Help - Search - Members - Calendar
Full Version: schimb bec turometru?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
danmatyas
mi s-a ars becul de la turometru, e luminat doar jumatate din turometru. poate cineva sa imi spuna cum se schimba acest bec? masina: mondeo 2001.mersi mult
raul-27
Am senzatia ca trebuie sa demolezi toata "cutiuta" ce contine ceasurile ca sa inlocuiesti becul.Procedura de demontare o ai mai jos daca te incumeti dar dupa ce am parcurs si eu etapele am ajuns la concluzia ca mai bine te duci la service.Daca te incumeti...Succes si atentie,cica ceasurile sunt umplute cu lichid siliconic.N-am stiut.
Poate ca mai exista si alta alternativa mai simpla,mai asteapta,poate mai raspunde cineva care s-a mai lovit de chestia asta...Bafta

Instrument Cluster (332140)


Removal

Note:
If a new instrument cluster is being installed connect WDS. Upload the instrument cluster configuration information using the programmable modules installation routine prior to commencing the removal of the instrument cluster.

µ 1. Remove the instrument panel lower panel.

1 Remove the retaining screws.

2 Release the retaining clips.

µ 2. Detach the audio control switch from the steering column lower shroud (if equipped).

l Using a thin bladed screwdriver, release the locking tang.

µ 3. Remove the audio control switch (if equipped).

l Disconnect the electrical connector.

µ 4. Detach the steering column upper shroud.

1 Using a thin bladed screw driver, release the two clips (one each side).

2 Detach the shroud.

µ 5. Remove the steering column upper shroud.

µ 6. Remove the steering column lower shroud.

µ 7. Remove the instrument cluster finish panel retaining screws. (Steering wheel shown removed for clarity).

µ 8. Remove the instrument cluster finish panel.

µ 9. Remove the instrument cluster retaining screws and detach the instrument cluster.

µ 10. CAUTION:
The instrument cluster must be kept upright to avoid silicone liquid leaking from the gauges.

Remove the instrument cluster.

1 Release the locking tang.

2 Disconnect the instrument cluster electrical connector.


Installation

Note:
If a new instrument cluster is being installed connect WDS. Download the instrument cluster configuration information using the programmable modules installation routine after the installation of the instrument cluster.

1. To install, reverse the removal procedure.
Adin.C
da, si la mine exact aceeasi probl...parca ar fi Dacia lu' tata :evil: ...doar ca mai bine ma duc in service
danmatyas
nu e greu de schimbat.iti ia ceva timp.pune becuri de 5 v care le ai tu is de 2.alea de 5 is mai puternice, se vede mai frumos.bafta
Crriss
dupa ce i-am schimbat becul lui dan-florin, sa vezi coincidenta...sau ghinion ??? a doua zi, mi s-a ars mie exact acelasi bec la masina mea, o sa-l schimb...cand am timp...sau cand se arde si celalalt. dan-florin voia sa zica becuri de 5W in loc de 2W, la el am montat de 5W in loc de 2W si se vede mai fain.
Crriss
pt raul-27

nu e nici un lichid in ceasuri, cel putin nu la mondeo. am desfacut deja doua (al meu si al lui dan-florin) si nu am vazut asa ceva. singurele lucruri de care trebuie sa ai grija e sa nu deconectezi mufa ce leaga bordul si sa nu rotesti bordul pt ca acele se dau peste cap. si sa fii atent sa pui toate suruburile, si la mine si la dan-florin au ramas suruburi dupa operatiune biggrin.gif
danmatyas
smile.gif asa cristi, invata lumea smile.gif bai schimba-ti becu ca se vad naspa smile.gif zilele astea tre sa schimbam becu de la far smile.gif sa iti rezervi timp tongue.gif smile.gif)
Crriss
dan-florin: schimbam si ala, nici o grija, dar in weekend ca acum tre sa termin niste proiecte. mai vb pe mess sau la tel.

pt cine are aceeasi problema, ii pot explica cum se desface sa il schimbe singur, nu merita pentru orice nimicuri sa dai fuga la service. cine stie, poate ii vine la unu de la service vreo idee si spune ca trebuie schimbat tot bordu pentru un bec biggrin.gif
Adin.C
QUOTE
pt cine are aceeasi problema, ii pot explica cum se desface sa il schimbe singur

m-as fi bagat eu sa le schimb pe ale mele dar parca e prea frig...poate daca trec prin Cluj sa-mi arati si mie...( sunt juma turdean - chiar de vreo 2 sapt bateam Clujul noaptea la bowling, juma fagarasan, nascut...crescut Tg.Mures, baddley acu, mutat in Buc.) :wave:
Crriss
scrie-mi pe privat sau pe mesenger si iti dau nr de telefon sa ma suni cand vii si rezolvam....
raul-27
QUOTE(Cristi53042)
pt raul-27

nu e nici un lichid in ceasuri, cel putin nu la mondeo.

De ce sa vorbesc in vint,nu stiu.Nu am facut decit sa citez din TIS-ul de la Mondeo.Vezi pct-ul 10 de la mesajul meu de mai sus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.