Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutooor!!
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
CODRUT33769
Am un mondeo 1,6i si imi sta relantiul cam la 1300 ture.Stie cineva cum se poate regla?Si mai am o problema.Dupa ce se incalzeste motorul nu mereu oscileaza relantiul iar in timpul mersului nu se mai accelereaza decit daca accelerez foarte incet iar daca bag talpa in ea se opreste motorul.Am fost la un test motor unde mi-au spus ca este defect debitmetrul de aer pe care l-am schimbat plus bujii si supapa elmag dar degeaba tot aceleasi simptome are.Stie cineva ce ar putea sa fie defect?
Skywalker
Pompa de injectie - schimb-o!
CODRUT33769
Care este si cam cit costa?
Skywalker
Cateva sute de euro, nu stiu exact dar pe la vreo 400 - 600 una.
asa au patit si fostii mei colegi de la firma unde am lucrat, exact aceleasi simtome si au schimbat pompa de injectie.
CODRUT33769
Poate pompa de benzina ?! La motorul de 1,6i de pe mondeo eu nu stiu sa fie pompa de injectie!
Skywalker
QUOTE
La motorul de 1,6i de pe mondeo...

1.6i unde i de la injectie, toate masinile cu terminatia i sau I au pompa de injectie, apoi la 1.6i are sau nu injectoare? cum "baga" benzina in motor? cu siringa

PS scuze pentru sarcasm.
Eugen OmegaFan
QUOTE(Skywalker)
QUOTE
La motorul de 1,6i de pe mondeo...

1.6i unde i de la injectie, toate masinile cu terminatia i sau I au pompa de injectie, apoi la 1.6i are sau nu injectoare? cum "baga" benzina in motor? cu siringa

PS scuze pentru sarcasm.


Salut "Skywalker"
Adevarat, I vine de la injectie nicidecum de la "seringa"
Dar sa stii ca motorul 1.6i de pe Ford Mondeo si nu numai, are doar pompa de benzina. Si pentru ca te-ai intrebat cum "baga" benzina in motor, trebuie sa stii ca pompa de benzina impinge benzina in rampa de injectie cu o presiune de aprox 2 Barr, iar calculatorul masinii in functie de o sumedenie de informatii primite de la multitudinea de senzori care ii are motorul ( nu o sa-i enumar) comanda timpul de injectie injectoarelor ( daca este injectie multipunct) iar acestea pulverizeaza benzina in galeria de admisie.
Asta cam pe scurt cum ajunge benzina in motor..
Daca doresti sa afli mai multe despre functionarea motorului pe benzina cu injectie, da-mi mesaj pe PM si pot sa-ti trimit o documentatie!
Cu bine :wave:
Skywalker
io stiam de "pompa de injectie" oricum tot pompa e si asta tre sa-si schimbe omu' nostru.
malin34426
Verifica presiunea din rampa injectoarelor (2,5-2,8 bar) si toba sa nu fie infundata.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.