Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce va place la Vokswagen?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Volkswagen
crysty_cyc
Ce va place la aceasta marca? Daca ati ales aceasta marca, de ce? De ce nu? :1:
madalina
De ce nu:

1. preturi prea mari pentru ce ofera pe masini

2. serviceuri groaznice

4. imbecilitatea si autosuficienta celor de la vanzari

5. marca mult prea intalnita in Romania

6. strategie de marketing ciudata: pretinzi ca o marca cu numele "masina poporului" sa fie premium
Skywalker
Volkswagen nu mai este demult "masina poporului" titlu asta dar putin modificat l-a preluat Opel ca "masina saracului"
VW in Germania este marca premium, nemtii le claseaza asa:
1. Mercedes
2. BMW
3. Audi
4. VW

De incompetenta service-urilor din Romania, da este adevarat dar e valabil pentru toate masinile noi unde "mecanicii" autohtoni sunt putin paralel cu noile tehnologii aparute.

Daca ar fi sa aleg, atunci aleg Audi A4 (B7) biggrin.gif biggrin.gif
florin55503
din ce stiu eu nemtii nu considera vw marca premium. o masina poporului in continuare dar era in trecut peste opel de pe care nemtii nu o considera 100% germana. nemtii de rand sunt foarte atasati de aceasta marca care ii reprezinta (neamtul obisnuit).

de apreciat la vw: motoarele diesel (care au fost peste concurenta multa vreme) tabla, 1.8 turbo, wr6 si bordul albastru si rosu, caldura si alte chestii marunte care te fac sa iubesti o masina, mai ales ca nu cad foartye repede

dezamagiri la vw: motoarele pe benzina, piese scumpe, faptul ca pana la golf 4 si passatul din aceisi generatie bordurile erau luminate ca la dacia si din materiale execrabile , faptul ca opel avea in aceiasi perioada pe astra F sistemul acela de prezentare a orei, temperaturii etc in timp ce la golf chiar si la passat nu existau.

in ceea ce priveste golful 5 pe mine unul nu ma impresioneaza si nu se incadreaza in evolutia anterioara a modelului. mai degraba astra H pare o continuare a golfului 4 (desii nu se incadreaza in politica de design). dar in continuare este peste multe modele ale concurentei

cat despre service nu e vina vw ca romanii sunt niste nenorociti. vina vw este ca nu a impus o conduita obligatorie tuturor dealerilor. eu am fost la skoda la poro pt o oferta la octavia (doar asta ma interesa pt firma-s-au saturat sefii de frantuzisme care cad ca spicele inclusiv in garantie) si un dobitoc tot incerca sa imi vanda fabia ca e aproape acelasi lucru mai ales ca pt firma nu iti trebuie portbagaj mare etc
iulian63956
am avut un polo,acum am un golf 3 ; 1,9TD super:
-fiabilitatea motorului
-consum redus de carburant
-caroserie robusta si o forma placuta
-tinuta de drum axcelenta
-raport pret-calitate f.bun
robert
Am ales Passat pentru confortul deosebit oferit,spatiul foarte generos din interior, puterea motorului in conditiile unui consum chiar mic, aspectul de limuzina, dotarile suficiente si finisarile bunicele, plus un pret rezonabil pentru mine la aceasta categorie de masina,anul fabricatiei,km etc.Nu-mi place ca are "toata" lumea, ca sunt costuri destul de mari de intretinere, ca are articulatia slaba pe fata si ca e pretentioasa la motorina.Precizez ca nu am ales Passat pentru ca e VW, ci pentru masina in sine.
IOAN66173
Am sa incep cu cea ce imi place
1 accesoriile de interior facute cu bun gust si simple
2 motoare fiabile , usor de intretinut
3 tabla buna , suspensie usor de intretinut si aici ma refer la cele pana in 1997
Si acum ce nu imi place
1 la unele modele puteau sa mai umble la design
2 la passat-urile din 97' incoace esti nevoit sa scoti mai multi bani pt suspensie , din cauza suspensiei multilink, care te costa in jur de 4000 ron doar pe fata ( o caruta de parale blink.gif )
3 unii dealeri care te cam forteaza sati cumperi o masina
4 cand te duci la service te pun aia sa inlocuiesti si ce ai bun pe masina chiar daca tu ai doar 1 2 piese defecte
ovi62994
eu zic ca e VW e mai mult decat masina poporul in ROMANIA.... pentru ca totusi pretul la VW nu e tocmai convenabil...
Skoda e mai ieftina... Skoda parca detinea titlul la cea mai importata masina noua, nu SH....
Mie imi place la VW dupa 2000 bordul ... albastru-rosu da bine ... calitatea interiorului e buna, acceptabila... nu se compara cu AUDI dar si pretul e mai mic decat al unui VW ...
Motoarele DIESEL de la VW sunt fiabile... am vazut un VW T4 cu 950.000km la bord .... si erau reali, nu "facuti" beer.gif ....

Cred ca si in ROMANIA ordinea ramane la fel ca si in GERMANIA:

1. Mercedes
2. BMW
3. Audi
4. VW

apoi mai putem adauga ceva de genul....:
5. Seat
6. Opel
7. Skoda
Cristi2
eu am avut golf 1, golf 2, golf 3 si acum golf 4.
cu exceptia primului, toate pe motorina.
sincer, tot cu exceptia primului, nu m-a dezamagit nici unul. cu MK3 si MK 4 nu am avut probleme deosebite, mai ales tinand cont ca ambele depaeau 125 000 la momentul achizitiei. nici g2 nu a fost rea(super consum) doar ca fiind incepator si neavand turometru pe masina, sint sigur ca am dus-o in rosu de nenumarate ori, fapt ceea ce a dus la segamentarea motorului. mai ales ca era un diesel aspirat care a vazut de nenumarate ori peste 100 km/h in viteza a treia.
dar asta e...greselile tineretii.

VW isi pastreza pretul foarte bine, mai ales in romania. dizaluri reusite, cel putin pana in urma cu 3-4 ani, relativ fiabile, daca le intretii bine si stii sa umbli cu ele. am avut noroc si de masini destul de dotate cu optionale, fapt ce a facut viata usoara la bord. imca un plus il reprezinta multitudinea de informatii vizavi de acesta marca.
de consemnat aportul vwforum.ro la acesta.

in rest, consider marca destul de corect pozitionata dupa cele 3 mari si inaintea opel sau altele. la fel si pretul.
pentru mine, o masina ok. probabil ca urmatoarea va fi Audi, cel putin asa sper.
VALI69784
am luat passatul nou de 2 zile,dupa o astra g si o vectra c.E super cum cei care se ocupa de desing au reusit sa aranjeze interiorul.cand se face noapte e o adevarata feerie de lumina.De ce passat?Pentru ca am vrut o masina nemteasca mai buna ca opelul si nu am avut bani de bmv sau mercedes.SUNT FOARTE INCANTAT.Ramane sa vedem fiabilitatea
gabriel78444
Firma VW si-a schimbat de mult destinul initial. Treaba nu mai merge fabricand masini ale poporului, poporul are bani acum, piata comanda ce vrea. Nu mai poti fabrica masini ieftine, lumea vrea accesorii, scaune de piele, control electronic, etc. Trebuie sa ti pasul cu schimbarea altfel mori financiar.
Eu nu pot ierta la VW noul Betlle. Masina care a ajutat reconstruirea unei tari, o masina de geniu care s-a fabricat din 1938 pana in 2004, urmand conceptul original al lui Ferdinand Porsche, a fost urmata de avortonul numit VW Betlle. Tineti cont ca in 1938 Ferdinand Porsche propunea blocul motor de aluminiu, lucru cu care azi in 2006 multe firme producatoare se lauda, ca si cum ar fi o noutate tehnologica....
Noul VW Betlle nu respecta nimic din reteta originala, nici macar nu si-au folosit imaginatia - au pus o caroserie rotunjita pe baza unui Golf, pierzand din confort si spatiu pt bagaje. VW a dorit sa faca vanzari pe spatele celui mai celebru nume din istoria auto-Betlle-nume pe care nici macar nu l-au inventat.
Asteptam de la VW o masina revolutionara ca si predecesorul ei, care sa aduca ceva nou, dar se pare ca inginerii adevarati se nasc o data la 100 de ani, si nu lucreaza in nici un caz la VW.
Ca sa nu mai vorbim de pretul unui nou Betlle. NU face. Golfu-l ofera mai mult la un pret mai bun, cand practic este aceiasi masina, dar mai buna.
Lucian72846
CE imi place la VW ? Face masini pentru toata lumea .
G e o r g e
ahhhh .. wrong answer . FACEA masini pentru toata lumea smile.gif
Lucian72846
de ce ? ce nu este in regula ? de la LUPO si pana la Phaeton sau Touareg , poti alege orice !!
G e o r g e
fac masini pentru orice situatie, este o diferenta wink.gif

masini pentru toata lumea nu fac smile.gif

ca mie imi trebuie un sedan care sa coste pana in 10 000 E smile.gif doar un exemplu .
Lucian72846
In astfel de situatii nu ai cum sa multumesti pe toata lume a ! esti de acord ?
G e o r g e
pai numele de volks-wagen isi pierde semnificatia smile.gif ca VW nu mai este de mult masina poporului .
Cristi2
doar nu ai vrea acuma sa-si schimbe numele...
Lucian72846
Corect , nu au cum sa schimbe numele , dar pentru poporul german a fost dat numele acestor masini , asa ca fac masini pentru orice buzunar !
marius68582
Ce imi place la VW...Corrado si nimic altceva.Nu doar "imi place cum arata" neaparat,ci masina in contextul pietei de la inceputul anilor 90,faptul ca e un Vw mai golanesc,singurul daca ma gandesc bine.
silviu40187
Ce imi place:
1. luminile de bord albastre
2. consumul
3. faptul ca nu am luat in calcul la nici o drumetie ca se poate strica ceva la masina (si asta e incredere obtinuta prin comportamentul masinii) Seatul este din 2001 si prima oara am schimbat un pivot si bucsele de la bara stabilizatoare anul trecut. capetele de bara de la directie sunt cele cu care a iesit masina din fabrica.

Ce nu imi place:
designul non-latin ca sa zic asa
confortul in scaune - pur si simplu nu ma simt bine (adoram scaunele sport de la peugeotul 206 - probabil veneau mai bine pe coloana mea)
Si la leon am scaune sport dar tot nu ma simt f. bine in ele.
G e o r g e
1. astea dau foarte bine
2. pai asta e relativ smile.gif
3. nici la supernova nu luam in calcul ca s-ar putea strica ceva la drum , pur si simplu ma urcam in ea si plecam ... deci punctul asta este normal sa fie asa .
Lucian72846
QUOTE("G e o r g e")
1. astea dau foarte bine
2. pai asta e relativ smile.gif
3. nici la supernova nu luam in calcul ca s-ar putea strica ceva la drum , pur si simplu ma urcam in ea si plecam ... deci punctul asta este normal sa fie asa .



George , acestea sunt numai pareri personale fata de marca Volkswagen , dupa parerea mea , nu trebuiesc si combatute , daca tu nu poti gasi la VW un sedan de 10.000 euro ! Poate altii apreciaza aceasta marca . Nu trebuie sa aducem numai critici ! Bafta !!
G e o r g e
de acord .

ale mele tot pareri personale sunt biggrin.gif
Lucian72846
Avem dreptul la astfel de pareri . Important este sa nu dramatizam .....
george71302
salut domnilor; am achizitionat recent un golf, dar masina nu a sosit inca; de ce am ales golf in detrimentul altei masini, cu alte cuvinte, de ce mi-a placut vw ? am facut cateva teste cu niste masini si cred ca pana la urma am vrut masina nemteasca - este vorba si despre subiectivitatea alegerii, sfaturi si pareri puerile, neargumentate, gen "pe lume nu exista decat masini nemtesti, japoneze si celelalte" = vorbe goale, gargara multa inghitita de necunoscatori, asa ca mine - mai buna decat opel si am avut de ales intre octavia si golf; am ales golful dupa o analiza la sange, din care , dupa parerea mea de necunoscator, golful bate octavia la toate capitolele, mai putin portbagaj; acest lucru nu ma determina sa afirm ca este cea mai buna masina de pe pamant; din contra, cred ca sunt altele mai bune la mult mai putini bani si va dau o singura marca: toyota; recent am avut o surpriza fantastica: am aflat , dupa ce am semnat contractul ca golful meu va veni fara oglinzi in culoarea masinii, modelul fiind un trendline, care insa a costat 19800 e; suficient de mare suma, zic eu, ca sa fie dotat cu oglinzi in culoarea masinii; de ce va spun toate astea; masina, cred ca este foarte buna, cred ca are fiabilitate si este foarte rezistenta; comparativ cu alte masini, nu cu aceeasi calitate, ci peste vw, este prea scumpa; si analizati atat rezultatele euroncap, dotarile standard, dotarile optionale, preturile la care sunt vandute si cateva statistici straine de fiabilitate si o sa vedeti ca pretul este mult mai mare la vw ; per total, ca ma intind ca baba la povesti, masina este foarte buna, cel putin asa sugereaza vanzarile , care o situeaza pe locul 1 in europa, dar mult prea scumpa pentru ceea ce ofera si cred eu, comparativ cu alte masini din gama ei, mult prea mult adulata in lipsa de argumente; va dau un singur exemplu, si cu asta am terminat: cand a aparut golful 5, cati dintre cei care au vazut-o au spus ca e urata, ca nici nu se compara golf4 cu modelul golf 5 ? ... cred ca toata lumea, sau poate 99% au zis ca e urata, procentul de 1% ramas, fiind cei care au conceput-o. Cati dintre cei de atunci afirma acum ca arata mai bine decat modelul anterior, adica decat golf4 ? Un procent foarte mare, zic eu, 100% cei care si-au cumparat-o. Deci, obisnuinta este a doua natura a omului si multe pareri contin o doza mare de subiectivitate si o doza si mai mare de superficialitate, iar pareri mai infatuate decat la posesorii de vw, eu nu am gasit pe net. Eu cred ca este o masina buna, nu mai buna decat alte masini din clasa ei, care inca mai traieste din ecourile modelelor anterioare. Si, ca sa revin la topic, ce-mi place la vw ? ... ma inebunesc folclorul si legendele la adresa acestei marci ... va salut ! :wave:
george71302
http://www.20auto.ro/viewtopic.php?t=303
:bandit:
Cristi59555
Salutare . Observ o gramada de opinii aici care mai de care . Ce pot spune. Eu am avut pana acum 3 vw - golf 2 , passat variant b4 si golf 3. Toate au fost masini excelente la vremea lor si inca au ramas niste masini foarte bune. Si-au pastrat si valoare pe piata , cred eu din prisma sigurantei pe care ti-o oferea cand ajungeai la bordul ei ( sentimentul de siguranta ) si a fiabilitatii dovedite in timpul anilor . Golful pare o masina mica , dar spatiu interior si confortul oferit este deosebit . Nu este cel oferit de alte marci de renume ( mertz sau bmw) dar vorbim de alte clase de masini. Aman2 golfuri erau benzinare si asta este singurul defect gasit de mine ( consumul destul de mare) . Passatul in schimb :heart: . Super masina . Am avut ocazia sa conduc foarte multe tipuri de masini , dar nici una nu se poate compara cu usurinta cu care se conduce un passat . Cutia de viteze este exceptionala, directie excelenta si o tinuta de drum impecabila .Ce sa o mai lungim : o masina super . Din pacate , cand mi-am dorit masina noua , m-au cam scos din cursa preturile oferite . Destul de piperate . :bandit:
Asa am ajuns sa-mi cumpar o masina japoneza in leasing . Stiu ca nu se compara ca motorizari, fiabilitate , dar se pot compara la pret si dotari standard . Cred ca acesta este marele minus pentru vw . Oricum , ma gandesc ca urmatoarea mea masina sa fie tot vw , mai exact passat.
Toate acestea sunt pareri personale biggrin.gif
alin81796
pai cum sa nu-mi placa vw ? biggrin.gif
in primul rand fiabilitatea e super : un prieten si-a cumparat un passat cu 180000 km la bord si in 3 ani a bagat 300 euro in ea (fara carburanti )
i-am zis unui coleg de servici ca vreau sa-mi iau un passat din 2004 130 cp si ca tre sa opresc bani pt schimb distributie si ulei si mi-a ras in nas (masina are 130000 km cu carte service) am mers cu unu in drive test si sincer nu se compara cu nici o masina pe care am condus-o . e adevarat am mers cu un prieten cu un bmw 525d cu cutie multitronic si cand am coborat din masina imi tremurau picioarele smile.gif (omu e maniac)
deci un passat din 2004 costa in jur de 13000 euro iar un logan din 2006 full (atat de full cat poate fi un logan) costa 9800 euro :bandit: poi cum sa nu iti iei un passat care il face de ras pe logan chiar si la consum
apropo : mi-a zis si mie un batran ce inseamna DACIA :
Daca Ai Cap Ia-ti Alta :bandit:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.