Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Avans
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
dragos10
Pt cei care aduc masini second din germania la comanda:se da un avans inainte?sau cum se procedeaza?
mircea9
nu cred ca ar tb. sa dai un avans !
cine este serios ,si nu face asta pentru prima data are bani de a achizitiona si fara avansul tau.
si gindeste-te ca el oricum face o afacere (in conditiile in care aduce o masina BUNA=vandabila) si chiar daca te razgindesti tu (variate motive-de ce nu chiar si culoarea ! ) poate sa o vinda cu acelasi profit pe care l-ar obtine si de la tine.
prin avans cred ca i-ai micsora marja lui de risc si ti-ai mari-o pe a ta.
Eu plec de la principiul ca omul cu care tratez acest lucru este serios (ca doar nu il iau de pe strada !) .El de ce sa ma priveasca altfel ??Sincer m-ar jigni daca ar insista !
Citi dintre comercianti se pot lauda ca-si vind marfa (cu adaos )asa de repede ?
ORICUM ASTA-I DOAR PAREREA MEA !
mircea9
nu cred ca ar tb. sa dai un avans !
cine este serios ,si nu face asta pentru prima data are bani de a achizitiona si fara avansul tau.
si gindeste-te ca el oricum face o afacere (in conditiile in care aduce o masina BUNA=vandabila) si chiar daca te razgindesti tu (variate motive-de ce nu chiar si culoarea ! ) poate sa o vinda cu acelasi profit pe care l-ar obtine si de la tine.
prin avans cred ca i-ai micsora marja lui de risc si ti-ai mari-o pe a ta.
Eu plec de la principiul ca omul cu care tratez acest lucru este serios (ca doar nu il iau de pe strada !) .El de ce sa ma priveasca altfel ??Sincer m-ar jigni daca ar insista !
Citi dintre comercianti se pot lauda ca-si vind marfa (cu adaos )asa de repede ?
ORICUM ASTA-I DOAR PAREREA MEA !
Iulian8
depinde si ce masina ii comanzi. ce face el daca tu nu ii cumperi masina pe care ai comandat-o? deci daca e vandabila rapid atunci poate ca nu o sa iti ceara avans, insa la orice comanda se percepe un avans care poate fi legalizat printr-un act notarial cu anumite clauze. asa cum poate ca tu vrei sa ii castigi increderea , tot asa si el vrea sa iti castige increderea si cum adusul unei masini de afara inseamna 'afacere' sa zicem , insemna ca e o chestie de bani si care se rezolva prin bani, nu prin zambete. deci daca ii dai un avans fie el si de 100 euro, el are incredere in tine ca esti client serios si ca poate sa mearga mai departe si sa iti faca serviciul solicitat si ca nu ai de gand sa il tepuiesti. nu e vb ca are sau n-are banii sa aduca acea masina. ci e vb de faptul ca el iti face un serviciu solicitat de tine. normal ca tu nu esti obligat sa cumperi masina pe care el o aduce ( depinde ce treci la clauze in actul notarial) insa atunci ai mari sanse sa iti pierzi avansul dat , pt ca el ti-a facut deja serviciul si ti-a adus masina.
M i h a i
Ai grija cine este cel care-ti aduce masina. Verifica-l la politie si verifica firma la registrul comertului. Ia-ti toate masurile de precautie si nu da mai multe de 1000 avans. Vezi ca in contract sa se specifice data livrarii si ce se intampla daca nu ti-o aduce. Altfel poti fi plimbat cu vorbe. De asemenea afla datele tehnice ale masinii si tot ce poti despre ea, cat si ce garantie ai la masina. De obicei cam 6 luni cutie si motor. In general ai grija ca actele sa fie bine intocmite pt ca iei o masina pe care nu o vezi inainte.
Iti zice unul care era s-o pateasca. Daca auzi de GAMAAUTOMOBILE fereste-te. Omu are firma inregistrata cu sediul pe un teren viran. Sediul insa e intr-un bloc destul de bine amenajat si chiar dadea anunturi in nu stiu ce revista care se gasea si la Hollywood Multiplex. Ca prezentare era beton. Gresala mea a fost ca nu am specificat in contract un termen de livrare si m-a dus cu vorba, mai ales ca era decembrie si mi-a servit faze gen "nu lucreaza vama, s-a inzapezit drumul"...pana cand am incepput sa intru la idei si m-am interesat la vama daca a iesit din tara cum zicea. Cand colo vrajeala. Tipul lua jungiuri din targa de la Arad, le dadea fata in service la el si cam asta era. Norocul meu ca "nu sunt chiar singur pe lume" sa ma ia ala chiar de fraier si l-am facut sa dea banii. M-am intalnit noaptea la o benzinarie cu unii trimisi de el. Ii era tarsa sa-si arate fata probabil. oricum daca era unul care pacalea mai multi si fugea din tara ala eram.
ASA CA AI GRIJA, OCHII IN 4 si nu da banu din mana cu una cu doua.
dragos10
Iulian chestia cu avansul mi se pare neserioasa.Eu ii spun omului sa-mi aduca o masina nelovita si constat ca a fost lovita si reparata.sau nu ii merge nustiu ce pompa sau are ceva la motor.Atunci incepe discutia.si e greu de dovedit.incepe balciul.din cauza asta e mai bine sa cumpar o masina din romania pe care o pot testa la ce service vreau eu.Parerea mea de potential cumparator de masina second este ca cel care o aduce din germania la comanda sa nu ia avns.daca el aduce masina cu caracteristicile pe care i le-am spus eu o cumpar.logic.altfel ce as castiga daca i-as trage teapa.el oricum o vinde.chestia cu avansul e dubioasa pentru ca te cam obliga sa cumperi masina respectiva sau sa pierzi banii.nu cred ca exista cazuri cand s-a returnat avansul .cel care aduce masina din afara incearca sa te convinga ca de fapt suspiciunile tale(vezi cazul cand a fost lovita) nu sunt reale si ca de fapt nu vrei sa-i cumperi masina,ca l-ai incurcat,etc.
marius17
'Iti zice unul care era s-o pateasca. Daca auzi de GAMAAUTOMOBILE fereste-te. Omu are firma inregistrata cu sediul pe un teren viran. Sediul insa e intr-un bloc destul de bine amenajat si chiar dadea anunturi in nu stiu ce revista care se gasea si la Hollywood Multiplex.'

Salut forum. In contextul acestui thread e util de citit si aici. Eu sint patit, tzeapa mi-a tras-o aceeasi firma - am dat un avans de 4000 euro acum vreo sase luni si n-a venit nici masina, nici banii inapoi nu i-am mai recuperat. Asa ca am o rugaminte la Mihai: da-mi si mie un indiciu pe unde l-as putea gasi pe tzeparul Pavel; sau pe altcineva in legatura cu aceasta firma. Politia vad ca nu e in stare sa faca nimic de vreo 5 luni.
M i h a i
Nu stiu unde-l poti gasi eu am patzit acum 1 an treaba, insa o sa-ti zic eu cum sa faci plangerea la politie ca s-o dai in inselaciune si sa se bage parchetul. Altfel tre sa ajungi la tribunal si e nasol. Depinde cum ai intocmit contractul. Desi nu am mentionat acolo am dat-o si in procuratura ca ce-i drept mi-a raspuns pana la urma (dupa vreo luna sau chiar mai mult) insa eu imi luasem banii. cu toate astea politaiul mi-a zis, cand a auzit ca renunt la plangere, "pai..ai dat-o in procuratura". Deci e serioasa treaba daca ajungi sa te bage in seama. Isa eu eram in sesiune si nu aveam chef de bandit. O sa-ti zic tot ce stiu despre el, dar intr-un post viitor (- maine dimineata) caci acum nu mai stiu tot pe dinafara. Ar fi bine sa-mi zici si mie un nume prenume si un fix sa vad si eu ca nu e o gluma prosta. Cine stie poate esti chiar Pavel si urmaresti ceva. mihai_1978@yahoo.com
N-ar fi rau sa-mi scrii si intrega poveste. Cum ai aflat de el, unde v-ati intalnit, ce scrie prin contract, ce telefon mai are ala...tot

Impresie personala. Nu cred ca a fgit cu banii tai. Este expert in a minti si speculeaza orice slabiciune sau binevointa a ta. Are mereu scuza perfecta. Pur si simplu ingroasa din obraz dar va da banul daca-l incoltesti klumea. Parerea mea e sa nu te lasi. Eu am zis la un moment dat, la nervi ca mai bine ii dau pe toti celor ca mi i-ar recupera (baieti buni) dar tot nu voi permite sa se bucure el de ei daca nu fac nimic cu politia. Nu tre sa te dai batut oricat de urata ar ajunge treaba, si chit ca mai cheltui inca 4000. Acum mai depinde si de tine pana unde esti dispus sa mergi daca nu se va rezolva cu politia

Apropos, revista in care am gasit anuntul lui pavel era Masini.ro



[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-12-05 21:37 ]
Iulian8
fiecare face dupa cum crede insa eu nu am mers niciodata dupa o masina in germania numai daca am primit avans, chiar si 100 euro ( cu exceptia cand cunosteam persoana si era de incredere) si am facut intotdeauna act notarial unde l-am asigurat pe cel care mi-a facut comanda ca nu e obligat sa cumpere masina daca nu ii place si banii ii vor fi inapoiati. au fost cazuri in care am primit si 75% din pretul masinii ca avans .
insa pe de alta parte pot fi si escroci care sa profite de naivitatea unora si sa le ia banii promitandu-le ca le aduce cine stie ce masina din germania la un pret pe care nici cei care merg de 9-10 ani si aduc masini nu reusesc sa il obtina (cu asta le 'scot' ochii, clientilor), chiar daca ei nici macar nu au iesit vreodata din tzara ci doar lasa impresia asta. deci mare atentie la escroci !!! un act notarial bine intocmit va ia multe din durerile de cap.
marius17
Nu stiu unde-l poti gasi eu am patzit acum 1 an treaba, insa o sa-ti zic eu cum sa faci plangerea la politie ca s-o dai in inselaciune si sa se bage parchetul. Altfel tre sa ajungi la tribunal si e nasol.
Apropos, revista in care am gasit anuntul lui pavel era Masini.ro

Mihai, ti-am trimis pe adresa indicata un mesaj cu toata povestea.
Pentru forumisti: din patania mea am inteles ca in Ro nu trebuie sa dai banul din mina pina ce nu iei marfa. Contracte, chitante etc? In Romania sint ca si inexistente.
O coincidenta (intre ce mi s-a intimplat mie si lui Mihai): una din persoanele care m-a indrumat spre escroc are legaturi cu masini.ro. Cel putin asa am inteles eu.
dragos10
pentru marius.ar fii bine sa te adresezi lui lazarus de la emisiunea autorun de la tele 7.in mod sigur va incerca sa te ajute.
marius17
pentru marius.ar fii bine sa te adresezi lui lazarus

da, merci, e o idee buna
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.