Help - Search - Members - Calendar
Full Version: cauciucuri de iarna 205/55/16
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Duvac50578
Saluare forumisti,
m-am trezit ca as dori cauciucuri de iarna pt masina mea.
aveti vreo idee despre ceva promotii sau preturi mai mici la o calitate acceptabila?
La ce magazine?
Cu multumiri,
Ion
Penca
Este o decizie inteleapta. Pune-ti cauciucuri de iarna si vorbim dupa aia. Vei vedea diferenta pe zapada. Astazi dimineata, cind toata lumea mergea cu 20-30 km/h, eu "alergam" cu 50-60 km/h. vei simiti imediat diferenta la demarajul pe zapada si la frinarea pe zapada.

Eu mi-am luat cauciucuri de la o firma de pe Nerva Traian http://www.cartuning.ro

Iti recomand Nokian WR (pe toate forumurile de afara, Nokianul este cel mai laudat cauciuc de iarna, fiind facut de Nokia si testat in Finlanda). Pe locul doi, dupa Nokian, poti opta pentru Toyo.

Parerea mea este sa nu te bagi pe firme nespecializate la anvelope de iarna, chiar daca sunt mai ieftine. Mai bine stai cu anvelopele de vara....

Apropo de cartuning.ro. Negociaza-ti pretul.
cristi52331
Suiperioritatea anvelopelor de iarna pe zapada nu se poate pune la indoiala, totusi, niste cauciucuri "all-seasons" de la o firma mare cred ca fac aceeasi treaba. Si daca Dragos a dat exemplul zilei de astazi, sa-ti dau se eu un contraexemplu (repet, fara a milita impotriva anvelopelor de iarna): eu am pe masina doua cauciucuri noi, Bridgstone 390 EVO, 2.700.000 lei bucata. Profil super adinc! Nu am derapat deloc, am pus frane super (fara sa intre ABS-ul), am demarat de pe loc! O minune, nu alta!
Bodi
Eu am Pirelli WinterCarving pe acelasi profil ca al tau (360RON bucata). Sunt foarte multumit de ele. Am urcat la munte inclusiv pe gheata fara probleme.
Pentru "cristi52331": Conteaza mult si latimea anvelopei. Tu la Mazda3 probabil le ai mai inguste (185 - 195?) ceea ce constituie un avantaj iarna. La 205 nu stiu cat de eficiente mai sunt.
Oricum mai este undeva un topic legat de anvelopele de iarne.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.