Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Pentru posesorii de almera 1,5
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Nissan
Mumu
Sunt tare curios,avind in vedere ca in curind vreau sa o cumpar,ce stiti despre preturi la piese si care ar fi problemele la revinzare(greu-usor) arigato.gif
Dragos64522
Despre piese nu stiu prea multe ca n-am avut nevoie pana acum biggrin.gif .
Va trebui insa sa schimb placutele fata in curand, te tin la curent. Dintre cele uzuale, de revizie (RON): filtru ulei -36, filtru aer -69, luate din service.

Valoarea de revanzare depinde cred de momentul ales. Pentru cei care vor sa vanda generatia actuala ma gandesc ca acum ar fi un moment bun, inainte de aparitia modelului total schimbat. Apropos, stie cineva cand va fi scos pe piata ?
Mumu
QUOTE(Dragos64522)
Despre piese nu stiu prea multe ca n-am avut nevoie pana acum biggrin.gif .
Va trebui insa sa schimb placutele fata in curand, te tin la curent. Dintre cele uzuale, de revizie (RON): filtru ulei -36, filtru aer -69, luate din service.

Valoarea de revanzare depinde cred de momentul ales. Pentru cei care vor sa vanda generatia actuala ma gandesc ca acum ar fi un moment bun, inainte de aparitia modelului total schimbat. Apropos, stie cineva cand va fi scos pe piata ?





Dragos,citi km ai cu ea pina acum?
Despre aparitia noului almera nu am auzit nimic
Xalanx
Noul Almera va apare cam prin 2007. Intre timp va aparea o chestie gen Colt, inalta cu spatele taiat drept. Ceva intre Micra si Almera banuiesc. Nu prea vad sensul, da' in fine...
Revanzarea inclin sa cred ca nu ar fi stralucita. Dat fiind ca masina asta nu e una intens mediatizata, sau una pe care s-o aiba o gramada de lume, sa fie foarte cumparata, etc... Este oarecum anonima. Sper ca lucrurile sa se schimbe in anii urmatori, oricum eu o s-o mai tin inca un an sau doi. Dupa care trec pe offroad.
Nu stiu cum e cu piesele. Nu o sa ajung cu ea pana la momentul la care va trebui sa incep sa schimb la cate o piesa. Intereseaza-te la un service autorizat Nissan, pentru asta. Gasesti pe site-ul lor adrese.
Dragos64522
Am luat-o la 7,000 acum am aprox. 47,000km.
Si eu mi-am propus sa n-o tim mai mult de 3 ani (adica pana-n primavara asta), dar nu stiu daca reusesc s-o schimb asa repede..
Ca impresie generala sunt multumit, n-am avut probleme majore. Depinde ce vrei de la masina, eu cand am luat-o cautam o masina pana-n 10,000Eur, performante decente, spatiu interior suficient, fiabila. Ca sa zic asa, a confirmat pana acum biggrin.gif .
Tarabostes
Valoare de ravanzare e mai mica decat la alte modele si a spus cineva mai sus motivele. Daca poti astepta ceva mai mult, orienteaza-te catre alta marca. Opel, WV si chiar Renault pierd mai putin la revanzare daca asta e un "issue" pentru tine. Astra Classic e cam la aceeasi bani si performante, iar la cate sunt pe strada gasesti si piese mai ieftine, sau le gasesti pur si simplu, ceea ce la Nissan e o problema. Mai mult la ce vizibilitate are modelul il vei vinde foarte bine si peste 4-5 ani.
Mumu
Multumesc pentru sfaturi si cred ca ar trebui sa inchei discutia pe acest topic pentru ca deja am platit-o si o astept intr-o saptamina,asa ca imi voi da singur seama de alegere arigato.gif
Mumu
bicycle.gif Asta imi vine sa le fac la astia de la Nissan!!!Hai sa va povestesc ce am patit ieri.Ma duc la service sa-mi montez un radio-cd( am luat varianta Visia fara rcs),ca,de,nu am voie in alta parte ca pierd garantia la instalatia electrica.Acolo,stupoare!!!Am constatat ca in locul casetofonului nu exista nici un suport adaptabil la orice tip de rcs cum este la toate masinile.Asta pe linga faptul ca m-am imbolnavit de inima cind i-am vazut umblind cu surubelnita prin bord ca sa desfaca capacul de plastic.Raspunsul a fost:"Pai,da,din cauza ca firma recomanda numai casetofon agreat de Nissan,adica venit de la ei cu tot cu sanie si altele.In cazul asta de ce au fabricat varianta asta fara rcs daca pina la urma tot ma obliga sa-l montez pe al lor care duce cam pina la 300e si nu imi lasa nici o alta optiune...Pina la urma am discutat si cu cordonatorul si am facut instalatia electrica(si mufa este altfel)urmind sa-l fixez in alta parte la cineva care imi cauta sania originala Nissan(deci se gaseste) ca ei "nu fac improvizatii".Spuneti-mi si mie,dragi forumisti,daca este posibil asa ceva in conditiile in care dai o groaza de bani pe masina noua,bani munciti din greu.Astept de la voi o parere si sa facem ceva sa spunem mai departe sa nu se mai intimple si la altcineva. wallbash.gif
Xalanx
@Cristian: din pacate asa e, Almera vine doar cu radio-cd-ul ei, codat pe cheia cu telecomanda. Nu merge sa pui altceva. Nu numai atat, dar se zice ca daca-l inlocuiesti pe-ala, ramai fara computer de bord. Ceea ce e foarte neplacut, as zice biggrin.gif
O sa vreau si eu sa-mi pun un mp3 player, eventual unul care sa stie dvd-uri. Si il bag exact sub cd (pe care nu o sa-l scot de-acolo). Tai partea din spate de la locasul ala (e cam cat un cd-player de masina) si conectez tot prin spate boxele si alimentarea. E cam singura varianta.
Mi se pare ca si Toyota are la fel, aceeasi chestie. Ori iti iei cd-rom-ul de la ei, ori la revedere.

A propos... eu fac treaba asta mai mult de moft, ca mi-e lene sa schimb cd-uri. Pentru ca cd player-ul de pe almera este FOARTE BUN! Adica n-a sarit nici macar o singura data, indiferent prin ce gropi m-am bagat. A citit cd-rom-uri zgariate ca dracu', la temperaturi de sub -20, ca erau aburite, ca nu... biggrin.gif deci calitatea sculei e de top, intr-adevar.
Mumu
Mersi de sfat ,Xalanx,dar a mea nu are computer de bord deci nu se pune problema.Oricum angajatii de la Conex de aici au numai Almere si din cite am vazut eu toate cu rcs montate ulterior.Poate ma interesez la ei!Probabil din cauza asta modelul Acenta are de la inceput tot in dotare.Ma gindesc ca daca si la mine ar fi fost vreo problema nu le-ar fi vindut decit exclusiv cu rcs si nu doar preechipate.
Xalanx
Da, intereseaza-te la baietii de la Connex, chiar sunt curios cum au facut ei. Te astept cu stiri noi.
Mumu
QUOTE(Xalanx)
Da, intereseaza-te la baietii de la Connex, chiar sunt curios cum au facut ei. Te astept cu stiri noi.



Te voi tine la curent.Chiar miine ma duc la un baiat care se ocupa cu asa ceva(casetofoane,alarme,etc) si vedem ce-i facem.
Mumu
Deci,azi am rezolvat problema cu casetofonul la cineva care s-a dovedit mult mai priceput ca aia din service.S-a comandat din Buc,nu stiu de unde,masca originala decupata gata pt alt casetofon cu tot cu gauri pt suruburi.Casetofonul se fixeaza cu doua suruburi pe suport si gata...20 min de munca.Concluzia"SE POATE DAR NU SE VREA" :yawn:
Xalanx
QUOTE(cristian65483)
Deci,azi am rezolvat problema cu casetofonul la cineva care s-a dovedit mult mai priceput ca aia din service.S-a comandat din Buc,nu stiu de unde,masca originala decupata gata pt alt casetofon cu tot cu gauri pt suruburi.Casetofonul se fixeaza cu doua suruburi pe suport si gata...20 min de munca.Concluzia"SE POATE DAR NU SE VREA" :yawn:

Fa si tu niste poze bordului sa vad cam cum s-a instalat la tine.
Mumu
@Xalanx,o sa fac cit de curind dar pot sa-ti spun ca arata ca din fabrica,nu-ti fa griji,asta in cazul in care vrei sa-l schimbi si tu.Se gaseste si mufa adaptoare de la sistemul lor la alt rcs(aia cu picioare multe).
Mumu
@Xalanx-Am uitat sa-ti spun ca tu ai altfel consola(daca ai climatronic si comp. bord) si deci modificarea mea nu se potriveste la tine. Oricum o sa trimit o poza.


Dragi "almeristi",va solicit ajutorul.Cind merg pe nisip,pietricele,sare,etc,pe sub masina se aude un zgomot infernal.Este din cauza lipsei aparatorilor de noroi,banuiesc.Si-a montat careva si care sunt mai bune?Multumesc anticipat arigato.gif
Arheopterix
Eu am aparatoare de noroi ,destul de mici e arevarart.
Totusi masina nu e facuta sa mearga pe pietris...
Acum ceva timp am lovit ceva sub masina.
La service era o lovitura destul de urata cam in zona banchetei spate pe dreapta.
Daca se intampla pe partea stanga,sectiona conductele de frana care sunt destul de expuse.
Asa ca pazea!
Xalanx
Eu n-am aparatoare de noroi. Zgomotul care se aude e produs de pietricele/noroi/chestii care sunt aruncate pe aparatorile de plastic de sub aripa.
Am bagat masina prin niste locuri infernale. Si voi continua s-o fac wink.gif nu de alta, da' e in garantie, true?
Am lovit dedesubt si eu de mai multe ori, dar nu s-a intamplat nimic. In afara de o deformare undeva sub masina intre usile fata-spate pe stanga. De-aia nu mai pot eu... biggrin.gif:D
Mumu
Am inteles,trebuie sa dau deci muzica mai tare,acum ca am alergat atita sa-mi pun casetofon,nu?In principiu masina e bine legata dar ce ne facem cu "incredible Romania"(apropo de reclama cu India de la Discovery)!!!Am luat ieri o groapa,fara sa vreau bineinteles,dupa care am zis ca ajung direct in service.M-i s-au muiat picioarele ce zgomot a facut saraca.Orasul arata ca dupa razboi ce sa va mai zic.Consolati-ma vreunul din voi care o mai folositi citeodata si off-road(Xalanx,nu?) wallbash.gif
Xalanx
Cristian, la inceput cand luam cate o groapa scotea un zgomot de credeam ca mi-a ramas puntea acolo, sau ca pot sa plimb roata cu cercul. Dupa cateva mii de km s-a "inmuiat", acum nu mai scoate zgomotele alea, indiferent in ce fel si-ar diminua energia potentiala biggrin.gif:D (read - groapa).
FYI, japonezele in general au suspensia mai tare. Dar nici n-o sa schimbi elemente de suspensie prea des.
Xalanx
Ca idee, eu o folosesc offroad pentru ca am casa la tara si merg cam 2 km pe teren accidentat. Cu pante abrupte, de asemenea. Pana in momentul asta, masina s-a comportat exceptional. Cand o sa am bani suficienti pentru un SUV o sa fie altceva. Dar momentan Almera face fata cu brio oricarui fel de teren, multumita si garzii la sol generoase.
Mumu
Convoc toti forumistii "almeristi" la o discutie absolut necesara despre cauciucuri(vestitele"Bridgestone"),o mizerie :puke: Azi,fiind ceva zapada prin oras am vazut si eu ce catastrofale sunt si va rog sa ma credeti ca imi este frica de acum incolo si pe drum uscat sa merg cu mai mult de 90-100 nu mai zic de vreme ploioasa.Voi ce credeti?
Xalanx
QUOTE(cristian65483)
Convoc toti forumistii "almeristi" la o discutie absolut necesara despre cauciucuri(vestitele"Bridgestone"),o mizerie :puke: Azi,fiind ceva zapada prin oras am vazut si eu ce catastrofale sunt si va rog sa ma credeti ca imi este frica de acum incolo si pe drum uscat sa merg cu mai mult de 90-100 nu mai zic de vreme ploioasa.Voi ce credeti?


Mdeah... cauciucurile astea sunt proaste rau. Se tocesc cu o viteza ceva de speriat. Acvaplaneaza destul de mult, profilul de asemenea e prost pentru cam orice carosabil. Cea mai buna tractiune pe teren dificil o ai... in marsarier. Probabil ca daca profilul era invers ar fi fost mai bine.
Cu toate astea, ma descurc cum pot pana cand o sa reusesc sa le schimb. De fapt cum da caldura imi iau cauciucuri de vara si iarna de iarna. Fara all-season. Si nu-mi iau decat Michelin, nimic altceva.

Ca sa aveti o idee cam pe unde trec cu masina la tara uite niste poze. Daca nu cunosti terenul pe-acolo, cu Bridgestone ramai impotmolit fara drept de apel.

Arheopterix
Cred ca ai confundat Almera cu Aro.
Xalanx
QUOTE(Arheopterix)
Cred ca ai confundat Almera cu Aro.


nope, Aro e rosu, Almera e gri. Norocul meu... biggrin.gif
Arheopterix
Poate esti Daltonist beer.gif
Xalanx
Pentru cine nu stie, Arhi isi baga si el Almera prin santuri d-alea, da' acum se da citadin. Ntz-ntz... :angel:
Arheopterix
Nu prea e la topic,dar acu ceva timp au aratat la tv un concurs off road.
Erau masini preparate,Defenderuri,G-uri,Patrol,Puch etc.
Printre ele o Land Cruiser nou nouta,varianta de sosea ...
Cu 2 cam ciudati la volan.Se vedea ca au bani dar nu au experienta off road.
Sotia s-a prapadit de ras ,cu gandul ca se vor duce la reprezentanta sa se planga ca le-a picat una sau alta si masina e in garantie....
Walther67751
QUOTE(cristian65483)
Convoc toti forumistii "almeristi" la o discutie absolut necesara despre cauciucuri(vestitele"Bridgestone"),o mizerie :puke: Azi,fiind ceva zapada prin oras am vazut si eu ce catastrofale sunt si va rog sa ma credeti ca imi este frica de acum incolo si pe drum uscat sa merg cu mai mult de 90-100 nu mai zic de vreme ploioasa.Voi ce credeti?

Aveti dreptate stimati confrati! Eu zisai de mult chestia asta - vezi celalalt topic..unde ma plang de cauciucuri. Azi m-am intzepenit vreo de trei ori in niste fagase de unde ieseam cu Dacia fara sa clipesc...de aia m-am si bagat. Sunt proaste anvelopele astea ceva de speriat...dar se pare ca vin la pachet... o masina buna cu "incaltzari" proaste. N-avem decat sa asteptam sa se uzeze si sa nu mai luam altele la fel... oricum n-o sa trebuiasca sa asteptam prea mult... eu am aproape 4 mii de km si trebuie sa le rotesc deja! :evil:
Tarabostes
Pe drum uscat mi s-au parut ok, pe ploaie nu prea merg tare, insa pe zapada sunt catastrofe. Am patit-o initial la munte unde cu greu si din plin zilele trecute cand mi-ar fi fost la fel de bine cu o sanie. A fost o aventura sa ies din parcare si la fel sa urc o bordura inzapezita.
Oricum nu o sa imi pun cauciucuri de iarna, sunt prea putine zile cu zapada, insa macar unele klumea de vara sa am.
Mumu
Pina la urma revin la discutia din 19 februarie si va intreb daca merita sa mai imi pun aparatori de noroi sau nu?
Arheopterix
Cica in anumite tari in west nu poti circula fara ele!!???
Mumu
Si ar mai fi ceva!Am deschis discutia asta si in alta parte dar nu am primit nici un raspuns pina acum.Cum credeti ca este mai bine sa pastrezi masina atunci cind esti plecat ceva timp(mai multe luni,de ex.)si nu o mai foloseste nimeni?In afara de a o tine intr-un garaj ce credeti ca se mai poate face?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.