggrin.gif
Singurul lucru care nu imi place mie la PSP este ca ai nevoie de discuri speciale inclusiv DVD-uri. Daca avea si un HDD propriu era trasnet. Poate in viitor...
fishbone
QUOTE(Impulse)
Daca preferi desktop pentru:
upgrade- te inseli, upgrade se poate face si la laptop desi al meu ma cam acopera lejer pentru 3 ani. Si cat hard vrei? 240Gig nu ajung? Poti pune un hard extern de cat vrei daca tot vrei super spatiu. Eu personal nu reusesc niciodata sa trec de 60Gig.
display mare- pai si acesta are 17" WUXGA 1900x1200 ( tu cat ai acasa monitorul?) si poate fi conectat la orice monitor inclusiv TV sau HDTV. Poti avea si tv deci e super. In plus imi scutesc vederea desi petrec si la CRT destul timp dar am macar 90Hz.
Eu am pe el un AMD Athlon 64 FX-57 (cel mai tare posibil) si video card NVidia Quadro Fx la 256. Ia incearca tu sa joci, Halo, Quake, Doom3, AoEIII or FarCry pe ceva mai slabut si mai vorbim.


La un laptop in afara de RAM, hard disk si baterie ce poti sa mai schimbi? Nimic. Un desktop in schimb, il faci de la zero si bagi in el ce te doare pe tine capul.
Eu joc chiar lejer cele insirate de tine iar sistemul meu se "bucura" de un Barton 3200+, 1GB RAM si un Radeon 9800 Pro. Nu high-end din simplul motiv ca deocamdata nu am nevoie de mai mult, la nici un sfert din pretul celui al tau. Halo, AoE si Quake au fost exemple extrem de proaste din partea ta.
Spatiu de stocare? Personal am ... sa vedem ... aproape 400 de GB si inca mai e nevoie. Deci, fiecare cu nevoile lui.

Un laptop nu isi justifica pretul decat daca este nevoie neaparat de mobilitate.
Impulse
Stimate fishbone,
la un laptop se mai poate schimba si placa video.
In afara de asta eu am upgrade oferit de firma pe 3 ani. Deci nu imi bat capul.
Desktopuri am si eu, 3 la numar dar poti sa bagi in el "cat te doare pe tine capul" (ce expresie) atata timp cat te rezumi la anumite componente. Am de exemplu un mobo DFI LP B care nu suporta memoriile DDR2 si nici noile carduri PCI expres. Deci computer de 2 ani dar pentru ca vreau un alt procesor trebuie sa o iau de la zero: new mobo, new videocards, new memories si binenteles a new PSU. Deci? Crezi ca ma mai intereseaza cat costa o cutie ThermalTake si un HDD de 100G?
Nu ma zgarcesc la o cutie si un HDD. Prefer sa dau computerul vechi cadou unuia care nu are deloc.

Privitor la exemplele jocurilor astea sunt gusturile mele si daca sunt exemple proaste ramane la latitudinea mea si nu a ta! :evil:
In ceea ce priveste spatiul tau de stocare , sincer, nu ma intereseaza. Te-am intrebat eu pe tine cat ai spatiu de stocare de imi expui mie cat ai si cum? blink.gif Prin urmare te citez: "Deci, fiecare cu nevoile lui".
Iar daca eu doresc Voodoo imi iau Voodoo fara sa ma uit in gura nimanui. Nu am nevoie de explicatii privind destinatia laptopului, stiu prea bine ce anume sta la baza deciziilor mele si nu trebuie sa justific nimanui de ce am optat de asa maniera.
In ceea ce priveste pretul este iarasi problema mea si nu a ta. :bash: Pentru mine nu are nici o valoare parerea altuia cand vorbesc de banii mei si nici nu accept sfaturi din acest punct de vedere! Nu imi amintesc sa te fi intrebat cat costa computerul tau si nici ce pot lua cu un sfert din pretul dat de mine! Tu bucura-te de ce ai tu, dar te rog frumos sa iti revizuiesti atitudinea in raport cu observatiile sau comparatiile legate de starea financiara a altora. Mie sa imi dai sfaturi cand am sa ti-i le cer eu! Punct!
Am incheiat subiectul.
fishbone
Te rog sa-mi faci lista cu laptopurile la care poti schimba si placa video. In caz ca nu stiai, 98% dintre acestea au chipul integrat pe placa de baza. Singurele ce permit schimbarea chipsetului sunt cele extrem de scumpe, oferite de firme precum Alienware si Voodoo.

N-am spus ca acele jocuri sunt proaste. Ba dimpotriva, sunt toate chiar bune, le am si eu si le-am jucat. Ma refeream la faptul ca le-ai dat ca exemplu cu cerinte de sistem monstruoase, lucru care e fals.

Chestiunea hard disk-ului a intrat in juc ca un contraargument la faptul ca ai spus cui ii trebuie mai mult de xGB oare, iar eu ti-am aratat ca sunt cazuri, si sunt cazuri multe cand omul poate vrea mai mult.

Ca fapt divers, Quadro FX este o placa grafica destinata workstation-urilor de productivitate.

Ai sarit mult prea agresiv si cam degeaba. N-am spus ca un sistem high-end sunt bani aruncati degeaba, am contestat faptul ca ai spus ca daca nu ai un FX-57 jocurile insirate de tine nu pot fi jucate si induci lumea total in eroare.
Ca fapt divers am 7 sisteme acasa, unul dintre care este server.

Ideea unei partitii separate care permite readucerea unui laptop in starea initiala este prost gandita si extrem de riscanta. O solutie mult mai sigura este includerea acestei imagini pe DVD. Daca MBR-ul si FAT-ul devin corupte, toate datele de pe hard disk sunt cam duse. In schimb, un DVD oricand il introduci frumos in unitate, bootezi de pe el si readuci sistemul in stadiul in care era.

Si contrar cu cateva pareri de pe aici, IBM este printre primele locuri intre laptopuri. Problema e ca este vorba de laptopurile destinate segmentului business, ala cu care nu prea aveti de-aface foarte mult. As indrazni chiar sa spun ca constructia acestora e echivalentul BMW-urilor in materie de masini. Inca o firma pe care o respect este Panasonic, cu ale lor Toughbooks.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.