Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Interioare de masini
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2
HalbaSus
S-a intrat in off-topic pe topicul avensis vs passat dar discutia merita continuata dupa parerea mea. Stiu ca "beauty is in the eye of the beholder" si "gusturile nu se discuta" dar ar fi interesant sa analizam interioarele de masini:

QUOTE(Dan52141)
QUOTE(cosmin45741)
audi are, dupa parerea mea, unul dintre cele mai faine interioare la ora actuala, chiar mai fain decat la bmw (uff, am zis-o si pe asta!!! blush.gif ) sau chiar decat mercedes (care e prea clasic pt gustul meu-dar calitativ e comparabil)...
sa afirmi ca iti place mai mult un interior de toyota, hmm, ori esti necinstit si ai o atitudine gen: ce am eu e cel mai bun, cel mai frumos si cel mai cel mai, ori nu ai fost vreodata intr-un audi...

gusturile nu se discuta ... masinile germane dupa parerea mea au un design interior mult prea rece ... lipsit de creativitate as spune ... cel mai urat bord il gasesti la BMW (parerea mea), A4 ... design comun (ca sa nu spun mai mult) dar bine finisat.
Imi place fff mult interiorul de la A6 (superb), E-classe iarasi frumos facut, Avensis - putin mai mult decat comun, Passat blink.gif uratel la interior. Asa ca dragi forumisti dupa mine dpdv al designului interior ar fi cam asa:
1. A6
2. E-classe
3. Avensis
4. A4
5. Opel
6. Passat
7. Mazda
8. BMW
atat ca sa nu lungesc lista prea mult. smile.gif si sper sa nu supar pe nimeni, este doar parerea mea pe care puteti sa o ignorati smile.gif


Parerea mea e ca bmw-urile noi au intradevar un aer spartan, de parca ar fi fost cioplite din piatra, cu o simplitate uneori exagerata... dar au 2 elemente care mie imi plac foarte mult: pedala de acceleratie "tip camion" cu balamaua fixata pe podea... si volanul mic de tot (aceste elemente au fost insa "furate" si de audi pe unele modele).

Audi :


BMW:


Mercedes:


Toyota:


Opel:


VW:


Mazda:


Saab


In opinia mea audi are cel mai echilibrat interior (nici prea monoton, nici prea "bling" nici prea conservator si nici prea modern)... pe locul 2 as pune bmw-ul (pt ca imi place simplitatea de la ei chiar daca e un pic futurista) pt urmatoarele locuri mi-e greu sa decid... pe ultimul loc as pune saab-ul...
guerilla
mie asta imi place.
lexus is
guerilla
si inca una.
Mihai63349
La design interior si italienele stau f. bine. Vezi Alfa 166 si mai ales Alfa 159. Nici noul Croma nu e urat.
Dintre cele alese de tine, Merc-ul si A6 arata, intr-adevar ca niste masini ... scumpe.
Mihai63349
Si Lexus-ul lui Guerilla, care a aparut in timp ce postam e langa cele doua si nu pe ultimul loc.
Mihai63349
Alfa 166
Andrei55037
Pot sa spun ca niciodata nu mi-au placut bordul de la Mercedes
in special C-urile si S-urile.
Mi-a placut mereu interirul de la Audi in special acea combinatie albastru-rosu.
Imi pare rau dupa vechiul Passat care avea un interior in opinia mea mai reusit decat cel actul.
La Avensis imi place f mult bordul Optitron si lumina portocalie difuza care lumineaza schimbatorul de viteze.
Legionaru'
Lexus GS
Legionaru'
RX
DORU
Toate sunt elegante, e si normal avand in vedere clasele din care fac parte masinile...Mie insa cel mai mult imi place interiorul de la Mercedes.
Dan52141
Din punct de vedere al interiorului Lexus este cu mult mult mult peste competitorii de mai sus, comparand cu interiorul de A4 diferenta este de la cer la pamant dar oricum sunt in clase diferite si este normal. Ce nu-mi place mie la A4 este imaginea aceea de "ieftin" la imbinarea dintre bord si electronica de bord, radio, climatronic .... da impresia unui plastic ieftin. BMW din poza parca arata mai bine, l-am vazut pe cel cu bordul din lemn si m-am ingrozit blush.gif Avensisul si Opel dau impresia de calitate a finisarii ... dar rege ramane lexusul smile.gif
guerilla
de gustibus....

lexus is e in aceeasi clasa cu A4.
Dan52141
QUOTE(guerilla)
de gustibus....

lexus is e in aceeasi clasa cu A4.


judecand dupa interior .... hhmmm .... nu ai spune smile.gif
daca ai vedea imaginile de mai jos fara sa stii despre ce modele este vorba ... nu cred ca le-ai pune in aceiasi clasa (parerea mea)



T u d o r
Deh, poate ar fi mai interesant sa puneti pozele masinilor din baza gamei ca dotari, nu variantele scumpe, cu piele, lemn, navi si alte nebunii... Acestea sunt cel mai intalnite pe sosele, rar vezi un vectra, mondeo sau alta "medie" full. Exceptie fac marcile premium, care in cele mai multe cazuri sunt la limita superioara a dotarilor. Asta e normal, cei care se orienteaza spre astfel de masini "au cu ce" si isi doresc tot comfortul de care pot dispune.
Cumparatorii modelelor "normale" se uita la fiecare banut, eu in locul navigatiei sau pielii mi-as pune oricand ESP sau xenon.

Ca sa-mi dau si eu cu parerea despre estetica interioarelor, Mercedes S-klasse (nou) mi se pare un monument de lux si bun-gust, imbinate cu eficacitate.
SSARG
AR 159
asarban
ma scuzati dar bordul ala de Audi e de acu 1000 de ani!
asarban
inca una
asarban
again
asarban
inca
HalbaSus
QUOTE
Din punct de vedere al interiorului Lexus este cu mult mult mult peste competitorii de mai sus, comparand cu interiorul de A4 diferenta este de la cer la pamant dar oricum sunt in clase diferite si este normal. Ce nu-mi place mie la A4 este imaginea aceea de "ieftin" la imbinarea dintre bord si electronica de bord, radio, climatronic .... da impresia unui plastic ieftin. BMW din poza parca arata mai bine, l-am vazut pe cel cu bordul din lemn si m-am ingrozit blush Avensisul si Opel dau impresia de calitate a finisarii ... dar rege ramane lexusul smile


Mhmmm... unu la mana interiorul e de la un A3 Sportsback (deh, ce sa faci, sunt subiectiv blush.gif ) imi place mult de tot... defapt daca nu era interiorul acela si grila single frame... nu alegeam o masina care da impresia da combi blush.gif ... doi la mana... nu vreau sa jignesc posesorii de toyota si opel dar calitatea finisarii din A3 este peste cea dintr-un vectra sau avensis... iar plasticul nu este nicidecum "ieftin"... tot ceea ce este argintiu in interiorul unui audi este metal rece nu "plastic care da impresia de aluminiu"... oricum e greu sa compari interioarele dupa poze... interioarele trebuie "simtite"...

Oricum nici interiorul de la A4 nu e mult diferit si mi se pare chiar frumos:


Ah... si un interior de A6:


si un S8 smile.gif ca tot e nou:
Dan52141
QUOTE(HalbaSus)
QUOTE
Din punct de vedere al interiorului Lexus este cu mult mult mult peste competitorii de mai sus, comparand cu interiorul de A4 diferenta este de la cer la pamant dar oricum sunt in clase diferite si este normal. Ce nu-mi place mie la A4 este imaginea aceea de "ieftin" la imbinarea dintre bord si electronica de bord, radio, climatronic .... da impresia unui plastic ieftin. BMW din poza parca arata mai bine, l-am vazut pe cel cu bordul din lemn si m-am ingrozit blush Avensisul si Opel dau impresia de calitate a finisarii ... dar rege ramane lexusul smile


Mhmmm... unu la mana interiorul e de la un A3 Sportsback (deh, ce sa faci, sunt subiectiv blush.gif ) imi place mult de tot... defapt daca nu era interiorul acela si grila single frame... nu alegeam o masina care da impresia da combi blush.gif ... doi la mana... nu vreau sa jignesc posesorii de toyota si opel dar calitatea finisarii din A3 este peste cea dintr-un vectra sau avensis... iar plasticul nu este nicidecum "ieftin"... tot ceea ce este argintiu in interiorul unui audi este metal rece nu "plastic care da impresia de aluminiu"... oricum e greu sa compari interioarele dupa poze... interioarele trebuie "simtite"...

Ah... si un interior de A6:


si un S8 smile.gif ca tot e nou:


HalbaSus ... astea sunt deja nave amiral smile.gif
f1anatic
Si cum nu a pus nimeni un interior cu Subaru Legacy GT ? Ce insulta...



http://www.subarulegacy.ca/legacy_en.html
HalbaSus
f1anatic: corect, interiorul legacy-ului merita sa intre in segmentul premium (nu stiu care e calitatea materialelor dar presupun ca cel putin la GT e destul de buna)... prima poza arata foarte bine... a doua cu scaunele albastre arata prea "import racer rice burner"... mergea pe o impreza dar pe un legacy e un pic prea vulgar... nu ca n-ar arata bine wink.gif
f1anatic
QUOTE(HalbaSus)
f1anatic: corect, interiorul legacy-ului merita sa intre in segmentul premium (nu stiu care e calitatea materialelor dar presupun ca cel putin la GT e destul de buna)... prima poza arata foarte bine... a doua cu scaunele albastre arata prea "import racer rice burner"... mergea pe o impreza dar pe un legacy e un pic prea vulgar... nu ca n-ar arata bine wink.gif


Cred ca aia este Spec B Japoneza. Uite asa e a mea...
http://www.automotive.com/2005/12/subaru/l...s/interior.html
Pen' ca e manuala...nu am butoane pe volan...insa Spec B la noi - cu cutie manuala are...dupa cum are si navi.
ncristi
vel satis smile.gif
ncristi
laguna
HalbaSus
cristi: frumoase interioare... pacat ca au facut clio si megane biggrin.gif glumeam... acum sincer am stat intr-o laguna si nu arata asa blink.gif mi s-a parut ca recunosc chiar si CD-playerul de pe supernova mea veche... dar avea scaune profilate foarte bine... cu alte cuvinte renault e o firma care ar putea sa faca masini bune... dar nu vrea ! sac ! biggrin.gif glumesc din nou... vel satis (la fel ca si phateon) e o masina foarte buna dar care nu se va vinde niciodata, asa ca renault e condamnat sa faca pe vecie clio-uri si megane-uri cu interioare ieftine sad.gif

f1anatic: al tau arata frumos si decent... aproape la fel de frumos ca interiorul unui audi biggrin.gif

QUOTE
HalbaSus ... astea sunt deja nave amiral


Eu am inceput cu un A3 ca sa nu fiu nedrept... dar am fost provocat wink.gif oricum recunosc ca nava amiral mercedes arata la fel de bine si e mult mai desteapta:


Defapt daca stau sa ma gandesc Mercedes are un renume prost fiindca face A-uri, B-uri, C-uri, SLK-uri, M-uri, autobuze si camioane... daca mercedes ar face doar S-uri, SL-uri si G-uri ar avea o imagine asemanatoare cu Aston Martin si Rolls Royce sau Lambourghini...
ncristi
QUOTE
acum sincer am stat intr-o laguna si nu arata asa


Si eu m-am suit in A6 si A3 si in interior nu artau asa smile.gif....aduceau a octavia smile.gif...
f1anatic
[quote="HalbaSus"]
f1anatic: al tau arata frumos si decent... aproape la fel de frumos ca interiorul unui audi biggrin.gif

[quote]

O iau ca un compliment
HalbaSus
QUOTE(f1anatic)
O iau ca un compliment


It was meant to be one beer.gif

QUOTE
Citat:
acum sincer am stat intr-o laguna si nu arata asa


Si eu m-am suit in A6 si A3 si in interior nu artau asa smile....aduceau a octavia smile...


Da, octavia are pedala de acceleratie ca si sportback-ul... unde mai pui ca au si acelasi sasiu si motor... de ce n-ar semana si la interior ?
Otto73
ACURA TL
AZAZEL
IA LASATI-O MAI MOALE CA SUNTETI PE DINAFARA!!! :bash:
ciobanu48342
inerior simplu, serios si ergonomic !!!
cosmin45741
mdea? biggrin.gif
cosmin45741
nu pot sa cred ca le considerati naspa biggrin.gif
cosmin45741
noul z4
cosmin45741
si amiralul biggrin.gif
cosmin45741
sau amiralul 2
madalina
Aceeasi masina, mai multe interioare.
madalina
parca e o diferenta, nu?
madalina
si scaunele
madalina
si varianta obisnuita
madalina
Concluzia mea: depinde ce versiune a masinii respective cumperi! Poti lua marca x, considerata de lux, cu un interior uyrat si de proasta calitate, in varianta de baza si masina y, obisnuita, cu un interor de lka varianta cea mai scumpa, ce arata mult mai bine decat cel de la masina x.
HalbaSus
Daca tot vorbim de interioare... am si eu o mare dilema... pentru mine, si sunt convins ca pt multi altii, calitatea materialelor din interior e foarte importanta in alegerea unei masini... de ce unele marci "non-premium" parca intetionat vor sa se distanteze de suratele lor premium prin folosirea unor materiale "ieftine".

Un exemplu bun e fordul... masini in general bune, motoare bune care aduc si inovatii tehnice (gen overboost), suspensii bune (printre primii din sectorul non premium care au pus suspensii independente pe spate)... si cu toate acestea cand vine vorba de interior, se zgarcesc... nu stiu cum sunt fordurile noi (nu am stat in ford mai nou de 2003) dar in cele in care am fost nu exista nici o urma de metal... ceea ce ar fi fost OK daca nu ar fi fost multe piese care "simulau" metalul... spre exemplu manerul usilor interioare, pana si la octavia de baza ele sunt dintr-un metal rece nichelat... la ford... e un plastic vopsit argintiu (si asta intr-un mondeo destul de dotat, nicidecum intr-o fiesta)... la fel si la schimbatorul de viteze... era inconjurat de un inel argintiu... la fel e si la audi dar acolo acel inel e facut din aluminiu... la ford e tot din plastic vopsit argintiu... de ce ? de ce s-au chinuit sa faca ceva care arata ieftin... daca ar fi lasat plasticul negru ar fi fost mai decent... spre exemplu la vectra mea manerele interioare sunt din plastic, dar e negru, la fel ca restul bordului... nu sare in ochi, si e ok.. la unele modele de mondeo am observat ca au folosit acel plastic vopsit si pt intreaga consola centrala (la fel ca si la logan)... si ca sa strice totul au mai adaugat si un ceas alb in mijlocul ei... cred ca vroiau sa inspire eleganta si poate era OK daca ceasul era intr-un jaguar... si daca era alta culoare, sau arata altfel... daca ford ar inlocui plasticul vopsit cu parti metalice (sau pur si simplu nu le-ar mai vopsi argintii) ar avea un interior mult mai decent... momentan interioarele lor arata ca un BMW 316 cu sigla M... ar fi bine daca ar fi M, dar daca nu e... macar nu trebuia lipita sigla.

Si nu e vorba doar de ford (desi sunt campioni absoluti la "cum sa facem un interior decent sa para ieftin"), multi producatori parca intentionat fac interioare cu aspect "ieftin"... ma intreb cat ar costa cateva bucati de aluminiu, sau care e diferenta de pret dintre un plastic decent si plastic luat de pe cutiile de tic-tac. Si de ce se foloseste "lemn fals" si "metal fals" ? daca pielea "ecologica" mai are ratiuni (costa mult mai putin si nu arata rau deloc), "lemnul" si "metalul" din plastic sunt niste monumente ale kitch-ului... (la capitolul asta si mercedes merita un "rusinica" pentru ca pe ML au folosit "lemn din plastic"... dar totusi e o masina facuta in america... )
G e o r g e
ford au niste materiale de tot rasul

pe street KA , masina de vreo 20 k cip cu piele si tot tacamul , era cel mai ordinat plastic pus pe ea. mai prost decat pe supernova . si nu exagerez cu nimic !
Johnny Bravo
QUOTE(f1anatic)
Si cum nu a pus nimeni un interior cu Subaru Legacy GT ? Ce insulta...



http://www.subarulegacy.ca/legacy_en.html


Nu-mi plac gurile de la ventilatie. Seamana cu cele de la Hyundai si nici forma schimbatorului de viteze care pere fragil.
G e o r g e
care din ele , ala manual sau ala automat ? smile.gif
f1anatic
QUOTE(Johnny Bravo)
[
Nu-mi plac gurile de la ventilatie. Seamana cu cele de la Hyundai si nici forma schimbatorului de viteze care pere fragil.


Daca omului ii plac masinile solide...cu schimbator de viteze gros ca pe mina ...ce putem face George ? Omul vrea sa simta ceva solid...in minda...nu prea il intereseaza rafinamentul.

Oricum gusturile nu se discuta. Daca tu crezi ca interiorul este de calibrul Hyundai foarte bine. Halba mi-a zis ca e de clasa premium si ca e cam ca ala de la AUDI. Gusturile nu se discuta.

Iar tu George...de cind conduci Impreza...ca i-ul ala este pentru Impreza?
G e o r g e
detalii . tongue.gif
Andrei64389
Parerea mea este ca Mercedes rulz!!! Este cel mai elegant si iti da o buna dispozitie, de calm si confort. Apoi vine Audi S8, cu un interior sofisticat, cu toate ca mi se pare foarte incarcat si greoi. Restul...sunt de duzina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.