Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ce poti sa iei cu 13000E de nou
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
lii66027
biggrin.gif salut! am max 13000E si dupa vreo 2 luni de cautat tot nu m am prins ce masina merita banii astia (exclus SH). am vazut:
Golf 5- calitate... dar destul de scump
CieloGPL- ieftin dar cam invechit
P 206- arata ok dar e prea mic
Dacie- NU
pana la urma am ramas la Astra sau Nubira2CDX GPL.
daca stiti voi ceva ...
Paul46623
Erm... Versus ?
G e o r g e
mutat la versus .
Mihai63349
Hotaraste-te prima oara ce fel de masina vrei ( mai mica, mai mare, benzina, diesel, gpl, hatch, sedan, etc.) si dupa aceea studiaza un pic piata. Nu ne mai prezenta Golf 5 vs Cielo sau 206 vs Nubira, ca ne bagi in ceata. Te asteptam cu drag!
Mumu
Citeva preturi orientative:
ford focus-13845
ford fiesta-12431
fiat stilo-12300
nissan almera-12700
Toate DDP.Si eu umblu pe la dealeri de doua saptamini.
Bogdan67053
QUOTE(lii66027)
biggrin.gif salut! am max 13000E si dupa vreo 2 luni de cautat tot nu m am prins ce masina merita banii astia (exclus SH). am vazut:
Golf 5- calitate... dar destul de scump
CieloGPL- ieftin dar cam invechit
P 206- arata ok dar e prea mic
Dacie- NU
pana la urma am ramas la Astra sau Nubira2CDX GPL.
daca stiti voi ceva ...


Iti propun Noua Toyota Yaris diesel de 1,4 si 90 CP ce are pret DDP de 14.386 EURO. Stiu ca e scump dar macar iti iei masina! In pretul asta ai A/C, geamuri si oglinzi electrice, radio-CD, computer de bord, servo-directie electrica, ABS, EBD, EBA, 4 airbag-uri, o masina lansata acu' doua luni ce ofera un design si finisari de interior si exterior super faine. Aaaa! si ai si o solutie inteligenta - poti sa-ti faci un portbagaj de 750 de litri in 3 secunde. Si...mai este.... e si cea mai sigura masina din clasa ei. Uita-te: http://www.euroncap.com/content/safety_rat...tings.php?id1=1
O revizie te costa 300 lei (manopera si TVA incluse), garantie integrala (inclusiv bucse, pivoti, planetare, amortizoare) timp de 3 ani sau 100.000 km.

Daca nu-ti ajung banii iti propun un leasing cu 70-80% avans cu dobanda de 9% la sold pe an. Super oferta!!! :wave:
DORU
QUOTE(cristian65483)
Citeva preturi orientative:
ford focus-13845
ford fiesta-12431
fiat stilo-12300
nissan almera-12700
Toate DDP.Si eu umblu pe la dealeri de doua saptamini.


Ford Focus e alegerea cea mai buna, fara indoiala!
Fa drive-test sa te edifici...cu macar 3 din modelele enumerate.
trick
QUOTE
(...)Daca nu-ti ajung banii iti propun un leasing cu 70-80% avans cu dobanda de 9% la sold pe an. Super oferta!!! :wave:

Cine are oferta aceasta ?
gabi63320
Nu e de neglijat Fiat Stilo cu motor 1,4 de 95 cp si 6 viteze. Masina e spatioasa si bine echipata.
gabi4
kia rio, 1.4 97 CP,1.6 112 CP sau 1.5 crdi 110 Cp. preturi cam pe la 10 mii euro CIP
,cat despre buburuza de yaris prea scumpa!
Maff
New Hyundai Accent, care in varianta Full de 1.5 110cp diesel, costa 12700 euro DDP
Mihai63349
F. bun pretul la Hyundai. Il fac in Europa pe asta nou?
Maff
Da, il fac in Turcia si din cauza asta nu are taxe vamale.Era cat pe aci sa-l faca in Romania, dar dupa cum se stie............birocratie , spagi, nesimtire.........Asa ca, il fac in alta parte.
guerilla
QUOTE(Bogdan67053)
Iti propun Noua Toyota Yaris diesel de 1,4 si 90 CP ce are pret DDP de 14.386 EURO. Stiu ca e scump dar macar iti iei masina!

in primul rand ceva off topic.
te rog sa nu mai folosesti astfel de afirmatii. nu e prima data cand te exprimi in modul asta. in caz ca nu stii, in DEX masina este Vehicul autopropulsat suspendat pe roți, șenile sau tălpi de alunecare, care servește la transportul oamenilor sau al bunurilor deci si acele autoturisme pe care le denigrezi tu sunt tot masini.

si acum on topic
daca tot ai facut o oferta de yaris de ce nu spui si ce echipare e?
decat un diesel in echipare terra mai bine un 1.3 benzina in echipare sol la 14930.
James Kilowatt
14930 > 13000 smile.gif

Eu cred ca cea mai buna optiune la banii astia ramane Nubira CDX pe GPL. Fara sa fiu partinitor, insa e cea mai mare, mai economica si mai ieftin de intretinut. Iar versiunea CDX e echipata decent.

Si un concurent puternic ar fi si Accent, insa nu am idee cat costa intretinerea.
AZAZEL
QUOTE(MR28673)
14930 > 13000 smile.gif

Eu cred ca cea mai buna optiune la banii astia ramane Nubira CDX pe GPL. Fara sa fiu partinitor, insa e cea mai mare, mai economica si mai ieftin de intretinut. Iar versiunea CDX e echipata decent.

Si un concurent puternic ar fi si Accent, insa nu am idee cat costa intretinerea.


si siguranta la volan cum ramane. doamne fereste de un accident cu nubira. ford focus a obtinut cel mai bun punctaj din istoria EURONCAP. recomand ford focus si din alte motive.

http://www.euroncap.com/content/safety_rat...1=2&id2=204

http://www.euroncap.com/content/safety_rat...1=2&id2=107


http://www.euroncap.com/content/safety_rat...d1=2&id2=31
BRAC
Daca iti permiti cumpara-ti un Focus. Dintre Nubira si Astra iti recomand sa-ti stergi din memorie Nubira.
James Kilowatt
Si mie imi place focus, dar e cu 800 euro mai scump decat isi poate permite omul.... Daca ar fi avut 14.000E, atunci sigur cineva i-ar fi recomandat una de 14900.

La limita, cel mai sigur e sa nu-si ia masina deloc, nu?
Eu daca as pleca cu ideea ca s-ar putea sa fac accident, nu ma mai urc in masina indiferent de punctajul NCAP. Revenim iar la topicul Siguranta- sofer vs masina? Sau accidente - indemanare vs karma?

Chestia e ca e frustrant sa spui "am atatia bani si vreau masina" si sa ti se raspunda. "de banii tai, nu poti sa-ti iei decat jafuri urate sau nesigure". Omul are 13.000 euro, degeaba exista masini foarte bune care costa 13.800, sau 15.000, sau 55.000. De asta i-am raspuns asa sec si lui guerilla, nu ca n-ar fi baiat simpatic si bine intentionat beer.gif
DORU
In 13.000 euro DDP iti poti achizitiona o Skoda Fabia Combi 1.4 TDI 70/80CP cu destule optionale in oferta standard. Verifica www.skoda.ro, www.aviamotors.ro si www.bradytrade.ro, nu sunt sigur de versiunea de echipare de la Avantaj.
guerilla
eu faceam doar comparatia intre doua versiuni de la yaris.
plus ca nu stim daca cei 13k sunt CIP sau DDP. initiatorul topicului nu a spus nimic despre termenul de plata, asa ca putem face doar supozitii.
la DDP poti incadra usor si fiat panda, astra h, seat ibiza si or mai fi si altele dar daca nu stim macar niste criterii minime de comparatie pierdem timpul dandu-ne cu parerea :angel:
DORU
Intr-adevar, buna observatia, Guerilla. Ma gandesc insa ca este vorba de DDP. Sau nu..? blush.gif
James Kilowatt
Corect smile.gif Mai ales ca omul n-a mai dat nici un semn de viata de o luna si ceva smile.gif
Luka
Probabil ca ati lamurit-o voi, ca parca era o domnisoara/doamna tongue.gif
radu66490
cred ca as opta pentru un opel astra
am o parere buna despre astra
succes
Maff
Eu cred ca a optat deja. biggrin.gif
Luka
Pai sa ne anunte si pe noi ca sa ne linistim biggrin.gif
gabi63320
Daca e adevarat ca Accent - ul nou e facut in Europa, atunci e super. 5 ani garantie, tren de rulare foarte rezistent, spatiu bun, motoare performante, consum mic. O sa caut oferta completa ca devine foarte interesant........
G e o r g e
5 ani garantie DOAR la cutie si motor si doar daca respecti programul de revizii : din 10 000 in 10 000 cu schimbul TUTUROR consumabilelor . aidica si a lichidului de racire spre exemplu. a tot .
Bogdan67053
Plus ca la Hyundai faci revizia la Tiriac Auto si am vazut la alte topic-uri ce parere are lumea de serviciile lor.

Leasing-ul ala cu 70-80% se poate face fara probleme. Detalii pe private.

Ford Focus nu e cea mai sigura masina la testele Euro NCap. Uita-te la Toyota Corolla Verso, Noul Yaris, Renault Laguna sau Toyota Avensis.
dan37349
neata

eu as opta pt un ford fiesta 1.4 tdci ( vezi topicul meu :wave: ), pina la urma m-am decis
te costa cam 11200 cu abs+ebd ca optiuni, si iti mai raman si ceva bani de motorina si casco (care in romania eu cred ca e vital pt o masina noua); deci cu totul cam 12000 (aprox)

sa auzim de bine
Maff
QUOTE(G e o r g e)
5 ani garantie DOAR la cutie si motor si doar daca respecti programul de revizii : din 10 000 in 10 000 cu schimbul TUTUROR consumabilelor . aidica si a lichidului de racire spre exemplu. a tot .

este la 15000 intervalul reviziilor la hyundai accent acum.
constantin69415
QUOTE(lii66027)
biggrin.gif salut! am max 13000E si dupa vreo 2 luni de cautat tot nu m am prins ce masina merita banii astia (exclus SH). am vazut:
Golf 5- calitate... dar destul de scump
CieloGPL- ieftin dar cam invechit
P 206- arata ok dar e prea mic
Dacie- NU
pana la urma am ramas la Astra sau Nubira2CDX GPL.
daca stiti voi ceva ...


aha dintre toate masinile ai ramas si pe la nubira2...ca sa iti zic ceva...nubira1 este mai proasta ca cielo'98...mai bine iti iei o solenza beer.gif
nubira2 este la fel ca cielo executive care nu este prea mare diferenta de cielo normal...ciao...crede-ma ca stiu ce zic...sunt mecanic si am avut si aman2 masinile...bla bla
Zetics40545
QUOTE(G e o r g e)
5 ani garantie DOAR la cutie si motor si doar daca respecti programul de revizii : din 10 000 in 10 000 cu schimbul TUTUROR consumabilelor . aidica si a lichidului de racire spre exemplu. a tot .


:ntz:

15.000km, cum a zis si Maff, 5 ani garantie la motor, cutie si transmisie, iar lichidul de racire se schimba la 30000 sau 45.000, nu mai stiu exact.

Nu prea inteleg de ce lumea desconsidera faptul ca se dau 5 ani "numai" la motor/cutie/transmisie, cind eu cred ca acolo conteaza cel mai mult, pentru ca acolo sint probabil cele mai scumpe piese! blink.gif

Iar in restul masinii, garantia este de 3 ani, adica cel putin egala cu cele mai multe marci, dar si mult peste ce ofera altii!

Am impresia ca unii nu sufera anumite marci, si atunci mai bagam niste fitile...O avea Hyundai destule bube (mai degraba reprezentantele de aici) dar hai sa fim putin seriosi...


PS: La Tico ar trebui sa schimb capetele de planetara, si am aflat ca ar fi numai astea vreo 2 milioane bucata, oare cit o fi la un Accent? Nu ma simt mai confortabil sa stiu ca nu ma doare capul?
mugur69932
Nu exista leasing de 70-80% la nici un dealer de masini (max 50%)
Daca ai o informatie sigura da-mi de veste, ca tare as fi interesat si eu wallbash.gif
eddie
Am o cunostinta care a luat un Hyundai Santa Fe in leasing,cu un avans de 80 %,restul ratelor le-a platit deja intr-un an.Nu stiu cum a reusit,am inteles ca ,,aveau aia nevoie de bani cash in ziua aceea" ???
Sau poate a existat undeva o portita,dar s-a putut.
Mihai63349
Si mie mi-au propus la Hyundai, tot vreo 70-80% avans, credeau ca vreau s-o iau ca p.f. I-am lamurit dupa aceea ca de fapt vreau, daca se poate pe 70-80 de ... ani. biggrin.gif
dorin57847
De Seat (Cordoba/Ibiza) cu motorul de 1.4l (100 CP, 75 CP) ce zici?
Dar de Mitsubishi Lancer (9900 Euro CIP pt motorul de 1,3 l, 82 CP, care ajunge cam la 12.500 Euro pe leasing si 10.900 de Euro, cel cu motor de 1,6 l 98 CP, care ajunge la 14.000 Euro, tot pe leasing)?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.