Help - Search - Members - Calendar
Full Version: acceleratia !!! :(
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
anto65636
de ce trebuie sa apas acceleratie pana la "fund" mai ales la depasiri pana la fund nu cred ca ar trebui sa fie chir asa totushi ..
G e o r g e
despre ce masina este vorba ?

in principiu in momentul in care apesi pedala de acceleratie actionezi un cablu. cablul actioneaza o clapeta de aer samd .

adica apesi pedala de acceleratie pentru ca motorul sa primesca mai mult aer si combustibil smile.gif
TLS-09
Pentru Dumnezeu, formuleaza intrebarile alea in limba roamana sa putem pricepe si noi ce vrei sa intrebi.
Nu spune nimeni ca trebuie sa apesi pedala pana la fund in depasiri. Pedala se apasa in functie de mai multi factori (viteza vehicul depasit, viteza ta la momentul angajarii in depasire, distanta dintre voi, vizibibilitate, viteza unui eventual vehicul venind pe sens opus, capacitatea motorului tau, modul in care raspunde la accelerare, etc.).
Daca nu esti sigur pe tine nu fa depasirea. Nu se justifica apasarea in modul asta a acceleratiei.
Evident in situatii critice apesi pedala la maxim dar ai grija sa nu ajungi in astfel de situatii.
Daca intrebarea viza faptul ca masina ta nu functioneaza decat in aceasta maniera este evident ca ai serioase probleme mecanice si nu este o masina sigura pentru a depasi. Ai grija cum umbli si mai ales repar-o.
Adin.C
QUOTE
Pentru Dumnezeu, formuleaza intrebarile alea in limba roamana sa....
take it easy man, o sa-l sperii cu totul biggrin.gif , e la al 3-lea post....
ca veni vorba de posturi, anto65... le-am citit pe ale tale, stiu ca-i nasol si te poate costa ceva mai mult dar du-ti masina intr-un service sau gaseste-ti un mecanic bun si fa-ti-l prieten... good luck!
TLS-09
Adin, cam asta i-am spus si eu. In plus sfaturile tale cu mecanicul facut prieten sint perfecte si chiar necesare in cazul lui. In plus si eu i-am citit toate postarile ca de aia i-am sesizat exprimarea mai "speciala". N-am vrut sa-l sperii iar daca am facut-o imi cer scuze. arigato.gif
Adin.C
poa' ca totusi no' fii atat de sensibil biggrin.gif ...sau da? ca detalii despre masina sau vreun semn de viata n-a mai dat :wave:
TLS-09
Sa speram ca da un semn de viata dupa ce merge la mecanic. In felul acesta mai aflam si noi cate ceva sau daca ni se verifica anumite teorii ori sfaturi.
Ce-mi pare mie destul de nepoliticos fata de ceillati forumisti este faptul ca unii arunca subiecte si pe urma dispar in ceata fara sa continue sau sa finalizeze conclusiv discutia.
Incepi un subiect, omul isi ia din timp sa-ti raspunda si pe urma totul ramane in coada de peste.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.