Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ATENTIE ...
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
G e o r g e
preluat de aici :
http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?sho...ic=4483&hl=
QUOTE(sarpe74)
Intamplarea de mai jos mi-a fost trimisa pe mail si este un semnal de alarma pentru cei mai slabi de inger care circula cu masina prin civilizata noastra metropola Bucuresti.
In intersectia dintre Bulevardul Camil Ressu si Soseaua Mihai Bravu, exact langa celebra saormarie Dristor, isi face veacul o gasca numeroasa de aurolaci. La orice ora din zi si din noapte, sunt cel putin zecebucati. Din fericire, spre deosebire de aurolacii din zona Garii de Nord, cei din Dristor sunt pasnici. Din nefericire, sunt pasnici doar pentru ca folosesc o metoda de spoliere ceva mai rafinata decat colegii de la gara.
Intamplarea de mai jos mi-a fost povestita de un amic, iar modul de operare mi-a fost confirmat, ulterior, de doi politisti de la Sectia 12.

Acum cateva zile, amicul de care vorbeam venea cu masina dinspre cartierul Salajan. Opreste omul la semaforul de la Dristor si asteapta sa se puna verde. Pleaca si, in secunda urmatoare, loveste ceva.
Intrucat n-a avut timp sa-si dea seama ce s-a intamplat, coboara din masina si se albeste: lovise un copil, care zacea intins pe asfalt. Copilul nu se misca deloc, iar amicului i se taie genunchii. Lumea se strange ca la urs, iar cineva, un binevoitor, il incurajeaza pe amic: "L-ai omorat, criminalule!"
Din fericire, la fata locului apar doi politisti, care treceau cu dubita absolut intamplator pe-acolo. Amicul se repede la politisti si, din cate mi-a povestit, n-a fost in stare sa indruge ceva coerent. Unul dintre politisti cantareste cu un ochi de expert situatia si-i spune amicului: "Stai, dom'ne, linistit". Totusi, din motive explicabile, amicul nu se poate linisti. Politistul se apropie de copilul care zacea in fata masinii si-i trage un sut in coaste: "Scoala sus". Mortul isi revine miraculos, sare in picioare si dispare in galop spre Calea Dudesti, ca Maricica Puica pe ultima turnanta.
In timp ce amicul se uita perplex in urma lui, politistul se scarpina cu
mare mestesug in cap si-i comunica: "Mare noroc ati avut ca treceam pe-aici, ca altfel va jupuia de bani. Noi ii cunoastem demult p-astia,nu sunteti primul cu care fac chestia asta".
HalbaSus
Am auzit de metoda asta... se pare ca cea mai buna rezolvare (si cea mai legala totodata) pe care o stiu de la o cunostinta care a agatat cu oglinda un aurolac din asta a fost sa-l bage in masina si dus repede la spital, chemat politia... in momentul in care aurolacul a vazut politistul (desi pana atunci era destul de grav ranit) a gasit puterea necesara sa isi revina si sa sara pe geam...
sergiutruta
Super aspru, desi stau de 2 ani in bucuresti ma tot minunez cand mai aud cate una dintr-asta. Noroc ca nu umblu pe acolo. Dar daca o sa am drum, o sa tin minte.
Luka
O sa tii minte si o sa mai misti masina fata-spate de cateva ori? tongue.gif
DORU
@Luka, bine zici biggrin.gif

Eu va trebui sa fiu mai atent, ca trec pe acolo de cel putin 2 ori pe sapt. !!
:bandit:
sergiutruta
Pai mi se pare destul de greu sa se furiseze un aurolac in fata masinii fara sa-l vezi. Daca esti atent, n-ai cum sa nu-l vezi.
marius60959
[/color]"sa-l bage in masina si dus repede la spital, chemat politia... in momentul in care aurolacul a vazut politistul (desi pana atunci era destul de grav ranit) a gasit puterea necesara sa isi revina si sa sara pe geam..."
[color=#444444]

in acest caz risti sa ramai si fara eventuale bagaje din masina...
urata treaba asta. ce sa faci sa-l controlezi sa vezi daca e "intreg" inainte de a-l lua in masina?
mai bine esti atent sa nu ajungi in situatia asta...situatie parca luata din filmele "cu prosti" blink.gif
HalbaSus
QUOTE(marius60959)
[/color]"sa-l bage in masina si dus repede la spital, chemat politia... in momentul in care aurolacul a vazut politistul (desi pana atunci era destul de grav ranit) a gasit puterea necesara sa isi revina si sa sara pe geam..."
[color=#444444]

in acest caz risti sa ramai si fara eventuale bagaje din masina...
urata treaba asta. ce sa faci sa-l controlezi sa vezi daca e "intreg" inainte de a-l lua in masina?
mai bine esti atent sa nu ajungi in situatia asta...situatie parca luata din filmele "cu prosti" blink.gif


Ce stiu eu... poti incerca sa-l bagi in portbagaj... (in codul rutier zice ca trebuie transportat la spital, nu spune unde :angel: ). Sau ca sa previi eventualele suteli pana la spital il transporti intr-un stil care sa faca suteala imposibila (frane si accelerari bruste) biggrin.gif. Oricum, pentru evitarea complicatiilor ulterioare eu recomand sa mergeti imediat la spital pt constatarea "daunelor".
Luka
Halba, trebuie sa-l luam si pe 'accidentat' la spital? biggrin.gif
CRG
poate invelit in celofan si stropit cu dezinfectant..

ii stiu pe "baetzii" de la Dristor, am locuit prin zona. Se pare ca e faza similara cu ce fac coloratii prin zona Voluntari.
Luka
Pai putem face o harta cu zonele 'interesante' ale capitalei. De exemplu, luam harta Bucurestiului si coloram cu gri zonele unde sar aurolacii in fata masinilor; cu maro zonele unde vand baietii droguri la coltul strazii; cu rosu zonele unde stau 'fetitele'; cu albastru zonele cu radar si asa mai departe biggrin.gif

Eventual, se poate prinde si in hartile pt navigare smile.gif

Evident, harta se poate vinde la orice statie de metrou sau chiosc de ziare, plus pe cateva site-uri de calatorii ca sa o poata lua si strainii care ne viziteaza.

Scuze pt off :angel:
Ghita A.
QUOTE(HalbaSus)
...Ce stiu eu... poti incerca sa-l bagi in portbagaj... (in codul rutier zice ca trebuie transportat la spital, nu spune unde :angel: ). Sau ca sa previi eventualele suteli pana la spital il transporti intr-un stil care sa faca suteala imposibila (frane si accelerari bruste) biggrin.gif. Oricum, pentru evitarea complicatiilor ulterioare eu recomand sa mergeti imediat la spital pt constatarea "daunelor".


...Eu l-as pune sus pe portbagaj, sau legat de bara din spate a masinii (dupa caz)... daca putem sa-l ducem "oricum" , numa sa fie dus. Alta solutie ar fi sa-i punem catuse accidentatului pana la spital... asa ca sa fim siguri..., sau in cazul in care misca, sa-l linistim cu vreo doua lovituri dupa cap, ca sa stea linistit.
Skywalker
Ce noroc pe Timisoreni, noi nu avem asemenea specimene in TM. Acum cam multi ani in urma, poate unii din TM mai tin minte, a fost un accident mortal cu un "aurolac" care sa hotarat si iasa din canal cand tocmai trecea o masina...rezultatul...no comment. :stretcher:
sergiutruta
QUOTE(marius60959)
in acest caz risti sa ramai si fara eventuale bagaje din masina...
urata treaba asta. ce sa faci sa-l controlezi sa vezi daca e "intreg" inainte de a-l lua in masina?

Pai daca blochezi usi/geamuri pe spate, ce sa mai fuga dn masina ca nu mai are cum.
Luka
Da, dar ti-e greu si tie sa iesi cand scoate cutitul biggrin.gif
sergiutruta
blink.gif aspru, la asta nu m-am gandit blush.gif
Crriss
il iei, il verifici sa vezi daca e intreg, legat de maini si de picioare cu banda adeziva si calus in gura si banda peste el, sa nu tipe, sau vomite in masina :puke: svarlit in portbagaj legat cu corzile elastice din dotare sau cu cablul de remorcare sa nu se zbata si viteza la prima sectie de politie, unde, o sa-i dea drumul.....
si daca are memorie buna, maine iti sparge masina :bash:
Lica
bah baieti.....ce Dumnezeu mah?Pai daca imi facea mie unu asa ceva,ii faceam panda si l rupeam cu bataia.Poate pe toti 10.....Da tii.....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.