Help - Search - Members - Calendar
Full Version: espero
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Daewoo
muresan65123
am cumparat un espero de vreo 4 luni si ar trebui sa-i schimb uleiul
acum are penzoil 15w40(sau 30 nu stiu sigur)
ce ulei i-mi recomandati?
daca schimb tipul de ulei trebuie sa spal baia de ulei cu ceva solutie?
Felix60549
Salut, sa-l folosesti sanatos!

Uleiul pe care ti-l recomand este Aral Bluetronic 10w40.
Mumu
Sa-l stapinesti sanatos si sper sa nu ai atitea probleme cite am avut eu(in final am ajuns la concluzia ,dupa ce m-am informat in stinga si dreapta ca asta s-a intimplat din cauza ca primul proprietar si-a batut joc de ea).Cu uleiul trebuie sa fi atent pentru ca pe care o sa-l intrebi o sa-ti spuna altceva,nu o sa gasesti doi cu aceeasi parere.Asa ca o sa-ti spun ce am patit concret cu a mea de doua ori( prima data nu am vrut sa cred ca e de la ulei dar a doua oara m-am convins)cu Mobil 10W40:dupa 3000km aprox.bec ulei aprins,ulei insuficient la tacheti,zgomot de tractor,etc.Acum am trecut pe Agip 10W40,recomandat de un mecanic specializat numai pe Daewoo de multi ani,un ulei bun dar cu prea putina reclama.Oricum un ulei pe care nu-l blameaza nimeni este Castrol(care e si cel mai scump).E bine la schimb sa folosesti si o solutie de curatat motorul ca nu stii cum a folosit-o cel dinainte.
carmen61284
As vrea sa stiu si eu daca merita sa imi cumpar un Espero cam la 100000 de km.
Daca poate sa imi spuna cineva daca merita, daca e fiabila in general ce parti pozitive si negative are. Va multumesc anticipat.
Mumu
QUOTE(carmen61284)
As vrea sa stiu si eu daca merita sa imi cumpar un Espero cam la 100000 de km.
Daca poate sa imi spuna cineva daca merita, daca e fiabila in general ce parti pozitive si negative are. Va multumesc anticipat.


Nu vorbesc din auzite si iti spun ce am patit eu concret.L-am luat in 2001 cu 92000km la bord(asa zicea ala!) si contrar parerii altora ca masina este foarte fiabila eu in 4 ani am schimbat la ea absolut tot ce se poate numi consumabil si mai mult de atit(lista e prea lunga sa o scriu aici).Am ajuns totusi la concluzia ca eu sunt exceptia care intareste regula si ca pur si simplu primul proprietar si-a batut joc de ea in cel mai odios mod,asa ca concluzia finala este ca merita sa o iei numai si numai daca stii de la cine si cum a intretinut-o,altfel poti lua teapa.Sau poate ai noroc.Masina SH este loterie indiferent de marca.
stelian61244
Cind cumperi o masina ,ar fi bine dupa ce ai inspectato vizual ,sa-i faci un test drive si daca te hotarasti sa iei acea masina fa-i si un control mai detaliat la un service specializat(noxe,frine,directie,amortizoare,daca mai are catalizatorul la locul lui montat,eventual urme de lovituri pe dedesupt,etc.) si abia pe urma discuta pretul final de cumparare,oricum una mai intretinuta costa peste 4200E,vezi ca sunt doua motorizari : 1500 cm si 1800 cm.
stelian61244
Cind cumperi o masina ,ar fi bine dupa ce ai inspectato vizual ,sa-i faci un test drive si daca te hotarasti sa iei acea masina fa-i si un control mai detaliat la un service specializat(noxe,frine,directie,amortizoare,daca mai are catalizatorul la locul lui montat,eventual urme de lovituri pe dedesupt,etc.) si abia pe urma discuta pretul final de cumparare,oricum una mai intretinuta costa peste 4200E,vezi ca sunt doua motorizari : 1500 cm si 1800 cm.
Mumu
De la un tip care se ocupa cu masini SH stiu ca a mea din 96' ajunge nu mai mult de 3800-4000.Daca e 98' poate ceva mai mult deoarece alea mai au si abs,unele.
sb05mhn
QUOTE (carmen61284 @ Jan 21 2006, 11:21 PM) *
As vrea sa stiu si eu daca merita sa imi cumpar un Espero cam la 100000 de km.
Daca poate sa imi spuna cineva daca merita, daca e fiabila in general ce parti pozitive si negative are. Va multumesc anticipat.




Eu am un espero din 97' luat acuma cateva luni are 167 000 km si merge boboc trebe sai schimb o bucsa cami bate umpic in rest e zdravana
daewoo_espero_turbo
Am si eu Espero 1.8L, merge f f f bine.
Mergi cu incredere pe marca asta ( Daewoo ), cu exceptia celor facute in Romania, de care si-au cam batut joc romanii...deh...pe ce pune romanu mana il face praf..
Ce bine ca Espero nu s-a fabricat niciodata in Romania.

Deci, daca e intretinut, masina e foarte buna.

Ca si ulei, folosesc Mobil 10w40, si toarce foarte bine smile.gif)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.