Help - Search - Members - Calendar
Full Version: culoarea masinii
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Iulian8
v-a influentat culoarea unei masini in cumpararea ei? sau e un detaliu ce nu prea conteaza... culorile inchise ca bleumarinul sau negru arata f bine dar sunt greu de intretinut( praf, noroi, ...) iar vara incing habitaclul ceva mai mult ca o masina de culoare deschisa ( alb, bej, galben....) culori care de altfel se intretin si mai usor si sunt mai vizibile in trafic.care e cea mai 'buna' culoare pt o masina si care ar fi criteriul pt care sa o alegem?
Alexandru3
Nu o sa-tzi vina sa crezi ca am refuzat 2 masini cand imi cautam un Cielo SH. Una pt. faptul ca era alba si ma scotea din mintzi culoarea aia, si alta pentru ca era albastru - indigo sau cerneala (nu-mi dau seama exact). Pana la urma am ales un Bej Metalizat .. si sunt multzumit de culoare dar suparat pe faptul ca 50% din masinile de tipul asta sunt culoarea asta!

(mentol)
madalina
alegerea culorii este o chestiune de gust, extrem de subiectiva si care diferae la persoana la persoana, iar multora le este indiferenta! cred ca am ramas marcat de perioada in care nu aveam decat dacii, singurul lucru ce le diferentia era culoarea asa ca a intrat in reflex sa intrebi ce culoare este masina, in loc sa intrebi ce motor are, ce dotari etc! SI mai conteaza foarte mult daca masina este in stoc nu mai stai sa astepti cateva luni o masina doar pentru ca nu-ti place culoarea (valabil si pentru masini noi si pentru sh), desi exista exceptii! eu personal nu suport verdele, mai ales cel deschis! nu mi-as lua o masina cu o astfel de culoare caci as fi tot timpul nervoasa si morocanoasa din cauza ca nu suport absolut deloc acea culoare!
Si exista o culoare foarte problematica:gri inchis, gri sobolan! Cei care vaeti masini de aceasta culoare, VA ROG MERGETI TOT TIMPUL MACAR CU POZITIILE APRINSE pentru ca nu va vedeti pe fondul de aceeasi culoare al astfaltului! Toate cunostintele ce au aceasta culoare la masina au avut cel putin un accident din cauza culorii!!!
M i h a i
La mine CULOAREA CONTEAZA. Domne, daca nu-mi place cum arata masina tot degeaba. A mea e albastru metalizat, o nuanta mai inchisa si este foarte pretentioasa insa asta e n-am ce face. Decat alb sau culorile de la Solentza(cu cateva exceptii) mai bine spal la ea in fiecare saptamana. Latura estetica e un element care contribuie la multumirea mea vis a vis de masini si de multe alte lucruri. Este adevarat ca mi-as alege culoare si in functie de masina. De exemplu:
Dacia Galbena NU - Fiat HGT, Hyundai Tiburon Galbene DA
Dacia, Skoda, BMW Argintii DA - FIAT Argintiu NU.
CULORI PREFERATE : Argintiu si Albastru (nu insa toate nuantele)
Adrian8
La prima masina , a contat foarte mult culoarea (deh... copil in ale sofatului...nu stiam mai nimic despre cum trebuie sa alegi o masina ... plus ca 1 litru de vopsea din asta era peste 1000 de euro cu tot cu manopera si consumabile ... si intrau vreo 3-3,5 litri.... plus ca pana in 2002 nu am avut voie sa o asigur separat vopseaua ) . Era un cameleon, unica pe piata la vremea ei , (albastru+rosu+auriu metalizat),de un an si jumatate a mai aparut una pe la Baia Mare sau Satu Mare . Fusese masina unei firme de lacuri si vopseluri si au expus-o si pe la SAB ( prin 1999 sau 2000 parca). Am avut norocul ca nu fusese forjata si m-am bucurat de ea doi ani . Chiar si acum pe undeva imi pare rau ca am dat-o dar... daca pot recomanda ceva este faptul ca criteriul vopsea sa fie printre ultimele dar nu chiar ultimul. Fierul tot se strica la un moment dat si nu cred ca incanta pe nimeni daca masina era nu stiu ce culoare scumpa si frumoasa.
mircea9
CUM SA NU CONTEZE CULOAREA ?
Ca nu toata lumea isi permite sa-si vinda masina cind s-a "saturat" de culoarea ei !
De dimineata ,cind pleci de acasa ,te imbraci in culori care nu iti plac ???
Pe mine ma irita gri-sobolan ,verzuliul acela ou de rata si "visina putreda"(cine isi mai aminteste daciile) .
Ar fi interesant sa se supuna la vot culorile!
OMEGA
Culorile nu sunt greu de ales
Negru sau British Racing Green, pentru Jaguar
Rosu pentru alfa, negru sau galben pentru orice alta masina sport
Si argintiu pentru masini de folosinta zilnica
Roberto
Ciao la toata lumea.
Astept livrarea la un VW Polo si l-am comandat argintiu reflexis.
Imi place mult culoare asta ,cica ar fi culoarea puturosilor,pt faptul k nu prea se vede praful,mizeria, si nu necesita prea multe spalari....

Iulian8
cica albul nu e o culoare prea cautata insa e destul de usor de intretinut, in caz ca te loveste cineva si tre sa o vopsesti, e destul de ieftina vopseaua alba, nu necesita pigmenti de metal sau perla, etc...plus ca e vizibila pe sosea si in trafic dar si e folositoare vara ca nu se incinge habitaclu asa de tare ca la cele de culoare inchisa.
mie imi place.
vivian
majoritar rosu combinat cu argintiu
Dragos4
Albul este culoarea cea mai "sanatoasa" in sensul ca nu se incinge chiar asa interiorul vara, esti observat cu unsurinta in trafic. In schimb mie nu mi se pare ca da bine la o masina nici macar ptr o femeie, se cunoaste noroiul pe ea tin tzava, etc.
Eu mi-as alege o culoare inchisa (chiar daca in amurg nu prea te vezi fara faza scurta). Mi-ar place de exemplu la un Mercedes Vito sa fie negru din cel mai inchis, si sa pun pe pe toate geamurile [exceptand parbrizul si cele doua din fata] folie neagra, in asafel incat sa se creada ca aia e duba de marfa, am vazut asa una, numai daca te uitai de la 20 cm si puneai mana iti dadeai seama ca aia e sticla foliata si nu tabla. Misto de tot. Un visiniu inchis/metalizat s-ar lovi iara, un verde metalizat cu fumurii tot verzi iara mi-ar place!
madalina
"albul nu da bine nici macar ptr o femeie" Exista cumva culori pentru femei si culori pentru barbati?!?
Mihada
da, rosul e pentru femei. "parerea mea"
vivian
scuze OLGA,
FERRARI este rosu, ti se pare o masina pentru FEMEI???????
Ion
Referitor la culoarea masini, asa cum ati spus si voi, sunt importante mai multe aspecte:
- sa se potriveasca bine cu modelul respectiv ( ia sa ne gandim cum ar arata o Dacia 1100 galbena sau roz. Alte masini sunt puse in "valoare" de astfel de culori )
- sa fim "vizibili" in trafic: se recomanda alb sau galben
- sa nu ne coacem vara in masina: se recomanda tot alb galben sau argintiu
-SA NE PLACA NOUA (recomandari nu se pot da)
- sa fie usor de intretinut: ALBUL - il nimereste usor aproape orice vopsitor Cu restul culorilor e un pic mai dificil. Nu mai vorbesc de vopsele metalizate

Cam asta cred ca ar fi de spus. Si cine gaseste albul prea monoton, isi poate trage de pe capota motorului si pana pe portbagaj, 1-2 dungi albastre, negre, rosii sau ce se potriveste mai bine in functie de masina. Observatia e valabila si pentru galben. Iar daca iti mai montezi si un spoiler frontal mai amplu, vopsit tot in culoarea masini, sigur nu treci neobservat

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-23 11:51 ]
Mihada
pentru Vivian,
depinde cum este femeia imbracata si pe care portiera coboara piciorul. cred ca un ferari i se poate potrivi unei femei ... sa spunem dinamice.
vivian
adica dintr-un FeRRari sa ma astept sa coboare o femeie in echipament sportiv????
Te-ai urcat vreodata intr-un FeRRari??? ... sau ... Ai vazut vreodata un FeRRari?

FARA SUPARARE.
Dragos4
Madalina, da, eu zic ca exista culori si modele de masini pentru femei sau pentru barbati. Cum ai vedea coborand dintr-un Golf IV culoarea foii de hartie-xerox, un barbat imbracat cu smoking negru si cu diplomat in mana? Dar o femeie coborand dintr-un Mercedes-Vito negru la culoare? Sau sa vezi o femeie coborand dintr-o Laguna II, sau un Patrol GR, [aici indiferent de culoare exceptand albul] eventual imbracata in rochie de seara, cum ti s-ar parea?. huuh?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-23 20:56 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-23 20:57 ]
madalina
NU exista culori pentru barbati si culori pentru femei! asa cum nu exista nici masini pentru barbati sau masini pentru femei! Chiar daca exista cu precadere cumparatori fie de un sex, fie de celalat, nu exista exclusivitate! De ce n-ar putea cobori o femeie dintr-o masina de teren de orice culoare, nu inteleg! Imaginea generala este a femeii neajutorate, care trebuie sa-si asorteze culoarea masinii cu vestimentatia sau sa se aranjeze la stopuri in oglinda retrovizoare! Gaditi-va ca exista n tipuri de femei! De exemplu o atleta de la aruncarea ciocanului sau a greutatii nu se mai incadreaza in imaginea asta! si chiar i se potriveste perfect o masina puternica! De asemenea exista femei cu un caracter foarte puternic si care isi permit, iar masina ideala pentru ele este una de teren, indiferent de culoare! Sunt de acord ca anumita culori nu se potrivesc pe anumite masini, dar sa aplicam acest lucru si proprietarilor!
De exemplu, multi v-ati declarat in favoarea culorilor alb si galben! nu suport niciuna dintre ele: alb - imi induce ideea de zgarcenie pentru ca este singura care nu se plateste (recunosc este doar o prejudecata, cu siguranta nu am dreptate, dar asta e primul gand pe care il am cand vad o masina alba), iar galben - te confunda lumea cu taxiurile! Gri sobolan e groaznic deoarece nu esti vizibil - eu am una dintre masini neagra si nu plec niciodata fara lumini de teama ca poate intra cineva in mine pentru ca nu ma vede!
Ion
Hai ca ma distreaza polemica asta cu masini si culori pentru femei. Nici nu stiu de ce la noi se poate gandi asa? Poate pt. ca suntem prea saraci sa ne luam fiecare ce masina ne-am dori.
Sa vedeti in Germania cum trece o "mamaie" la 70 de ani pe autostrada, cu 180, la volanul unui Mercedes S 500 si nu-si face nici un fel de "problema" de constinta si nici altcineva din jurul ei, participant la trafic. Sau o pustoaica de 18 ani, la volanul unei Toyota Landcruiser, mare cat un camion. Si la supermaket, parcheaza la milimetru cu spatele. Nu intoarce nimeni capul dupa chestii d'astea si acolo daca ai permis, trebuie sa mergi. Fiindca acolo cine are masina, merge aproape zilnic, nu ca la noi unde unii scot masina din curte o data pe luna. Cred ca asta e cu "mototolii" de la noi care incurca circulatia.
Dar sa revin la masini. Definitia de "modele" pentru femei, e corecta si exista astfel de masini, care au fost chiar proiectate sa "atace" femeia ca potential cumparator.
As putea spune chiar ca am o astfel de masina - un Renault 5 - dar asta nu inseamna ca e o masina rea, sau ca daca "ma supar", nu pot sa scot untul din ea Nu e nici o gluma si pentru o caroserie de numai 840 kg, 54 CP, pot sa asigure si viteza si o dinamica buna. Acuma sigur ca nu o sa ma compar cu masini de 100 CP sau mai mult, dar am constatat de multe ori in trafic, ca soferi cu masini "suparate" incurca locul pur si simplu si asta nu inseamna ca ar trebui sa mearga ca la rally, dar nici sa doarma pe ei.
Altfel, daca nu ar trebui sa tin seama de buget, mi-as lua un BMW 330 d si ... fiindca nu-i mai mult decat un vis, nici nu vreau sa ma gandesc ce culoare...

Interesanta chestia cu barbat cu smoking, coborand din GOLF 4 alb. Si daca e bricolat, cu jenti late cat autobuzul cu spoilere si tot ce trebuie, dar atentie - totul decent si cu masura -poate sa coboare omul si in slip din masina. Vezi, daca majoritatea s-ar duce la o sindrofie in limuzina de lux, eu m-as duce si in Porsche. Care ar fi problema?


Rectificare, special pt. Marius: Intradevar, nu exista TDS ca motorizare la modelele actuale BMW. Dar a existat in trecut. Mai demult aveau motoarele de 2,4 L, care aveau variantele D si TD, dupa care au venit cu motoarele de 2,5 si aici a existat si un TDS. Au scos si un diesel in 4 cilindri de 1800 cmc, derivat tot din motorul initial in 6 cilindrii 2,4. Acuma asta e, daca te-am suparat prea tare, SCUZE, dar nu am mai citit in ultima vreme despre BMW, fiindca sunt departe de a-mi achizitiona asa ceva. Prin '90 si dupa aia vreo 4-5 ani aveam toata colectia ADAC si acolo gaseam o gramada de informatii, inclusiv despre BMW cu tot felul de teste si minuni, nu cu umplutura ca in revistele noastre frumos colorate.



[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-26 16:18 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-27 11:17 ]
Rai
Nu cred ca exista culori pentru femei si barbati culoarea e cum iti place sau ce e la moda dupa statistica de afara se vand cele mai multe masini negre dar nici eu nu cumpar asa ceva e chestie de gust si sunt si femei care fac lejer treaba de barbat si la condus.
Apropo sa existe oare un BMW 330 TDS eu inca nu am vazut si as fii curios si care credeam ca cunosc cat de cat masinile.
G e o r g e
motorizarile actuale de la BMW au urmatoarele indicative :
benzina : i
motorina: d
tractiune integrala: x
de aici este f usor sa spui ce model este :
3 3 0 xd :
prima cifra 3: clasa
urmatoarele 2 : cilindreea 3.0 l
ultimele 2 (x ul il regasim doar la modelele cu tractiune integrala) tipul tractiunii si tipul combustibilului folosit.
Lord
cred ca in ziua de azi nici o masina nu mai da bine in alb
cred ca asta e singura culoare
hai poate un ferarri mi-l inchipui alb si un hummer in rest nu cred
M i h a i
cica asta ar fi BMW 330 TDS Tourer
Rai
Nu exista un model TDS de la BMW.E asa cum a scris George sigur unele reviste si ziare mai schimba numele dar cu toti ne-am straduit si ma bucur ca incet apare o elita in forum f f competitiva.Si apropo eu am si acum colectia ADAC si ma bucura ca unii o apreciaza.

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2004-01-27 17:46 ]
G e o r g e
hai ma ca ma faci sa rosesc.
M i h a i
Eu m-am chinuit sa gasesc 330 TDS caci despre 325 TDS de exemplu, gasesti cu nemiluita pe net, dar personal nici eu nu auzisem si nici nu vazusem asa ceva. Cat despre reviste...al dreaq Autoexpert ca nu mai apare odata
Rai
Netul e una realitatea e alta cand iti place cu adevarate un lucru te interesezi bine de tot scrii chiar fabrici sau faci chiar o vizita stai de vorba cu oamenii care lucreaza acolo sunt multe feluri de a ajunge la informatii eu am sursele mele si testez si mult vad ce fac si prin seviceuri numai asa poti sa-ti faci o parere.Dar fiecare cum vrea si poate.
Ion
Referitor la BMW 330 TDS, e clar ca nu se fabrica si ca nici nu a existat anterior un astfel de model.
Am totusi impresia ca a existat un motor Diesel de 3 litri cu simbolizarea TDS pe seria 5 la BMW, mai demult. N-as vrea sa gresesc, fiindca nu am mai gasit revista in care vream sa verific informatia asta.
Rai
Si eu am impresia ca a existat chiar un 3,intern E-30 prin 90-91 dar nu mai stiu as putea sa ma uit pe archiva dar poate cand am mai mult timp oricum multumesc.
chencc0909
cc0202
ray ban sunglasses
ugg outlet
moncler uk
louboutin shoes
polo ralph lauren outlet online
cheap uggs
supreme clothing
moncler outlet
canada goose coats
ugg boots
nike outlet store
pandora charms uk
pandora charms
cheap nfl jerseys
pandora charms sale clearance
coach factorty outlet
michael kors outlet
uggs outlet
adidas shoes
coach outlet
mbt shoes
canada goose jackets uk
canadian goose
hermes handbags
adidas
adidas yeezy boost
adidas yeezy
cheap jordans
michael kors outlet
cheap jordans free shipping
hermes bags
polo ralph lauren outlet
ralph lauren outlet
coach outlet
canada goose outlet
burberry outlet store
coach outlet online
coach factory outlet
adidas outlet
ugg outlet
polo ralph lauren outlet
louboutin shoes
cheap jordans
harden vol 1
tory burch outlet store
fitflops
adidas yeezy
coach outlet
coach outlet store online clearances
coach factory outlet
uggs outlet
ugg outlet
adidas outlet
nfl jerseys wholesale
ugg boots
ultra boost
longchamp outlet
fred perry polo
michael kors canada
cheap oakley sunglasses
kate spade outlet store
valentino shoes outlet
north face jackets
supreme clothing
timberland boots outlet
kate spade outlet
adidas nmd
fitflops
moncler
moncler outlet
adidas shoes
canada goose jackets
ray ban sunglasses
cheap jordans
jordan shoes
ugg australia
uggs canada
ugg boots
ralph lauren uk
polo outlet
michael kors outlet
coach canada
philipp plein outlet
moncler coats
ralph lauren
philipp plein shirt
timberland boots
pandora charms
doudoune moncler
nike outlet store
moncler outlet
michael kors handbags
oakley sunglasses
moncler jackets
michael kors
adidas yeezy
nike store
cheap ray ban sunglasses
canada goose
coach outlet
burberry outlet
michael kors outlet clearance
canada goose clothing
adidas superstar
uggs
mbt shoes
mulberry outlet
burberry sale
coach outlet
nmd adidas
canada goose jackets
ralph lauren outlet
ugg boots
polo ralph lauren outlet
louis vuitton outlet
yeezy boost
pandora jewelry outlet
coach outlet online
louis vuitton outlet online
pandora charms
uggs clearance
coach factory outlet
ugg boots
ugg boots on sale
adidas yeezy boost
canada goose jackets
moncler outlet
coach factory outlet
coach outlet store
cheap ray ban sunglasses
pandora charms sale
pandora jewelry
cheap ugg boots
yeezy 350 boost
fitflops
ralph lauren uk
north face outlet
coach factory outlet
longchamp uk
ugg outlet
yeezy boost
polo ralph lauren
canada goose jackets
coach outlet store
coach outlet
the north face
coach factory outlet
canada goose
ray ban sunglasses
cheap jordans for sale
coach outlet store online
coach outlet
michael kors outlet
coach outlet
nfl jerseys wholesale
timberland boots
nike shoes for men
cheap nfl jerseys
coach factorty outlet
moncler jackets outlet
moncler outlet
supreme clothing
coach outlet
michael kors handbags
moncler jackets
pandora outlet
adidas yeezy
polo ralph lauren outlet online
michael kors outlet
pandora jewelry
michael kors outlet
ugg ustralia
christian louboutin
nmd shoes
air jordan shoes
canada goose
adidas nmd
fred perry
polo ralph lauren outlet online
nike outlet
tory burch outlet
canada goose outlet
louis vuitton
fitflops sale clearance
louis vuitton outlet
ugg outlet
uggs canada
ugg boots
ralph lauren outlet
adidas shoes
mulberry uk
cheap uggs
polo ralph lauren outlet
moncler outlet
pandora charms sale
michael kors uk
ugg boots
ralph lauren
oakley sunglasses
longchamp outlet online
nmd adidas
hermes handbags
ugg outlet
ray ban sunglasses
ralph lauren uk
christian louboutin outlet
uggs outlet
kate spade handbags
coach outlet
canada goose sale
birkenstock sandals
pandora charms
ugg boots canada
oakley sunglasses
michael kors outlet
salvatore ferragamo shoes
burberry outlet
mulberry handbags
salvatore ferragamo
birkenstocks
fitflops sale
ugg outlet store
cheap oakley sunglasses
coach outlet
michael kors outlet
nike outlet
cat boots
michael kors outlet online
nike outlet online
christian louboutin
red bottom shoes
discount oakley sunglasses
north face jackets
longchamp handbags
longchamp handbags
coach outlet
michael kors outlet
canada goose outlet
pandora jewelry
canada goose outlet
kate spade
mbt
pandora charms sale clearance
coach canada
air max 97
jordans
polo ralph lauren outlet online
uggs
canada goose outlet
yeezy boost
canada goose jackets
michael kors outlet online
michael kors handbags
burberry outlet
coach outlet
adidas nmd
ugg outlet
pandora charms
adidas shoes
moncler
ugg boots
yeezy boost
ugg shoes
north face outlet
nike outlet
ugg boots on sale
louis vuitton outlet store
canada goose outlet
canada goose outlet
polo ralph lauren outlet
pandora charms
michael kors canada
uggs outlet
supreme new york
kate spade outlet store
gucci outlet
ferragamo shoes
canada goose outlet
valentino shoes
canada goose outlet
ugg boots for women
canada goose outlet
oakley sunglasses
kate spade outlet
adidas yeezy
kate spade outlet
pandora jewelry
ugg outlet
canada goose uk
pandora charms
cheap mlb jerseys china
ralph lauren outlet
kate spade
coach outlet store
michael kors outlet online
uggs outlet
nike zoom
adidas campus
nike shoes
canada goose
coach outlet
burberry
cheap mlb jerseys
michael kors outlet
michael kors factory outlet
canada goose jackets
ralph lauren outlet
nike air max
pandora charms
air jordans
adidas outlet
christian louboutin outlet
air max 2018
moncler jackets
ugg boots
coach outlet
michael kors outlet clearance
coach factory outlet online
hermes handbags
air max 97
ugg outlet
hermes outlet
coach factory outlet
cheap jordans
coach outlet
cheap uggs
ugg outlet
michael kors outlet clearance
oakley sunglasses
oakley sunglasses sale
ferragamo outlet
ralph lauren outlet
hermens bags
ralph lauren sale clearance
timberland outlet
ralph lauren outlet
north face jackets
north face outlet online
michael kors handbags
ralph lauren outlet
cheap jordans
polo ralph lauren outlet online
canada goose outlet
canada goose uk
hermes birkin
pandora charms sale clearance
mulberry bags
canada goose jackets
coach outlet
canada goose uk
ralph lauren outlet
michael kors outlet store
columbia sportswear
ugg shoes
fitflops sale clearance
pandora jewelry
coach factory outlet
canada goose sale
coach outlet store
ralph lauren outlet
north face outlet
ralph lauren uk
canada goose outlet
ugg boots
nike shoes
ugg outlet online
ralph lauren outlet
michael kors outlet
ray ban sunglasses discount
pandora store
uggs
air jordan shoes
burberry outlet canada
adidas superstar
canada goose
north face jackets
polo outlet
michael kors outlet store
red bottoms shoes
canada goose uk
jordan shoes
ugg outlet
nike shoes
cheap nfl jerseys
air jordans
adidas yeezy boost
oakley sunglasses
jordan shoes
ugg outlet
cheap ray ban sunglasses
canada goose sale
red bottoms
louis vuitton outlet online
gucci handbags
canada goose outlet
michael kors factory outlet
jordan retro
ray ban sunglasses
coach outlet
adidas nmd
canada goose
moncler jackets
canada goose outlet
ralph lauren outlet
coach factory outlet
michael kors outlet clearance
moncler jackets
canada goose uk
coach outlet
coach factory outlet
ralph lauren sale clearance
michael kors outlet
ralph lauren outlet
cheap ray bans
ugg boots
michael kors outlet
pandora
pandora outlet
christian louboutin outlet
coach outlet
yeezy boost 350
air max 2017
nike air max
adidas shoes
coach outlet
kate spade handbag
canada goose jackets
yeezy boost
coach factory outlet online
coach factory outlet
pandora outlet
coach outlet store
ugg outlet
coach factory outlet
coach factory outlet
ugg boots
air max 2018
kate spade bags
longchamp outlet
jordan retro 11
cc0202
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.