Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ciuguleala firmelor si statului ma face sa renunt la masina.
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
sorin37756
Ciuguleala firmelor si statului ma face sa renunt la masina.

Sunt de acord ca statul trebuie sa-si traga foloase de pe urma unor aspecte ale vietii cotidiene.
Deci accept taxa pe proprietatea unei masini, desi ca bun corporal mobil, este discutabila.

Mai departe intervine taxa de drum, gresit numita astfel, desi se plateste in functie de emisia de Pb etc = taxa de poluare. Pai EURO 4 emite CO si CO2 ca si NONEURO, deci diferenta pentru mediu este putin semnificativa pe termen lung. Presupun ca si plumbul este extras undeva, sub forma unor compusi si trebuie depozitat etc... Accentuez deci EURO 4 nu difera mult de NONEURO din punctul de vedere al consumului de O2 si emisiei de gaze toxice, mai ales CO.
Taxa de poluare, intr-un stat cu functionari normali trbuia inclusa in pretul combustibilului, pentru a fi platita in functie de distanta parcursa. Eu am o Dacie care merge anual 5000 km. Platesc cam 1.500.000 lei taxa. Are in plus GPL. Altii platestc intre 500.000 - 1.500.000 lei, dar merg intre 10.000 si 200.000 km/an.
In plus, de ce taxa de poluare este anuala? Poate vreau sa-mi iau o masina doar pentru concediu.
Concluzia:
Taxa de poluare: nu
Ciuguleala stat: da


Asigurari: s-a mai zis, de ce carte verde inclusa in asigurare? Ne obliga cineva sa iesim din tara?
De ce asiguratorul nu este corect, platind si alergatura celui lovit din vina altuia, timpul, stresul etc? De ce nu-ti da o masina noua urmand ca masina ta sa o repare si sa o vanda?
De ce OUG189/21.12.2005 ne obliga sa asiguram si masinile aflate temporar pe dreapta sau in conservare?
De ce nu-ti da voie sa te asiguri pentru o perioada scurta, de exemplu pentru concediu? Poate vreau sa-mi iau o masina doar pentru concediu.
Concluzia:
Asigurare: partial
Ciuguleala firme: da


ITP si RAR. De ce acestia pretind taxe astronomice fara o contraprestatie clara? De ce unii pretind mai mult decat taxa reglementata? De ce unii nu dau factura? De ce unii au tulburari psihice? De ce inspectia tehnica, ca si "serviciile" RAR, nu sunt gratuite, urmand ca impozitul pe auto sa fie majorat cu "serviciul" respectiv, pentru a se evita astfel hotia si platile fara contraprestatie.
Concluzia:
Inspectie tehnica: partial
Ciuguleala firme, evaziune, plata fara contraprestatie, hotie, jecmaneala pe fata si bataie de joc: da
Skywalker
Foarte mare dreptate
La noi se fura si se va mai fura

QUOTE
.....Unde esti tu Tepes, Doamne, sa pui tu mana pe ei
Sa-i imparti in doua cete, in smintiti si in misei.
Sa dai foc la puscarie si la casa de nebuni.....
sorin37756
Multumesc. Citeste si topicul privind OUG prin care suntem obligati sa platim si sa facem asigurare si verificare a masinilor care nu se misca.
gabi63320
Stai ca nu ai vazut nimic inca. stii cum e afara? Asigurarea are un scor beton, cam cat rata masinii. In Italia, de ex, dai pt. o masina de clasa medie cel putin 100 euro pe luna, ca sa nu spun ca e in functie si de vechimea permisului auto. Modelul e simplu, uitate in Europa, asa vor fi si la noi legile. E usor sa ai masina, dar mai greu cu intretinerea. Speram sa ajungem la castigurile lor in ritmul in care ne cresc noua darile, caci altfel, am pus-o!
gabi63320
Legat de euro, non euro, mai studiaza, ca nu ai dreptate. Mai rezulta si altceva decat CO si CO2 si proportiile sunt altele. Nu Pb e principala problema. Faptul ca mergi cu gpl e de laudat, caci deocamdata e cea mai ecologista metoda aplicabila la scara extinsa.
Paul46623
Corect. Este vorba de SOx (oxizi de sulf), NOx (oxizi de azot), benzen, "fine particulates" si multe altele. Asta difera major intre diferitele 'trepte' de EURO.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.