Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Offset (ET) jante la Corsa C?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
cineva65027
Salut!

Stiu ca la Corsa C (ma rog, la gogoasa mea de 1 litru care acum are rotitze de tabla pe 13) cel mai indicat offset pentru jante este intre 49 si 42. Cum ma roade sa mi le schimb cu unele din aluminiu pe 14, m-am orientat pe net dar, cu exceptia jantelor originale (care nici nu sunt vreun exercitiu stilistic si mai costa si cat un set de OZ-uri!!!), restul modelelor pe 14" au offset-uri variind intre 36 si 38. Poate cineva, va rog, sa-mi spuna daca are jante cu offset-ul asta si daca afecteaza cumva masina (frecari de caroserie, suprasolicitarea articulatiei/motorului)?

Deasemenea, Corsa necesita amortizoare diferite ca rigiditate si dimensiuni la schimbarea jantelor de la 13 la 14? Am avut un Peugeot 306 si la ala se specifica cand comandai amortizoare pentru ce dimensiuni de roti le vroiai.

Multzam!
G e o r g e
valbrem . importate de apco .

wink.gif sunt ok ca pret , calitate , rezistenta pe gropi , design ...

sunt facute in italia . www.valbrem.it
cineva65027
Merci de pont!

Ce de modele au... smile.gif Ciudat ca in lista de aplicatii pentru Opel Corsa apar numai ET-uri de 36-38, desi unele jante sunt disponibile si cu 44 la 4x100 prezoane! blink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.