Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Aditiv motorina
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
DAN63291
Am si eu o intrebare: Foloseste cineva aditiv in motorina ? E vorba de un astra g 2002, motor y17dt. Mi s-a zis ca ar curata injectia si sa pun o sticluta la un plin. Nu gasesc insa un asemenea aditiv. wallbash.gif Odata curatata injectia cica as scapa si de problema turatiei variabile in gol la rece :bounce: . Are cineva un cuvant de spus in directia asta ??? blink.gif
Penca
uite, nu ma pricep si nu pot sa-mi dau cu parerea. tot ce pot sa-ti spun este ca nu am avut niciodata incredere in chestiile astea de "curatat". cred ca pe astea le folosesti atunci cind chiar vrei sa "cureti" injectoarele de tot...

este foarte posibil sa ma insel.
tommy59961
foloseste doar motorina . lasa aditivii.

daca ai probleme cu injectoarele, mergi la un service.
Lucian64758
dupa parerea mea este bine sa folosesti aditiv daca :
folosesti motorina de proasta calitate si daca temperaturiile din atmosfera sunt foarte scazute o patito un prieten ce are un passat din 2001 mergea linistit si din mers i s=o oprit motorul de la motorina iar dupa ce si-o pus o sticluta de aditiv la un prin nu o mai avut probleme
pretorian
sal., io folosesc 2+2 diesel aditiv 50g la 60L si de ceva timp nu mai am probleme, nu pot sa-mi dau seama daca din cauza lui dar coincidenta sau nu nu mai am probleme, se gaseste la orice peco sau hipermarket si costa 13 lei, o sticluta imi ajunge cam 5 plinuri.

bafta :wave:
Alex-F1
Am mai spus-o recent pe alt topic si o repet: motorina actuala (euro-diesel) nu mai are nevoie de aditivi....e mai subtire ca cea veche, nu se ingroasa decat sub - 20....-25 grade, este gata aditivata....ma rog, banuiesc ca nu strica cu nimic daca mai puneti aditivi, dar ii cam puneti degeaba, ca n-o sa simtiti prezenta lor in timpul mersului! Cine e mai linistit sa stie ca e aditivul bagat acolo in motorina, sa-l bage atunci....desi ce-au scris "Penca" si "tommy59961" este suficient....cu asta s-a spus cam tot!

Hai pa
ALEX
ionut65454
:wave: daca tot vrei sa pui aditiv in motorina vorbeste cu baieti de la omv. au ei un aditiv foarte bun, se numeste 'p3' si se pune 500 ml la 1000l. faci si tu proportia si pui in functie de cata motorina pui in rezervor. eu pun numai aditiv de la ei
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.