Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ajutor la cumpararea unei masini .
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
robert64600
Vreau sa cumpar o masina din germania si as dori sa aflu cateve serii de motor care au euro 3, fiindca am auzit ca multe masini din 98-99 au euro 3(bmw, renault, peogeut, opel,volvo, vw).
mai precis ca ex. renaul twingo cu seria de k7d7 de 44kw,58cp ,benzina chiar si din 99 are euro 3.Daca are cineva catalogul cu aceste serii sa-mi trimita 'please' .!
Mersi!!
madalina
Buna! Intra pe ste-ul RAR-ului (www.rarom.ro) si gasesti acolo lista!
Andrei64389
Am intrat si eu pe site-ul RAR, am vazut lista, numai ca in acea lista nu este trecut si anul fabricatiei. Asa ca nu m-am lamurit. :bash:
madalina
Trimite un mail, da un telefon, mergi acolo. Obtine un raspuns oficial SCRIS! Altfel ai mari sanse ca masina sa nu fie inmatriculata dupa ce o cumperi!
Mihai63349
Da, sunt modele care au euro3 din 99. Dar, e vorba de modele, nu de marci.
Daca vrei sa mergi asa, la limita, cel mai bine e sa identifici mai intai masina, apoi sa ceri brief-ul prin fax si sa te duci cu el la RAR. Altfel, cum zicea si Madalina, risti sa te arzi.
Din ceea ce stiu, la VW au euro 3 TDI-urile cu pompa-injector, primul fiind cel de 115 cp, la Opel DTi-ul de Isuzu de 1,7, iar la BMW, motorul din generatia "d", cu injectie directa si pompa de mare presiune 2l, 136 cp. Toate astea au aparut prin 99-2000.
La benzinare, e mai simplu, fiind mai multe.
Atentie, cand cauti: D4 nu este E3, desi unii dealeri din Germania zic ca da.
Iti urez succes si prudenta!

_____________________________________
AlexTM
QUOTE(Andrei64389)
Am intrat si eu pe site-ul RAR, am vazut lista, numai ca in acea lista nu este trecut si anul fabricatiei. Asa ca nu m-am lamurit. :bash:

Euro 3 NU E strict legat de anul fabricatiei, ci de seria motorului.
E posibil ca in acelasi an sa fi fost facute masini cu Euro 2 si Euro 3 de acelasi fabricant. De aceea nu ai anul de fabricatie.
Dar poti sa gasesti masina si sa rogi proprietarul sa se uite la motor.
Andrei64389
OK, am inteles, numai ca ce fac eu cand sunt in germania si nu am cum sa ma duc la RAR sa ma interesez?

:wtf:
madalina
Cumperi o masina dupa 2000 :angel:
Andrei64389
Pai toate masinile fabricate dupa 2000 au Euro3 ? Chiar si cele care au ca data de fabricatie 01.2000?

blink.gif
gabi63320
Mai asteptati un an si dupa cum scrie intr-un interviu cu directorul RAR-ului, nu o sa mai conteze la inmatriculare normele euro. La Nautati, la topic-ul Euro 4 gasiti discutii pe aceasta tema.
http://www.adevarulonline.ro/index.jsp?pag...ticle_id=170157
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.