Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Reviste auto
Masini.ro Forum > Discutii generale > Mass Media
Pages: 1, 2, 3
T u d o r
Mai exista TG? whistling.gif Eu am renuntat de muuuult sa-l mai caut. Jalnic.

In rest, Quatroruote si AMS.
laurentiu
CITAT( T u d o r @ Dec 17 2008, 05:09 PM) *
Mai exista TG? whistling.gif Eu am renuntat de muuuult sa-l mai caut. Jalnic.


Nu am mai vazut nici eu de mult tip TG. Am cumparat o data si a fost si ultima oara pentru ca ma enerveaza la culme modul de prezentare a masinilor.
Hoinar
QUOTE (laurentiu @ Dec 18 2008, 10:26 AM) *
...
Nu am mai vazut nici eu de mult tip TG. Am cumparat o data si a fost si ultima oara pentru ca ma enerveaza la culme modul de prezentare a masinilor.


Pai ce prezentare fac astia la masini?! Orice prezentare la ei in revista (in afara de supermasini) e un asasinat la adresa masinii smile.gif.
Mie-mi place ca emisiune Fifth Gear...pacat ca n-am vazut nici o revista dupa tiparul emisiunii.
laurentiu
CITAT(Hoinar @ Dec 18 2008, 05:33 AM) *
CITAT(laurentiu @ Dec 18 2008, 10:26 AM) *
...
Nu am mai vazut nici eu de mult tip TG. Am cumparat o data si a fost si ultima oara pentru ca ma enerveaza la culme modul de prezentare a masinilor.


Orice prezentare la ei in revista (in afara de supermasini) e un asasinat la adresa masinii smile.gif.


Asa e. La cat de orgoliosi sunt englezii cu toata industria lor bagata in kko... Asta ma enerveaza cel mai tare, ii critica pe altii dar nu se uita "in curtea" lor deloc verymad.gif
Hoinar
QUOTE (laurentiu @ Dec 18 2008, 11:21 AM) *
...
Asa e. La cat de orgoliosi sunt englezii cu toata industria lor bagata in kko... Asta ma enerveaza cel mai tare, ii critica pe altii dar nu se uita "in curtea" lor deloc verymad.gif


La ce sa se uite in curtea lor?! Mai e ceva al lor in industria auto? smile.gif
bebelacus
si astia de la Quatroruotte dau buleala. nu au pe cineva care sa corecteze textele. au probabil un soft care traduce din italiana in romana sau vreun Raducioiu care a uitat limba materna.
pai cum va explicati ca in ultimul nr prezinta un itinerar pe drumuri de munte cu niste suvuri, un nissan si un ssang yong. toate bune pina cind in prima propozitie apare cuvintul ''muntzari''. era intr-un context despre ce insamna muntele, adica atractie pt pasionatii ''muntzari'' dar si pt cei care muntele inseamna dicoteci si baruri.
in vocabular nu exista cuvintul montaniard sau sa-l fi inlocuit cu iubitor al muntelui etc. a trebuit sa inventeze un cuvint nou.
la fel cum unul dintre prezentatorii unei emisiuni auto tv a comis-o in timpul unui interviu luat unei personalitati din vest. totul se petrecea in engleza si amicul nostru, foarte plin de engleza lui il intreaba pe respectiv: ce parere are despre Romania si taxa de ''first INMATRICULATION''. va dau cuvintul meu ca treaba e reala. iar ala nu intelegea ce e inmatriculeishanul asta.
air_wolf
am luat revista asta noua, Car... si mai e una, tot relativ noua, parca auto bild... ma rog, tot in romana. slabut, foarte slabut. inca nu am ce citi in revistele romanesti. astept in continuare DeTeren-ul smile.gif
bakero
Nu stiam ca exista si sectiunea asta pe site...deci ce cititi?AMS....
Top Gear se gaseste,cel putin in Constanta il gasesc.Citesc numar de numar,si revista 4wd magazin,si ocazional Supercar.
Ma enerveaza Berti,ii face in continu reclama lu Loeb si implicit Citroen C4,care nu mi se pare mare branza...marketing-ul asta.... ninja.gif
mike.omega
Off:
Bietu Loeb are cateva titluri de campion WRC, consecutive si a invins pilotii finlandezi pana si la ei acasa smile.gif
Pe de alta parte aia de la Citronel au reusit si duble in WRC, cam ca Ferrari in vremurile bune ale F1, si pe deasupra mai e cineva cu un Saxo in Supercupa 1600(nu stiu exact cum se cheama) care are prostul obicei sa mai si castige.

Din 2010 activitatea Citronel in WRC se va incheia. Trec la DTM, cu C5-ul. Si da! au recunoscut ca pentru ei motorsportul e o chestie de marketing. Adica trec la DTM in ideea ca C5-ul e o masina premium si se poate bate cu Audi, Bmw si altii biggrin.gif

On: citesc/citeam Supercar, dar ma enerveza tona de reclame din revista! Prefer sa citesc pe net stirile auto mai nou...
bakero
N-am zis ca Loeb nu e bun.E foarte bun,tot respectul,da' parca prea il pupa astia in fund atata....ma enerveaza.Parca e un zeu.Stai bre ca nu-i asta marele,au fost si vor fi si altii...
Baby Blues
Mike_Omega: Citoen o castiga el pe la WRC, dar numai masina premium nu este, asa cum nici WV nici Opel sau Peugeot nu sunt.
Nu contest raportul calitate -pret al Citroen-ului, dar finisarile si materialele din interior mai au putin de mers pana ajung sa arate ca cele premium. Nu contest o motorizare corecta si un sasiu foarte bun, dar premium nu se refera numai la asta ci mult mai mult de atat. Si Renault a castigat prin F1 dar ...
mike.omega
Asta au scris la ei pe site, asta relatez si eu. Sunt departe de a fi premium, asa e! Si cum stim foarte bine ca francezii au mai incercat sa faca modele premium si nu prea le-a iesit...
air_wolf
QUOTE (mike.omega @ Jun 4 2009, 10:51 AM) *
Asta au scris la ei pe site, asta relatez si eu. Sunt departe de a fi premium, asa e! Si cum stim foarte bine ca francezii au mai incercat sa faca modele premium si nu prea le-a iesit...


mie chiar mi-a placut renault avantime-ul smile.gif iar citroen CX, daca e in toate mintile, cu suspensia lui pneumatica, e a doua masina dupa mercedes ca si confort.
omul vesel
Exista pe piata o revista auto care sa fie impartiala? Sa nu promoveze doar anumite masini ci sa le prezinte pe toate asa cum sunt.
James Kilowatt
masini.ro/forum 36182451.gif
omul vesel
Revista, nu site.
mike.omega
N-ai inteles, suntem la fel de buni ca o revista biggrin.gif Si ne-au murit laudatorii!

Lasand gluma la o parte, nu prea exista reviste auto obiective turned.gif
omul vesel
CITAT(mike.omega @ Jun 6 2011, 11:24 AM) *
N-ai inteles, suntem la fel de buni ca o revista biggrin.gif Si ne-au murit laudatorii!

Lasand gluma la o parte, nu prea exista reviste auto obiective turned.gif



Daca nu prea exista, inseamna ca este totusi una.

AlexTM
Pai, forumul asta.
Aici se trec in revista autoturismele.
Mariustom
O revistă auto (la fel ca orice altceva) care unuia i se pare imparțială altor 10 (să zicem rolleyes.gif ) nu li se pare. Și invers.
Așa că, acea revistă care-ți place aia e bună. Sau femeie. Sau mașină. Sau ce vrei tu.
Imparțialitate, obiectivitate ... se găsește doar în cer. Cred. Pt cei ce ajung acolo.
Pt restul, ce rămâne ... banned.gif
ninja.gif
omul vesel
Am citit o vreme indelungata (9 ani) AMS, apoi am renuntat la ei fiindca revista devenise un spot publicitar. Anul trecut in ianuarie am inceput sa iau auto bild la care am renuntat dupa 1 an. In Auto Bild majoritatea testelor sunt castigate de masini germane, intr-un fel e normal, ca revista e de origine germana si ei platesc ca masinile lor sa fie pe primul loc. Iar textele despre masinile germane sunt facute in asa fel incat sa nu le discrediteze deloc. Acum citesc What car care practic te invata cat de cat ce masina sa cumperi. Am mai cumparat cateva numere din top gear, autoshow. Dar cu toate astea nici una nu mi se pare obiectiva.
Titi1988
vai de cat timp nu am mai citit o revista pe tema auto. La ora actuala care revista este cea mai echilibrata? m-ar interesa in cea mai mare parte masini noi ( si moto daca se poate) supercars, sa contina diferite teste,si sa nu fie plina de interviuri aiurea sau de reclame la tot 2 pagini. Multumesc
Mariustom
Dacă-mi scuzi echivalența, la fel nu există femeia perfectă. Sau bărbatul ... cică whistling.gif biggrin.gif
Daaaar, faci un compromis, mai cauți în stânga, în dreapta și "completezi".

Așa și cu aceste reviste. Ia din fiecare ce crezi tu că-i mai obiectiv și crează-ți o colecție de informații obiective.
Da, știu, înseamnă să cumperi nu una ci ... 3-4 reviste.
O pretenție obiectivă este costisitoare. Așa-i viața: ce-i bun costă și ce-i scump nu-i neapărat cel mai bun rolleyes.gif
thumbsup.gif ninja.gif
HalbaSus
Top gear e ok daca citesti doar articolele importate (au inceput sa le mareasca numarul, din pacate nu suficient)... alea autohtone sunt cam in "rand cu presa romaneasca" adica aproximativ mediocre spre publicitare... Oricum fata de restul presei romanesti e un mare pas inainte (prin faptul ca are si articole straine in principal).
Titi1988
Atunci incep sa citesc top gear thumbsup.gif apare lunar?
DRAGOS
top gear citesc si eu, dar doar editia online. sunt intr-adevar cam cei mai buni din ro, dar o mai iau si ei pe aratura destul de des.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.