Help - Search - Members - Calendar
Full Version: pret SuperNova second hand
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > (Super)Nova&Solenza
Nelu63925
Salut, cautand sa cumpar o SuperNova la mana a doua si vazand preturi de genul 3800-4000 eu cu 50.000 km din 2001-2002 am ajuns sa ma intreb care a fost pretul de fabrica al acestei masini.
Oare masinile romanesti sunt atat de rezistente in timp incat nu li se aplica formula aceea empirica conform careia pretul unei masini scade cu peste 30% dupa un an jumatate de la cumparare???

In cazul de fata masina face cincinalul si a rulat pe plaiuri mioritice, nu pe autostrazile Germaniei si in plus nici nu se mai fabrica.

Nu ma pricep la masini asa ca ii rog pe cei mai priceputi/cunoscatori care este pretul real(de piata) al unei asemenea masini.

Merci mult.
Nelu
bogdan28467
O masina Dacia SuperNova acum un an se vindea si pana in 3000 de euro insa deodata au explodat preturile dupa aparitia Logan-ului. Si eu am studiat aceasta pista cu cumpararea unei SuperNove insa parerea mea este ca nu merita. De ce nu incerci un Logan la banii astia? Ca ai un plus si de siguranta si de confort si e si noua. Eu cred ca o sa raman la varianta asta!
G e o r g e
pot sa-ti spun ca daca ai un pic de noroc si rabdare poti sa gasesti mai bine . supernova clima la 4000E pana in 50 000 km poti sa gasesti . rabdare sa fie .
Bogdan65877
Voi regreta tare mult cand imi voi vinde super-nova mea.
De ce?
Eu am luat-o de la un foarte bun prieten cu taica-miu.
Mosul are 65 ani si nu mai poate sa conduca si sa hotarat sa o vanda

Masina in perfecta stare cu toate optiunile:aer conditionat,proiectoare ceata,eleron,culoare alba,radio casetofon,4 boxe(de 2 lei,dar se aud),tapiteria este super buna,32000 km(acum are 48.000),din 2002,motorul merge brici-ce sa mai super buna.In afara de ulei si benzina,nimic altceva nu am bagat in ea.
Deci pot zice ca ma consider norocos.Am nimerit masina buna.
Dar din pacate trebuie sa o vand deoarece in mai-iunie plec in germania si imi cumpar ori un Opel astra caravan,ori un Ford focus turnier.
Asa ca cine cere 4000,stie el ce are.....
Felix60549
La banii astia incearca altceva.
daca vrei sa plangi dupa bani, cumpara Supernova!
In afara de cutie si motor care sunt ,,strong" restul e o Dacie amarata.
Cand au aparut in 2001 tb sa aiba o echipare si un design calitativ idem Skoda sau Fiat (ca sa incercam o comparatie), nu panarama care au facut-o!
Stanean75862
Eu tocmai am vansut-o cu 3700 euro, o DSN confort din august 2002.
Singura problema a ei a fost tampitul de calorifer, care s-a spart... deh romradiatoare, si 3 seturi de tobe in toata istoria ei, de doar 35000 Km paecursi.
O masina buna, dar ii trebuie un sistem audio bun, sa acopere toate zgomotele interioare, mai ales cele de la haion!!! In rest foarte multumit de ea.
Marius49803
Daca te intereseaza iti vand eu XXXXXXXX. Trebuie sa plec din tara si nu am timp sa o pregatesc de piata... ti-o dau asa cum e la xxxxxxxxxxxxxxxxxx. Daca te inteseaza ne "auzim" pe mail XXXXXXXXXXXXXXXXX

CRED CA ASTA E MAI MULT DECAT PUBLICITATE ! DE M.P. ATI AUZIT ?
Bogdan78776
Probleme cam generale la DSN:
-modul de fixare defectuos al radiatorului (vibratii care duceau la fisurare si nu radiatorul in sine; la Solenza era tot de la Romradiatoare Brasov si nu au mai fost probleme);
- toba de esapament duce cam 1,5-2 ani dupa care alta;
- scartait hayon;
- rupere cablu acceleratie in mod frecvent;
- tabla care rugineste cam repede;
- intra apa in interior(desi nu la toate);
- usile se inchid greu si cu forta.
Cristian82844
Eu am DSN si sincer du as da banii astia pe ea.
Cel mai tare ma enerveaza la ea zgomotele venite de la haion, scaune, bord.... band.gif :bash:
Cu 4000-4500E cred ca poti sa gasesti o Solenza la care au foste eliminate aceste probleme.

Aceste masini sunt bune doar daca vrei o masina ieftina de intretinut si cu un consum destul de redus, dar sa nu te astepti la confort. blush.gif
Cezar81667
am un var care-si vinde Dacia SN, pntru ca vrea sa-si ia Opel caravan!
NU ARE si NU A AVUT PROBLEME....Este al doilea proprietar in existenta masinii,
band.gif dar o vinde, inainte de a incepe descompunerea!
vrea pe ea 3.000 euro! (pentru o masina la mana a...treia arigato.gif )
Daniel82595
sunt nejustificat de scumpe..... O prietena si-a luat o solenza 2004 versiune standard si dat 5500 euro.......drace sunt o groaza de bani pt ce?
preturi au explodat odata cu aparitian loganului poate datorita desgin-ului ceva mai neobisnuit al acestuia biggrin.gif
eddie
Solenza este cea mai reusita Dacie,asa ca nu vorbim de ea aici,ea are preturi mult mai mari decat SuperNova.Au fost si foarte putine si sunt cautate si la s/h.
Taica-miu a luat in 2004 o SuperNova clima din octombrie 2002,adica de 1 an jumatate,cu 3650 de euro si numai 15.000 de km la bord.A schimbat un termostat,o toba mijloc si una spate si a completat cu freon si a eliminat pierderile din instalatia de a/c....asta de cand a luat-o(avea numai toba finala sparta atunci)
Una peste alta,masina se misca superbine,si oricum ala batran vede o mare diferenta intre berlinele din 1975 si 1995 pe care le-a avut si SN..... :angel:
Doar chestii de om mai in varsta.....la inceput ca nu-i place a/c-ul,ca nu-i trebuie,dar eu l-am convins sa o ia.Acum nu mai poate fara el,confort,ce sa mai spun ! biggrin.gif
Eduard46373
Una Buna este peste 5000!Uitate la alea pana in 50.000 km acum sunt 5500 cu aer si 5300-5100 fara aer in rest ,alea ieftine sunt varza,praf,epave,ai mare grija!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.