Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cine poate oferi informatii despre Opel Astra.....
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
*Laurentiu*
As dori si eu ceva informatii despre Opel Astra 1.7 diesel berlina. Daca se poate calitati-defecte
M i h a i
Parca era intr-un numar de acum un an al Autoshow-ului ceva de astra 1.7 second-hand si in afara de faptul ca turbina devine putin zgomotoasa la masini cu rulaj >50.000 nu gaseau alte defecte. O sa caut revista si daca o gasesc iti zic mai multe, asta daca nu cumva o ai si tu. Imi amintesc pentru ca acum 1 an am vrut sa-mi iau o astra, ceea ce ma face sa ajung la ce voiam defapt sa-ti zic. DACA AI DE GAND SA-TI CUMPERI OPEL SECOND-HAND SI NIMERESTI LA "GAMA AUTOMOBILE" RENUNTA PENTRU OMU CARE ARE "FIRMA" E TEPAR. Imi poti cere detalii mai multe daca te lovesti de situatie.
la_coste
Am un Astra 1,7 DTI cu 5 usi. In afara faptului ca e putin mai zgomotoasa decat alte dieseluri si a faptului ca pana la 1800 rpm (cand intra turbina) cuplul motor este cam mic, in rest toul este ok.

Consumul de 5,3 % jumatate in oras si jumatate la drum lung cred ca si el este ok.
Deocamdata am cu ea 20.000 km, deci nu am ce sa-ti spun despre fiabilitate.

Spun uniii ca motorul de 2 litri care este conceput de Opel ar fi mai fiabil (motorul de 1,7 e copiat dupa nissan). Barfe ...
G e o r g e
motorul de 1.7 este de conceptie ISUZU, d cte intreaba cineva ...

a fost prezentat in versiunea D, diesel simplu, TD, turbo diesel (65 cp,) si turbo diesel cu intercooler(75cp)... mai nou are 100 cp...
M i h a i
Am cautat in nr 66 din 7 noiemrie 2002 al AUTOSHOW si iata ce zice de Opel Astra 1.7 TD 68 CP:
Puncte forte:
Interiorul se remarca prin ergonomie si distribuirea bine gandita a spatiilor de depozitare pentru obiectele de mai mici dimensiuni. Propulsor cu performante bune si consum redus. Puterea furnizata de Turbo-Diesel este suficienta in exploatare normala, iar trenul de rulare este adaptat drumurilor din Romania. Astra are un un bun raport pret-performante.

Puncte slabe: Modelele care au depasit 50.000km in trei ani pot avea probleme la turbina de supraalimentare. Tot la un rulaj mare, propulsorul si transmisia devin zgomotoase la viteze mari. Calitatea plasticelor se depreciaza in timp, iar scaunele incep sa aiba un joc suparator pe sistemul de ghidaj

Tehnic:
0-100km - 17s
vit.max - 163km/h
putere - 68cp/4500rpm
consum mixt 6.3l/100km
la_coste
Asa mai Georgel, ISUZU, ai dreptate.
LIPSUS - ce sai faci. Scuze.

Multumit?
)
Liviu10
Eu am un Astra DTI cu motor de 2.0 si sunt foarte multumit. Am luat-o cu 67.500 km si am facut cu ea vreo 3.000. Nu am avut probleme de nici un fel si e teapana si solida, nu pare sa bata sau sa trancane ceva. Merg pe Opel, cel putin deocamdata...
luminita1
eu am un opel astra din 2000 la 120.00 km si e impecabila. stii ce inseamna impecabila ?
Gabriel38140
poate 120000 km
nu 12000 ....
Catalin30684
Se vedea clar ca a vrut sa scrie 120.000 (vezi unde era pus punctul...)
Gabriel97901
laurentiu salut,sa sti nu ai de ce sa-ti faci griji in privinta la 1.7 ,sunt motoare durabile(daca sut intretinute la timp) iar ca masina opelul mi se pare o masina foarte buna.sa nu te iei dupa nimeni care iti va spune ca opelul de 1.7 are motor de isuzu.FALS.a avut dar la motoarele fabricate pana in anul 1998.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.