Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina 18.000 E DDP
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Dan63667
Salut! Vreau si eu pareri despre urmatoarele optiuni:

Corolla de 1.6 Benzina, SOL, HB

sau

C4 Sedan/HB cu pachet climatron

sau

Peugeot 307 nou cu aceeasi optiune de climatron

sau

Hyundai Elantra

sau .... alte variante pe care ati putea sa mi le dati voi.

Ma intereseaza in principiu o masina nici prea mare, dar nici mica (cum spune cantecul), cu motor de minim 1.6, maxim 1.9, benzina, poate si diesel (apropo, corolla pe diesel pare destul de apetisanta... tongue.gif) si cu dotari decente (neaparat climatizare automata)..

multumiri anticipate.
Dan52141
QUOTE(Dan63667)
Salut! Vreau si eu pareri despre urmatoarele optiuni:

Corolla de 1.6 Benzina, SOL, HB

sau

C4 Sedan/HB cu pachet climatron

sau

Peugeot 307 nou cu aceeasi optiune de climatron

sau

Hyundai Elantra

sau .... alte variante pe care ati putea sa mi le dati voi.

Ma intereseaza in principiu o masina nici prea mare, dar nici mica (cum spune cantecul), cu motor de minim 1.6, maxim 1.9, benzina, poate si diesel (apropo, corolla pe diesel pare destul de apetisanta... tongue.gif) si cu dotari decente (neaparat climatizare automata)..

multumiri anticipate.

Eu am Corolla Sedan 1.6 SOL, a implinit 3 ani de functionare smile.gif si acum ma felicit ca am facut aceasta alegere. Service-ul super ok, o singura problema pana acum, cu ceva timp in urma am luat tare o groapa si amortizorul stanga fata facea un zgomot ciudat, nu prea se auzea dar pentru mine era evident. Am fost la service s-au convins si ei si mi-au propus sa le schimbe pe amandoua in garantie desi cel din dreapta era ok. Am spus multumesc smile.gif si uite acum am amortizoare noi pe fata. In rest nici o problema (dupa 3 ani la ~50.000 Km). Asa ca iti recomand cu caldura Corolla 1.6 SOL iara daca faci multi km diselul de la toyota este super.

Succes
S O R I N
Orice altceva ,dar nu peugeot 307....am un prieten care are asemenea

masina,de noua,dar a zis ca in viata lui nu mai cumapara orice peugeot,

s a saturat de problemele aparute,si nu are nici multi km,vreo 30 mii in 2

ani...ex: i se bloca acceleratie in mers,turata la maxim.....schimbat vreo

4 mil juma,deh nu mai era in garantie;telescop schimbat......etc....or fi ele

frumoase,dar bune neeee.

Elantra ,nu stiu nu ma bag.................

Corola sunt o gramada de posesori,pe aici.....

Eu zic corola,dar tu decizi....
CRG
asa e. cine vrea sa se convinga suplimentar de "fiabilitatea" lui 307, exista carsurvey.org.
Dan63667
corolla ca corolla, da' acuma ce aleg? HB sau Sedan? am inteles eu de undeva cum ca HB-ul e fabricat in UK iar Sedan-ul in Turcia sau am inteles gresit?

Multumesc.
Lord
un opel astra H nu te tenteaza ? e spatioasa, motoare bune, zdravana, dotari destule, FRUMOASA smile.gif etc. smile.gif
Dan63667
QUOTE(Lord)
un opel astra H nu te tenteaza ? e spatioasa, motoare bune, zdravana, dotari destule, FRUMOASA smile.gif etc. smile.gif


link? preturi? apropo.. astra classic II e astra veche? doar pentru lamurirea mea. Merci.
Dan52141
QUOTE(Dan63667)
corolla ca corolla, da' acuma ce aleg? HB sau Sedan? am inteles eu de undeva cum ca HB-ul e fabricat in UK iar Sedan-ul in Turcia sau am inteles gresit?

Multumesc.


Sedanul meu este facut in Turcia, am prins prima promotie iesita pe poarta fabricii smile.gif , de fapt este asamblata acolo, am inteles ca motorul este facut in polonia, oricum calitatea este zic eu aceiasi datorita exigentei compartimentului quality de la Toyota si dupa cum ti-am spus in 3 ani nu am avut nici o problema cu ea.
Mihai62508
:wave: parerea mea
Toyota Corola 1.4 97HPsau 1.6 110HP de care vrei tu (hatch-ul seamana cu vechea Audi A3) Sedanul are in plus 20cm pe aceeasi motoare si suspensii. Varianta SOL are tot un Climatronic (AC automat pentru ca un climatronic adevarat nu am vazut inca pana la Audi..... biggrin.gif) Iar ce intra in Hatch cu banchetele spate rabatate nu intra in Sedan niciodata ...
Eu am o corola 1.4 Hatch de 2 ani 60000Km si e Ok nu am avut nici o problema, service super,etc ... Cred ca sunt mai Germani ca Nemtii....
Acum mai am luat o Avensis 2.0 D-4D ...
Prieten cu Peug 307 zgomotos de nou (plasticuri proaste, garantie 18 luni, spoiler,faruri,aripi fata plastic pe POK-Nituri) la 30000Km e jale dar motoarele HDI sunt OK. Pretul la el e mai mare....
Deh... Farncezii si masinile..!?
Nu stiu de C4 Nimic... blush.gif
Bafta la alegere arigato.gif
florin55503
307 si C 4 in nici un caz. sunt masini frumoase dar proaste cu service prost. iti vei blestema zilele.

corola, astra, golf sau octavia (nu stiu ce promotii mai sunt). corola e la sfarsit de drum

dintre toate astra sau corola
Bogdan67053
QUOTE(Dan63667)
Salut! Vreau si eu pareri despre urmatoarele optiuni:

Corolla de 1.6 Benzina, SOL, HB

sau

C4 Sedan/HB cu pachet climatron

sau

Peugeot 307 nou cu aceeasi optiune de climatron

sau

Hyundai Elantra

sau .... alte variante pe care ati putea sa mi le dati voi.

Ma intereseaza in principiu o masina nici prea mare, dar nici mica (cum spune cantecul), cu motor de minim 1.6, maxim 1.9, benzina, poate si diesel (apropo, corolla pe diesel pare destul de apetisanta... tongue.gif) si cu dotari decente (neaparat climatizare automata)..

multumiri anticipate.


Un Avensis 1.8 VVT-I Linea Sol la 19.000 EURO DDP nu te intereseaza???
E nou, evident.
Dotarile probabil le stii:
- ABS, EBD
- 9 airbag-uri
- Controlul tractiunii si al stabilitatii
- Radio, casetofon si CD Player cu 8 difuzoare
- Climatronic dual
- Comenzi pe volan
- Computer de bord
- Geamuri electrice fata-spate
- Oglinzi electrice, incalzite si rabatabile electric
- Jante din aliaj
- Distributie pe lant
- Portbagaj mai mare decat la Corolla, adica de 520L
- Iar o revizie costa cu 40 RON mai mult decat la Corolla, adica 320 RON (TVA si manopera incluse)

Daca totusi te-a uimit pretul si nu-l gasesti pe nici o oferta, scrie-mi! biggrin.gif [/img][/b]
M A R I U S
Ma bag si eu: Corolla 1.4 dupa 60000km absolut nici o problema....dar eu as mai astepta putin apare o noua generatie.....Corolla 2.0 d4d Sol sare de 19000 iepuroi si are numai 116cai(cam putin pt cilindreea asta, parerea mea) dar cine are banu' si nu face sport cu masina merita.FUGI cat poti de masinile frantuzesti!
ncristi
QUOTE
plasticuri proaste, garantie 18 luni, spoiler,faruri,aripi fata plastic pe POK-Nituri


Orice msina cu ariplile de plastic este varza laugh.gif

Aripile se fac din plastic (cu toate ca nu-i plastic) pt ca in cazul unui impact frontal sa nu blocheze usile. Nu au nici o treaba cu fiabilitatea masinii.
Siguranta masinii se calculeaza altfel...daca-i "tanc" --un morman de fiare fara nici o noima nu-i neaparta si o maina sigura.

Daca aripile sunt din metal este grav...ar trebui sa te puna pa ganduri cum a fost masina gandita din pdv al sigurantei smile.gif
Mojito
Sugestie:

Noul Civic.

Vei fi in momentul de fata peste toate postate, fiind un model f.nou aparut in Romania.
T u d o r
Civic e super, dar ati vazut cat costa? Asta e lipsa de bun simt, sa vii cu astfel de preturi la o masina de clasa compacta. Din pacate, nu cred ca vom vedea prea multe pe la noi. Pacat, arata senzational , iar motoarele sunt excelente.
ncristi
QUOTE
Sugestie:

Noul Civic.


Da...super masina smile.gif ... pacat ca este extrem de scumpa wacko.gif

Si eu salivez la masina aia wink.gif
Daca te uiti mai bine cam la ceeasi bani poti configura un subaru legacy....poate te duce putin mai scump da cared ca legacyul este peste beer.gif
guerilla
QUOTE(Bogdan67053)
Un Avensis 1.8 VVT-I Linea Sol la 19.000 EURO DDP nu te intereseaza???
E nou, evident.
Dotarile probabil le stii:
- ABS, EBD
- 9 airbag-uri
- Controlul tractiunii si al stabilitatii
- Radio, casetofon si CD Player cu 8 difuzoare
- Climatronic dual
- Comenzi pe volan
- Computer de bord
- Geamuri electrice fata-spate
- Oglinzi electrice, incalzite si rabatabile electric
- Jante din aliaj
- Distributie pe lant
- Portbagaj mai mare decat la Corolla, adica de 520L
- Iar o revizie costa cu 40 RON mai mult decat la Corolla, adica 320 RON (TVA si manopera incluse)

Daca totusi te-a uimit pretul si nu-l gasesti pe nici o oferta, scrie-mi!


este o masina de showroom sau este vreo super oferta speciala?
poti sa ne dai mai multe amanunte (in aria dedicata pentru corolla) privind noul model corolla - cand va apare, noutati tehnice, etc?

thx
Bogdan67053
[quote="cristi36176"][quote]Sugestie:

Si eu salivez la masina aia wink.gif
Daca te uiti mai bine cam la ceeasi bani poti configura un subaru legacy....poate te duce putin mai scump da cared ca legacyul este peste beer.gif[/quote]

Am condus saptamana trecuta Subaru Legacy 2.5 si doua zile dupa am fost cu Honda Accord 2,4 cu 190 CP, ambele cu cutie automata. Tot respectul pentru Honda. In afara de imitatia aia de lemn de pe bord care e de prost gust Accordul e mult mai tare. Directia de la Subaru nu mi-a dat deloc o stare de siguranta. Era imprecisa. Bine asta poate fi corectata prin echilibrarea rotilor sau prin spalarea masinii (propietarul nu stie ca exista spalatorii auto tongue.gif) dar cutia de viteze nu are nici o scuza. E intarziata rau. Intr-adevar are si Legacy-ul un atu: tractiunea 4x4, care se cunoaste, mai ales ca am condus-o pe un drum virajat si umed.
Bogdan67053
[quote="guerilla"][quote=Bogdan67053]
este o masina de showroom sau este vreo super oferta speciala?
poti sa ne dai mai multe amanunte (in aria dedicata pentru corolla) privind noul model corolla - cand va apare, noutati tehnice, etc?

thx[/quote]
Nu e de showroom. E masina noua. Iti aduc si ce culoare vrei.
De Corolla nu stiu nimic. Cred ca va aparea la salonul auto de la Frankfurt, prin septembrie-octombrie.
James Kilowatt
307 e pe locul 158 din 159 posibile la fiabilitate pe topgear. Adica, penultimul. Ultimul e tot Peugeot....

Eu unul n-as merge pe mana PSA France, cel putin deocamdata. Mai degraba PSA Cehia... insa acolo se fac doar masini de buzunar smile.gif

Opel,Toyota, chiar si Reno sau Chevrolet... insa PSA, parca m-as lipsi. In plus, am auzit lucruri rele despre service la Peugeot si Citroen, desi sunt zvonuri pe care nu le-am verificat pe pielea mea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.