Help - Search - Members - Calendar
Full Version: astra new 1,3 cdti 90 HP vs 1,7 cdti 100 Hp
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Gigi64744
[color=blue][/color]nu vi se pare ca e submotorizat un astra new la 1,3 ? Multumesc pentru ajutor.
AlexTM
La 90 (nouazeci) de cai? Nu
Dragos64713
Motorul asta are 200nm(1.3cdti).In mod normal ar trebui sa se miste bine.Dar cel mai bine, fa un drivetest! Motorul de 1.7 merge f bine.In tr.6 la peste 22oo inca trage binisor.
DragosS
Motorul de 1,3l este MultiJet de la Fiat.Este superior ca tehnologie motorului vechi 1,7cdti.Mult mai silentios si mai economic.
AZAZEL
QUOTE(DragosS)
Motorul de 1,3l este MultiJet de la Fiat.Este superior ca tehnologie motorului vechi 1,7cdti.Mult mai silentios si mai economic.


cam asa gandesc si eu. daca nu ar fi cei 10 cp in minus nu as ezita. acum depinde: daca ai talpa grea si crezi ca te ajuta 10cp in plus....
DragosV
1.7 CDTI nu e de generatie veche, e doar facut de Isuzu. E tot CR2, turbina geometrie variabila, euro4. 1.3 CDTI nu e submotorizat dar nu are pretentii dinamice prea mari. Ideal pentru oras si mers linistit in afara cu consumuri foarte mici. Daca asta si urmaresti atunci 1.3 CDTI.
Mihai63349
Ambele motoare sunt bune. Cel de Fiat este relativ nou si nu se stie cum se comporta in timp. Mie mi se pare un pic "fortat" (70 cp/l). E clar ca se va incalzi greu, ceea ce nu-ti va place iarna. Dar, .... poate ma insel, este totusi facut de Fiat, ar trebui sa fie bun.
Motorul de 1,7 este foarte reusit. Are si el probleme de incalzire iarna, ca toate motoarele mici de generatie noua. Vezi cat costa un sistem suplimentar de incalzire.
gabi63320
Ce motor au putut sa faca astia, e fantastic sa scoti asa puteri la asa capacitati. Sunt si eu curios cum se comporta multijetul asta. Cel de 70 l-am condus, e perfect la Punto sau corsa, dar la astra? Nu stiu ce sa spun, dar incitant la intretinere si consum
DragosV
Pai pe Astra are 90 de cai. 70 e bine pentru Corsa si Punto cam cum e cu 90 pe Astra.
florin55503
as alege fara discutie 1.7 e mai rapid decat in specificatii. chiar si cel vechi era mai rapid decat in carte. si consumul cu cat sa fie mai mare? nu cred cu mult. am vazut si o liniuta intre un 1.7 de 100 de cai si un 1.9 de 120 de cai . diferenta a fost de treisefrturi de masina daca te intereseaza si asta. cat despre fiabilitate motoarele isuzu au demonstrat ca merita pana acum. cele de provenienta fiat sunt abia la inceput (nu ma indoiesc ca nu vor avea probleme)
Mihai63349
Eu ma indoiesc ca vor avea probleme. Fiat este unul dintre cei mai buni producatori de diesel
florin55503
scuze exprimare gresita. sigur nu vor avea probleme. totusi ma uit la alfe diesel care sunt efectiv rupte si se vand in germania la preturi de nimic
Mihai63349
Alfele vechi (164, de ex.) erau echipate cu niste ciudatenii de motoare numite VM (de fapt, producator de motoare diesel pt. barci). Motoare care au echipat in timp si Range Rover, respectiv Jeep. Intr-adevar, motoare proaste ca fiabilitate, nu ca performante. Alfa 164 2,5 TD 115 CP a fost primul autoturism diesel care a depasit 200 km/h.
Cat despre cota mica la Alfa, asta se intampla cu toate masinile italiene datorita reputatiei de masini nefiabile si cu intretinere relativ scumpa. Dar nimeni nu zice nimic rau de motoare.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.