Help - Search - Members - Calendar
Full Version: FORD MONDEO 2.0 Duratorq / TDCI (130) sau TDI (115) 2002-SH
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
PLACINSCHI63491
Am o dilema, nu stiu ce sa aleg dintre cele doua motorizari .
Care sunt consumurile reale ale acestor motorizari (urban,mixt,extraurban) ?
Ce probleme tehnice grave pot aparea ?
Ce ma sfatuiti sa verific inainte de a cumpara una dintre masini ?

Multumesc anticipat !
DORU
Pe scurt:

1= verifici istoria masinii, cartea service cu inregistrarile din BD a service-ului unde a fost intretinuta
2= faci o expertiza pe rampa si una electronica, tip VAG-Com
3= din pacate pt tine, atat motorizarea Ford cat si cea VAG sunt costisitoare prin prisma chelt de intretinere, uneori si consumul e cam maricel (de ex, 8-11 urban)...cele VAG mai papa nitelus ulei...cam 600 ml la 10-15.000 km.
4= Piesele sunt scumpe, reviziile la fel, deh, e diesel.

Doreai consumuri: verifica si site-urile oficiale. Din ce stiu (am avut si eu diesel VAG), afara coboara spre 4,5% dar poti avea si 6% daca alergi rau. Urban, minim 6%, maxim 11%, depinde de motor si putere.
danmatyas
am mondeo tddi 115 cp.in orash papa acum iarna cam 9-10 litri la suta.in toamna consuma cam 8-9 depinde..de stilul de condus.extraurban..mers alert..pana in 120 la ora..cam 6.5 la suta.daca mergi mai domol coboara sub 6 litri.banuiesc ca si cel de 130 tdci tot cam pe aici sta cu consumu.probleme majore nu am avut, doar chitzibusuri ca de exemplu: mi s-a spart furtunu de la galeria de admisie (270 RON-in reprezentanta), schimbat toate bieletele(240 RON la piese auto import) si urmeaza bucse bara stabilizatoare spate(56 RON-in reprezentanta).Ulei recomandat e 5w-30 eu am pus 5w-40 merge si cu asta.6 litri de ulei intra in motor, destul de mult..Un schimb de ulei, filtru de ulei, filtru de aer, filtru de motorina te duce pana in aprox 350 RON.(daca nu iei filtrele din reprezentanta:) ).eu zic ca e acceptabil smile.gif TDDI e mai rarait decat TDCI-(adica mai zgomotos)
Crriss
intr-adevar, intretinere mi se pare mai ieftina la mondeo decat la VW opel, sau altele, nu ai de schimbat curea de distributie, role, etc si nu ai problemele de suspensie devenite legenda deja la passat. doar ulei, filtre si din cand in cand ceva bucse. eu as recomanda TDCI
vlad69366
scuze ca te intreb Crriss dar la mondeo ce fel de distributie este? kiar nu ma pricep! merci
Florin67056
E pe lant, adik pe viatza smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.