Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Reviste auto
Masini.ro Forum > Discutii generale > Mass Media
Pages: 1, 2, 3
OMEGA
Daca despre emisiuni auto am vorbit!
De ce nu sa comentam si revistele auto!
Cine si ce revista cumpara si din ce motive?

Eu: Autoshow, deoarece este cea mai bine informata chiar daca are greseli de ortografie!

Voi ce parere aveti???

[ Acest mesaj a fost modificat de : de 2003-08-27 16:34 ]
guerilla
AMS pentru ca are info cele mai documentate, desi e partinitoare de multe ori cu cei care platesc reclama in paginile revistei
RCS
,,Auto Motor si Sport'' si ,,Auto Expert'' ! De ce imi plac? Pentru ca au materiale bine documentate si in general prezinta cam tot ceea ce apare nou in domeniul auto.
RCS
Dintre cele doua AMS este ,,the best''.
OMEGA
Altcineva???
In afara de noi 3 pe acest forum nu mai citeste nimeni nici o revista auto???
Ams dupa faza cu x90 m-a dezamagit!
Tin minte ca am rasfoit automondial: jumate publicitate la toate prostiile, jumate stiri vechi!
guerilla
pai ce te-a dezamagit la xc90??? de unde stii tu ca nu asa va arata dacia?? ai vreo pila la CEO Renault si stii ca nu e asa?
ce nu-mi place la ei, e asa cum am mai si spus, faptul ca sunt foarte partinitorii cu unii.
mai tii minte testele cu mazda 6?? inainte si dupa decernarea titlului masina anului?!?
OMEGA
Nu am urmarit testele cu mazda 6 sorry!
guerilla
scanez maine testele din revista si ti le trimit pe mail ... ca sa te edifici
krysty
nici eu n_am vazut testele la mazda6. ce_au zis? de bine sau de rau?
krysty
nici eu n_am vazut testele la mazda6. ce_au zis? de bine sau de rau?
G e o r g e
AMS si Autoshow ambele de fiecare data cand apar , am hatmai teancul acasa
guerilla
pai nu au zis de rau sau de bine. doar ca asa cum m-am obisnuit, la unele teste comparative o masina iese pe locul 2, la altele aceeasi masina iese pe 1, in ambele teste fiind comparate cel putin 2 masini identice.
dar, ca sa va dau si date concrete, caut acasa numerele vechi in care s-a testat mazda 6 si va trimit poze.
OMEGA
Ok Cristi astept mail-ul tau!
Laurentiu_007
AMS si Auto Expert sunt doua reviste f. bune si eu cred asta pt. ca sunt pe jumatate reviste straine.Daca v-ati uitat la pe DW la emisiunea AMS poate ati vazut ca in revista sunt prezentarile de la tv.Din Romania cumpar, in primul rand, AUTO TEST.Cred ca este cea mai buna revista 100% romaneasca.Cumpar aceasta revista de mai bine de doi ani si imi place f. mult pt. ca frazele sunt logice, testele sunt bine facute si nu sunt greseli de ortografie.In plus toate posterele sunt cool.
Pt. mine cea mai slaba revista este Autoturism, pt. ca este total invers revistei AUTO TEST.
Numai bine fratilor!
OMEGA
WOW!
Mi-am luat azi autoshow am citit 3 articole si nu am gasit greseli de ortografie!
Sa fie oare timpul de 1 luna de pauza "devina"???
Laurentiu_007
Nu stiu omega, insa iti recomand sa cumperi ultimul nr. din AMS.E absolut senzational.Are legatura si cu Autoshow si cu Dan Alexandrescu despre care toti spun ca e un zero.Iti spun eu ca nu vei regreta.
OMEGA
Laurentiu tu ai auzit de articolele de scandal!
Ceea ce spui tu cam asta e!
De ce apar astfel de articole in ams??? Trebuie sa-si vanda si ei revista nu??? si mai au si un nr de pagini de completat!
RCS
Fara sa supar pe nimeni (departe de mine gandul asta) dar d-nul Dan Alexandresu habar nu are ce inseamna sa comentezi o transmisiune live de F1+ ca se vede de la o posta ca este fan schumi m. Fara sa exagerez, sunt situatii cand din cauza comentariului cateodata ,,aberant'' al acestui domn, mut la nemti ca sa vad transmisia de F1. Un singur sfat pt. d-nul de Miki: lasa pe altii care stiu ,,meserie'' si care nu se joaca cu nervii telespectatorilor! Atat de zis in legatura cu MikiSchumacher!!!!!!!!
kozma
ati citit ultimul numar din AMS?am avut impresia ca e semnat in intregime de marele MIKI ALEXANDRESCU......o rusine......Cum naiba poate o revista cu renume sa publice articolele unei persoane ca asta si mai ales in numar atit de mare!Atentie!e vorba de ultimele 10 pag.!E PREA MULT!!!!!!!!
OMEGA
Cred ca despre acest fenomen trebuie vb la motor sport!
Si am citit bine Kozma??? 10 pagini??? da ce au scris???
Laurentiu_007
Poate o sa vi se para ca sunt... nu stiu cum sa spun.dar mie chiar mi se pare un om f. documentat acest Miki.Mi se pare ca prea va luati de el.cati romani au avut ocazia sa vb cu Schumi?Cati au avut ocazia sa urce intr-un monopost de F1?Si daca ar tine cu Schumi, care e problema?Fiecare tine cu cine vrea.e o tara libera fratilor.
OMEGA
Nu vb de cunostinte ci de comentariile aberante pe care le face!
Laurentiu_007
Omega e adevarat ca tre' sa-si vanda revista, dar nu dau dovada de colegialitate si fair play
OMEGA
Sunt unul dintre castigatorii TOP 50 AUTOSHOW
RCS
Felicitari !
OMEGA
Vineri ma prezinta la bbq
Laurentiu_007
ce ai castigat?
OMEGA
Am castigat pe naiba ca atunci cand am vb cu ei ca nu ca cica premiul sa vin marti la redactie
De parca eu stau in buc sau imi da mana sa vin cand vrea muschiu lor!
Si ramas ca la SIAB, am fost la salon, acolo era o fata angajata sa vand si ea 3 reviste.
Cand am mai intrebat-o si de premiu si daca a trecu pe-acolo vreun membru al forumului a ridicat din umeri
M i h a i
Pun aceasta intrebare intrucat m-am tot contrazis cu niste prieteni.Personal gasesc AUTOEXPERT ca fiind cea mai uita revista din domeniul auto. Imi place in special rubrica Auto Util. Asta cu toate ca sunt cam suparat pe ei. Le-am scris si eu ceva si nu mi-au raspuns. Altii zic cum ca MotorExtrem ar fi beton. Nu e rea insa mi se pare deseori nerealista (vezi nr. in care au facut praf VW Phaeton). AutoShow nu-mi mai place la fel ca inainte cand ii zicea AutoMondial parca, iar de AutoMotor si Sport inca nu mi-am facut o impresie.Poate ma ajutati voi
Iulian8
SUPERCAR e cea mai misto revista. si masinile care apar acolo sunt numai masini deosebite.
celelalte parca ar fi trase la xerox intre ele, ce apare in auto moto sport, imediat apare si in automondial sau invers sau oricare dintre ele.
M i h a i
Nu degeaba se spune ca intrebarea nu e ruda saraca a raspunsului. Daca nu intrebam nu aflam ca exista "SUPERCAR". Ma duc maine la tarabe. multumesc
Tudor B
Nu am luat Supercar niciodata, deci nu pot sa ma pronunt. Preferata mea e Auto Motor si Sport, are avantajul ca face parte dintr-o "familie bogata" si atunci pot scoate articole bine documentate. Auto test revista RAR-ului, este o alta revista pe care o apreciez mai ales ca ofera informatii tehnice + date despre tot felul de avize RAR a unor societati sau produse. Autoshow - "lumea auto e ca un ou" si descrisa de un bou, as adauga ! Mi se par extrem de ingamfati, dornici de senzational ieftin ce mai ! stil Media Pro! Nu mai dau banii pe asa ceva!
Laurentiu_007
Mihai nu stiu de ce nu ti-au raspuns cei de la Auto Expert ca eu o data le-am scris si in urmatorul nr.am si aparut la rubrica Dialog.Acum eu Cumpar Auto Expert si Auto Motor si Sport, iar AutoShow nu mai cumpar de cand Jag XJ si noul Volvo S40 au primit de la ei 4 stele.Si oricum ideea asta cu stelele a fost "furata" de la o revista franceza care acum nu mai fol. chestia asta cu stelele.
M i h a i
Hei cine stie!!! poate apar si eu la "dialog". Sa vad numarul asta. Cei drept eu aveam nevoie atunci de raspuns. Oricum continui sa citesc Autoexpert si voi incerca si Supercar la recomandarea cuiva de pe forum
ovidiu10
dar de auto-style.e foarte buna are peste 500 de pagini despre tuning,mie imi place la nebunie,voaua va place ?:grin:
V l a d
sunr de acord, miki habar nu are sa comenteze o cursa si mai baga si aberatii la greu... e ca la fotbal... putin pe langa poarta si mingea a trecut la 30 de metrii de ea. eu nu inteleg, sincer, sunt sigur o groaza de comentatori experimentati si talentati care ar putea sa comenteze o cursa de formula unu, dar probabil nu toti au pilele pe care miki le are in televiziune!
madalina
Am o propunere si intrebare: haideti sa facem niste monitorizari de presa pe reviste auto: publicitate versus prezentarea unei marci! A facut cineva vreodata monitorizare de presa?
OMEGA
Am unit cele doua topice despre reviste auto :bounce:
Acum, Madalina, ca sa-ti raspund, iti spun un singur lucru:
Celor care scriu articole in reviste(cele mai bune din ro chiar) li se cere sa nu prezinte masina intr-o nota negativa :grinx2:
Adica, in cazul unui drive-test, punctele forte ale masinii se spun, dar cele negative mai putin :toothy7:
cristianc
"Celor care scriu articole in reviste(cele mai bune din ro chiar) li se cere sa nu prezinte masina intr-o nota negativa"

Apreciez sinceritatea raspunsului pentru ca ..aceste adevaruri ne doare..
Rai
E un subiect foarte interesant.Nu stiu cum sunt revistele in Ro dar banuiesc ca multe din vest se prezinta si pe acolo.
Dar adevarul e ca:ma uitasem nu de mult in doua reviste diferite era acceasi comparatie de masini dar in fiecare aparte a iesit o alta mai buna si ma gandesc ca poate anumite reviste cu tiraj mai mare faca anumite preferentieri.
Dar sa nu uit eu am parerea mea despre masini alti colegi ale lor si de multe ori si noi ne certam crunt cred ca nu se poate todeauna zice 100% ce masina e mai buna.
Dar am vazut si prezentari f f bune si intr-un final cred ca pentru un om mai amator sunt de folos.
madalina
Eu v-am propus acest lucru pentru ca am observat cu se schimba prezentarea unei marci in timp foarte scurt, fara ca marca respectiva sa fi facut ceva deoasebit din punct de vedere tehnic. apoi exista comparatiile, asa cum zicea si Marius, si un om care vrea sa-si cumpere o masina dintr-o anumita clasa, alege 2-3 modele, ia o revista si cand vede ca masina X este in fata masinilor Y si Z, o alege pe X
Si am mai observat modul complet neprofesionist in care sefac multe comparatii: un motor mai mic si unul mai mare, dotari diferite, dar critica masina respectiva pentru lipsa de dotari si nici macar nu sunt ambele masini in aceiasi bani pentru a putea pretinde ca acesta a fost criteriul de selectie.
hasan42630
Automobile ! Are tot ce vrei
Lucas
Eu citesc in fiecare luna revistele Supercar si Autoshow. Supercar deoarece prezinta masini scumpe si Autoshow deoarece pe la sfarsit prezinta ori o masina mai tunata, ori sisteme audio. Mai cumpar si altele daca ma intereseaza masinile prezentate in revistele acelea. Dar cel mai mult ma enerveaza ca tot la a 2-a fila, o pagina este ocupata de reclame. Si se mai lauda ca au 80 de file revistele. Dar 20 sunt ocupate de reclame.
Luka
Poate s-a mai zis si am scapat eu blush.gif , dar tocmai a aparut si la noi una revista ff interesanta(cred eu). Este BBC TopGear si cine a vazut emisiunea cred ca stie de ce sper sa fie interesanta. Inca n-am luat-o, dar de-abia astept.
guerilla
a aparut ?!?!
da mai multe detalii pliz.
Nicolae43346
Am luat eu revista ieri, am citit-o, dau impresii. Nu e rea, chiar Ok, inca are hibele inerente inceputului ( traduceri uneori incorecte din original ). Insa m-a terminat cu numarul imens de reclame pe care il are.

Ma si mir ca a reusit sa adune atitia, probabil renumele conteaza. Au un sistem usor diferit de punctare decit AMS.

Numarul pe care l-am luat avea un articol misto despre noul Passat.

Bafta.
Luka
Intrebarea mea este daca au si diverse sfaturi pentru condus si chestii de genul asta. Exact de asta imi place emisiunea atat de mult, pentru ca baga nu numai prezentari de masini, dar si sfaturi pentru diverse situatii aparute in timpul condusului.
Alt motiv pentru care imi place este ca vad si multe critici la adresa masinilor, nu uita sa le puncteze si partile mai putin bune. Oare revista e la fel?
Trebuie sa opresc la o benzinarie si sa o iau biggrin.gif
Maff
Am luat si eu Top Gear, este o revista interesanta, azi am luat Auto Motor si Sport si in editorial normal era o intepatura la adresa revistelor auto sub licenta.Hmm, oare se tem de ceva de nici nu a aparut bine revista si au si inceput sa arunce cu pietre?Eu oricum citesc AMS, Autoshow si Option Auto cand il prind, nu mereu ca ma usuca sa-l cumpar in fiecare luna.Si citesc pe net Auto-Moto, revista frantuzeasca.
Nonn
Pe langa TopGear a aparut si Quattroroute de vreo 3 luni. Mie mi-au placut amandoua, dar in special TopGear. Asta italiana mi se pare ca are mai multa tehnologie in ea, imi place in mod deosebit felul in care puncteaza masina si toate datele alea tehnice prezentate mai detaliat. Am fost dezamagit sa citesc deja in editorialul din AMS (revista mea preferata) un atac la adresa acestor 2 reviste desi abia au aparut. Mie nu imi place lauda asta de sine, sunt curios ce va urma. Era si cazul sa apara si ceva concurenta adevarata pe piata, caci in fara de AMS doar Supercar mi se parea decenta.
In momentul asta am ajuns sa cumpar nu mai putin de 6 reviste despre chestii cu roti: AMS, Supercar, TopGear, Quattroroute si 4wd Drive, la care se adauga Univers Moto. Mai exista si AMS-ul german dar mi se pare scump la 180.000 pe langa toate revistele astea pe care le cumpar deja.
Maff
E rusinos ca arunca cu noroi in niste reviste concurente, dar am vazut ca este o practica destul de mult uzitata in editorialele revistelor romanesti..................Pacat, oricum eu as zice sa lasam pe cel mai bun sa castige!Vom vedea peste vreo 4-5 luni cum merge Top Gear, eu zic ca este o revista buna.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.