Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra pe benzina?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel
Catalin64871
Ma gindesc sa-mi aduc de afara un Opel Astra fabricat in 2002-2003. N-am cine stie ce experienta la volan, dar m-am indragostit de benzinare. Imi place ca masina sa aiba viata-n ea si sa n-aud sunete guturale dinspre motor :quiet: . Plus ca, nefacind decit vreo 12.000-13.000 de kilometri pe an, nu stiu daca merita sa-mi iau un diesel, care e ceva mai scump.
Romania s-a umplut de Astre, dar predomina DTI-urile, despre care se spune ca-s motoare superfiabile, ca au un consum prietenos cu portofelul, ca asa si pe dincolo. Dar eu vreau un Opel Astra 1,6, benzina. Stie cineva cum se comporta? Nu ma intereseaza neaparat consumul, ca doar n-o sa suga 15 in oras. Vreau numai sa stiu daca are probleme majore sau e o masina OK. Cel putin la fel de OK ca laudatele 1,7 DTI.
florin55503
e o masina ok. dar as cauta 1.6 16V. . consumul e acceptabil si dupa cum ai spus in cazul tau chiar nu se merita sa iei diesel. cu bani pt diesel ori iti iei una mai dotata ori te plimbi cu diferenta de bani de iti vine acru
Andrei64389
Si eu am ceva nelamuriri in legatura cu tipul motorului: benzina/motorina. Problema lui Catalin este ca a mea. Discutand si cu cativa prieteni, vazand si raspunsul lui Florin, as inclina si eu spre un 1.6 16V in detrimentul unui diesel. Dieselul costa mai mult, dai mai multi bani la vama, motorina este destul de pretentioasa, iar cu benzinarul -vorba lui Florin- poti sa te plimbi la greu cu diferenta de bani. Iar intretinerea este la fel, poate chiar mai mica la benzinar. Pana la urma, nu cred ca este mare diferenta, tot la pace ajungi.

smile.gif
Catalin64871
Intrebarea ramine: motorul de 1,6 16V e la fel de bun ca ala de 1,7 DTI? Sau are bube?
florin55503
eu zic ca sunt mai bune mai nepretentioase la benzina (nici dieselurile nu sunt) nu prea gasesti. sunt rezistente dar au un dezavantaj (au treptele de viteza cam lungi.
Catalin64871
Daca ar fi asta singura buba, ar fi OK.
booneK9
Am un astra pe benzina de 18, 16v.
Adus de-afara. Avea atunci 52.000
In prima juma' de an i-am mai pus eu vreo 10.000.
Se comporta minunat si nu ma joc cu cuvintele.
Singura mea problema a fost ca am schimbat 1 bec de far si vreo 4 de ceata.
Ideea e ca masina a fost ingrijita de proprietarul anterior.
Daca iei una alergata de cine stie cine, s-ar putea ca lucrurile sa nu mai stea identic...
Una peste alta, recomand cu maxima caldura versiunea pe benzina.
Succes!
Catalin64871
QUOTE(eugen65138)
Ideea e ca masina a fost ingrijita de proprietarul anterior. Daca iei una alergata de cine stie cine, s-ar putea ca lucrurile sa nu mai stea identic...Una peste alta, recomand cu maxima caldura versiunea pe benzina. Succes!


Eu vreau sa gasesc una cu maximum 60.000 de kilometri. Acum, cit de ingrijita o fi fost inainte n-am de unde sti, ca nu-s Big Brother. Mizez pe noroc :pray: . Oricum, sint din ce in ce mai convins ca Astra pe benzina e ceea ce vreau sa-mi iau.

N-am primit prea multe raspunsuri la intrebarea din titlu, dar vad va pina acum nu s-a gasit nimeni care sa critice versiunea pe care am de gind sa dau banii. Mai astept ...
2dor
BENZINA!!!!!!

Sa curga benzina. Eu merg pe varianta benzina. Tatal meu si-a luat un Astra Classic 1.6 benzina si in primi 1000 de km are un consum de 10 in oras, mers batraneshte asa... biggrin.gif

Cu 1,6 poti sa scoti vara, mers linistit, in oras fara aer chiar si 8-9.

cu 1.8 in aceleasi conditii, 9-10, (experienta proprie).

Iarna, blana maxim, cum vrei tu nu are cum sa-ti consume mai mult de 14.

Motorina daca te dai la ea...iti ia un maxim 10...

dar linistea dintr-o benzina plus urcatul in ture plus sound-ul in ture plus faptul ca masina este mai usoara plus linistea la relanti plus linistea, linistea si iar linistea...benzina, chiar daca in cel ami rau caz bagi 4 litri de benzina in plus la 100 km.
Catalin64871
QUOTE(2dor)
BENZINA!!!!!! Sa curga benzina.


laugh.gif

QUOTE(2dor)
Iarna, blana maxim, cum vrei tu nu are cum sa-ti consume mai mult de 14.


Pai, nu-i deloc putin ...
2dor
Nu-i deloc dar nu o ajungi sa consumi tu atat niciodata decat daca esti dement rau cu condusul...

oricum e o estimare de-a mea
mie 1.8 125 CP mi-a consumat maxim un 14,5-15 in oras numai urcat pe ea asa rau...numai a doua si a treia 5000 ture....naspa...acum merg linistit..ma uit la fete...le fac cu mana...saru'mana...
Andrei64389
QUOTE(2dor)
dar linistea [...] linistea la relanti plus linistea, linistea si iar linistea...


Asta a fost tare!!! :coolspeak:
danut2
eu mi-am cumparat din germany un astra g cred din 2002 coupe pe benzina si ce sa-ti spun super incantare ,nu suport motorina am 1.6 nu stiu daca 16 valve ca nu scrie pe caroserie dar scrie pe motor ecotec care oricum nu stiu ce inseamna poate ma ajuta cineva dar daca e sa alegi intre benzina si motorina eu am ales benzina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.