Help - Search - Members - Calendar
Full Version: OUG189: Asigurarea si ITP obligatorii si pt auto nemiscate !
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
sorin37756
OUG189/21.12.2005: Asigurarea si ITP obligatorii si pt auto nemiscate !

Conform OUG, chiar daca masina sta, chiar daca ai fost in strainatate sau la spital, ti se anuleaza talonul pentru expirarea ITP-lui si asigurarii.

Chiar daca ne intoarcem la abuzuri grosolane, se bucura:

cei care
incaseaza taxe prin natura lor oricum fara contraprestatie, pentru masini ale caror proprietari sunt

-bolnavi,
-plecati in strainatate,
-sau care pur si simplu si-au asumat libertatea de a nu circula cu o masina o perioada, intelegand, in numele democratiei, ca au dreptul sa stea anual cateva luni, fara sa afume natura,

cat si politistii, care mai incaseaza taxe de reinmatriculare, fara sa restituie banii platiti la inmatricularea precedenta.

Practic, pleca rumanul in America lasand masina la Otopeni. Dupa o perioada de peste 90 zile se intoarce, iar pe drum Garcea ii spune ca masina a fost radiata din evidenta politiei si trebuie sa achite 50.000.000 lei pt ca merge cu un autovehicul neinmatriculat.
Sau ia autobuzul, isi rezolva problemele, plateste o noua inmatriculare (!) si apoi se intoarce la Otopeni cu autobuzul, sa-si recupereze masina !!


ORDONANTÃ DE URGENTÃ Nr. 189 din 21 decembrie 2005
pentru stabilirea unor mãsuri privind vehiculele rutiere înmatriculate
EMITENT: GUVERNUL ROMÂNIEI
PUBLICATÃ ÎN: MONITORUL OFICIAL NR. 1179 din 28 decembrie 2005
krysty
editează-ți te rog mesajul mă îmi este imposibil să-l citesc
sorin37756
Se va gasi un ruman care sa atace OUG189/2005 la Curtea Constitutionala, pe ideea ca nu tine seama de libertatea individului de a dispune in mod liber, de bunul sau, ca proprietar, fara ca nimeni sa-l oblige sa conduca automobilul neintrerupt in perioada de la achizitie pana la instrainarea dreptului de proprietate ?!


Paradoxal, din textul Ordonantei s-a omis taxa de drum si poluare ! Ce pacat! Daca asiguri si verifici un automobil nemiscat, inseamna ca trebuie sa platesti si taxa de drum, pentru ca automobilul nemiscat este asimilat conform Ordonantei cu un obiect care sta simultan in toate parcarile si garajele patriei, astfel ca se misca si polueaza in permanenta.


Am trimis textul OK, dar ajunge asa la destinatie...
cioaba
sper ca s-a vrut o incercare timida si negandita de a scapa de fierataniile care ocupa o parte importanta a bucurestiului si la care cate o baba senila nu renunta pt ca ii aminteste de vreme cand era mare scula in PCR.
oricum a ieist o mare :puke: care nu ma afecteaza prea mult, dar ma face sa constientizez in ce tara de :puke: traim
Florin-414
Nu e normal sa fi obligat sa ai asigurare pt o masina pe care o folosesti doar vara de exemplu, insa guvernantii nu au fost in stare sa gaseasca o solutie mai buna, dar trebuie sa existe o metoda de ai obliga pe cei care au bani de masina,dar nu au bani de un banal rca sa intre in legaliate. Iar in monemtul in care esti implicat intr-un accident iar vinovatul are un prapadit de IMS , de curg tablele de pe el, fara rca, te vezi in situatia de a-ti repara masina din banii tai (exemplul meu paguba de cateva zeci de milioane val. ims-lui mai mult simbolica, soferul fara nici o proprietate sau slujba) , cred ca iti vei da seama ca legea e data pentru ca altii sa nu sufere din vina ta.


Concluzia : rca trebuie sa fie obligatoriu pt toti cei care circula pe drumurile publice, dar nu asta e solutia(sa te oblige in halul asta,chiar daca vehiculul circula doar cateva luni pe an,exemplu), probabil ca legea ar fi trebuit sa fie ceva de genul daca circuli cu o masina neasigurata sau fara revizie sa ti-o ridice pe loc( sa faca statul ce vrea cu ea, probabil o va duc la fier vechi), fara dreptul de a o primi inapoi.
guerilla
solutia putea fi adoptata asa cum e si in multe tari din vest - lipirea asigurarii in parbriz - lipsa acestuia (chiar daca e platita) sa fie pasibila de o amenda care sa te faca sa nu mai uiti de ea.
nu mi se pare normal sa platesc asa o taxa tampita. daca eu plec 3 luni din tara, de ce sa platesc ceva ce nu folosesc?

sorin37756 stii cumva cum se poate ataca aceasta lege?
sorin37756
QUOTE(guerilla)
solutia putea fi adoptata asa cum e si in multe tari din vest - lipirea asigurarii in parbriz - lipsa acestuia (chiar daca e platita) sa fie pasibila de o amenda care sa te faca sa nu mai uiti de ea.
nu mi se pare normal sa platesc asa o taxa tampita. daca eu plec 3 luni din tara, de ce sa platesc ceva ce nu folosesc?

sorin37756 stii cumva cum se poate ataca aceasta lege?


Raspuns: Printr-o cerere de sesizare a exceptiei de neconstitutionalitate transmisa de un cetatean roman pe adresa Curtii Constitutionale, alte informatii, site: www.ccr.ro

Florin, nici solutia ta nu este corecta, se numeste nationalizare si incalca principiul garantarii proprietatii.
Cea mai buna chestie mi se pare cu dovada pe parbriz si cu sanctionarea doar celor surprinsi in trafic. Omul in curtea lui poate sa tina masina fara nici un fel de asigurare si verificare, orice asemenea constrangere este comunista.
Florin-414
Eu nu am zis nimic de nationalizare.Ideea era ca pentru lipsa rca sa primesti o amenda usturatoare (de cel putin 50 de milioane, fara posibilitatea sa platesti jumatate in 48 de ore).
Oricum radierea din circulatie a masinii pentru lipsa rca e un abuz.
Cristian37384
biggrin.gif Toate aceste "legi", OUG-uri ,sau alte denumiri (specific rom) sunt date cu scopul de a se "arata=dovedi" uniunii EU ca in romulania
.......se munceste!!!!!......"in ritm sustinut, to'ar'as...pentru implementarea si alinierea directiilor trasate de uniunea oiropeana" :bash:

Ca ,in fapt,toata vanzoleala va fi un mare fas,nimic nou!!!

La cate societati de asigurari exista,cate serviceuri+ateliere (asa zise
autorizate RAR) care elibereaza ITP-ul in toata tara....sa se faca centralizatoare,care sa fie trimese sectiilor de militie(circulatie) judetene
care.......etc,etc,etc, este o treaba destul de anevoioasa(nu imposibila!!!).

Din tot acest balci "national"vor profita,bineinteles,PREMIANTII (se stiu ei care)....si uite asa ,mergem mai departe,si burdusim cu bani buni
buzunarele "prosperilor oameni de afaceri". :bandit:

Asa a fost(& continua) si cu rovigneta :bash: ,si s-a blocat V.Oltului
cu ......"bolovanilor"!!!!!,in schimb ,exista sistem de urmarire ultrasofisticat pe Dn1 biggrin.gif ,care "ajuta"la "fluidizarea"traficului blink.gif

Intre timp,"fratii"nostri mai de la west,au ajuns cu autostrada la Szeghed,si ,se pare ca se vor indrepta "hotariti"catre sarbi!!!!

Probabil (daca nu SIGUR) to'ar'ashiiii nostri carmaci stiu precis ca
rommulanica a ratat aderarea in 2007,si atunci,in loc de o autostrada,ceva,mai pun de o "lege"-OUG cu o parcare -obligatorie,un RCA cu ITP-ul aferent,se mai taie cativa copaci prin Baneasa (ca de,este cerere mare de case,nu???) si alte "initiative"local-nationale!!!!

Putem continua asa ...la nesfarsit....asta este tara,"mandrii carmacii" :romania: .
sorin37756
Conform Ziarului Financiar de azi 23.02.2006, pagina 14, English Section articolul semnat angela.placinta@zf.ro, s-a renuntat la procedura de radiere a autovehicullelor neasigurate. Astfel, Nicolae Crisan - Comisia de Supraveghere a Asigurarilor arata pe de o parte ca informatiile furnizate de asiguratori ar contine prea multe erori, iar pe de alta parte radierea ar duce la conducerea unui autovehiculneinmatriculat in necunostinta de cauza, aspecte penale si procese impotriva lui Garcea.
Daca cunoasteti mai multe sau ati intrebat la Garcea, rugam spuneti-ne si noua ce mai e nou in legatura cu asigurarea obligatorie si verificarea obligatorie a autovehiculelor nemiscate!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.