Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Volvo S40T4
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volvo
cristian66115
Buna,
Sunt posesorul unui S40T4 de cca.1.5 ani.No problems pana acum (in cca.2o tkm).In iarna aceasta am observat ca in unele conditii( in special dupa ce conduc masina in regimuri f. usoare), se aprinde led-ul galben de avertizare -defect electr. motor- din bord,(si nu totdeauna) motorul are un mers sacadat.Dupa ce fac cateva ture mai in forta led-ul se stinge si totul este OK.
Va rog sa-mi spuna cineva de unde as putea sa fac rost de o scula pt. citit codurile de defectiune stocate in E.C.M(Am gasit la o firma in S.U.A un tester -VCT 2000- dar face 2000$!!! :bash: ).
G e o r g e
la service ? ai incercat o diagnosticare . e cca 1 mil .

eu ma gandesc la injectoare infundate sau ceva pe acolo . ce benzina a papat masina ?
cristian66115
La reprezentanta Volvo am fost cu o singura ocazie(ca sa-mi reseteze indicatorul reminder pt. service), si m-au cam dezamagit(m-au tinut cca. 1h, din care efectiv pt. resetare au lucrat 5 min., si mi-au luat 1.5 mil.).Asta mi-a cam adus aminte de reprezentanta Renault...
Cat despre combustibil, in tara a mers doar cu MOL - C.O 98.
Injectoarele infundate ar fi o problema mai mult mecanica, ceea ce nu ar explica aprinderea led-ului, care sesizeaza o problema electrica/electronica.
Pe mine ma intereseaza cititorul de coduri pt. ca am deja un manual de service cu codurile de def.
Multam. biggrin.gif
daniel67840
si eu te as sfatui sa verifici injectoarele...ele sunt comandate electric ... daca unul este infundat motorul nu mai are mers rotund si poate sa dea rateu aprindere cilindru...ceea ce face sa se aprinda becul din bord... dupa ce mergi in forta presiunea in injectoare creste si totul revine la normal (posibil zgura pe capetele injectoarelor...sau calamina)
...exista bancuri de curatare injectoare cu ultrasunete si testare la debit - curatarile cu lichid nu prea dau randament
Gabriel.T.
te sfatuiesc sa iei un aditiv pentru benzina,care sa curete si injectoarele,eu am pus un "2+2" si sa faci o tura pe autostrada dar cu 90 constant.pentru problema led-ului, verifica toate becurile masinii, se poate sa fie unul ars si asa face,cel putin la mine asta este.daca te intereseaza iti dau telefonul unui "mester" scolit pe-afara, si bun si ieftin,care sa-ti faca o diagnoza.costa 60-70 RON.
led-ul se stinge cind apesi frana?sau o alta pedala?
cristian66115
QUOTE(Gabriel.T.)
te sfatuiesc sa iei un aditiv pentru benzina,care sa curete si injectoarele,eu am pus un "2+2" si sa faci o tura pe autostrada dar cu 90 constant.pentru problema led-ului, verifica toate becurile masinii, se poate sa fie unul ars si asa face,cel putin la mine asta este.daca te intereseaza iti dau telefonul unui "mester" scolit pe-afara, si bun si ieftin,care sa-ti faca o diagnoza.costa 60-70 RON.
led-ul se stinge cind apesi frana?sau o alta pedala?


In legatura cu aditivii, am inteles din Service-manualul pe care-l am, ca Volvo NU recomanda acest lucru.Mai ales in cazul motoarelor pe benzina!
Ei spun ca aditivul de curatare ar putea afecta sondele de oxigen de pe tubulatura de evacuare.In schimb, metoda pe care o recomanda ei este demontarea injectoarelor si curatarea acestora pe stand.

In legatura cu becurile, nu am sesizat sa fie nici unul ars.LED-ul de semnalizare a defectiunii nu se aprinde tot timpul(de exemplu, nu s-a mai aprins de cca. 1000km).
cristian66115
QUOTE(daniel67840)
si eu te as sfatui sa verifici injectoarele...ele sunt comandate electric ... daca unul este infundat motorul nu mai are mers rotund si poate sa dea rateu aprindere cilindru...ceea ce face sa se aprinda becul din bord... dupa ce mergi in forta presiunea in injectoare creste si totul revine la normal (posibil zgura pe capetele injectoarelor...sau calamina)
...exista bancuri de curatare injectoare cu ultrasunete si testare la debit - curatarile cu lichid nu prea dau randament


Asa am sa fac!Am sa le demontez si am sa le duc la curatat...Ar putea fi cauza si pompa de benzina- press. scazuta???
Alexandru90058
Am eu cititor de coduri daca mai doresti, nu te costa nimic smile.gif Da-mi un telefon la 0723.213.705 si ne vedem...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.