Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Motor diesel pentru BMW325ix
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
george2
Am un BMW 325ix din 1987 si vreu sa-i pun un motor pe motorina. Ce motor ar merge? Cel de 2500cmc de 143cai putere sau cel de 2400cmc de 115cai putere? L-ai preferea pe cel de 143 de cai! Care ar fi diferenta de pret intre un astfel de motor si motorul pe care il am acum pe masina adica 2500cmc 170 cai putere?
Va multumesc!
iulian3
in primul rind motoarele diesel la BMW nu sunt prea reusite ...ma refer in special la generatia de motoare pina in 95.
iulian3
pastreaza motorul care il ai... nu tit face de lucru....!
Ion
Mai simplu cred ca ar fi sa montezi o instalatie GPL. Singura chestie e ca atunci cand dai `shpan` e recomandat sa comuti pe benzina. Totul e sa gasesti o instalatie care sa fie pentru motorul tau
Sergiu
George si eu cred ca ar fi bine sa iti pastrezi motorul pe care il ai.Uita-te cati nu au mai patit tot felul de chestii cand au schimbat motoare.Iti dau un exemplu:verisorul meu a avut o Dacia 1310 si consuma mai mult .A auzit de la alti prieteni ca motorul de wWv Golf are acelasi masuri.
Si-a cumparat uul si l-a montat doar ca dupa o vreme toata caroseria de la Dacie juca din cauza vibratiilor.
Uita-te la motoatele Diesel si vezi ca au 3 tampoane de cauciu care sustin motorul iar la cele cu benzina 2 sau direct prins in carosetie.
iulian3
George vezi...nu numai ewu sunt de aceeasi parere!!!!smile.gif)
FLORIN2
George ca sa schimbi un motor trebuie sa fii absolut sigur ca merita! nu uita ca fabricantul desi face un tip de caroserie si pune mai multe variante de motoare, pt fiecare in parte face anumite adaptari la sasiu/caroserie mai ales la Diesele, iar daca nu stii sa-l adaptezi corect ai F__ut-o. Si chiar varianta pe gaz e cea mai buna, dar cand te gandesti ca e 4*4 atunci stii de ce s-a ales motorul de 2.5 benz si nu altul, pt ca fiecare BMW in felul lui tre sa fie sprintar. Daca consuma mult pune-i limitatoare ca se poate si la injectie si reduci viteza/puterea impreuna cu consumul si scapi de o parte din grija...
Sunt si eu fericitul posesor al unui BMW 325 iX din 87 , iar daca vreunul dintre voi stie ceva despre diminuarea consumului i-as fi foarte recunoscator daca mi-ar spune; si inca ceva oate cunoaste vreunul dintre voi pe cineva care dezmembreaza vreun 325iX ca la asta e moarte cu piesele si nu gasesc pe nicaieri ;merci!
Stefan4
Dragule, de cand mi-am luat BMW, visez sa dau scartz pe patru roti si am vise erotice cu Subaru WRX. Acum am un 327e si e de vis dar nu e integral. Oricum, nu merita sa schimbi motorul decat daca faci 20k/an. Mai e o problema pe care am inteles-o in 6 luni: a) ignora ceasul de consum instantaneu; cool.gif ai BMW si nu te uiti la consum, c) dieselul de la BMW este cel de acum 2 ani, ala de 3 litri, ce a fost inainte de ala e un pupu si nu face banii, si oricum iti trebuie pe langa motor si alta cutie si alte diferentiale, ca pe ale tale le-ar rupe dupa prima forja.
Iar treaba cu gazul pe BMW... pui gaz si ai taraba, nu masina
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.