Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor Astra 2.0 DTI Sport
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
vma
Salut,
in primul rand as dori sa aflu pareri despre aceasta masina. Exista cineva care a avut sau inca o mai are? M-ar interesa cum se comporta la 150.000km din care 140.000 rulati afara. As vrea sa o cumpar si sper sa nu ma lase chiar acum smile.gif
si in al doilea rand: scrie pe computerul de bord Bremsbelag. Am inteles ca sunt ceva probleme la frane. Stie cineva ce poate fi?

Multumesc!
florin55503
nu stiu sa fie vreo diferenta intre 2.0 dti si2.0 dti spor ci mai degraba la doatrea intrena. ceasurile de bord sunt pe fond alb, scaune mai sport (recaro parca) etc si probabil amortizoare intarite garda la sol s-ar putea mai mica (desii eu nu am vazut vreo diferenta)
Sebastian39516
Nu cunosc modelul asta dar iti pot spune ca "Bremsbelag" inseamna uzura la placutele de frana, adica trebuie sa le inlocuiesti. O masina la 150000 de km nu inseamna ca e batrana, in mod normal un diesel trebuind sa te duca vreo 300000, insa nu ai de unde sa cunosti modul cum a fost exploatat motorul. Sa te uiti sa nu aiba scurgeri de ulei si, daca ti se pune pata si vrei sa o cumperi, fa-i o compresie!!(sa bucsezi un motor nu cred ca ai idee cat te duce...). In rest, pivoti, bielete, capete de bara etc e posibil sa le gasesti cu uzura sau nu...Bafta!
vma
Ce inseamna sa ii fac o "compresie"? Nu prea ma pricep la masini. E prima masina straina pe care o sa o am.
Am inteles ca i s-a facut o inspectie cand a plecat din Germania acum vre-o 5 luni si i s-au schimbat suspensiile si discurile de frana. E posibil sa se fi mancat placutele de frana de atunci? A facut in Romania vre-o 7-8000 km.
Mersi!
florin55503
daca i-au schimbat discurile inseamna ca ori a fost extrem de rulata, ori forjata ori a mers fara sa schimbe placutle de frana si a frecat fier pe fier si astfel a mancat din disc. caz in care inseamna ca fostul proprietar nu a respectat programul reviziilor. e posibil sa se fi ovalizat discurile

placutele oricum se consuma.

compresia se face la niste aparate. dar poti sa vezi daca motorul e dus si cu ochiul liber. daca da fum albastru (mananca ulei) fum alb . mai bine fa programare la service si fa o diagnosticare completa si asta e . dai un ban mai mult dar stii exact ce are
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.