Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Terrano II (2004) vs Vitara (2006) vs Forester (2005)
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Ovidiu31432
Servus,

Va scriu cu rugamintea sa ma asistati in urmatoarea decizie.
Am de ales intre a achizitiona (in leasing) dintre urmatoarele 3 masini
1) Terrano II (2004) 2,7TDI, 5u
2) Grand Vitara (2006)
3) Subaru Forester (2005 sau 2006)

1) Terrano-ul este din 2004, are 30.000 km la bord, eu dau un avans de 10.000 eur si preiau ratele (3 ani si 6 luni - 320 eur/luna)

2) Vitara este modeul nou, rata lunara 330 eur/luna + CASCO = ??

3) In ceea ce priveste THE Great Suby Forester nu stiu care din variantele existente pe piata noastra ar fi comparabil.... Oricum, pt varianta 2.5XT rata lunara este de 420 eur/luna

Voi ce ma sfatuiti??

Va mutumesc,
Ovidiu
madalina
La Terrano cat mai ai de platit?
danmatyas
terrano mai bine decat subaru..are motor tdi..asa ii sta bine unui off-road iar ca imagine nissan e peste suzuki.
Ovidiu31432
asa cum scriam chiar de la inceput: 3 ani si 6 luni.
QUOTE(madalina)
La Terrano cat mai ai de platit?
DORU
Daca banii nu sunt o problema (nici in privinta achizitiei, nici privitor la intretinere + taxe), din cele 3 variante prezentate de tine (toate cu motoare mari, V6 sau boxer) as alege Terrano, e diesel si se preteaza mai bine unui off-road adevarat. arigato.gif
Ovidiu31432
as vrea sa mai fac o precizare, poate ajuta ;-)
- 90% in majoritatea timpului merg doar pe asfalt
- 10% merg pe un drum, de 1km care in primele 180m are o inclinatie ff mare (peste 35%) iar restul de 820 m este drum de tara f denivelat.

Cu masina actuala (un ff bun VW Golf IV in drum drept) ating cu scutul f des denivelarile drumului... Si de aceea trebuie sa o schimb!
DORU
Atunci consumul cel mai redus ti-l ofera tot Nissan, ce are daca nu ma insel si garda cea mai mare la sol...
HalbaSus
Foresterul ar fi cel mai potrivit pt ce vrei tu, dar are consumul maricel... Terano e cel mai avantajos (fiind sh)...

Eu as merge pe Terano. (sau pe forester daca plateste cineva benzina biggrin.gif)
florin55503
pt asfalt clar forester. pt off-road clar tereano. am mers cu un terano scurt cu 2 usi si era destul deinstabil. cand nu avea tractiunea integrala cuplata era mai greu de controlat mai ales in curbe. trebuia un plus de atentie. dar in off-road masina e criminala.
madalina
Pretul pentru Teranno este prea mare.

Este deja o masina alergata, iar un pret de 23.440 euro pe o masina sh mi se pare prea mare.

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...sc&start=60
Vezi postul lui MR.
HalbaSus
ai dreptate madalina, e mult pt o masina din 2004... nu am incercat sa calculez pretul final.
Mihai63349
Terrano, nu (mai ales daca 90% te dai pe asfalt).
Forester 158 CP - 16700 euro CIP
Grand Vitara 140 CP - 20600 euro CIP
Consumul la cele 2 din urma: cam la fel.
Ovidiu31432
Servus,

QUOTE(Mihai63349)
Terrano, nu (mai ales daca 90% te dai pe asfalt).
Forester 158 CP - 16700 euro CIP
Grand Vitara 140 CP - 20600 euro CIP
Consumul la cele 2 din urma: cam la fel.


1. La ce model de Forester te referi?
2. nu crezi ca e mai scump in cazul asta Forester-ul decat Terrano?

Merci!

Ovidiu
G e o r g e
noul forester vine doar cu doua motorizari :

2.0 aspirat 158cp
2.5 Turbo 230cp

recomand forester 2.0X - 158 cp wink.gif pret de la 16700CIP .
Otto73
eu recomand suzuki
este mai ieftin
este cel mai nou model dintre toate
la subaru foresterul este la sfarsit de generatie(model)
bafta multa cu masina pe care o sa o achizitionezi
Xalanx
Conform spuselor tale, Golful se descurca excelent pe asfalt, motivul pentru care-l schimbi fiind traseul offroad. De unde rezulta, destul de clar, Terrano. Si nu se stie, poate vei mai avea nevoie sa intri pe undeva offroad. Cand ai o masina care trece pe oriunde, incepi sa gasesti oportunitati in afara soselei.
Forester e un SUV mai mult pentru oras.
malin34426
Daca drumul offroad nu este exagerat de accidentat, nu prea se justifica terrano. Vorbeste cu cei care au, despre intretinere (cred ca-ti vei schimba parerea). Subaru iti va oferii agilitatea unui SUV si totodata si capacitatea de trecere( daca are gume bune , poate aproape orice).
Mihai63349
@ Otto
Forester abia ce si-a tras face-lift si schimb de motorizari. Deci, mai merge 3-4 ani.

@ Xalanx

Forester este un SUV mai mult pt. oras .... cu reductor, 4x4 chiar permanent, nu semipermanent.
cosmin45741
cati bani vrei sa dai pana la urma pe masina? sau cele 3 optiuni sunt batute in cuie..
Xalanx
@Mihai63349: Intr-adevar. Numai ca Terrano are garda la sol mai mare si e diesel. E facut pentru offroad.
Ovidiu31432
Salutare tuturor,

In fine, dupa o discutie si un brainstorming familial, ne-am decis sa nu ne tradam "visul" si sa mai asteptam pt un Forester.
Este clar, la capacitatea de trecere Terrano il ia pe Subi. Dar sa speram ca si acel drum va suporta "facelift-uri" din partea primariei Valea Lupului (Iasi) si in felul asta Suby isi va face treaba...

Deci mai asteptam cateva luni, si speram ca la sf anului sa ne luam un Forester.

Ovidiu
G e o r g e
felicitari pentru alegerea facuta biggrin.gif te asteptam cu impresii la cald cat mai curand biggrin.gif

noul 2.0 - 158 cp este de la 16700 CIP wink.gif
Mihai63349
YYYYYess!!! band.gif
AlexTM
wink.gif George, mai bifeaza-ti o victorie :wave:
G e o r g e
nu e victoria mea smile.gif ca eu nu castig nimic ...
DORU
Cum nimic? blink.gif

Prestigiul personal, vizavi de cel al marcii! bicycle.gif
AlexTM
Aliati in bataliile viitoare cu fanii BMW, Mercedes, ... biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.