Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina pana la 15 000 euro DDP. ce imi recomandati?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Gigi64744
De mentionat ca banii de mai sus vreau sa-i dau pe o masina de familie cat se poate de fiabila care sa nu ma omoare cu reparatiile si service-urile(si sa consume si putin....daca se poate deloc biggrin.gif Orice idee este binevenita.Multumesc mult.
Dragos64713
Orice fara peugeot,citroensi renault.
Claudiu64742
sa inteleg ca vrei o masina noua?
Gigi64744
sincer...eu imi indreptasem atentia pentru opel...dar am auzit si povesti cum ca diesel-urile nu ar fi stralucite...desi culmea, am inteles ca e pe platforma fiat/isuzu(adica printre cele mai bune motoare de pe piata).numai ca sta cam slab la dotari standard....poate doar astra clasic 2 sa-l pot "aranja" un pic. cred ca pana la 15 000 as reusi sa pun ceva optionale pe el, dar nu stiu daca se merita...
DORU
Noua, altfel nu ar fi specificat DDP.

Iti recomand sa te uiti pe lista de la Skoda, ai de ales intre o Fabia Combi Diesel si Octavia 1 la motorina si Octavia 2 la benzina, insa aceasta ultima varianta nu prea merita.

Iti mai recomand motorizarile diesel de la Peugeot si Renault, desi in privinta lor am observat ca sunt multe plangeri privind service-urile neprogramate...ceea ce este exact ce nu-ti doresti. Skoda sta mai bine la capitolul fiabilitate. arigato.gif
Gigi64744
QUOTE(Claudiu64742)
sa inteleg ca vrei o masina noua?
masina noua...clar.nu vreau una adusa din Germania cu 150 000 km in 3 ani...desi "drumurile nostre nu sunt ca ale lor...bla bla bla"...masina aia a mers nu a stat pe loc
Gigi64744
QUOTE(DORU)
Noua, altfel nu ar fi specificat DDP.

Iti recomand sa te uiti pe lista de la Skoda, ai de ales intre o Fabia Combi Diesel si Octavia 1 la motorina si Octavia 2 la benzina, insa aceasta ultima varianta nu prea merita.

Iti mai recomand motorizarile diesel de la Peugeot si Renault, desi in privinta lor am observat ca sunt multe plangeri privind service-urile neprogramate...ceea ce este exact ce nu-ti doresti. Skoda sta mai bine la capitolul fiabilitate. arigato.gif
am fost si am testat o skoda octavia 1.....imi place motorul diesel dar sta cam prost la finisaje.cred ca la banii astia nu pot sa le am pe toate asa ca trebuie sa ma multumesc cu mai putin
Gigi64744
QUOTE(DORU)
Noua, altfel nu ar fi specificat DDP.

Iti recomand sa te uiti pe lista de la Skoda, ai de ales intre o Fabia Combi Diesel si Octavia 1 la motorina si Octavia 2 la benzina, insa aceasta ultima varianta nu prea merita.

Iti mai recomand motorizarile diesel de la Peugeot si Renault, desi in privinta lor am observat ca sunt multe plangeri privind service-urile neprogramate...ceea ce este exact ce nu-ti doresti. Skoda sta mai bine la capitolul fiabilitate. arigato.gif
am fost si am testat o skoda octavia 1.....imi place motorul diesel dar sta cam prost la finisaje.cred ca la banii astia nu pot sa le am pe toate asa ca trebuie sa ma multumesc cu mai putin
gabi63320
La 15000 poti sa te uiti si la Focus II, C4, chiar un Fiat Stilo, P 307.
Si eu mi-am luat in octombrie masina plecand de la ideea de 15000 ddp, ma hotarasem la un M2 sedan influence (13600) de 1,6 benzina in defavoarea O I tdi de 90 (14500), dar pana la urma am luat Laguna cu 16000 (era reducere de 1500 euro).
DORU
Da, am observat si eu ca Skoda Octavia pierde din 2004 incoace la calitatea finisajelor si imbinarilor. Pacat, insa cele facute din 1998 si pana in 2003 sunt ceva mai ingrijit lucrate. Asta inseamna productie de serie mare.... :bash: Bani mai putini, calitate mai slaba. Insa inainte sa apara O2 erau bine inchegate, sa stii.
Gigi64744
QUOTE(DORU)
Da, am observat si eu ca Skoda Octavia pierde din 2004 incoace la calitatea finisajelor si imbinarilor. Pacat, insa cele facute din 1998 si pana in 2003 sunt ceva mai ingrijit lucrate. Asta inseamna productie de serie mare.... :bash: Bani mai putini, calitate mai slaba. Insa inainte sa apara O2 erau bine inchegate, sa stii.
skoda pare o idee buna....dar nu e cam scumpa la revizii....piese?
DORU
Reviziile anuale sau cele programate sunt decente cu buzunarul omului, cu conditia sa eviti PoRo. Piesele? Aici iti cam dau dreptate, sunt scumpe, insa poti apela la alternative - firme ce importa piese VAG la preturi mici.
S O R I N
QUOTE(DORU)
Reviziile anuale sau cele programate sunt decente cu buzunarul omului


Poti fi concret? Adica cat,mai exact? Asa pt cultura mea generala....
DORU
O revizie normala fara probleme este in jur de 100 euro.
florin55503
desii unii spun ca masinile frantuzesti sunt bune etc, la pejo 307 sa nu te uiti in nici un caz, la citroen la fel. as prefera mai degraba un renault megane dar nu prea te incadrezi cu banii (o vizita la serviceurile lor si te vei convinge ca nu sunt masini fiabile. problemele cu pejoul meu de la munca le-am tot expus, iar la 406 viitorului meu cumnat despre care aveam o parere bune imediat ce a iesit din garantie trebuie sa schimbe tot kitul de ambreiaj.)

eu m-as uita ori la octavia tour ori la astra clasic. te incadrezi in bani si la diesel si ai si dotari acceptabile. dar vei pierde mult la revanzare
Legionaru'
Doru,imi poti spune si mie in ce consta o revizie normala(eu am o dacia din '75 si inca nu am fost la revizii cu o masina straina)?
Si fii atent in jur de 100 € pot fi si 199€!
DORU
OFFTopic: Dragul meu, matematic vorbind, in jur de 100 euro inseamna +- 10-15%. 199 euro ar putea fi "in jur de 200 euro".

Reviziile anuale sunt mentionate in primele pagini ale cartii service si sunt diferite numai prin prisma operatiilor ce trebuiesc facute in plus fata de cele de baza, in fct de nr km rulati. Deci, la o revizie de acest tip pana la 30.000km (fara surprize, desigur, ti se poate defecta ceva neprevazut, nu?) te va costa cam 100 euro. arigato.gif
florin55503
o verificare, schimbarea filtrelor etc, placutelor
Dragos64713
Daca tu circuli mai mult in Buc,ia diesel:Astra 1.3cdtisau cu putin efort 1.9cdti.Octavia 1 e depasita.O benzinara,ex astra 1.6,consuma cu cel putin 3l mai mult in oras(in cel mai bun caz).307 si M2 stau prost cu fiabilitatea.
Mihai63349
Megane II are cel mai bun pret. In plus, are si cel mai ieftin service. Cred ca ar fi o alegere corecta.
Focus II ar fi urmatorul, dar cu diesel depasesete usor 15000 ddp.
Astra Classic si Octavia I sunt, totusi alta generatie.
Legionaru'
QUOTE(Mihai63349)
Megane II are cel mai bun pret. In plus, are si cel mai ieftin service. Cred ca ar fi o alegere corecta.
Focus II ar fi urmatorul, dar cu diesel depasesete usor 15000 ddp.
Astra Classic si Octavia I sunt, totusi alta generatie.


Cred ca cel mai ieftin service dintre cele scumpe!
ncristi
QUOTE
Cred ca cel mai ieftin service dintre cele scumpe!


Renault are preturi destul de mari cand vine vorba de service insa nu mai mai mari de cat alte marci.
Din toate firmnele enumarate de Mihai63349 (opel ,ford, w) renault se afla dupa opel in ceeace priveste costurile de intretinere...

Pe mimne ultima revizie la MII m-a costat 2900000 lei--rezonabil zic eu.
G a B o S
O revizie pe laguna2 la 60.000 de km a fost 9 mil (rezonabil tinant cont ca se schimba foarte multe piese). Pe clio simbol din cate mi aduk io aminte celelalte revizii de 15mii..... au fost in jur de 4 mil. Acum depinde de servis si de sacalul pe mana caruia nimeresti.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.