Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cumnatu' vrea masina. Max. 16.000 Euro TTI
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Legionaru'
Cumnatul meu vrea sa-si ia masina!
Clasa compacta sau medie, motorizare pe benzina. Astept recomandarile voastre. Daca se poate sa precizati si dotari si ceva specificatii tehnice(cp,consum,s.a)!
Multumesc!
Mikidutzaa
Pai sa ne zica cumnatul ce vrea de la masina, ca asa sunt o groaza de variante, nici una cu adevarat proasta....
Skywalker
Opel Astra ar fi o optiune buna.
romb
in banii astia o Octavia II 1.6 ar fi o alegere buna sau daca nu are prejudecati pentru masinile frantuzesti un Megane II 1.6.
Mihai63349
Toyota Corolla 1,6 110 CP. E in jur de 16000 (aia in 3 volume e ceva mai scumpa). Super masina.
Legionaru'
Batalia finala se va da intre Corolla Hb. 1.6 VVT-i Sol si Astra H 1.6 Twinport.
L-ar interesa totusi la Astra H lista de dotari(la Corolla o cunoaste) care se incadreaza in 16.700 euro(as ruga un detinator daca ne poate ajuta).
romb
http://www.opeldibas.ro/modele/astra/htdocs/astra5_pret.htm

ai aici preturile din gama Astra , la benzina e o reducere de 1000E DDP.

Deci un 1.6 Cosmo e 14.950E DDP iar pana la 16k mai raman 1k E pentru optiuni suplimentare.O oferta buna zic eu , merita mai mult decat Corolla care e deja invechita rau atat estetic cat si tehnic.
Mihai63349
Corolla invechita tehnic? Hai sa fim seriosi!
Cat despre invechirea "estetica", e o chestie subiectiva. Nu este inca aproape de sfarsitul mandatului, mai are 3-4 ani inca, iar designul este genul "nedemodabil".
guerilla
mai are 1 an pana la sf. mandatului.
tehnic, ca motor este foarte bun (eu il consider cel mai bun), in categoria lui.
ca gadgeturi... a ramas in urma mult fata de concurenta.
in plus... nu prea ai optionale, multumita importatorului - :minigun:
gabi63320
Cu 16500 poti cumpara Noua Laguna II, 1.6, 16 v, pack authentique, 115 cp, 7-8 afara, 10-11 in oras consum, 197 km/h vit. max., 6 airbaguri, radio/cd player cu 8 boxe, vopsea metalizata, aer conditionat, abs, discuri fata ventilate, spate discuri simple, computer de bord. Ce zici? Oferta nu e de neglijat.
Legionaru'
QUOTE(gabi63320)
Cu 16500 poti cumpara Noua Laguna II, 1.6, 16 v, pack authentique, 115 cp, 7-8 afara, 10-11 in oras consum, 197 km/h vit. max., 6 airbaguri, radio/cd player cu 8 boxe, vopsea metalizata, aer conditionat, abs, discuri fata ventilate, spate discuri simple, computer de bord. Ce zici? Oferta nu e de neglijat.


Mie mi se pare un pic submotorizata ,iar ca dotari nu se ridica la nivelul Astrei h si Corollei.
gabi63320
QUOTE(Tuca Show)
QUOTE(gabi63320)
Cu 16500 poti cumpara Noua Laguna II, 1.6, 16 v, pack authentique, 115 cp, 7-8 afara, 10-11 in oras consum, 197 km/h vit. max., 6 airbaguri, radio/cd player cu 8 boxe, vopsea metalizata, aer conditionat, abs, discuri fata ventilate, spate discuri simple, computer de bord. Ce zici? Oferta nu e de neglijat.


Mie mi se pare un pic submotorizata ,iar ca dotari nu se ridica la nivelul Astrei h si Corollei.


Ca dotari e suficient pentru asteptari decente, ca motorizare se poate si mai bine, da costa si fii sigur ca nu e chiar asa moale cum se crede - 11,2 s suta si 200 la ora relaxat, consum decent si confort mult peste ce scrii tu. Corola si Astra bune mai degraba urban, sau drumuri medii, da cand iesi afara, nu se compara. Sunt clase diferite. Si inca ceva, pe ce drumuri se baga Laguna, Astra ar ramane suspendata. Eu am mers pe Corola, dar inafara de faptul ca e fiabila, restul nu e asa spectaculos (1,6 acceptabil). Trebuie sa mergi cu ele ca sa poti face cu adevarat diferenta. Si uitam, Varianta asta de Laguna costa defapt 17800 euro, dar are inca reducere substantiala.
Pentru fataiala, astra si corola, pentru confort si siguranta, Laguna.
Bogdan67053
QUOTE(romb)
http://www.opeldibas.ro/modele/astra/htdocs/astra5_pret.htm

ai aici preturile din gama Astra , la benzina e o reducere de 1000E DDP.

Deci un 1.6 Cosmo e 14.950E DDP iar pana la 16k mai raman 1k E pentru optiuni suplimentare.O oferta buna zic eu , merita mai mult decat Corolla care e deja invechita rau atat estetic cat si tehnic.


Ba, ma lesi cu tarabele tale! Opel, Renault astea-s optiuni pentru unul care nu are bani si merge numai 10.000 km pe an.
Omu' are 16.000 euro! De ce-i vrei tu raul?
Lasa-l sa-si i-a o MASINA!!! O Toyota spre exemplu!
Iese pe primul loc in toate topurile legate de fiabilitate. Uite un exemplu:
http://www.evenimentul.ro/articol/dominati...-auto-bild.html
Inca unul:
http://www.consumerreports.org/cro/cars/pr...models-1005.htm
Bogdan67053
QUOTE(Tuca Show)
Cumnatul meu vrea sa-si ia masina!
Clasa compacta sau medie, motorizare pe benzina. Astept recomandarile voastre. Daca se poate sa precizati si dotari si ceva specificatii tehnice(cp,consum,s.a)!
Multumesc!


Daca inca nu ti-ai luat inca Avensis de 1,8 VVT-i Linea Sol, iti propun o super-oferta: 19.000 EURO pret DDP la 0 km biggrin.gif
romb
QUOTE(Bogdan67053)
Ba, ma lesi cu tarabele tale! Opel, Renault astea-s optiuni pentru unul care nu are bani si merge numai 10.000 km pe an.
Omu' are 16.000 euro! De ce-i vrei tu raul?
Lasa-l sa-si i-a o MASINA!!! O Toyota spre exemplu!


pai daca Opel si Renault sunt tarabe pai atunci un modest Logan ce e ? bicicleta? Sa nu divinizam Toyota ca e doar o masina ca orice alta fara nici o pretentie de premium , cu preturi mari si fete triste dar fiabilitate "extraterestra" !

Iar afirmatia ca o Corolla e peste Astra e cel putin deplasata . A auzit Corolla (si Toyota in general) de IDS+ , CDC , ESP+ , bixenon adaptiv , si alte tehnologii care se regasesc la Astra? dar probabil ca Toyota nu le-a implementat sa nu distruga legendara fiabilitate.

Apropos , ai auzit de vreo Toyota sa ii cada geamul in usa la o luna vechime? ..... ca eu am auzit .... :minigun:

Chiar asa , la ce dealer Toyota lucrezi , ca vreau si eu un drive test cu Lexus GS ? se poate ? biggrin.gif
Legionaru'
Daca esti asa dornic de un test cu Lexus GS mergi la Top Motors si poti sa ii rogi pe baieti sa vorbeasca cu domnul care a ridicat saptamana trecuta un GS si poate se rezolva! :wave:


Dar exista si un risc: dupa drive test s-ar putea sa dai foc la Megane! :minigun:
S O R I N
QUOTE(romb)
pai daca Opel si Renault sunt tarabe pai atunci un modest Logan ce e ? bicicleta? Sa nu divinizam Toyota ca e doar o masina ca orice alta fara nici o pretentie de premium , cu preturi mari si fete triste dar fiabilitate "extraterestra" !

Iar afirmatia ca o Corolla e peste Astra e cel putin deplasata . A auzit Corolla (si Toyota in general) de IDS+ , CDC , ESP+ , bixenon adaptiv , si alte tehnologii care se regasesc la Astra? dar probabil ca Toyota nu le-a implementat sa nu distruga legendara fiabilitate.


ai stiut tu ceva cand ai facut comparatia cu loganu...... biggrin.gif

opelul ca marca are locul ei,care este cert in spatele toyotei cu mult,de

renault nu mai zic ,ca nu sunt de bagat in seama...

Nu trebuie sa divinizezi o marca,dar tre sa recunsti ca ce ofera toyota ca

marca,ca fiabilitate,ca service,ca pret,nu prea are concurenta ....
romb
recunosc ca renault e sub toyota , de aceea nici nu il bag in calcul desi sunt posesor multumit de renault! in schimb e cu mult mai ieftin si are piata lui ....

In schimb in comparatia Astra vs Corolla cu regret va spun ca nu are nici un argument Corolla (poate mi-l gasiti voi).Astra e mai noua , mai frumoasa , mai avansata tehnologic si mai ieftina.Asta deja e victorie prin KO!

@Tuca Show , vad ca esti craiovean , am vazut si eu prin oras frumusetea noua de GS crem si mi-a cazut cu tronc . Din pacate eu nu imi permit asa ceva , dar am o ruda apropiata potenta financiar care doreste si isi cumpere un 530xi si cum se tine cont si de parerea mea as recomanda un Lexus GS! In schimb sunt convins ca nu am nici o sansa la un drive-test in Craiova!
guerilla
@romb, astra h este model nou. corolla a aparut acum 5 ani.
ai un pic de rabdare sa apara noul model si discutam de la egal la egal.
in momentul asta astra h bate corolla. cum de altfel bate si pe golf, megane si mai toti cei din clasa compacta.
@Bogdan67053 esti cam agresiv. corolla este cam veche (am si eu una si stiu ce vorbesc). nu baga lexus in discutie pentru ca este in zona premium si nu are ce cauta aici. desi si eu astept noul is sa vad cum merge biggrin.gif
ncristi
QUOTE
Nu trebuie sa divinizezi o marca,dar tre sa recunsti ca ce ofera toyota ca

marca,ca fiabilitate,ca service,ca pret,nu prea are concurenta ....


Baieti, va cam supraestimati masinile smile.gif
In familie exista o toyota dar din pacate nu a provocat atat euforie ca aici pe forum sad.gif

Sunt masini cu o multime de calitati dar totusi tot piese facute de valeo are laugh.gif
S O R I N
Exista in famile la tine toyota,da?

Tu esti posesor de renault,da?

Exista termen de comaparatie intre ele???? blink.gif

Poti fi subiectiv,cum poate fiecare dintre noi isi apara marca de masina

pe care o conduce.....dar orice ai spune tu sau altcineva cele doua nu pot

fi comparabile din nici un punct de vedere..... :nope:
ncristi
QUOTE
Exista termen de comaparatie intre ele????


Da...renaultul meu nu s-a stricat...inca laugh.gif

Sunt din clase diferite (avensis 20kE vs megane 13.2kE) si diferentele nu sunt atat de mari cum spui tu...sistemul audio de ex. smile.gif

Mai au si chestii comune--greierasii laugh.gif (mult mai putini la avensis dar exista si acolo).
Am scris la avensis parerea mea despre masina...are o multim de lucruri f bune dar nici divinizata paraca nu-i sta bine smile.gif

PS
Ca sa nu fiu inteles gresit--masina au luat-o la sugestiile mele (insistente) si cred ca este o alegere buna...sta ca sa nu spuna cineva ca am ceva cu toyota.
S O R I N
Sa inteleg ca toyota sa stricat?? blink.gif

Sistemul audio nu este super impresionant,dar avand in vedere la ce

clienti se adreseaza ,eu zic ca este destul.....daca eu vreau mai mult ,am

gasit solutia...

Greierii nu au cum sa nu existe la ce drumuri sunt pe la noi,la orice fel de

masina.....dar totusi, se poate cat mai putini,asa ca la toy biggrin.gif


Gata cu off toipicul.Mergem pe sectiunea toyota daca vrei sa ne mai

duelam.... :boxing: laugh.gif
Dragos45550
ba da, greierii au cum sa nu existe, daca ai o masina buna pe care o ingrijesti si de care ai mila cand mergi prin bucuresti-==>transee;
nu inteleg chestia asta..eu am astra cu 116 000 km la bord, g,din 2001, am luat o eu personal din germania la 65 000 km , am mers in romania cam 30 000 km din astia 50 parcursi de mine si pot spune ca nu am nici un greieras in masina...dar am f mare grija cum trec peste calea ferata, gropi, borduri , etc...e foarte mult de discutat pe aceasta tema;
nu stiu eu prea mult despre nici una din maisni-renault sau toyota, nu am ers decat cu o laguna pana acum;
stiu ca , in germania, la intrebarea:care e cea mai fiabila masina dintre marcile germane-golf v, astra h, bmw s1, raspunsul a fost..toyota corolla.....smile.gif deci nici pe departe o marca germana;
e f mult de discutat pe acest subiect...
T u d o r
Acum cateva zile am luat un taxi, era un Passat model vechi fara facelift, TDI de 110 CP. Avea 197000 km la bord... smile.gif Si omul a calcat intr-o groapa de canalizare, stiti, dintr-alea care se formeza dupa ce asfaltezi si nu ridici la nivelul nou capacele. smile.gif
Vreau sa va spun ca nici un pis n-a zis masina, a calcat excelent si nu s-a auzit nici un greieras. Si asta la o masina de taxi... Deci se poate, cu ingrijire constanta si atenta si grija in exploatare.
Poate ca nu e cazul sa zic eu ceva de Dacia intr-un astfel de duel cu Toyote si alte marci fiabile, dar masina mea, la 20000 km, nu face nici un zgomot la imbinari. smile.gif
ncristi
QUOTE
Poate ca nu e cazul sa zic eu ceva de Dacia intr-un astfel de duel cu Toyote si alte marci fiabile, dar masina mea, la 20000 km, nu face nici un zgomot la imbinari.


In bucuresti toate "face"...nu-ti dat tu seam da face smile.gif .Pe piatra cubica specifica cpitalei (mai ales aia imbinata cu sine de tramvai) este imposibil sa nu se auda ceva smile.gif
T u d o r
Sigur ca se aude, dar este zgomotul amortizarii. Este destul de puternic, in parte datorita calitatii lui si in parte din cauza insonorizarii cu indulgenta zisa "perfectibila"... biggrin.gif
P.S. Am mers destul in Bucuresti cu masina. Si pe stradute si pe mari artere. Daca nu zdrangane nimic... ce sa fac? :angel:
Dragos45550
si eu sustin aceeasi idee;cum o pastrezi , asa o ai...fie ca e vw sau opel sau bmw sau toyota sau renault...cred...
ncristi
QUOTE
si eu sustin aceeasi idee;cum o pastrezi , asa o ai...fie ca e vw sau opel sau bmw sau toyota sau renault...cred...


Adevarat spus smile.gif
Bogdan67053
[quote="romb"][quote=Bogdan67053]
pai daca Opel si Renault sunt tarabe pai atunci un modest Logan ce e ? bicicleta? Sa nu divinizam Toyota ca e doar o masina ca orice alta fara nici o pretentie de premium , cu preturi mari si fete triste dar fiabilitate "extraterestra" !
[/quote]

Nu spun ca Toyota are cele mai frumoase masini. Nici pe departe. Mie nu-mi plac deloc unele modele. Aici depinde doar de ce ai tu nevoie la o masina. Designul conteaza pentru oricine si mai ales pentru unul care vrea masina de figuri si tot felul de dotari, unele de-a dreptul inutile, pentru a impresiona prietenii si rudele. Dar daca vrei o masina la un pret rezonabil cu intretinere ieftina sau chiar gratis (asa cum se oferea promotional anul trecut) si o garantie pe masura ia-ti o masina japoneza. Nu spun aici numai de Toyota recomand cu multa caldura Honda (caz in care ai design si dotari pe masura numai ca la un pret mai mare si taxe vamale).
Totul pana la urma e un compromis.
Daca cineva isi ia masina ca sa mearga cu ea 15-20.000 km pe an si se opreste cu grija la fiecare groapa si linie de cale ferata, sa-si ia frate Renault, ca va fi foarte multumit de el (mai ales daca face si multe drumuri in afara localitatatii). Dar cine face 60-70.000 pe an n-are cum sa aiba aceeasi satisfactie de la o frantuzeasca, ca-i da foc.
Am mers zilele trecute cu un Megane I care avea vreo 54.000 si scartaia si pe drum drept.
Nu degeaba i-au trimis americanii la pascut acum cativa ani cand s-a incercat penetrarea pietii din SUA
Singura masina frantuzeasca de la ei care se vinde cat de cat e Peugeot 206. Asta spune multe.
Si fiabilitatea japonezelor nu se vede numai in statistici, ci mai important, se reflecta in volumul de vanzari la nivel mondial. Toyota e pe primul loc la acest capitol inca de la sfarsitul anului trecut cand, prin marirea capacitatii de productie cu 1 mil. de bucati a devansat GM-ul.
I-a sa vad ce mai spui acu'... :smokin:
romb
cu scartaiala ai dreptate , al meu are 66k , foarte bine ingrijit , dar totusi scartaie , asta e calitatea materialelor , nu ai ce face.

in schimb nu am investit nici un leu in piese si asta ma bucura mai mult decat lipsa unor greierasi.

iar pentru cine merge mult am eu o recomandare.

Skoda Octavia TDI . are un prieten una combi din 1999 , 90 cp , si masina are 575.000 km la bord (e folosita in interesul firmei lui).Iar la kilometrajul asta masina inca functioneaza bine si nu necesitat decat interventii la trenul de rulare.Motorul face fata cu brio , iar interiorul face mai putin zgomot decat Renault-ul meu cu a zecea parte din km. Mai cunosc inca o Octavia 2002 TDI 110 , cu 150.000 de asemenea nici o problema.Asa ca pentru cine trage mult de masina e recomandabila.
ncristi
QUOTE
Daca cineva isi ia masina ca sa mearga cu ea 15-20.000 km pe an si se opreste cu grija la fiecare groapa si linie de cale ferata, sa-si ia frate Renault, ca va fi foarte multumit de el (mai ales daca face si multe drumuri in afara localitatatii). Dar cine face 60-70.000 pe an n-are cum sa aiba aceeasi satisfactie de la o frantuzeasca, ca-i da foc.


Sa inteleg ca daca o sa am orice masina in afara de una frantuzeasac pot da prin toate gropile cu ea fara sa se strice? smile.gif...daca tu garantezi asat o sa vand meganu biggrin.gif

PS
Legat de multumirea dupa un anumit nr de km ...am vazut laguna cu vro 180k si proprietarul era incantat...sa nu mai vorbesc de antichitati gen r21, 25.
Bogdan67053
[/quote]
Legat de multumirea dupa un anumit nr de km ...am vazut laguna cu vro 180k si proprietarul era incantat...sa nu mai vorbesc de antichitati gen r21, 25.[/quote]

In primul rand discutia era intre Reno si masinile japoneze.
Diferenta fata de Laguna, R21 si 25 este ca Meganu' tau e made in Turkey. Asta ar fi primul motiv. Restul in episodul urmator.
DORU
Poti lua Octavia Tour Sport 1.8T la 16.000 TTI. Arata f bine, pachet sport, motor rapid, eu zic sa iei in discutie si aceasta compacta de familie cu accent sportiv. Un drive-test te va edifica rapid...
ncristi
QUOTE
Meganu' tau e made in Turkey


Si corolla tot prin turcia se face blush.gif ...si honda si hyundai, ford, fiat...

Octavia 1 a fost o masina buna. Daca vrei ceva simplu si fiabil eu recomand O1 cu 1.9 TDI (chiar daca vrei benzinsa eu zic ca cei 90 de cai ai TDi-ului sunt mai harnici de cat cei 106 ai mpi-ului smile.gif ).

Dupa ceva experiente nici nu cred sa ai nevoi de mai mult in romania. La drumurile noastre sunt suficienti si 60hp smile.gif
guerilla
asta cu produsul facut in Turcia e prost, cel facut in tara de bastina e bun, este din categoria "mai bine taceam".
DORU
[quote="cristi36176"][quote] Daca vrei ceva simplu si fiabil eu recomand O1 cu 1.9 TDI (chiar daca vrei benzinsa eu zic ca cei 90 de cai ai TDi-ului sunt mai harnici de cat cei 106 ai mpi-ului smile.gif ).
[/quote]

Te corectez: pe O1 motorul MPI dezvolta 102CP, nu 106CP. Sunt 2 versiuni, si acelea pe G4 sau Seat Leon.
romb
intr-adevar si Octavia 1.8t e o oferta buna , mai ales cu motorul ala fantastic , chiar isi face banii.
Bogdan67053
QUOTE(romb)
intr-adevar si Octavia 1.8t e o oferta buna , mai ales cu motorul ala fantastic , chiar isi face banii.


Foarte buna oferta. bicycle.gif
Mai ales ca nu ai garantie decat 2 ani, si aia numai pe motor si cutia de viteze. Super tare, dom'le!
Da masina aia nu are bucse, pivoti planetare, amortizoare, discuri de frana. Pe alea de ce nu da garantie???
Aaaaa! Da poti sa dai niste bani in plus pe un pachet de drumuri grele care iti reduce confortul (pentru ca-ti rigidizeaza suspensia) si pe care tot nu-ti ofera nici un fel de garantie. Smecheri astia de la VW! Si sa mai adaug si o revizie care e vreo 6.5 - 7 milioane?

La orice Toyota pe care ti-ai luao ti se ofera GARANTIE INTEGRALA adica-ti sunt garantate si bucsele, planetarele, amortizoarele, telescoapele, discurile de frana timp de 3 ani sau 100.000 km. Iar o revizie, spre exemplu la o corolla benzina e 2.8 milioane lei (inclus schimbul de filtre, ulei, manopera si TVA-ul).

Eeeee? Ce zici de asta domnu' sKODA????
romb
gata m-ai convins , maine ma duc si imi cumpar vreo 3 Corolle in culori diferite sa mi le asortez la cravate.

si tot nu ai spus pentru ce dealer lucrezi?
Cosmin43292
QUOTE(Bogdan67053)
La orice Toyota pe care ti-ai luao ti se ofera.....bla bla


Vad ca pe toate forumurile care apari ....incepi sa devii chiar gretos! Stim toti ...Toyota ...masini fiabile etc etc,dar cred ca aceleasi lucru incercai sa faci si daca lucrai la alt dealer! Sunt curios daca lucrai pentru Lada cu ce texte veneai...... :puke:
DORU
QUOTE(Bogdan67053)
QUOTE(romb)
intr-adevar si Octavia 1.8t e o oferta buna , mai ales cu motorul ala fantastic , chiar isi face banii.


Foarte buna oferta. bicycle.gif
Mai ales ca nu ai garantie decat 2 ani, si aia numai pe motor si cutia de viteze. Super tare, dom'le!
Da masina aia nu are bucse, pivoti planetare, amortizoare, discuri de frana. Pe alea de ce nu da garantie???
Aaaaa! Da poti sa dai niste bani in plus pe un pachet de drumuri grele care iti reduce confortul (pentru ca-ti rigidizeaza suspensia) si pe care tot nu-ti ofera nici un fel de garantie. Smecheri astia de la VW! Si sa mai adaug si o revizie care e vreo 6.5 - 7 milioane?

La orice Toyota pe care ti-ai luao ti se ofera GARANTIE INTEGRALA adica-ti sunt garantate si bucsele, planetarele, amortizoarele, telescoapele, discurile de frana timp de 3 ani sau 100.000 km. Iar o revizie, spre exemplu la o corolla benzina e 2.8 milioane lei (inclus schimbul de filtre, ulei, manopera si TVA-ul).

Eeeee? Ce zici de asta domnu' sKODA????


SKODA ofera garantie la mecanica de 2 ani. Aici se includ o parte din componentele enumerate de tine. Nu si cele consumabile, sa zic. Insa nu sunt f. scumpe, depinde de dealerul ales.
T u d o r
Ca prima observatie... "luao" se cam scria "lua-o"... cand am facut eu scoala. blush.gif
In al doilea rand, as intreba totusi un moderator, de la ce nivel de agresivitate se considera un post ca fiind reclama? Ca omul mai are putin si umple o pagina intreaga cu sloganuri publicitare si bannere cu marca cu pricina... smile.gif
Nu am nimic cu marca, ba dimpotriva, dar poate si el ar trebui sa inteleaga ca, prin simpla impresie, incepe sa-ti provoace repulsie. Prin impresia pe care o lasa el... :puke:
DORU
Va propun ceva: sa nu mai fim Off-topic in sir de margarite! Exista MP pt cei dornici sa-si exprime pdv in legat cu felul in care se adreseaza un alt forumist. Nu cred ca moderatorii pot fi stapani cu bici cu ceilalti. Cred ca ceilalti nu trebuie sa intreaca masura. Va multumesc!

P.S. Nu sunt contra mesajelor voastre Off-topic, doar consider ca unul din cand in cand ajunge, altfel se polueaza topicul initial.
arigato.gif
Bogdan67053
[/quote]
Vad ca pe toate forumurile care apari ....incepi sa devii chiar gretos! Stim toti ...Toyota ...masini fiabile etc etc,dar cred ca aceleasi lucru incercai sa faci si daca lucrai la alt dealer! Sunt curios daca lucrai pentru Lada cu ce texte veneai...... :puke:[/quote]

Si ce daca ii prezint omului o marca pe care eu o consider buna. Si ceilalti fac la fel. Uita-te la DORU spre exemplu. El propune mereu o Skoda (nu am nimic impotriva si cred ca de fapt asta e si scopul site-ului).
Care e problema ta de fapt. Nu poti dormi noaptea sau ce?
Daca nu era vb de pret acolo unde discutam, ti-as vb o zi intreaga despre Mazda, Honda sau mai ales BMW (prima mea dragoste). Si daca nu ma crezi, deschide un subiect si spune tu oamenilor ce stii tu despre masini si ce pasiuni ai.

Eu as propune altceva. Sa nu mai posteze pe forum persoanele care fac asta doar din plictiseala sau pentru ca le place sa "vorbeasca discutii" :sugiuc:
Cosmin43292
QUOTE
Si ce daca ii prezint omului o marca pe care eu o consider buna. Si ceilalti fac la fel. Uita-te la DORU spre exemplu. El propune mereu o Skoda (nu am nimic impotriva si cred ca de fapt asta e si scopul site-ului).

NU man ,problema nu este ca sustii o marca,ff fiabila de fapt,problema este cum o faci!!! Cu mesaje agresive,poze pe toata pagina si nici macar nu vii cu texte de la tine! Bagi niste lozinci din pliante publicitatare si gata crezi ca lumea cade pe spate! Spre deosebire de tine Doru vine cu argumente pro si contra,exista o dezbatere si repet ....nu este gretos ca tine! Tu treaba asta nici macar nu o faci din hobby! Ai un plan la servici...si ai gasit aici un loc unde sa-ti faci reclama mascata...si de doi bani, tin sa precizez!Mai sunt si alti reprezentanti de la firme care scriu aici dar tu se vede ca esti cam necopt!!! :boxing:
Mihai63349
Ma bag si eu.
In legatura cu garantiile, eu, unul, nu prea dau doi bani pe ele. In prima suta de mii de km. nu prea se intampla nimic cu masina daca ai cat de cat grija cu ea. Am experienta a doua masini luate de noi ca sa zic asta. Acum astept alta si chiar imi pun problema sa nu ma duc la revizii la reprezentanta, ci la mecanicul meu. La cati bani economisesc la reviziile ordinare, pot sa risc sa schimb cine stie ce capete de bara (eventual) pe banii mei. Si asta fara nervii cauzati de te miri ce programari, asteptari dupa piese, etc.
Sincer, cand am comandat masina, nici n-am intrebat ce garantie are si la ce se refera.
In legatura cu masina lu' cumnatu', daca nu cumva s-a hotarat deja (era cazul! blush.gif ), orice masina de 16000 merita banii. Fie ca-i Laguna, Octavia sau Corolla. Chiar si Mini. Dac-ar putea s-o dea cu 18000, ar da-o. Daca n-ar vinde-o cu 16, ar da-o cu 15.
Asa ca, 16000 ai, de 16000 iat-i, cumnate!
Dar iat-i odata! beer.gif
Bogdan67053
QUOTE(Mihai63349)
Ma bag si eu.
Asa ca, 16000 ai, de 16000 iat-i, cumnate!
Dar iat-i odata! beer.gif


Nu se scrie "iat-i" ci "ia-ti". Dar unii mai si greseste, ca sa vorbeste romaneste. blink.gif
Andrei Suzuki
Domnule Pruteanu,aici erati?!
Mihai63349
Sar' mana conasu' Bogdan pt. coriectura. arigato.gif
Poati ca daca nu ti nasteai matali, muream prost. Sau nu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.