Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Kalos 5 usi, o alegere fericita ?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Chevrolet
serban65978
Salutare!
Ma bate gandul sa achizitionez in leasing un Kalos 5 usi,1.4Sx, 94CP, full option, 7.800 e CIP. Vreau sa stiu daca merita investitia, sau daca ati auzit cumva ca ar fi unele probleme legate de servisul masinii, in sensul in care sa nu am surpriza sa stau cu masina in servis pe motic ca nu sunt piesele in tara.
Marius30562
Ca si raport dotari/performante/pret este o alegere buna.
Am asa ceva si nu am ce sa-i reprosez pana acum - o am de 9 luni si 14.000 km.

E o masinuta ce se incadreaza in motto-ul Chevrolet " Value for Money" - ofera multe la un pret rezonabil (numai achizitionata in leasing).

Recomandarea mea este sa nu te zgarcesti la benzina (sa alimentezi numai de la firmele mari, cu benzina 98, 99+ etc) si sa respecti ce spune cartea cu privire la regimul de turatii - sa o tii, pe cat posibil intre 2000 - 3000 rot/min.
Subturarea poate eventual sa-ti reduca consumul (nu sunt sigur) dar in mod cert, in timp va duce la alte probleme.

Pentru mai multe detalii/impresii depre masina arumca un ochi pe daewooclub.ro

Bafta !
serban65978
SALUT ! Daca ar fi sa iau masina fara leasing, de ce nu ar fi bine ??
Ghita A.
QUOTE(serban65978)
SALUT ! Daca ar fi sa iau masina fara leasing, de ce nu ar fi bine ??


Trebuie sa platesti accize(cred ca 30%), pt ca nu e made in UE.
G e o r g e
QUOTE(Ghita A.)
QUOTE(serban65978)
SALUT ! Daca ar fi sa iau masina fara leasing, de ce nu ar fi bine ??


Trebuie sa platesti accize(cred ca 30%), pt ca nu e made in UE.


accizele se platesc in functie de capacitatea cilindrica . taxele vamale se platesc in functie de locul de productie .

pentru a nspea oara :

CC ACCIZE
<1.6 1%
<2.0 4%
<2.5 8%
<3.0 11%

daca achizitionezi in sistem leasing taxele vamale se platesc la valoarea reziduala (20%) . adica vin cam 6% .
Marius30562
Daca nu o iei in leasing platesti cu 30 % mai mult pe ea (adica taxe vamale pt. auto non EU) + 1 % accize (astea le platesti oricum).
So, in cazul tau, luata cu banii jos cei 7.800 Euro CIP se transforma in 10.140 + TVA

Cel mai indicat ar fi (in cazul in care ai toti banii) sa faci un leasing pe 1 an cu avans maxim (50 - 70 % in functie de firma de leasing).

Castigi in felul acesta cel putin 1700 Euro.
serban65978
Multumesc foarte mult pentru sfaturi, am sa trec maine pe la dealer sa vad care este avansul maxim, iar un an de leasing nu pare asa de mult (fata de 4 sau 5).
Nexxus
QUOTE(Marius30562)
Recomandarea mea este sa nu te zgarcesti la benzina (sa alimentezi numai de la firmele mari, cu benzina 98, 99+ etc) si sa respecti ce spune cartea cu privire la regimul de turatii - sa o tii, pe cat posibil intre 2000 - 3000 rot/min.
Subturarea poate eventual sa-ti reduca consumul (nu sunt sigur) dar in mod cert, in timp va duce la alte probleme.

Pentru mai multe detalii/impresii depre masina arumca un ochi pe daewooclub.ro


Deci, benzina de 98, 99+ fata de 95 = nu e mare diferenta. Motivul: suntem in RO! Undeva pe net am citit ca de fapt marea diferenta dintre 98 si 95 la noi ar fi doar... cantitatea de sulf. Atat si nimic altceva.
De altfel motorul de kalos se intelege foarte bine cu benzina de 95 (o spun din proprie experienta).
In al doilea rand nicaieri in cartea masinii nu se specifica de catre fabricant ca trebuie sa pui doar de 98! Daca fabricantul nu cere asta, de ce sa adaugi?!?!

Cat priveste regimul de turatii, la Kalos, pai, depinde de cate valve are: 8 - accepta si subturat fara probleme; 16 - regimul optim de turatii se afla intre 2.500 - 3.500 ture. De ce, asta e o alta discutie dar sunt chestii constatate si indelung dezbatute!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.