Help - Search - Members - Calendar
Full Version: calendar service
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
mariua45607
Salut,

Mai incerc o data cu alta tema, desi cred ca am singurul topic de pe forum cu 0 raspunsuri, deci viitorul suna bine biggrin.gif
Ma gandeam sa-i rog pe cei mai priceputi sa puncteze pe cat posibil momentele importante din viata unei masini. Adica imi iau o masina noua sa zicem (desi a mea are 53 000 km), cred ca ar fi important pentru multi incepatori sa afle cam pe la ce km trebuie schimbate diverse chestii. De ex am tot auzit ca la 90 000 trebuie schimbata la diesel transmisia.
Acum ma rog in masura in care se poate face acest lucru (ma gandesc ca in functie de nr de km).
Zic asta pentru ca eu chiar nu stiu la ce sa ma astept pe viitor, poate o sa ma trezesc in mijlocul drumului ca nu mai merge masina ca nu am schimat nu mai stiu ce.
Acum ca sa ma intind ar fi interesant si comparativ intre diesel si benzina. ce ziceti?

Astept cu interes orice informatie din partea voastra.
Tnx
G e o r g e
difera de la model la model nu este un lucru exact smile.gif
mariua45607
ok, atunci ma refer la polo, de aia am si postat aici.
ideea e ca am auzit, cel putin chestia cu transmisia zisa la modul general...de asta am intrebat.
Pote mai sunt si altele...
guerilla
nu stiu la VW cum e, dar la mine in caietul de service scrie la fiecare multiplu de 15.000km ce se schimba.
cea mai importanta revizie la VW este adevarat cea de 90.000 (sau multiplu) unde va trebui sa schimbi tot kitul de distributie si care costa destul de mult.
nu stiu MAF-ul la cat e pus sa se schimbe, ca si ala costa destul de mult.
DORU
Sa inteleg ca nu ai carte service la masina? Acolo scrie in amanunt tot ce te interesdeaza!
mariua45607
Nu, nu am carte service
Normal ca chestiile astea se pot afla si din alte surse, site-uri de pe net, carti etc, dar am zis ca forum-ul aduce ceva in plus si anume experienta diversilor posesori de masini, ce au patit cu masinile lor, sfaturi etc.
Whatever poate e prea generala intrebarea...apropo ce e "MAF"

Bye
DORU
MAF = debitmetru :wave:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.