Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Astra H reloaded (part. III)
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
guerilla
partea a II-a

continuati ....
simpson
Vroia sa zica partea III-a ,cred ... :angel:
simpson
Urmarind putin topicurile celorlalte marci de masini am dedus o concluzie cu tenta antropologica: Opel Astra H atrage exact tipul de oameni dispusi sa intre pe net , pe forumuri si sa discute despre masinile lor. Caci, de ex, nu vedem zeci de insi proprietari de Mercedes sau de BMW seria 5 petrecandu-si macar 10 minute pe zi socializand cu cei asemenea lor. Si stiti de ce ? Pentru ca fiecare proprietar de BMW sau Merc se "simte" unic si prin urmare imposibil de categorisit ca fancand parte dintr-o comunitate. Pentru ca, as adauga eu, Proprietarul de Merc/BMW este superior pana si celorlalti proprietari de Merc/Bmw. biggrin.gif

Noi sa traim ! beer.gif
DragosV
Masina vine direct din fabrica cu antigel atat pentru iarna si vara. Nu trebuie schimbat nimic.

Consumul la 1.6 easytronic este un pic mai mare decat la manuala. Oricum mi se pare si asa un pic prea mare. Mai las-o sa se aseze motorul.

QUOTE
Eu mai eram curios si cum ar influenta sa avem si cauciucuri de iarna pe spate?

E o mare greseala sa pui cauciucuri de iarna numai pe fata. Mai bine deloc. Masina iti va da impresia de stabilitate ca tu ca sofer simti fata si iti va fugi de spate. Asta pe zapada sau gheata.

Referitor la discount-uri dupa SIAB eu am inteles ca va ramane 1200 DDP la orice diesel si 1000 DDP la benzina.

Referitor la stabilitate eu zic ca Astra sta excelent. Am avut de facut un drum la Constanta pe super fuga si am facut 1 ora si 40 de minute. Am mers toata autostrada cu 220-230 si dupa numai cu padala la fund la limita aderentei. Mie nu imi da in nici un fel impresia ca nu e stabila sau ca nu as putea controla masina in anumite momente la viteze mari. Oricum ceea ce fac cu masina se pastreaza mereu in limitele in care eu simt ca pot reactiona pentru a iesi din orice situatie creata. Am facut noaptea pe chei testul elanului de mai multe ori sa vad ce se intampla. Si la 120 care a fost viteza maxima la care am incercat masina se comporta excelent si puteam sa evit obstacolul imaginar. Nonn are dreptate ca daca nu va scartaie cauciucurile nu v-ati straduit suficient. Orice cauciuc.
Anjin
Din ce am vb eu cu un agent de vanzari am inteles ca reducerile de la SIAB raman asa cel putin pana pe 19 octombrie. Dupa aceea se pot schimba.


Ce inseamna "testul elanului"?
Mircea49004
Testul elanului e cel la care Loganul a aratat de ce costa atat de putin bicycle.gif . Se refera la evitarea unui obstacol "brusc" aparut in cale.

P.s. Faptul ca deja suntem la al treilea topic Astra H spune multe despre cumparatorii acestui model: tineri, dornici de calitate si senzatii, siguri pe ei. Hai ca deja am dat-o in poezie biggrin.gif
and58427
Eu am obtinut o reducere de 1865 E acum o saptamana de la dibass fara PCR. Deci se poate ....
Ovidiu56156
eu am o reducere de 1260 DDP de euro la o masina ce costa 16500 DDP cu 2 saptamani inainte de SIAB.

au trecut 4 saptamani dar parca trec ani.... nu mai vine odata... :minigun:

citesc zilnic ce se scrie aici, e chiar primul forum pe care-l verific biggrin.gif desi eram si inca mai sunt afon in privinta masinilor asa ca postez mai rar.

Astra part III not bad! sa o tineti tot asa.

cand vine micuta promit poze cu ea. beer.gif
Anjin
QUOTE(Mircea49004)
Testul elanului e cel la care Loganul a aratat de ce costa atat de putin bicycle.gif . Se refera la evitarea unui obstacol "brusc" aparut in cale.


bun si acest test se face dupa numite reguli? Sau mergi cu viteza x si brusc tragi de volan ca si cum ai vrea sa ocolesti ceva si gata? intreb pentru ca nu auzisem pana acum de asa ceva.
DragosV
Testul in sine consta in evitarea unui obstacol si revenirea pe prima trasa. Ex. - mergi pe banda ta, tragi brusc de volan pe banda din stanga si la fel de brusc revii pe prima banda. Profesional se face cu jaloane asezate la o distanta exacta si la o viteza stabilita la inceput dar neprofesional il faci cum am descris mai sus la ce viteza ti se pare ca poti face fata. Manevra trebuie sa fie cat mai scurta (pe cat mai putini metri). Suedezii au facut prima data testul si numele vine chiar de la incercarea de a evita un elan care in Suedia e ceva comun pe drumurile montane. Daca ai loc sa-l faci pe un drum liber, eventual o parcare mare si fara riscuri prea mari e bine pentru ca poti vedea cum se comporta masina si intr-o situatie reala vei stii la ce sa te astepti.

P.S. Prima masina rasturnata la testul elanului a fost Mercedes Clasa A. Dupa test Mercedes-ul a retras toate masinile din clasa A vandute si le-a montat ESP in standard.
Mircea49004
Oricum o masina care de la mama ei natura nu sta pe drum fara ESP mi se pare cel putin un semi-esec si sa se mai numeasca si premium :bash: :bash: :bash: Scuzati off-topicul, eu ma bucur ca Astra sta bine la capitolul asta biggrin.gif
ubiku
Zic si eu bun venit partii a-III-a si vars o lacrima pentru pierderea partii I.

PS: Si aveti dreptate ca genul de oameni care cumpara Astra sunt predispusi la socializare. Si totusi nu este o masina care se adreseaza numai celor ca noi...; prin oras, spre surprinderea mea, majoritatea Astrelor le-am vazut. erau conduse ori de tipe (cu valente clar sportive biggrin.gif), ori de barbati pe la 40 de ani. Nici decum guyz in jur de 20 smile.gif
DanC
QUOTE(ubiku)
Zic si eu bun venit partii a-III-a si vars o lacrima pentru pierderea partii I.

PS: Si aveti dreptate ca genul de oameni care cumpara Astra sunt predispusi la socializare. Si totusi nu este o masina care se adreseaza numai celor ca noi...; prin oras, spre surprinderea mea, majoritatea Astrelor le-am vazut. erau conduse ori de tipe (cu valente clar sportive biggrin.gif), ori de barbati pe la 40 de ani. Nici decum guyz in jur de 20 smile.gif


Chestia cu tipele am observat-o si eu in Bacau. Pana sa-mi vina masina vedeam numai Astre conduse de femei ca chiar ma intrebam ce naiba ......
CipponeG
Faptul ca sunt conduse si de tipe, demonstreaza inca o data, daca mai era cazul ca sint niste masini foarte reusite si dpdv al design-ului!
ubiku
QUOTE(CipponeG)
Faptul ca sunt conduse si de tipe, demonstreaza inca o data, daca mai era cazul ca sint niste masini foarte reusite si dpdv al design-ului!


Coorect! smile.gif O am deja de 6 luni, si inca de fiecare data cand ma duc la ea, zic "mama ce frumoasa e biggrin.gif"...
Ovidiu56156
eu am vazut Astre conduse si de tipi. iar in general pot sa zic ca in ultimele 2 luni au inceput sa apara Astrele ca ciupercile. smile.gif

cand citesc threadul asta si replici gen ubiku " O am deja de 6 luni, si inca de fiecare data cand ma duc la ea, zic "mama ce frumoasa e..." ma imbolnavesc ca nu mai vine si a mea mai repede.
Anjin
Multumesc ca m-ati lamurit cu testul ala al elanului.Voi incerca si eu intr-o parcare goala cand voi avea masina smile.gif

Ovidiu cand trebuie sa vina a ta? Oricum bucura-te ca ...vine smile.gif
Nonn
Ca sa-mi stric un pic din placerea drumului la Bucuresti, azi am descoperit ca m-am ales cu o ciobitura in parbriz. Am crezut ca e doar ceva mizerie, dar cand am vazut ca nu se mai duce si am pipait pe dinafara se simte clar o denivelare. Banuiesc ca a fost o pietricica. Tin minte ca pe portiunea aia naspa de drum de la Filiasi am auzit la un moment dat o izbitura de piatra in parbriz dar nu am crezut ca va face chiar o gaura! Important e insa ca nu exista nici o fisura, deci nu are cum sa se extinda la iarna. Cel putin asa sper! :pray:

Legat de design-ul masinii, trebuie sa recunosc ca si eu ma mai trezesc uneori ca stau si ma holbez la masina gandindu-ma ce misto arata rosie si cu jantele astea! :bounce: Nu m-am plictisit deloc de ea si chiar pot spune ca imi place tot mai mult! :coolspeak:
Mircea49004
A noastra e in Ungaria, luni sau vineri platim si in 7 zile vine, am emotii maxime. Cat despre ce zicea Ubiku de fromoasa lui, de-ar sti prietenele/sotiile noastre, ar fierbe de invidie ca ele nu primesc la fel de multe laude blink.gif
Lord-4
iote ca in fo 2 luni juma' o sa fiu si eu posesor (FIZIC) de astra H smile.gif

masinuta mea e un elegance 1.7CDTI + Mp3 + pachet drumuri grele + pachet Plus Elegance + vopsea metalizata Panacota (vopsea noua 2006) + alarma + jante dynamic 16''

bord computer activat in service cand vine masina smile.gif


in contract zice maxim 75 zile lucratoare smile.gif sper sa nimeresc masina facuta in germania sau belgia, ca sa vina mai repede smile.gif
DragosV
QUOTE(Lord-4)
vopsea metalizata Panacota (vopsea noua 2006)


Felicitari pentru masina!
Panacotta era in oferta si cand am comandat eu masina acum 8 luni.
Xeno
Astra H se fabrica si in Germania ? Eu auzisem ca doar in Anglia si Belgia .
DragosV
Anglia, Belgia si Germania.
Ionut57654
ieri am semnat si eu contractul de leasing si in 2 saptamani sper sa am masina.
computer-ul de bord se poate activa in service?
CipponeG
in principiu se poate insa depinde de tipul display-ului pe care-l ai!! Din cate am inteles eu se poate daca ai Climatronic. Adica GID!!
Ionut57654
da, am luat varianta cosmo cu climatronic....se mai plateste ceva sau e cadou...
CipponeG
In principiu costa 800.000 insa daca vorbesti cu ei ar putea sa o faca si degeaba. Oricum operatia dureaza f putin cam 10-15 min!!
ubiku
Sunt curios de o chestie... Eu am inclus in Drive Control Pack un senzor de monitorizare a presiunii in pneuri; Stiu ca mai era disponibil un sistem care iti arata pe display ce presiune ai in fiecare roata si costa ceva mai mult de 100E. Ar trebui sa fie sub BC1, BC2 si TIMER. Oare se poate activa si asta din service?
DragosV
Buna intrebare ubiku. M-ai pus pe ganduri. Dar nu cred pentru ca citisem undeva ca pentru sistemul mai scump erau niste senzori pe janta sau ceva de genul asta. Costa 202 CIP.
DragosS
Pai oricum cred ca ai niste senzori si la sistemul mai ieftin,nu?
Ovidiu56156
QUOTE(Alexandru58275)
Ovidiu cand trebuie sa vina a ta? Oricum bucura-te ca ...vine smile.gif


spre sf lui noiembrie

despre designul masinii: daca o prefera si doamnele/domisoarele si oamenii mai in varsta inseamna ca e practica si frumoasa. so smile.gif
DanC
QUOTE(ubiku)
Sunt curios de o chestie... Eu am inclus in Drive Control Pack un senzor de monitorizare a presiunii in pneuri; Stiu ca mai era disponibil un sistem care iti arata pe display ce presiune ai in fiecare roata si costa ceva mai mult de 100E. Ar trebui sa fie sub BC1, BC2 si TIMER. Oare se poate activa si asta din service?


Sunt doua sisteme separate care functioneaza diferit:

1. un sistem bazat pe senzori de presiune in pneuri (ala mai scump inclus in drive control pack) care presupune senzor de presiune montat in jante si care ar trebui sa afiseze presiunile in pneuri in bari

2. un sistem bazat pe viteza cu care se invart rotile care se initializeaza dupa ce ai facut presiunea in pneuri (e acel buton "dds" cine il are). Acest sistem detecteaza o pierdere de presiune prin faptul ca roata respectiva se invarte mai repede odata ce a scazut presiunea. Se afiseaza doar o alerta cu martor de bord. Acest sistem il am eu pe masina desi nu cred ca l-am comandat (cred ca il au toti ....)
and58427
Am si eu o intrebare pt posesori. In oferta reprezentantului opel din Constanta varianta elegance continea claxon bitonal si podea spate incalzita. In ofeta celor de la dibass nu am vazut asa ceva.Mentionez ca in cta preturile sunt cu aproximativ 1250 E mai scumpe, tocmai de aia masina mi-am luat-o din buc. Se poate sa fie diferite sau doar n-au mentionat cei de la dibass?
ubiku
QUOTE(Dan49217)
QUOTE(ubiku)
Sunt curios de o chestie... Eu am inclus in Drive Control Pack un senzor de monitorizare a presiunii in pneuri; Stiu ca mai era disponibil un sistem care iti arata pe display ce presiune ai in fiecare roata si costa ceva mai mult de 100E. Ar trebui sa fie sub BC1, BC2 si TIMER. Oare se poate activa si asta din service?


Sunt doua sisteme separate care functioneaza diferit:

1. un sistem bazat pe senzori de presiune in pneuri (ala mai scump inclus in drive control pack) care presupune senzor de presiune montat in jante si care ar trebui sa afiseze presiunile in pneuri in bari

2. un sistem bazat pe viteza cu care se invart rotile care se initializeaza dupa ce ai facut presiunea in pneuri (e acel buton "dds" cine il are). Acest sistem detecteaza o pierdere de presiune prin faptul ca roata respectiva se invarte mai repede odata ce a scazut presiunea. Se afiseaza doar o alerta cu martor de bord. Acest sistem il am eu pe masina desi nu cred ca l-am comandat (cred ca il au toti ....)


Este invers din cate stiu eu... sistemul scump care iti arata presiunea il iei separat, iar cel ieftin cu martor de bord este inclus in drive control pack, si nu il au toate astrele, este optional.

Oricum, mersi pentru lamurire smile.gif
DanC
QUOTE(ubiku)
Este invers din cate stiu eu... sistemul scump care iti arata presiunea il iei separat, iar cel ieftin cu martor de bord este inclus in drive control pack, si nu il au toate astrele, este optional.

Oricum, mersi pentru lamurire smile.gif


Se poate biggrin.gif Eu m-am trezit cu chestia aia fara sa fi pus configuratie drive control pack si am dedus ca optiunea care arata presiunea in bari trebuie sa se regaseasca in acel pachet .... Nici dealear-ul cand mi-a predat masina nu a stiut ce e acel buton "dds", am aflat singur din manual ....
simpson
QUOTE(CipponeG)
in principiu se poate insa depinde de tipul display-ului pe care-l ai!! Din cate am inteles eu se poate daca ai Climatronic. Adica GID!!

Si daca nu am climatronic, nu pot beneficia de informatiile computerului legate de consumul de combustibil ?? :evil:
DragosV
Eu am vazut BC pe display fara climatronic. Unul venit din fabrica si unul activat in service deci teoretic se poate.
Mircea49004
Pt BC treuie Climatronic SAU! MP3!. Noi asa am luat.
Lord-4
DragosV - mersi. Se poate sa fi retinut eu gresit de culoare smile.gif
a fost aleasa culoarea asta pt. ca e mai rezistenta la eventualele mici semne smile.gif culoarea gir - albastru inchis (METRO) fiind prea evidenta si la fel si grena-ul de la siab (imi scapa numele)

oricum abia astept sa vina, dar abia saptamana viitoare aflu unde va fi fabricata smile.gif


bordcomputerul se poate activa si doar daca ai clima si daca ai doar mp3 smile.gif

p.s. care-mi zice si mie consumul real de la 1.7 cdti smile.gif (in oras in principal smile.gif ) ca la astra caravan de test avea la 16 sau 26km/h ora media, un consum de 9.1 l mediu si mie mi se pare FOARTE mare
Mircea49004
Noi am platit deja avansul, din cauza continuei imbecilitati a dealerului doar de luni se pot trimite banii la banca. Initial au spus ca dupa plata vine in 7 zile, acum a zis ca vine in 8-9. Speram sa prind concertul Phil Collins. Tot mai scarba-mi e de cum merg lucrurile in tara asta :puke: :puke: :puke: :puke: :puke:
DragosV
Pai 1.7 de 100 de cai are un prieten de-al meu si acuma are 13000 km. De cand a luat masina are consum 7.5 dar nu prea se poate zice ca merge la consum. El are drumuri in oras prin aglomeratie si in afara pe autostrada (unde e consum mare). Ca exemple concrete : in oras in jur de 7 daca mergi normal, in afara in jur de 5.5, pe autostrada 6. La el insa se ajunge si la 10 in aglomeratie (la ora 16 pe Stefan) sau cu mers sportiv (agresiv chiar pentru masina). Drum Bucuresti-Constanta consum 6.2 cu aer, bucuresti-paltinu 6.

In principiu se scoate mai bine decat atat pentru ca el nu menajeaza masina deloc, schimbarile de viteza fiind mereu peste 3000 rpm la mers normal si la 4000-4400 la mers sportiv.
simpson
Adica merge in stil Italian tune-up tot timpul ? Ii e asa de frica de depunerile de "cenusa" ? blink.gif
biggrin.gif

PS. Totusi,e bine de stiut ca nu explodeaza pistonu la 4400 !
Lord-4
DragosV - mersi frumos de info smile.gif
m-am mai linistit nitel smile.gif ca la testdrive mi-a cam sarit in ochi 9.1l aia smile.gif

ma gandeam eu ca nu se poate chiar asa baban

daca iese consum de 6.5 in oras, ma declar multumit, ca doar e ca la carte smile.gif (evident cu +1l de la clima si altele ce mai merg pe acolo smile.gif )
simpson
A venit "Aia" !

Ieri am fost la dealeru Ecomax sa imi ridic masina. Prima impresie a fost ca tipa care mi-o vanduse nu era prea respectata de colegi, dimpotriva , avea o atitudine pasiva si umila fata de ei (agentii barbati). Doi, a fost grila cromata a radiatorului pe care mi-o doream mult si care este foarte prezenta la locul ei. Am certat-o pe tipa pt ca nu mi-a expus posibilitatea achizitionarii masinii cu un nivel sau doua de echipare peste ce mi-am ales eu. De ex, nu ma costa mai mult sa imi iau un Enjoy sau cu o f mica diferenta, Elegance. Foarte mâhnit am fost in legatura cu imposibilitatea folositii informatiilor pe care le-ar fi avut computerul de bord, din cauza ecranului prea mic (cel mai mic !). De ce nu mi-a spus ca pot sa imi aleg macar un ecran mai de Doamne Ajuta ! Am vazut ca se pierdea in explicatii asa ca mi-am jurat ca urmatoarea masina sa fie tot un Opel Astra H,numai ca full option si 1,9 CDTI band.gif ,second, din afara. Seful de la showroom mi-a condus masina din cladire,in curte si a accelerat brusc ca sa imi explice cum e cu turbina. Aceasta acceleratie a smuls un zambet de pe fata amandurora si nu se poate spune ca el nu mai condusese Astre H.
Desi nu are suport lombar explicit, scaunul sprinjina zona lombara excelent si nici nu as fi avut nevoie. Radioul merge ca turbat la volum mare. In rest, in masina miroase select a piele (de la volan si schimbator). Luminitele din bord sunt si ele foarte importante la estetica! blush.gif
Ca tinuta de drum, e impresionanta. Te izoleaza fonic si termic in habitaclu si de acolo interactionezi complice cu traficul rutier. Mai accelerezi cu a-2 a pana la 60, mai schimbi postul de radio din volan si drumul pe care il ai de facut trece prea repede. Gropile le ia incredibil de bine, tinuta e comoda, nu rigida (cum am simtit deunazi la un Seat).

Iar cand trec pe langa ea si imi rasare in coada ochiului, simt o emotie ca la vederea unei vechi iubiri.
Nonn
Ce poetic ai devenit! biggrin.gif Felicitari si sa o conduci sanatos! beer.gif
Nu uita sa pui si niste poze cu prima ocazie!
Mircea49004
Ce ma bucur pentru tine Simpson! Eu arrrd de nerabdare, inca vreo 10 zile pana la marele eveniment!
Nonn, sper sa ne vedem in curand prin TM, sa dam o tura
band.gif
DanC
Astazi in timp ce agentul de asigurari facea poze la floricia de pe parbriz a constatat ca am si un proiector de ceata crapat :bash: pe care eu nu-l vazusem ca sa nu mai spun ca nu stiu cu ce ocazie s-o fi crapat .....
Chiar nu mai e nici un posesor de easytronic pe aici, ca nu am cu cine sa schimb impresii despre transmisie ........
Nonn
QUOTE(Mircea49004)
Ce ma bucur pentru tine Simpson! Eu arrrd de nerabdare, inca vreo 10 zile pana la marele eveniment!
Nonn, sper sa ne vedem in curand prin TM, sa dam o tura
band.gif


Anunta-ma cand iti soseste si rezolvam ceva!

Dan, cu ce ocazie ti-a "inflorit" parbrizul?
DanC
QUOTE(Nonn)
Dan, cu ce ocazie ti-a "inflorit" parbrizul?


Pai am scris si pe forum, am trecut printr-o ploaie de pietre in urma unui camion de mare tonaj care mergea pe drum european cu 120 kmph incarcat full :minigun: Arata ca o cometa ..... Din cauza vitezei prea mari mi-am dat seama ca ploua cu pietricele abia cand era prea tarziu .....
Steffan
Buna Seara

Urmaresc acest forum si in special acest topic inca de la inceputuri si e aceea de 2 luni sunt posesorul unei astra h 1.6 ultra bleu...

Azi tocmai am patit un necaz (ma doare sufletul)..cand am iesit cu masina dintr-un garaj am zgariat-o vreo 30 cm portiera sofer...vreau sa zic ca imi venea sa ma dau cu capul de toti peretii...

Ce ma sfatuiti sa fac?????
Sa merg pe asigurare sa o repar sau sa incerc cu vreun polish sau sa o las asa si sa apelez la asigurare mai incolo?

Vreau sa zic ca sunt incantat de masina dar cu aceasta zgarietura parca nu mai este ea...
Si mai ar fi cateva chestii care ma deranjeaza(poate sunt doar prostii):
- la ceva timp dupa ce am achizitionat-o a inceput sa se auda un scartait in spate la viteze mici si mai ales pe denivelari...ceva simetric si pe stanga si pe dreapta...prima impresie a fost ca sunt amortizoarele...a doaua ca ar fi ceva cauciuc ca freaca pe metal...daca ma las pe portbagaj se aude acest scartait si stanga si dreapta...nu stiu ce poate fi!

Vreau sa remarcati ca am remarcat doar partile mai putin placute pe care le-am intalnit...restul este super...

PS...intebare...de ce atunci cand selectez din memorie un post de radio porneste cu un volum si dupa cateva secunde se da mai incet?

pe curand
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.