Help - Search - Members - Calendar
Full Version: opel corsa. chiar asa de rau?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Jean65302
Salut,

Sunt in cautarea unei masini noi (max 10500 cu toate taxele) si m-am oprit asupra Opel Corsa (sunt ceva oferte pana pe 31 martie, probabil din cauza ca o se schimbe generatia de Corsa).
Din pacate, ce-am citit pe acest forum nu m-a prea incantat (probleme la caseta de directie etc.) E chiar asa de rea mashina? N-ash vrea sa dau atatia bani si sa stau prin service-uri urmatorii ani.
E vreun posesor de Corsa care e multumit ?

merci mult
cineva65027
Banuiesc ca indoiala ti se trage si de la ce am tot scris eu p-aci... smile.gif In primul rand gandeste-te ca majoritatea Corselor cu probleme despre care ai citit sunt masini ceva mai vechi (a se citi second-hand). A ta va fi noua si cu garantie. Asta nu inseamna ca masina ar fi lipsita de probleme dar, pana la urma, cunosc pe cineva caruia i s-a stricat un BMW 645ci la 3 zile dupa achizitionarea de nou, deci...

In al doilea rand, daca tot ai un buget de maxim 10.500 Euro, arunca o privire pe ofertele dealerilor pentru mai multe modele. Opel GTT are in prezent Opel Astra II Classic, 5 usi, 1.4L 16v la 10.650 Euro pret DDP. Eu unul nici nu m-as mai gandi a doua oara inainte sa aleg un Astra in locul Corsei, chiar daca mai chel la optionale.

Oricum, indiferet de hotararea ta, bafta si anunta-ne cand te "innoiesti"!
marius60959
salut!
eu am luat corsa noua la incep lui noiembrie. de atunci si pana acum sunt f multumit. am beneficiat si de un pachet gratuit cu AC, inchidere, geamuri electrice fatza, scaun reglabil pe inaltime. nu stiu daca mai au oferta si acum.
m-am gandit mult inainte, am citit si pe forumuri, si prin urmare am luat-o.
problemele Corsei sunt cunoscute, vezi pe forum. insa sunt valabile majoritatea ptr Corsele 2000-2003. per ansamblu mie mi se pare ok ca raport calitate/pret, consumul e f bun, iar ptr oras e super. nici "inafara" nu te lasa "la greu".
Are ceva ani in spate...ca model, asa ca eu zic ca e o alegere buna.
Bafta si alegere placuta!
Val35101
Asta nu inseamna ca masina ar fi lipsita de probleme dar, pana la urma, cunosc pe cineva caruia i s-a stricat un BMW 645ci la 3 zile dupa achizitionarea de nou, deci...

Oau sunt curios ce problema a avut si in cit timp si cum s-a rezolvat
offtopic
Personal am vazut o singura masina in Buc seria 6 ( in cartierul militari )
cineva65027
"Oau sunt curios ce problema a avut si in cit timp si cum s-a rezolvat
offtopic
Personal am vazut o singura masina in Buc seria 6 ( in cartierul militari )"

Inseamna ca nu prea iesi din casa... smile.gif S-a umplut Bucurestiul de "amarati" d-astia, cu seria 6, si cabrio, si coupe.
Respectivului i-a decedat mai tot ce se cheama sistem computerizat in masina. Un fel de echivalent al ecranului de eroare albastru de la Windows. Cine ar fi crezut acum cativa ani sa ajungi sa pui patch-uri si sa faci update de software la masina?! smile.gif))
Tudor30203
QUOTE(cineva65027)
"Oau sunt curios ce problema a avut si in cit timp si cum s-a rezolvat
offtopic
Personal am vazut o singura masina in Buc seria 6 ( in cartierul militari )"

Inseamna ca nu prea iesi din casa... smile.gif S-a umplut Bucurestiul de "amarati" d-astia, cu seria 6, si cabrio, si coupe.
Respectivului i-a decedat mai tot ce se cheama sistem computerizat in masina. Un fel de echivalent al ecranului de eroare albastru de la Windows. Cine ar fi crezut acum cativa ani sa ajungi sa pui patch-uri si sa faci update de software la masina?! smile.gif))

Daca e facut de Microsoft .........eu biggrin.gif
e mi-am luat sony ericsson Z800 si la 4 zile l-am dus la update de soft ca ma suna lumea si le zicea ca aveam tel inchis cand eu aveam si semnal full
M A R I A N
Si eu am o corsa 1.0, 3 usi din dec. 2005.In momentul cand mi-a fost predata masina, am crezut ca e diesel.La relanti toarce foarte frumos dar in momentul cand accelerez suna exact ca un cdti.Mi s-a spus ca este din cauza ca acest motor mic are doar trei cilindri si ca toate masinile sub 1000 cm/3 sunt zgomotoase. Totusi am testat si o toyota yaris 2006 cu motor de 1.0 si suna ca un motor pe benzina normal. Oricum, nu exista termeni de comparatie intre cele 2 micute.Corsa e placuta la interior, la condus, are garda mare incap 4 persoane de 1.90 si e modulabila normal (bancheta se rabateaza foarte usor 1/3-2/3 dar e departe de sistemele Flex Space de la Meriva sau Flex 7 de la Zafira).Puncte slabe:Se simt gropile, macadamul, liniile de tramvai destul de puternic in interior.Pentru 9450 euro DDP cat a costat (servo, aer, geamuri electrice, ABS) este o masina foarte buna.M-au mirat in mod placut unele echipamente care erau in standard:duza de spalare luneta, la mersul cu spatele se activeaza stergatorul spate, se inchid geamurile electrice din telecomanda.
Totusi nu se compara cu Toyota yaris care e o bijuterie.Spatiul din interior este comparabil cu cel din Dacia Logan (3 persoane adulte in spate fara probleme) si dispune de sistemul easy flex care este aproape identic cu cel de pe Meriva.Iar gropile, denivelarile etc. chiar nu exista cand esti la volan.Cariatele noastre sosele se transforma ca prin minune in autostrazi nemtesti. Insa avem si un pret pe masura:12900 euro DDP motor 1.0, 5 usi pentru varianta cu aer conditionat (terra).Dar face toti banii.
Sebastian39516
QUOTE(Jean65302)
Salut,

Sunt in cautarea unei masini noi (max 10500 cu toate taxele) si m-am oprit asupra Opel Corsa (sunt ceva oferte pana pe 31 martie, probabil din cauza ca o se schimbe generatia de Corsa).
Din pacate, ce-am citit pe acest forum nu m-a prea incantat (probleme la caseta de directie etc.) E chiar asa de rea mashina? N-ash vrea sa dau atatia bani si sa stau prin service-uri urmatorii ani.
E vreun posesor de Corsa care e multumit ?

merci mult


Eu sunt multumit de corsa mea chiar daca am luat-o sh. Exceptand problemele clasice, pt un sh se tine bine masina iar daca a ta o sa fie noua cred ca nu prea o sa ai ce sa-i reprosezi pt destul timp. Sa nu-ti cumperi motorizarea de 1 litru pt ca e slaba rau! Succes si sa alegi bine:)!
vlad53903
QUOTE(Jean65302)
Salut,

E vreun posesor de Corsa care e multumit ?



Eu! Eu! Am facut deja 20k cu al meu si inca nu mi-a trecut bucuria de a-l conduce. Daca ti-ai luat deja, poti sa confirmi. Probleme tehnice n-am avut de nici un fel, tinuta de drum e impecabila, cei 90 de cai sunt mai mult decat cinstiti, oferind chiar senzatia de sport. Am avut ceva temeri privitor la easytronic (o mica franare la schimbarea treptelor), dar problema s-a estompat si, probabil, va disparea cat de curand. Trecand peste subiectivul faptului ca am un Corsa, il recomand tuturor celor ce vor o masinuta fiabila la un buget rezonabil.
Demeter72279
Salut,

Eu am avut nelamurire cu zgomotul tipic Diesel al motorului asta datorita ca are 3 cilindri, dar m-am linistit. In rest chiar sunt multumit cu masinuta. Este ok! Parerea mea este daca ai grija de el si nu mergi ca nebunul pe drum o sa te tina. Facand si curse lungi cu el vezi unii cu "Matiz" care trec langa tine cu 120 smile.gif))) crezi ca stai pe drum.....na daca mergi asa nici o masina nu tine!

In concluzie parerea mea, daca ai grija de el te tine daca nu nici alta masina nu o sa reziste!

Bye arigato.gif
M A R I A N
Am mers cu Corsa mea 1.0 si cu 140 km/h.E adevarat, turatie cam mare, pneuri 155/80 cam subtiri si oleaca de zgomot dar merge fara probleme.Viteza perfecta pentru acest motor-110 km/h
Sebastian39516
Eu am mers cu 170km/h(viteza pe bord) si nu mi s-a parut absolut deloc zgomotoasa. E drept ca la 5500 rot/min mi se cam frangea inima insa nu am rulat decat putina vreme, sa vad ce poate masina. Si mai putea!!!
RUE
am avut inchiriat in fr un corsa 1,2 4 usi cu 1100 km la bord.
avea toate dotarile fara oglinzi electrice.
f f frumusica dar necesita turatii mari pt dinamica.
daca esti cuminte e ok prin oras.
la drum daca mergi sa vizitezi e ok. apuci sa vezi totul daca nu ai talpa f grea.

in tm la dealer se vand fara instalatie audio in bord, doar boxe si precablare. pacat ca astfel nu mai poti avea comenzile pe bord.
asta ca sa fie mai ieftine la oferta
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.