Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Mazda3
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Mazda
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
George10
Vreau sa-mi cumpar Mazda 3, ce zice-ti de acest model, merita???
horatiu7
dupa cum arata si daca "merge" pe reteta lui 6 este un succes; de altfel a iesit pe locul 2 in competitia Masina anului 2004 in Europa, lucru care spune multe...
pe de alta parte masina imparte platforma tehnica cu noul focus si focus c-max - ambele masini fiind exemplare in ceea ce priveste tinuta de drum, chiar fiind un etalon in clasa lor.
mai putin incantat sunt de motorizarea prezenta in romania, oricum as opta ptr 1,6 l.
daca mai ai ceva rabdare s-ar putea sa apara in curand si noul 1,6 diesel - 110CP construit impreuna cu peugeout si pe care merita sa-l astepti.
mult succes si sa te bucuri de alegerea ta!
Sorin12
Am vazut-o. Impecabila. In special cea in 4 usi cu motor de 1.6. Brici. Si Focus-ul 1.8 TDCi e super. Am condus Focus cu toate motoarele pana in 130CP. Versiunea in 5 usi cu TDCi e tare.
Laurentiu_007
URASC MAZDA!!!!!
madalina
Orice masina japoneza merita sa o iei numai in leasing! Tatal meu are o mazda 626 si platesc taxele vamale la valoarea reziduala, ce reprezinta putin peste 1000 de euro! Dar daca o iei si pe firma, e foarte bine! Mi-ar fi placut si mie o Mazda 3, numai ca am am luat masina pe persoana fizica si cu banii jos, asa ca nici nu aveam bani pentru una si nici n-as fi dat statului 30% din pretul CIP! La banii aia imi luam o masina din europa dintr-o clasa superioara! Asa ca am facut un compromis si mi-am luat Toyota Yaris!
G e o r g e
care ti-e pb laurentiu de esti asa de radical cu mazda ? sunt si eu curios de ce nu iti place .

eu o consider o masina f buna, dar incep sa-mi schimb parerea de cand a fost preluata de ford. cel ami reusit model : 626.

sau RX-7 nu iti spune nimic?

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-12-03 16:17 ]

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-12-04 10:09 ]
V l a d
in loc de megane 2 am vrut sa imi iau mazda 3, dar in final am constatat ca imi depaseste posibilitatile financiare. am vazut-o, am mers cu ea si pot sa zic ca se comporta minunat, dar nu te pot lamuri cu consumul sau fiabilitatea pentru ca sincer nu stiu.
Iulian HondaFan
mazda 3 este la ora aceasta cea mai buna masina pe benzina din segment: fiabilitate excelenta, handlingul cel mai bun din clasa, crash testingul aici in state a fost foarte bun, NCAP-ul european nu a testat-o inca.

motorul de 2l are 148 cp si 176nm, accelereaza 0-100 in 8.5-9sec, consumul este excelent pentru puterea asta: 10l% in oras si 6.25l% in afara ( la paritate cu FSI-ul de 2l al golfului V ). cred ca acest 2l ar fi cea mai buna alegere tinand cont ca cel de 1.6l produce numai 105cp si 145nm la un consum similar: 9.3% si 6%

cum s-a spus pe forum service-ul si preturile sunt marile dezavantaje...

zum!... zum!...
razvan29544
Dupa cum spuneti problema mare a marcii Mazda in Romania o constituie service-ul.

Am curaj sa va spun ca nu mai este chiar asa deoarece a aparut un nou dealer autorizat Mazda in Bucuresti, care se numeste Auto Maz Distribution, (*****************) si care are un service autorizat Mazda. Se practica preturi mai mici decat la Romcar, iar serviciile nu se compara.

Service-ul se numeste INSCUT si are adresa: Bd Preciziei nr 11 sector 6, www.inscut.ro

Incercati ca nu aveti de pierdut nimic... zic eu.

[color=red][/color] Ca dai adresa service-ului am inteles, dar ca faci reclama dealer-ului nu am mai inteles. Te rog pe viitor fii ma atent caci reclama se plateste peste tot in lume V l a d
Iulian HondaFan
citii ieri pe autonews.com cum ca Mazda 3 se vinde excelent si Mazda a impins productia la maximul capacitatii.

se facea si comentariul ca marginea de profit este insa f. mica si asta ar limita castigurile firmei.

ce e veste nu prea buna pt. actionari, ca nu fac atat de multi bani cum fac cei ai Nissan sau Honda ( care au la ora asta cele mai mari margini de profit din industrie), este o veste f buna pt consumatori: lots of value for the money.

deci mazda 3 e un best buy/ best lease ( in cazul Ro cu taxele, mazda3 se face la mama ei in Japonia) in segment: masina cum ziceam si mai sus e excelenta, pretul e f. bun, cine are de gand sa isi ia masina zilele astea si nu vrea diesel n-ar trebui sa piarda ocazia.

zoom-zoom.
Andrei-287
Am fost azi la show-room si am ramas ipresionat.
Vreau sa-mi iau pachetul GT dar nu stiu ce versiune...pe benzina 2.0l sau diesel 1.6l
Daca aveti voi vreo parere mi-ar prinde bine :wave:
G e o r g e
benzina 2.0 ! CLAR ! biggrin.gif
Andrei Suzuki
Si in ce consta pachetul GT?
G e o r g e
GT fata de TX are :
Faruri cu Xenon
Senzor de ploaie
Spalator faruri
Inchidere dubla a usilor
2 difuzoare suplimentare
Insertii de carbon pe panoul de bord
Tapiterie speciala GT

GTA fata de GT are :
Eleron spate
Faruri ceata tip sport
Bare fata si spate tip sport
Andrei-287
As alege motorul de 2.0i dar intretinerea ei? Ulei mai mult si mai scump, consum de carburant mare in mediu urban....
Eu nu zic ca diesel-ul este mai ieftin la intretinere, dar este de provenienta Peugeot (foarte silentios si elastic) si este si econom in oras.
Diferenta de 40 CP este inevitabil simtita, dar oare este chiar atit de necesara?
G e o r g e
eu ti-am spus parerea mea . pentru 10 000 km cati fac pe an nu ma deranjeaza consumul extra de carburant biggrin.gif
Andrei-287
Eu fac intre 20-30.000 Km/an.....ore este mai rentabila benzina...
Daca imi iau Diesel-ul...dif de bani+cost de intretinere ma ajunge mai avantajos decit benzina?
Ca daca e asa ma duc direct la mazda3 2.0i GTA
Andrei-287
Si apropos, stie careva care sunt hibele lu Mazda3? Consumul pt benzina de 11,5% in oras e cel real?
De rau stie cineva....in afara de taxele vamale si perioada de livrare?
G e o r g e
atunci clar diesel smile.gif
Andrei-287
Va trimit acuma mail-lul pe care l-am primit de la dealer :
QUOTE
V-am făcut o vizita pe data de 14.06.2005 si am cerut informații despre o Mazda3 Sedan 1.6D GT.

M-am gândit sa va cer un sfat. Eu fac in jur la 20-25.000 Km/an cu mașina personala (anul trecut cam 15.000Km). As vrea sa va întreb daca nu e mai avantajos sa-mi iau modelul cu motor de 2.0l benzina.

Iar daca sfatul dvs. este sa mă orientez spre aceasta versiune de motorizare, as opta pt. varianta GTA (oricum mai ieftina decât 1.6D GT), as dori sa știu daca aveți așa ceva pe stoc (de preferabil roșie)


Si acum raspunsul lui :
QUOTE
In cazul in care Dvs., nu parcurgeti mai mult de 30.000 de km., va sfatuiesc sa optati pentru benzina deoarece diferenta de consum si diferenta de pret se compenseaza in 3 ani daca parcurgeti in jur de 30.000 de km.

Trebuie tinut seama si de faptul ca ,costurile unei revizii la motorina sunt mai mari decat cele la benzina.

In cazul in care va hotarati la Mazda 3 SP 2.0i GTA , doresc sa va informez ca este disponibila in luna August si ar fi bine sa facem o rezervare.
:coolspeak:
G e o r g e
ce ti-am spus si eu ?!?!? de ce nu m-ai crezut tongue.gif
cosmin45741
diferenta intre diesel si benzina o recuperezi la aproximativ 100.000km (la 2 motoare de puteri egale). in cazul tau e si ma si, pt ca motorul de 1.6 banuiesc ca, consuma "un mizilic" biggrin.gif
in acelasi timp o revizie la diesel e dubla ca pret (eu am platit pe prima de 15000- 8 milioane). asa ca momentan (la preturile actuale), eu as opta pt benzina...totusi ai grija ca se anunta scumpiri mari blush.gif blush.gif
Andrei-287
Multumesc de informatie Cosmine.
Am fost azi (20.06.05) si am facut un test cu Mazda3....ce sa zic impresionant
usor de condus, dar o simti abia dupa 3000 de ture (din pacate nu au avut nici diesel nici 2.0i). Oricum pot sa spun ca este cam rigida...am trecut peste niste linii de tramvai...si sincer a trosnit mai tare ca renaultul meu din 92....
Oricum...optez pt varianta Sedan GT....si MARE PACAT ca n-au varianta GTA pt Sedan in Romania....MARE PACAT....

Oricum...ma mai gindesc..pt ca si GTA-ul imi face rau de tot cu ochiul.....
Andrei-287
Apropos...aici e un link interesant pt cunoscatori......e vorba de un test mazda3 facut de cei de la TopGear...totusi...:
http://www.topgear.com/jsp/individualRoadT...tNumber=01.html :coolspeak:
Iulian HondaFan
britanicii prefera clar Focus in dauna mazda3... desi eu unul as prefera mazda3. tot pe la ei am vazut review-uri in care focus2 este considerat un pas inapoi la handling fata de focus1...

e diferenta mare intre GT si GTA? (desigur considerand acelasi motor de 2,0l)...

ai probat si un 1,6 ca Top Gear il favorizeaza?.. desi e greu sa ma convinga ca 150CP nu sunt mai fun decat 110CP...
Andrei-287
QUOTE
e diferenta mare intre GT si GTA? (desigur considerand acelasi motor de 2,0l)...


Da este diferenta....Varianta GTA este numai pt Mazda Sport (Hatchback) si iti ofera in plus praguri, spoilere, eleron, tapiterie speciala, si culoare albastra la cadranele vitezometrului, turometrului, etc., fara consola care ramine rosie.

QUOTE
ai probat si un 1,6 ca Top Gear il favorizeaza?.. desi e greu sa ma convinga ca 150CP nu sunt mai fun decat 110CP...


Am facut un drive test cu un 1,6i zilele trecute si pot spune ca este destul de linistita, iar daca vrei ceva performante tre sa urci puternic in ture...in rest este cam rigida, si un portbagaj cam mic (de fapt caracteristica la toate modelele).

Apropos nashpa este ca GTA se importa in Romania doar in varianta hatchback, existind si o varianta GTA pt sedan pe alte meleaguri
Daniel50462
[color=darkred][/color]SALUT...AS DORI SI EU SA AFLU MAI MULTE INFORMATII DESPRE RAPORTUL PRET/PERFORMANTA GENERALA AL ACESTEI MASINI...DIN CITE AM INTELES DE PE NET,PE PLAN MONDIAL SI MAI ALES IN USA SI IN CANADA SE BUCURA DE UN RATING EXCELENT. M-AR INTERESA SA CUMPAR SI EU UNA IN URMATOARELE 3 LUNI SI AS VREA SA STIU DACA, LA APROX 17.500 DE EUROI POT GASI CEVA MAI BUN PE PIATA ROMANEASCA,SAU NU...-PARERI-(RELATIVE ATIT LA VARIANTA PE BENZINA CIT SI LA CEA DIESEL) ?! SFATUL VOSTRU!? MULTUMESC ANTICIPAT!
Iulian HondaFan
nu e nevoie sa tzipi la noi...
alex46383
Salut

Frate scate CAPS LOCK ca ne-ai omorat pe toti si pe aia cu ochelari :minigun:

Si pe mine ma intereseaza inf despre mazda 3 am posib sa o iau fara sa platesc taxele vamale prin ambasada.

Daca e adevarat ca are suspensia sport nu merita la drumurile din romania clar cel putin pt mine.
Motorul de 101 cp cum e ? Stie cineva modelul?
Bafta
Oana52179
Va salut!

Am o Mazda 3,rosie, hatchback ,1.6 pe benzina,din decembrie anul trecut, o bijuterie de masina! Pot spune ca am vizualizat site-urile si forumurile despre aproape toate marcile,dar m-am hotarit (si am si putut ,Slava Domnului) de cum am vazut-o pe internet prima data,sa o cumpar.Consider ca nu este nici una mai draguta ca ea,poate doar sedanul! :wave:
Se comporta excelent, ii simti valoarea intradevar la peste 3000, dar eu nici nu ma grabesc cu ea, o las sa toarca cum vrea!
Cei de la service sint f amabili si tin sa va spun ca mi-au reparat portbagajul excelent, care a fost serios avariat in urma unuia care nu avea frine pe o Dacie.....
Numai bine!
James Kilowatt
QUOTE(Iulian HondaFan)
britanicii prefera clar Focus in dauna mazda3...



Si francezii.

Mie imi place mai mult designul de la Mazda 3. Focusul hatchback mi se pare chiar uratel, sedanul merge. De fapt, din triada japoneza Corolla/Civic/Mazda3 la design parca cea mai reusita e mazda.
Oana52179
Intrebarea mea este - de ce,iarna, pe zapada,in panta, si nu numai, Mazda derapa de parca nu aveam control asupra ei, iar cind frinam se auzea ca si cind trageam un plug dupa mine! Recunosc ca nu aveam cauciucuri de iarna. Sa fie numai din cauza ABS-ului? Sau are legatura si cu decuplarea DSP? Cind se foloseste aceasta?
cosmin45741
l-ai decuplat, cumva?
Oana52179
nu l-am decuplat atita timp cit nu stiam ce rezultate va avea! dar ma tot framinta ideea ca ar avea legatura!
daca se poate sa ma lamuriti ar fi nemaipomenit!
CRG
treaba cu zgomotul de plug mai mult ca sigur vine de la abs, mai ales daca zici ca n-aveai cauciucuri de iarna pe ea. Banuiesc ca n-ai avut niciodata cauciucuri de iarna, ca daca ai fi avut, n-ai mai fi renuntat niciodata la ele pe timp de iarna. e la fel ca si abs-ul: dupa ce vezi ce poate face, nu poti sa concepi o masina fara el.. legat de derapajul in panta, nu pot sa te ajut, nu am prins nici o iarna cu DSC..
cosmin45741
nu derapeaza in panta, crg biggrin.gif , stai linistit...
bine, eu mi-am luat 4 cauciucuri de iarna noi si n-am avut NICI o problema...se descurca admirabil...
oana, cauciucurile, mai ales in conditii de iarna, sunt cele mai importante!!!
madalina
Cu 626 am facut cu iarna fara cauciucuri de iarna, iar restul cu cauciucurile de iarna. Parca ar fi fost doua masini diferite. Asa ca iarna viitoare pune cauciucuri adaptate sezonului si nu vei ami avea probleme!
Oana52179
Va multumesc mult pentru raspunsuri; abia in decembrie 2004 am luat-o si am plecat la munte cu ea, despre cauciucuri de iarna am uitat cu desavirsire, oricum senzatia a fost extrem de neplacuta, sa vezi ca nu mai ai deloc control asupra masinii si o ia la vale cu spatele... :1: dar o sa sun si la Reprezentanta sa intreb in ce conditii se decupleza DSC-ul..
Daca mai aveti ceva sfaturi legate de "exploatarea M3" la maxim si in conditii optime..please..be my guest! biggrin.gif
Ivan52590
Iarna, fara cauciucuri corespunzatoare, masina se comporta oricum penibil datorita sistemelor de control (DSC si TCS). Chiar daca decuplezi controlul tractiunii (TCS) restul sistemelor isi fac "numarul" si, daca cauciucurile sunt "foarte" de vara (excelente de altfel pe ploaie, vara, pe autostrada), controlul tau asupra tractiunii e aproape nul. Si uite-asa, in timp ce tu aluneci incetisor cu spatele trec pe langa tine chiuind Tico-uri si Trabanturi...
In principiu e recomandat sa nu decuplezi controlul tractiunii (TCS). Ai avea motive sa o faci doar daca ai cauciucuri corespunzatoare, ai nimerit in teren greu cu denivelari (noroi, iarba, zapada) si trebuie (si sti cum) sa ai un plus de cuplu la roata. Daca nu sti cum, risti sa "prajesti" ambreiajul. Asa ca tot TCS-ul te poate scoate daca ai rabdare si dozezi bine reprizele pe acceleratie.
Oana52179
Ivan, iti multumesc mult pentru sugestii, sint interesante, sper sa nu mai am astfel de probleme!
Mihailescu45464
Sunt viitorul posesor al unei Mazda 3, sport, Tx diesel, 1.6l, 110 kp.
Rog posesori unui asemenea model sa vina cu pareri de bine sau rau....Schimb de informatii intodeauna prinde bine.
Va multumesc.
:wave:
alex46383
Salut

Mi-am comandat si eu o mazda 3 rosie sport 105 cp ,
As fi curios cat consuma in oras , cel de la reprez mi-a zis 10 la suta.
Mihailescu45464
Chiar nimeni nu are Mazda 3 diesel??? blush.gif
Iulian HondaFan
ce e sigur e ca dieselul de 1.6l de pe mazda 3 e acelasi cu cel similar de pe focus si acelasi si cu cele ale Peugeot si Citroen. toate sunt facute intr-o uzina a PSA din estul Frantei. De acolo iau calea oceanului pana in Japonia si apoi se intorc in "engine-bay"-urile Mazda3... daca nu altceva macar astea sunt motoare plimbate...
madalina
Atunci statul roman e de doua ori mai magar decat stiam: CRV - fabricat in Anglia are taxe 30% din cauza ca motorul e facut in Japonia. Mazda 3, fabricata in Japonia, dar motor fabricat in UE are tot 30% taxe! :argue: :argue: :argue: :argue: :argue: :argue: :argue: :argue: :argue:
Iulian HondaFan
mari calici astia de la vistieria Tarii Romanesti... la o masina motorul reprezinta 10-15% din pretul final. a considera o masina ca fiind din afara UE numai pt. acest lucru e total aiurea... nu e destul ca iau 19% TVA, mai pun si taxe vamale de 30%...
CRG
QUOTE(Iulian HondaFan)
ce e sigur e ca dieselul de 1.6l de pe mazda 3 e acelasi cu cel similar de pe focus si acelasi si cu cele ale Peugeot si Citroen. toate sunt facute intr-o uzina a PSA din estul Frantei. ..


mai sunt puse si pe volvo S40
alex46383
Sal

Pe o mazda 3 tx daca pun cauciucuri de iarna am o problema in urcarea unor pante 30% inclinatie pe zapada???
CRG
pai 30% e cam mult si pentru off roaduri.. poate rezolvi ceva cu lanturi..

eu am, just in case..

oricum cauciucurile de iarna fac toti banii biggrin.gif
Bogdan55613
In primul rand salutari si bine v-am gasit (acesta e primul meu post pe acest forum) !

Sunt posesorul unei Mazda3 1.6 TX din noiembrie 2004. Ce sa va spun: sunt foarte multumit de masina - tinuta de drum de exceptie, motor si cutie de viteze la fel; finisaje, materiale si design interior pe masura ...
Ce nu-mi place: cauciucurile (Bridgestone Turanza) foarte dure si zgomotoase, care iarna sunt absolt catastrofale - se impune un set de cauciucuri de iarna plus jante de tabla; service-ul de la Romcar - absolut la pamant atat dpdv al timpilor de asteptare cat mai ales al partii de diagnosticare (mi-au vandut niste gogosi evidente) . Despre service-ul de la Inscut numai de bine momentan...
Alex: mie imi consuma 10.3 - 10.4 (exclusiv urban, condus agresiv).


Zoom-zoom biggrin.gif !
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.