Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consiliul concurentei investigheaza Opel si Chevrolet
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
simpson
Investigation regarding the possible infringement of art.5 (1) by the distributors of motor vehicles, spare parts and services for OPEL and CHEVROLET brands, as well as investigation on verification of the fulfilment of legal conditions settled in art.5 (2) for negative clearance; Order no. 189/18.08.2005; (Directorate for Industry and Energy)
madalina
U link ceva, sa intelegem si noi mai multe....
Ro_land
Iata aici linkul: http://www.competition.ro/page.php?lang=ro&page=151
Tot acolo este si un link catre legea concurentei (vezi art.5) blink.gif
DragosV
Mie nu imi merge linkul. Poate cineva sa faca lumina cu un mic rezumat cu ce au facut ca e blur rau acuma.

EDIT - Am mai gasit ceva dat tot blur e.

http://www.gandul.info/2006-01-18/economic/dealerii_opel
simpson
Nu am deslusit amanuntele ,dar e ceva legat de preturile mari la service si piese practicate de Opal. :angel:
Ro_land
QUOTE(DragosV)
Mie nu imi merge linkul. Poate cineva sa faca lumina cu un mic rezumat cu ce au facut ca e blur rau acuma.

Ciudat, la mine merge linkul postat mai sus.
In art.5 este vorba de firmele concurente (dealerii Opel in cazul nostru) care se inteleg intre ei sa practice toti aproape acelasi pret, deci impiedica astfel formarea preturilor dupa cum dicteaza piata :boxing:
DragosS
Da,stiam asta de mult!Din acest motiv a ramas fara licenta Union Motors!
cineva65027
Poate cu ocazia asta o sa se faca dreaq ceva sa nu mai fiu nevoit sa platesc 4 mil. pe kit-ul de distributie la Augsburg sau Autonet (ca vorb-aia, la Opel, ei se respecta, e 8 mil.!) pentru ca dupa aceea sa mi se spuna la service-ul Opel: ne pare rau, piesa nu e de la noi, chiar daca e originala, deci nu va putem oferi garantie pentru montaj! :minigun:
Val35101
QUOTE(cineva65027)
Poate cu ocazia asta o sa se faca dreaq ceva sa nu mai fiu nevoit sa platesc 4 mil. pe kit-ul de distributie la Augsburg sau Autonet (ca vorb-aia, la Opel, ei se respecta, e 8 mil.!) pentru ca dupa aceea sa mi se spuna la service-ul Opel: ne pare rau, piesa nu e de la noi, chiar daca e originala, deci nu va putem oferi garantie pentru montaj! :minigun:


Nu imi place ce citesc, pai eu tot asa vreau sa fac peste citeva zile, sa iau curlele de la... Augsburg si sa le schimb la Dibas si vreau garantie nene ca dak mi se strica ceva la motor...
florin55503
inca o data ce bine ca se liberaralizeaza piata si vor intra pe piata deleri foarte multi si pana la urma vor trebui sa lase din preturi si sa renunte la atitudinea de superioritate care o afiseaza acum
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.