Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Segmentare !
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Cristian34561
Salutare tuturor !
Ladita mea (1200, dar cu motor de 1300) are "oficial", pe bord, 90.000 km. Cel care mi-a dat-o nu a astiut sa-mi spuna exact care este realitatea (masina e adusa din Germania).
Oricum, s-a dat serios pe ulei, aproape parte in parte cu benzina; dar compresie are, ca fuge si urca saraca...
In sfirsit, sa n-o mai lungesc, ma gindeam la o segmentare. Aici va rog sa-mi spuneti daca e suficient, ce parere aveti, si mai ales daca stiti cam la ce suma sa ma gindesc; o s-o fac in service: in afara de cel de pe Timisoara mai este vreunul "specializat" pe Lada ?
Multam fain !
Horia49540
compresia se masoara cu aparatul , nu ca "urca si fuge"
dar probabbil la 90 000 se imoune o segmentare
cel mai bine iti pot spune cei de la service, sincer eu zic ca pe timisoara e cel mai bine sa mergi, de 20 ani fac aproape numai lada, dar poate stiu altii service-uri si mai bune...
si poate gasesti segmenti straini (adica nemtersti etc.) daca nu, macar sa fie originali...
succes
ionita56403
ba tati sa io am o ladita horia o stie ca am fost la intalnire.si io am aceasi problema dar dupa parerea mea segmentarea e cam frectie la piciorul de lemn.Mai intai trebuie sa vezi ce uzura au cilindrii si de abia dupa aceea sa te hotaresti ce faci.si io trebuie sa ii fac motoru in vara asta daca nu o vind pana atunci.Parerea mea vezi mai intai ce uzura ai daca ai joc in bolturi la pistoane etc........defapt ti-ar bate se s-ar auzi in fine trebuie vazut.Ca daca uzura e prea mare ii faci degeaba segmentare.In concluzie eu i-as face tot motoru e mai scump dara daca o tii merita investitia
Horia49540
corect
are dreptate Radu
segmentarea merge doar daca nu sunt cilindrii ovalizati
cum a facut Dragos: eu nici acum nu inteleg cum la 170 000 km a pus doar segmenti si merge ok, dar pe de alta parte zicea ca nu a forjat-o , asa ca el e un exemplu ca se poate!
depinde de multe chestii
dar cand desfaci motorul vezi ce urzura ai la cuzintei, la bolturi etc.
si intr-adevar daca e foarte uzat numai un RK te salveaza...
dar se poate ca si o simpla segmentare sa te mai duca, dar nu prea mult...
succes :wave:
ionita56403
Si oricum o segmentare mai mult de 50mii de km nu te duce si daca te chinui km astia ii faci in 2 ani si peste doi ani sai faci motorul din noua nu isi are rostul. Daca tot te bagi acum il faci cap coada .Alezezi blocu iei pistoane si segmenti la cota cuzineti la fel vezi ce uzura ai pe arborele cotit ii faci chiuloasa supape tot tacamu si il ai calumea.
Io daca o fac pe a mea vreau sa ii alezez plocu si sai bag direct camasi si pistoane ca am vazut ca intr-un timp se gaseau.

Bafta si sa auzim numai de bine
Cosmin65397
Salutare.Aceeasi problema e shi la mine(1200 s) cu motorul ,ceea ce vreau sa-ti spun este urmatorul lucru: un pretz estimativ pt motor cap coada cu segmenti,vibrochen alezat,cuzinetzi, suapape,pistoane etc,.este in jur de 12-13 milioane.atat ia spus un mecanic tatalui meu,acum depinde shi unde te duci sa faci motorul shi inca ceva daca ii pus segmentzi ii pui degeaba asculta-l pe horia!
Georgian40398
Oameni buni, mai are careva tevusca care scoate fum direct din motor ? Eu am si voiam sa stiu ce ati facut sau ce se poate face pt eliminarea acestui fum beer.gif
Horia49540
eu o am, si e montata ca la carte: din carter in filtrul de aer
dar la mine nu scoate fum ca la tine...muuult mai putin
la tine...ori o reparatie la motor, ori trece-o spre spate sa fumege inapoia masini...asa o sa ai si 2 tevi de esapament, ca la curse biggrin.gif :wave:
Gigi66198
QUOTE(Georgian40398)
Oameni buni, mai are careva tevusca care scoate fum direct din motor ? Eu am si voiam sa stiu ce ati facut sau ce se poate face pt eliminarea acestui fum beer.gif


Asta este o solutie de avarie, oricum se impune reparatia motorului...in plus, "da urat"...
Georgian40398
Aoleu blush.gif Sa repar motorul ? Care e cea mai ieftina varianta din categoria reparat motorul ? Alezarea ?
Oricum, am impresia ca nu o sa cad de acord cu sotia sa bagam peste 10 mils in reparatie din aia mare... sad.gif E satula de fumarit si pacanit si de tras volanul din greu si de transpirat la greu vara biggrin.gif
Dar stiu ca bagam o cutie de solutie din aia 2+2 pt motoare amarate si nu mai scotea fum !!! Uleiul meu e terminat cred, ca l-am schimbat acu 10.000 km si era romanesc... Sa schimb tot uleiul si sa sper ca va fi bine ?
Cosmin65397
Georgiane ai putea sa faci un lucru care ar putea fi de folos ,sa schimbi semeringurile de la supape si ghid supapele cu unele mai bune poti cauta de WW dar care sa aiba acelasi diametru respectiv de 8 mm sau poti pune de Supernova eu asa am puse pt ca de ww nu prea am gasit poate in felu asta scapi mult mai usor decat o reparatie mai ampla a motorului si fara segmentare. Bafta!
Georgian40398
QUOTE(Cosmin65397)
Georgiane ai putea sa faci un lucru care ar putea fi de folos ,sa schimbi semeringurile de la supape si ghid supapele cu unele mai bune poti cauta de WW dar care sa aiba acelasi diametru respectiv de 8 mm sau poti pune de Supernova eu asa am puse pt ca de ww nu prea am gasit poate in felu asta scapi mult mai usor decat o reparatie mai ampla a motorului si fara segmentare. Bafta!


Aaa, pai inseamna ca o sa fie bine, ca am facut deja schimbarea semeringurilor de supape. Cand voi scapa oare de fum ? Ca am deja 150 km dupa reparatia asta. Ce inseamna ghid supapele ? blush.gif

Nea mecanicul mi-a zis clar si a fost cu mine sa luam de la rusi semeringuri tip dacie papuc, cica alea sunt bune. Deci, astept acum sa vad vreun rezultat beer.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.