Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Respectati regulile de circulatie?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Alex61311
Raspunsuri posibile (atentie! in acest sondaj parcarea masinii intr-o zona interzisa nu este luata in consideratie):

1) Da, le respect in totalitate
2) Nu, acest lucru este imposibil
3) Incalc regulile numai cand sunt sigur ca nu voi produce un accident
4) Nu intotdeauna, din motive intemeiate (m-am certat cu prietena si sunt nervos, sunt in intarziere, si altii incalca regulile)
5) Nu intotdeauna, din neatentie sau greseala

Nu stiu cum se poate crea un poll aici, dar mi-ar place sa vad rezultatele unui asemenea sondaj.

Sunt sofer incepator, conduc de la sfarsitul anului trecut, nu am experienta si incerc sa rezist in Bucuresti fara incidente sau accidente. Personal incerc sa respect in totalitate regulile de circulatie dar nu neg ca sunt cazuri cand gresesc. Ce ma surprinde este ca multi soferi pe care i-am intalnit in trafic nu tin cont de reguli, chiar daca prin asta e posibil sa cauzeze accidente.

Am inceput sa-mi creez reflexe penru evitarea masinilor care nu acorda prioritate la schimbarea benzii sau la iesirea de pe o strada laterala (cu stop sau cedeaza trecerea).

Incep sa ma obisnuiesc si cu cei care nu semnalizeaza, si pentru cei care nu o fac sa citeasca asta: nici nu isi dau seama cat de mult ajuta pe cineva aflat in spate semnalul de schimbare a benzii atunci cand ocoliti o masina parcata sau cand faceti slalom printre masini.

Un prieten de-al meu nu semnaliza fiindca "nu era nimeni in spate" ceea ce mi se pare extrem de ciudat. Asta inseamna ca de fiecare data cand da semnal se uita in spate sa vada daca are sau nu pe cineva in spate: timp pierdut inutil si energie cheltuita degeaba. Nu ar fi mai usor un reflex de a semnaliza indiferent daca e cineva in spate sau nu?

Am intalnit soferi care mergeau cu farurile stinse, noaptea. Unul dintre ei m-a depasit si la scurt timp am trecut pe langa el, facuse accident.

O regula nescrisa pe care am vazut ca se bazeaza foarte multi: "chiar daca limita de viteza pe un tronson de drum din oras este 60, mergi mai repede, cu 80-100, si ceilalti merg cu aceeasi viteza si incurci circulatia daca mergi cu viteza legala." Prieteni de-ai mei: "dar e liber, de ce mergi asa de incet?" (aveam 65km/ora, limita 60). "Hai ma, iar ne bati la cap cu centura?"

Fac la stanga intr-o intersectie. Ma opresc, dau prioritate masinilor din dreapta. Masini multe, asteptasera la stop. In spatele meu un sofer dintr-o solenta ma claxona disperat. In fata nu puteam sa mai merg fiindca intram peste cei care treceau. Trebuia sa dau in spate?

Nu toate regulile sunt destepte. Nu toate regulile ne avantajeaza. Dar sunt reguli, si trebuiesc respectate. In avion, daca nu iti pui centura atunci cand este cerut acest lucru risti sa fii dat jos la escala, o amenda usturatoare, sau daca lucrurile degeneraza urat, interdictia de a mai urca intr-un avion. Acolo se pot respecta reguli, la masini de ce nu?

La cei pe care i-am observat, prieteni de-ai mei, vad ca o parte din acestea nu se respecta. Sunt niste lucruri pe care nu le inteleg, vii si povestesti ce ti s-a intamplat tie astazi ca era sa busesti 2 masini fiindca aveai 120 la ora si mergeai asa de tare fiindca erai nervos pe prietena. De cand regulile sunt scutite de astfel de motivatii? Sau mergeam repede ca intarziam la facultate. Zau? Si te-a oprit cineva sa te trezesti mai devreme? Daca intri in cineva e cu ceva vinovat nenorocitul ala ca tu te-ai trezit tarziu? Sunt obligati cei din trafic sa-ti faca "partie" ca nu esti tu in stare sa-ti faci un management corect al timpului?

Am fost singurul care s-a bucurat ca au fost introduse camere pe DN1. As prefera sa fie asa peste tot. Iar amenzile sa fie de 10 ori mai mari. Ca in Anglia. M-as bucura enorm. Fiindca in cazul acesta as conduce si eu pe strazi cu sens unic fara sa ma trezesc cu masini care vin pe interzis in fata mea si as gusta si eu mai mult din placerea condusului. Dar cata suparare ar fi... ca asa suntem noi, ni se strapezesc dintii daca respectam niste reguli.
grenouille
sa vezi cum esti claxonat cand esti: (concomitent):
- sofer incepator
- femeie
- ai masina relativ puternica (adica nu dacie, matiz, tico etc)


ca sa vin pe topic: eu incerc sa le respect (am carnet de o luna si un pic) atat cat pot; e drept- intarzii f mult cand ies dintre blocuri sau nu ma incadrez tot timpul corect, ma blochez daca cineva imi 'taie fatza' sau daca din greseala nu am apreciat corect viteza si ma trezesc ca merg prea incet si nu mai prind verdele. chestii de incepator. dar am vazut oameni 'cu experienta' (a se citi fara "mamaliga" in geam) care fac niste chestii de te doare capul (nesemnalizarea la trecerea de pe o banda pe alta e cea mai mica)
admin
Eu unu incerc sa conduc cat mai corect, desi cateodata incalc regulamentul, mai trec peste o linie continua, merg pe linia de tramvai, diverse chestii d'astea simple, dar niciodata nu pun in pericol pe altcineva.Nu trec nici macar pe culoarea galben a semaforului. Am invatzat in decursul timpului ca trebuie sa-i feresc eu pe altii, sa anticipez miscarile lor, pt ca daca te bazezi pe faptul ca ei respecta regulile, te inseli amarnic.
Impulse
Regulile trebuiesc respectate fara doar si poate. In ceea ce priveste amenzile, consider ca sunt destul de mari. Lege exista dar nu este aplicata iar atunci cand este aplicata este aplicata preferential. Aici este buba. S-a schimbat ceva cu amenda prin posta dar tot nu este suficient. Daca amenzile vor creste considerabil probabil ca tot tu vei umfla portofelul taxelor nu cel cu relatii.
In ceea ce priveste camerele de luat vederi , au si ele sensul lor dar ce au facut pe Valea Prahovei este o tampenie. Mai bine ar imbunatati considerabil calitatea soselelor si ar mari infrastructura acolo unde este posibil. Acum la Brasov stau cagulistii si Politia ca sa nu treaca camionagiii pe Valea Prahovei ca strica soseaua. Ok, sunt de acord cu protejarea soselelor de calitate, fluidificarea traficului si acordarea unei rute pentru masini de mare tonaj. Cred ca este bine si pentru ambele parti: turisme si camioane. Dar de ce compania de transport care isi plateste constiincioasa impozitele catre stat, trebuie sa utilizeze drumul prin Cheia care este praf si pulbere? :bash: De ce trebuie sa isi strice camioanele, sa distruga probabil si marfa pentru ca cei in drept nu se ocupa? Ca sa nu mai vorbim de cate o pana si alte probleme care pot aparea si care atrag dupa sine altele: intarzierea la livrare, trimiterea unui echipaj sa il ajute pe saracul sofer, etc.
Ce asteapta Guvernul? O matusa..? blush.gif

Parerea mea este ca fiind incepator ai o alta perceptie a lucrurilor. Oricum, cand Romania va avea infrastructura Angliei pe care o dai drept exemplu si toate sunt facute sa functioneze si sa faca fata traficului specific, atunci sa aplici super amenzi cum soliciti tu pentru ca intr-adevar nu mai ai nici o scuza. Comparatia nu prea isi are rostul...
Adin.C
QUOTE(Alex61311)
3) Incalc regulile numai cand sunt sigur ca nu voi produce un accident
5) Nu intotdeauna, din neatentie sau greseala

Am fost singurul care s-a bucurat ca au fost introduse camere pe DN1. As prefera sa fie asa peste tot. Iar amenzile sa fie de 10 ori mai mari. Ca in Anglia. M-as bucura enorm. Dar cata suparare ar fi... ca asa suntem noi, ni se strapezesc dintii daca respectam niste reguli.


sa zicem ca merg pe 3 si ceva din 5 ( ca doar nu sunt perfect)... carnetul il am de vreo... 8 - 9 ani, accidente am avut ( stupide, eram pe banda a 2-a, oprit la semafor, sau dacia din spatele meu nu a avut abs iar pejou' din fata mea a oprit brusc, cu abs, din cauza unui pieton visator)... ce sa zic ... cat despre camere, da, probabil esti singurul care se bucura ... fac drumuri de Mures destul de des ... pt. 350 km acum fac 6,5 ore!!! o viata!!! ( ti se pare normal?), daca ar exista o autostrada, cu limite de autostrada, din partea mea sa fie 800.000 de camere...
concluzie, da, le mai si respect, in general sunt f atent ( si nu trec pe rosu). biggrin.gif
Alex61311
[quote="Adin55833"][quote=Alex61311]
cat despre camere, da, probabil esti singurul care se bucura ... fac drumuri de Mures destul de des ... pt. 350 km acum fac 6,5 ore!!! o viata!!! ( ti se pare normal?)[/quote]

Sincer sa fiu mi se pare normal. Astea sunt regulile de circulatie, drumul trece prin localitati, asta este realitatea. O accepti sau nu. Vrei sa ajungi mai repede? Exista aeroport in Tg Mures si curse regulate de avioane.

Faptul ca suntem obligati sa respectam legile e ceva anormal?
Alex61311
QUOTE(Impulse)
Regulile trebuiesc respectate fara doar si poate. In ceea ce priveste amenzile, consider ca sunt destul de mari. Lege exista dar nu este aplicata iar atunci cand este aplicata este aplicata preferential. Aici este buba. S-a schimbat ceva cu amenda prin posta dar tot nu este suficient. Daca amenzile vor creste considerabil probabil ca tot tu vei umfla portofelul taxelor nu cel cu relatii.


Din fericire introducerea sistemului automatizat cu camere video va putea elimina o parte din subiectivismul politistilor. Iar daca amenzile ar fi foarte mari, cei care au relatii nu isi vor permite sa mai apeleze la acestea de fiecare data, fiindca si "taxa" lor va fi mult mai mare. Iar unii oameni plini de bani sunt mai zgarciti decat media.



QUOTE(Impulse)
Dar de ce compania de transport care isi plateste constiincioasa impozitele catre stat, trebuie sa utilizeze drumul prin Cheia care este praf si pulbere? :bash: De ce trebuie sa isi strice camioanele, sa distruga probabil si marfa pentru ca cei in drept nu se ocupa? Ca sa nu mai vorbim de cate o pana si alte probleme care pot aparea si care atrag dupa sine altele: intarzierea la livrare, trimiterea unui echipaj sa il ajute pe saracul sofer, etc.


Aici sunt de acord cu tine. Sunt drumuri in tara (situatie aplicabila si in Bucuresti) care sunt atat de proaste incat risti oricand sa ajungi cu masina distrusa la destinatie. Dar ca si in Bucuresti, anumite drumuri se pare ca au o importanta mai mare... (Dorobanti mai important decat Pantelimon).


QUOTE(Impulse)
Parerea mea este ca fiind incepator ai o alta perceptie a lucrurilor. Oricum, cand Romania va avea infrastructura Angliei pe care o dai drept exemplu si toate sunt facute sa functioneze si sa faca fata traficului specific, atunci sa aplici super amenzi cum soliciti tu pentru ca intr-adevar nu mai ai nici o scuza. Comparatia nu prea isi are rostul...


Este normal sa am o alta perceptie a lucrurilor. Nu sunt obisnuit cu o gramada de chestii anormale de care nu imi pasa prea mult pana acum. Iar comparatia cu Anglia am facut-o fiindca sper ca tindem (chiar daca o sa ajungem acolo peste 5000 de ani) catre o societate mai dezvoltata (si din punct de vedere economic, dar si in ceea ce priveste grija statului fata de cetateni, inclusiv soferi sau proprietari de masina) si catre un grad de civilizatie mai mare (chiar daca fortat prin aplicarea drastica a unor pedepse mai grele).

Din pacate educatia (si a pietonilor, si a soferilor) nu este un lucru nici placut, nici usor de facut. Problema este ca pietonii se bazeaza prea mult pe faptul ca soferii vor pune frana oricand si in orice situatie iar soferii au senzatia ca masinile sunt instrumente de teleportare. "Am intarziat, plec cu masina!" de parca masina este solutia miraculoasa a tuturor situatiilor de intarziere. De aici deriva multe, fortarea semaforului, slalom printre masini cu mult peste viteza legala, injuram pe cei care au inventat limita de 50km/h pentru localitati. Oare cei care fac asta in Romania ar face la fel si in Anglia? Nu ar face, si asta nu pentru ca sunt strazile fara gropi si toti respecta regulile. Ci fiindca daca a comis-o, isi pregateste zecile de lire sa plateasca a doua zi amenda.

Iar pentru timpul "pierdut" din cauza camerelor montate pe DN1, oare nu este mai normal sa pleci cu 3 ore mai devreme decat sa te umpli de nervi ca nu ajungi la timp? E ca si cand te-ai supara pe vreme, ca ninge sau ca ploua. Ii pasa cuiva de nervii astia? Nu. Si atunci?
Adin.C
QUOTE(Alex61311)
Iar pentru timpul "pierdut" din cauza camerelor montate pe DN1, oare nu este mai normal sa pleci cu 3 ore mai devreme decat sa te umpli de nervi ca nu ajungi la timp? E ca si cand te-ai supara pe vreme, ca ninge sau ca ploua. Ii pasa cuiva de nervii astia? Nu. Si atunci?


nu, nu e normal atata vreme cat ziua are, culmea!, doar 24 de ore ( - alea de somn)... de multe ori cele 3 ore conteaza, la mine cel putin, CU SIGURANTA AS PREFERA SA AM O AUTOSTRADA pe care sa circul in limitele legii dacat ... drumurile nostre explodate ( chiar si acolo unde tocmai s-au terminat lucrarile) blink.gif . Incearca tu sa faci un drum ca ala de care spuneam, sa-ti faci treaba, dupa care sa te mai si intorci... :bash: vezi putin prea simplu lucrurile... se vede ca nu esti prea ocupat blush.gif
Adin.C
QUOTE(Alex61311)
Din fericire introducerea sistemului automatizat cu camere video va putea elimina o parte din subiectivismul politistilor. Iar daca amenzile ar fi foarte mari, cei care au relatii nu isi vor permite sa mai apeleze la acestea de fiecare data, fiindca si "taxa" lor va fi mult mai mare. Iar unii oameni plini de bani sunt mai zgarciti decat media.


ca uitai...introducerea mult-laudatului sistem automatizat :puke: - relatiile astea functioneaza putin altfel ( seamana cu imunitatea unora)... cei care pot isi elimina prin "magia sistemului automat", nr din baza de date... wake up!
Alex61311
QUOTE(Adin55833)
nu, nu e normal atata vreme cat ziua are, culmea!, doar 24 de ore ( - alea de somn)... de multe ori cele 3 ore conteaza, la mine cel putin, CU SIGURANTA AS PREFERA SA AM O AUTOSTRADA pe care sa circul in limitele legii dacat drumurile explodate ( chiar si acolo unde tocmai s-au terminat lucrarile) blink.gif . Incearca tu sa faci un drum ca ala de care spuneam, sa-ti faci treaba, dupa care sa te mai si intorci... :bash: vezi putin prea simplu lucrurile... se vede ca nu esti prea ocupat blush.gif


Nu pot sa spun decat ca imi pare rau pentru tine, pentru faptul ca in ceea ce te priveste a nu incalca legile in vigoare este egal cu o tragedie personala. Daca normalitatea ta consta in a incalca voit, sistematic si constient legile, atunci nu am ce sa mai comentez.

Iar in ceea ce priveste capacitatea ta de a trage concluzii despre oameni afla ca da rateuri mari de tot. Sorry...
Adin.C
hmmm, daca le incalc asa cum spui tu, oare de ce imi ia 6 ore si ceva drumul respectiv?...cand le incalcam imi lua 4 ore...
am mai imbatranit si m-oi fi desteptat blink.gif sau prostit daca dau rateuri... i'm only a human biggrin.gif ( concluzii despre oameni... :angel: )
James Kilowatt
Si eu tot 3 am votat. Cand sunt constient ca incalc o regula, am ochii larg cascati ... In plus, incerc sa nu deranjez pe ceilalti, indiferent daca regulamentul imi permite sau nu.
Impulse
Si eu am votat 3. Este aproape imposibil sa fii mereu in tandem cu regulile. Si de cele mai multe ori esti nevoit sa o faci. Din pacate.
gabi4
deocamdata ca incepator incerc sa le respect
sergiutruta
Am votat 5, incepator fiind si conducand in bucuresti. Nu prea am priceput care-i diferenta intre 3 si 5, probabil ca si 3 se potrivea. Ideea e ca regula care o incalc cel mai des este trecerea pe galben. Desi, regula este ca "poti trece pe galben daca nu mai poti opri in siguranta" :angel:
Alex, teoretic sunt de acord cu tine. Adica regulile trebuie respectate. Dar ele ar trebui facute pentru soferi si politia ar trebui sa nu profite de ele ca sa ia spaga. Mai vorbim peste 6 luni, sa vedem daca si atunci o sa respecti regulile biggrin.gif
HalbaSus
avem 2 mincinosi pe forum, din moment ce respecta toate regulile de circulatie... asa ceva nu exista, nu se poate... e imposibil pe o perioada mai lunga de o luna sa nu incalci nici macar o regula, macar din greseala (macar o incalcare a benzii, o oprire neregulamentara, o depasire a vitezei de 30 km/h acolo unde aceasta este limitata la aceasta viteza... ) este imposibil sa respecti regulile... asa ca eu nici nu incerc.[/quote]
guerilla
eu incerc sa le respect.
nu trec nici macar pe galben la semafor
nu depasesc pe linie continua.
nu parchez aiurea (cat se poate de mult, ma rog.. )
dar...
cu viteza e cam nasol.. prin satele de pe E85 de exemplu.
cu altii care oricat ai incerca tot te lovesc.
cu soselele de calitate.
sergiutruta
Ok, de fapt incalc mai multe reguli:

1. trec pe galben
2. mai depasesc din cand in cand pe linie continua
3. mai parchez si unde nu trebe, cand nu am de ales
4. mai trec si de viteza legala :angel:

Astea-s, da' cred ca toti le faceti astea :wave:
Crriss
am 4 km de la servici pana acasa. daca ar fi un politist cu mine in masina mi-ar lua permisul de cel putin 3 ori la un singur drum.......
totusi nu-mi bat joc de ceilalti participanti la trafic, si incerc sa fiu precaut cand incalc vreo regula de circulatie, nu de bun simt.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.