Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mesaj schimb ulei polo
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
mariua45607
Salut all,

Am si eu o intrebare, rezultata din urmatorul fapt:
In timp ce mergeam cu polo-ul meu prin oras, (jucaria de 1.0 MPI)mi s-a aprins beculetul pt ulei (cel ca un robinet) si mi-a aparut la kilometraj mesajul "INSP SERVICE" care tot palpaia.
Uleiul il schimbasem, dar nu fusese resetat calculatorul cred.
Dupa ce am rulat vreo suta de km (stiam ca uleiul e ok si mesajul era doar un reminder) martorul s-a stins dar mesajul de mai sus a persistat pana cand mi l-a resetat cineva de la service.
Acum am doua intrebari:
1. E normal sa se intample asa? adica sa se aprinda si beculetul si apoi sa se stinga? Pt mesaj e clar ca dispare doar la resetare.
2. Stie cineva cum se reseteaza chestia asta? Am inteles ca din butonul de la ceas cumva...e destul de simplu doar ca nu am vazut si o sa trebuiasca sa mai fac asta.

Merci anticipat pt lamuriri
blink.gif
mariua45607
nu toti...nu toti, hai mai chiar nimeni nu stie nimic despre chestia asta...
Chiar toata lumea are Passat?
Ediz33425
Salut!

QUOTE
Cu contactul scos (cheia in pozitia off) se apasa si se mentine apasat reset totalizor partial (buton dreapta). Se pune contactul si apoi se roteste butonul de ajustare al ceasului spre dreapta (sensul acelor de ceasornic) si se mentine 5 secunde. Gata cu reset-ul remind-erului service.


Acesta este procedeul ptr Passat.Din pacate ptr Polo nu stiu.Daca aflu revin cu info!

Bafta!
Romeo50332
Cineva m-a invatat ca trebuie sa procedezi astfel:
"Cu cheia pana la aprindere gaseste si apasa butonul de reseteare (tine apasat).
Da prima treapta aprindere (lumini deavertizare aprinse), asteapta 10-15 secunde pana cand majoritatea / toate se sting (tinand apasat butonul).
Opreste aprinderea (butonul inca apasat) si scoate cheia.
Da drumul la buton"
Butonul de resetare este butonul pentru resetare kilometri (la ceasul de kilometraj jos).
Nu stiu daca merge sau nu, fiindca mie nu mi s-a aprins nici un service reminder (sincer sa fiu, nici nu stiu daca am)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.