Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Astra Clasic Caravan vs Skoda Fabia Combi
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
DragosS
Concret:trebuie sa cumpar doua masini pe firma pentru angajati.Masinile trebuie sa fie break pentru a avea ceva spatiu in portbagaj si destul spatiu interior pentru a transporta zilnic 5 persoane.Nu ma intereseaza prea tare motorizarea.Asa ca am de ales intre:

1.Opel Astra Clasic Caravan
Motor 1,4 Twinport 90cp
Dotari bunicele:ABS,2 airbaguri,Computer de bord,Aer conditionat,geamuri electrice,etc.
Pret CIP: 9.800 euro

2.Skoda Fabia Combi
Motor 1,9 SDI 64cp
Dotari similare cu astra
Pret CIP: 10.200 euro

Eu inclin in momentul de fata catre Opel deoarece mi se pare o masina mai robusta si datorita faptului ca Fabia mi se pare un pic submotorizata.Fabia are ca avantaj consumul.La Fabia as mai avea varianta 1,2HTP,care este cu 400 euro mai ieftina,dar parca nu merita.Diferenta pana la 1,4MPI sau 1,4TDI la Fabia este de 1200 euro,deci iarasi nu merita si depaseste bugetul.

P.S. Decizia trebuie sa o iau pana luni deci orice ajutor este binevenit pana atunci.Multumesc!
DORU
Sincer, inclin catre Fabia...vrei sa te uiti sa vezi ce valori au cuplurile celor doua motorizari? De ce? Pai cuplul mai mare conteaza mai mult decat puterea, aceasta din urma e atinsa la valori f mari ale turatiei. Pare mult 26 CP in plus, insa in realitatea din Buc nu se va vedea niciodata. Iar la consum e mare castig, SDI-ul papa 4 afara si cel mult 5,5 in oras. Eu inclin spre Skoda si datorita service-ului mai bun, la OPEL fiecare e de capul lui si numai GTT-ul pare mai simtit... Ma mai gandesc si la alte avantaje/dezavantaje si le scriu in timp real. arigato.gif
Gigi64744
cred ca un astra caravan e submotorizat la 1.4 tinand cont de dimensiunile masinii si la numarul de perosoane pe care il transporti...dar ramane la alegerea ta....de ce nu incerci un 1.6?
DORU
Pai versunea 1.6 depaseste bugetul alocat. Motiv pt care a renuntat si la 1.4 MPI si TDI si la Fabia.
DragosS
Din acelasi motiv pentru care nu aleg si o motorizare superioara la Skoda:bugetul.Totusi mie mi se pare mai submotorizata Fabia decat Astra.Cuplul este destul de mic la Fabia pentru ca e SDI.

Totusi,in primul rand ma intereseaza siguranta si un oarecare comfort.Nu ma intereseaza viteza sau depasirile.Mai ales ca nu prea vor merge la drum lung masinile.
florin55503
pt oras sdi-ul chiar si cu masina plina isi face datoria din plin pana in 100 si cu un consum redus. va fi problema unde ii vei baga pe cei 5 pasageri in skoda. cuplul isi face toti banii. dar peste 100 trebuie sa faci matanii sa urce. iar la fiabilitate nici nu se discuta nu prea are ce sa se strice (turbo)

motorul de 90 de cai al astrei e ok un consum ok dar mai mare decat la sdi.. pt oras 90 de cai sunt mai mult decat suficienti. vei avea un spatiu de incarcare mult mai mare decat la fabia. pe benzina cred ca stii ca motoarele de la opel nu sunt pretentiose si isi fac treaba cu brio

la fabia s-ar putea sa fie oferta ceva pt ca ieri cand am fost pe acolo si tot incercau sa imi bage pe gat (poro) fabia
DORU
Daca ai specificat ca vor circula in special in oras, alegerea mi se pare clara: SDI-ul Fabiei e peste benzinarul Opel in oras din toate pct de vedere. Iar cu spatiul nu-ti face probleme, ai destul (candva am avut timp de 5 ani o Felicia Combi cu motorizare pe benzina si cuplu inferior SDI-ului si am incarcat orice, are bancheta spate rabatabila si nici nu am plans de frustrare ca s-ar misca greu, dimpotriva).
florin55503
daca te ajuta cu ceva un sdi de pe un caddy incarcat oki cu marfa s-a descurcat fara nici cea mai mica problema fara se simta incarcatura. probabil sdi-ul daca va fi exclusiv pt oras te va aranja pe tine si mai ales firma ta (la capitolul cheltuieli)
DragosS
Masinile vor circula cam 60-70km pe zii in oras.Deci cam 20.000km pe an.

Stiu ca ambele sunt motoare bune,ajunse la maturitate,deci nu cred ca o sa am parte de probleme cu ele.Probabil Opel-ul ar fi un pic mai sprintena si un pic mai incapatoare,iar Fabia ar fi mai economica.

In cazul Fabiei mai exista un avantaj:masinile pot fi livrate la sfarsitul acestei luni.In cazul Astrei livrarea ar fi la sfarsitul lui februarie.

Pretul Fabiei este redus conform promotiei pentru motoare diesel de la Skoda,iar echiparea este Avantage.Azi am fost la ambele reprezentante,deci ofertele sunt foarte actuale. smile.gif
DORU
Un motiv in plus sa alegi Fabia ! biggrin.gif
danmatyas
nush cum te gandesti ca fabia 1.9 sdi mananca 5.5 urban, cand atata consuma un motor 1.4 td. fiti realisti fratilor!
DragosS
E adevarat ce spune Doru.Consuma cam 5,5-5,6.Am un prieten cu o Ibiza SDI.Bine,probabil incarcata si condusa ca masina de firma se va duce spre un 6 si ceva.
CipponeG
Avand in vedere ca o sa folosesti masinile mai mult in oras cred ca Fabia diesel e alegerea corecta! Avand in vedfera ca e si Combi, spatiul de la portbagaj cred ca e suficient!!

PS Cuplul la un diesel intotdeauna e mai mare ca ca un benzinar!!
DragosS
Da,sigur e mai mare cuplul la diesel dar tinand cont ca e SDI, nu are un cuplu prea impresionant.
AlexTM
Eu zic sa vezi cum intra 5 oameni intr-o Fabia, inainte sa te decizi.
Ca masina o fi ea mai buna, dar daca vrei 5 oameni - Astra.
DORU
Chiar asa, fa un drive-test cu 5 oameni in masina. Cu tot cu reprezentantul vanzari de la Skoda, desigur... biggrin.gif
DragosS
Am ales Astra Clasic Caravn.Argumente:

1.Este mai spatioasa in interior.

2.Are hayonul la 90 de grade si astfel transportul obiectelor voluminoase este mai facil.

3.Am obtinut un discount cu ajutorul caruia 1,7cdti 80cp era egal la pret cu 1,9sdi 64cd de la Fabia.

Sper sa fiu multumit de alegere.Adevarul este ca ma asteptam ca Skoda sa fie ceva mai ieftina.Poate as fi preferat sa mai dau un pic in plus si sa iau o Octavia.Numai ca pic-ul ala era destul de mare. blush.gif
DORU
Sa o (le) stapanesti sanatos ! Si drum bun !
DragosS
Multumesc! O sa fac poze cand vin cu flota Opel. biggrin.gif
gabi63320
Cei 5 din Fabia te vor blestema daca au de stat mai mult de juma de ora prin intersectii si la semafoare. Eu consider fabia una dintre cele mai incomode masini in spate din clasa ei. In fata foarte bine, dar 3 oameni in spate? Si bagaj - unde? - spatiu foarte mic si la break. Doar consumul e un avantaj, restul dezavantaje. In Opel caravan eu am mers la un chef cu 9 in masina si cei 2 din portbagaj erau cei mai fericiti.
florin55503
daca ai o perna sub dos in portbagaj chiar esti fericit
Forbes49937
Sincer motorul ala de pe fabia SDI e un fiasco si e depasit de vremuri...parerea mea e sa nu iei. Eu am 1.4 twinport si nu am problemele care le tot citesc pe forumuri unele din prejudecata. Ideea e ca eu am HB nu caravan. Plus ca motorul e de ultima generatia si cunsuma putin in oras, la mine nu depaseste 8l. Si apoi Astra arata si mai bine
DORU
Motorul SDI de la VAG o fi el invechit si cam lenes, dar este mai fiabil decat orice motor diesel turbo. arigato.gif
Forbes49937
Pai e fiabil poate tocmai ptr ca e prea invechit si prea lenes si nu se forteaza prea tare si nu se oboseste!! biggrin.gif
DORU
Fiabilitatea provine din faptul ca nu are turbo. Strict mecanic vorbind...
DragosS
Nu e chiar asa lenes.Este un motor care se descurca in Bucuresti.Iar afara poti merge linistit 160-170 cu el.
Forbes49937
Cand am spus lenes m-am referit strict la cifrele de la CP ptr ca ii are pe cei mai putin.Ptr ca si voi imi spuneti ca 1.4 are doar 90cp si ca sunt putin fata de 100-103CP de la 1.6 si eu va zic ca se descurca cu ei. Idee e ca masina cu motor de 64cp merge ptr ca nu ar fii pus un motor mic pe o masina si apoi sa nu mearga..Sa fim seriosi! Ideea e ca daca vrei ceva mai multe performante la aceiasi bani ai de unde sa alegi chiar mai bine. Si nu aveti cum sa ma convingeti ca Sdi are performante mai bune decat 1.7 de la Opel vorbind cu cifrele in fata. Eu raman in continuare la ideea ca Sdi de 1.9 nu face atatia bani cat cer astia pe el.Plus ca as fii curios daca poate sa ne spuna cineva daca se mai regaseste acest motor in oferta vrunui dealer din Europa de vest!!
florin55503
se gasesc motoare similare pe pejo partner, citroen berlingo, reno kango tot 1.9 aspirat. chiar si opel ofera un 1.7 aspirat
nu cred ca poate spune nimeni ca are performante mai bune decat 1.7 cdti de la opel. hai sa fim seriosi
DORU
@Forbes:

Ti-am dat deja un raspuns pe topicul "Am nevoie urgenta de un sfat..."

Nu mai am nimic de adaugat. Nu insist sa-ti schimb parerea, iti prezint doar un alt pct de vedere. :wave:
florin55503
si eu credeam la fel despre sdi ca e lenes etc. dar dupa ce l-am condus mi-am schimbat parerea. in afara de caii putere mai conteaza si cutia cuplul etc.
DragosS
Nu a zis nimeni ca are performante mai bune ca 1,7cdti.Eu am zis doar casdi-ul intrunea cerintele mele.Fiind o masina de firma,pentru angajati, nu aveam nevoie de performante deosebite.Aveam nevoie de o masina cat mai buna si mai solida,dar in acelasi timp, cat mai ieftina.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.