Help - Search - Members - Calendar
Full Version: spaga la rar
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
ionita57926
poate nu suna moral sau conform multor principii, dar trebuie sa ma conformez situatiei. poate sa-mi spuna cineva cam cat se da spaga la rar cand duc o masina sa se faca autentificarea pentru prima inmatriculare in romania? masina nu are probleme si deci cred ca in conditii normale (fara spaga) ar trece cu brio rar-ul. am auzit ca "trebuie" si nu stiu cat sa dau si cui. daca ati putea sa ma ajutati v-as fi foarte racunoscator.
Va multumesc
Dan27
nu stiu cum e la bucuresti dar iti spun cum e la cluj si salaj.Nu iti cere nimeni spaga dar la cluj daca nu dai iti da cartea intr-o luna si te cam poarta+ca trebuie sa te pui la coada la 2 noaptea..daca dai se schimba totul,vii la cat iti spun ei.Cam cat se da?ceva in genul a 20euro.
La salaj e mult mai bine in sensul in care te programeaza si nu stai la cozi.Cartea o primesti a 2-a zi.
Penca
Sa dai spaga sa-ti autentifice o serie de caroserie ? Pai, hai sa dam spaga sa ne dea buna ziua...

Poate ai alte probleme, omologare, ITP, omologare artizanala. Poate ai o lucrare mai dificila, dar pentru o simpla identificare de serie, ureaza-le un an bun[img][/img]
ionita57926
va multumesc mult pentru raspunsuri. nu stiu daca e doar autentificare de caroserie, de fapt nu stiu exact ce trebuie sa faca. stiu sigur ca masina este adusa de afara si pentru inmatriculare, normal, trebuie sa merg la rar sa-mi dea carte pentru ea.
Sebastian-58
Eu pt o simpla autentificare (la Arad) am dat 500.000, dar am avut-o in aceeasi zi, si asta fara sa stau la coada, etc. Cei care nu au dat spaga s-au trezit la 5, s-au pus la coada la 6, si au stat vreo 7 ceasuri pana le-a venit randul.

Mai pe urma, cand a trebuit sa-i fac verificarea tehnica am dat 1 mil, m-am prezentat la ora 13:00 (din nou fara sa stau la coada), si am avut masina gata intr-o juma de ora, cu talonul de verificare stampilat, iar CIV-ul l-am primit a doua zi.

Dupa aia am mai dat 500.000, iar a doua zi am avut masina gata inmatriculata cu nr definitive, fara ca macar sa fi vazut cladirea biroului de inmatriculari (cei care nu dau spaga trebuie sa stea aprox 3 ceasuri la coada), iar actele le primesc dupa aprox 1 saptamana (asta dupa ce au stat la o alta coada, la biroul de eliberari de acte)
sorin37756
Oare organele de cercetare penala citesc acest topic!?
Hai mai RAR la UE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
eddie
Desi e destul de vechi topicul....
Parerea mea personala este ca topicul asta nu are ce cauta la ,,Financiar",ar trebui mutat la ,,Off Topic".
La topicul asta ar trebui discutate probleme strict financiare,care sunt si ele la randul lor o gramada.
Spaga poate sa fie si de alta natura....
P.S. nu mi s-au parut compatibile deloc cuvintele,,spaga'' si ,,financiar'',e doar parerea mea,poate cei mai in masura sa hotarasca unde isi are loc topicul.
Sebastian-58
QUOTE(sorin37756)
Oare organele de cercetare penala citesc acest topic!?
Hai mai RAR la UE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


"Organele" de care vorbesti sun in mod sigur cel putin atat de corupte ca si cei de la rar. Parerea mea este ca trebuie sa asteptam pana vreunul de la rar il calca pe coada pe vreun procuror care "uita" sa dea spaga.
Flaviu48913
La Sibiu exista de cateva luni un sediu nou al RAR, iar sistemul este mult mai civilizat. Totul este pe baza de programare, iar cartea o primesti a doua zi fara nici o spaga.

Din cate citesc pe aici, s-ar parea ca este una din cele mai bune situatii din tara...
radu66490
te duci dimineatza acolo si actele tale o sa fie luate in primire de un inginer vezi tu care si te duci pe linga el si sugerezi ceva de genul.....nu putem sa o rezolvam si noi un pic mai repede ca am niste treaba....vreo 500mii-1mil te ai scos
Tandreea
Despre RAR-ul din Iasi stie cineva ceva? Pot spune doar ca am fost programata peste 2 luni si 2 saptamani.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.