Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Bravura vs Realitate
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
f1anatic
Stau si ma minunez...

QUOTE
ca sa mergi din buc spre craiova cu 200 la ora iti trebuie detector de carute sau magarusi, pt ca altfel nu se poate

...
QUOTE
dupa cateva nevete de craiova bucuresti si retur pe "autostrada" cu turatii la maxim si 250 de km pe ora, ora jumate... o sa fie "doamne fereste"...

...
QUOTE
omul vorbea de avioane si voi nu intelegeti...4000rot-250km/h??????
buc-craiova... 1h/40min???
Mai stiu eu pe cineva care facea 18min pe Buc-Pitesti cu opel calibra din 94 mot de 2000 cm...

...
QUOTE
ideea este ca in momentul in care masina are 210km/ h reali indicatorul de pe bord arata vreo 230km/h. gata !! acolo moare!!!

...
QUOTE
nu am fost intr-un audi dar am fost cu o skoda oct care m-a impresionat parcurgand craiova-bucuresti in 1h40min cu o viteza de peste 200kmh pe autostrada, la un consum de 7,2l


Si exemplele pot continua. Ce ma intereseaza pe mine este daca acest lucru este bravura...sau realitate. Eu unul sint ignraumus maximus despre situatzia soselelor in Romania. Cind am plecat eu era numai DN1 ? Bucuresti-Pitesti (mersesem si eu de vreo 2 ori pe ea...plina de gropi si caritze). Stiu ca atzi mai facut ceva intre Bucuresti si Constantza. Ok...sa presupunem ca cint netede ca sticla si ca Schumacher merge cu Ferrari-ul sau fara probleme. SI TOTUSI: 200 kph mi se pare bravura...si nu realitate. Sau poate intr-adevar ca si inainte Romania este sat fara ciini si hotzii fac ce vreau. Pai aia este viteza sa mergi ? Si apoi...oricit m-as chinui...tot nu vad cum si de ce cineva si-ar risca viatza asa inutil ? Chiar in Romania... viteza este un mod de a scapa de complexe ? Daca am trotineta si merg cu 200 cot la cot cu Porsche - ma simt egal ?

De unde stau eu si pina la Detroit la neamuri...autostrada I-90 are intre 8 si 3 benzi pe sens...pe alocuri numai 2 (extra extra ultra mega extra urban). Nu cred sa fie insa cazul acolo. Si chiar si asa...nici pe aici nu e militzia chiar peste tot si cu un detector de radar...mergi fara probleme cu un 15-20 mph peste limita de viteza. SI TOTUSI...nici aici nu se merge cu 120 mph...chiar daca s-ar putea...dar NU am auzit pe nimeni...niciodata sa imi spuna ca a tzinut-o mai mult de 85-90 mph pe acest traseu. Sint 284 (rotund 300 mile) pina in Detroit. DE CE ACEASTA NEVOIE DE VITEZA LA ROMANI ?

Alt exemplu. Vara. Iunie. Cursa de F1 la Indianapolis. Pleci la 5 AM luind I-65 spre Indy. VEzi masini din toata tzara cu steaguri, palarii, tricouri. Fiecare este un mic Schumi in dimeantza racoroasa de Iunie. Ne depasim, mergem in coloana la viteza...DAR viteza este 75-80-85 mph. Vreo 120-130 kph. Distantza 180 mile. Cum o dai...2 ore jumate sau mai mult. Pe o autostrada buna. Fara politzie...pentru ca mai toata politzia - locala, statala (de autostrada) este in Indianapolis asigurind paza, dirijind traficul la stadion. Tu Iuliane cu cit mergi in medie pe I-65 ? Dar in general pe autostrada. Nu in depasire...ci asa...la drum intins...?

De ce ? Poate ma lamureste si pe mine cineva in priviintza aceste filozofii la romani. Semnalam in alt topic ca va laudatzi cu timpii Bucuresti-Constantza. Si in general nu cu cine stie ce monstrii mecanici. Chiar nu intzeleg. Viteza o atingi si cu 100 CP si cu 300 CP. Dar totusi...oamenii se lauda. De ce ?
f1anatic
Exista tot felul de moduri in a pune problema. Bunaoara...in toate topicurile versus in care cetatzeanul X doreste sa cumpere o masina si e nalamurit...se ajunge inevitabil sa se discute viteza maxima, consumul la viteza maxima, turatzie etc. Ca nimeni nu vrea un melc puturos...si vreau o masina decenta in priviintza acceleratzieí, BHP...e normal. Dar Sa itzi pui problema vitezei maxime ? Intr-o tzara cu autostrazi nu foarte multe si foarte bune ? Si a onsumului la viteza intr-un continent unde litrul de benzina costa cit galonul la mine ?

De ce se grabeste romanul ? Este mai ocupat ? Are timp mai putzin ? Dragoste de munca mai mare ca americanul ? Vrea sa ajunga mai repede in concediu ? Este nerabdator sa isi intilneasca soacra ? Sint si eu curios...Eu nu mi-am pus niciodata problema vitezei maxime la Subaru. Si declar sincer si pe proprie raspundere ca mai mult de 110 mph timp de 5 secunde de nebunie nu am mers in viatza mea. Si ca pe autostrada merg cu 70 mph (110kph). Chiar daca ma grabesc sau NU. De multe ori cu cruise control la fix 60 mph. Sa nu credetzi ca nu imi permit benzina...sau mi-ar fi frica de radarele politziei. Insa undeva in creier am un senzor de "self preservation" care imi spune ca viteza ucide. Si ca 70 mph este suficient de iute...chiar si penbtru masina mea.

Deci ma poate ajuta si pe mine cineva sa intzeleg ? Thank you.
Paul46623
QUOTE(f1anatic)
De ce se grabeste romanul ?


Una din marile intrebari ale speciei umane. Raspunsul probabil nu va fi aflat niciodata.

QUOTE(f1anatic)
De unde stau eu si pina la Detroit la neamuri...autostrada I-90 are intre 8 si 3 benzi pe sens...pe alocuri numai 2 (extra extra ultra mega extra urban). Nu cred sa fie insa cazul acolo. Si chiar si asa...nici pe aici nu e militzia chiar peste tot si cu un detector de radar...mergi fara probleme cu un 15-20 mph peste limita de viteza. SI TOTUSI...nici aici nu se merge cu 120 mph...chiar daca s-ar putea...dar NU am auzit pe nimeni...niciodata sa imi spuna ca a tzinut-o mai mult de 85-90 mph pe acest traseu. Sint 284 (rotund 300 mile) pina in Detroit.


Se vede ca n-ai fost 'pe faza' in ziua in care iesea gasca locala de 'squids' la aer.

QUOTE(f1anatic)
De ce ? Poate ma lamureste si pe mine cineva in priviintza aceste filozofii la romani. Semnalam in alt topic ca va laudatzi cu timpii Bucuresti-Constantza. Si in general nu cu cine stie ce monstrii mecanici. Chiar nu intzeleg. Viteza o atingi si cu 100 CP si cu 300 CP. Dar totusi...oamenii se lauda. De ce ?


Iti este familiar conceptul de "defulare psihologica" ?
Skywalker
Eu am postat pe topicul despre reno'ul meu distanta si timpul parcursa de mine intre Timisoara si Sannicolau Mare 86km:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=5845&start=20

bine nu am condus tot timpul cu viteza asta ce dreac' doar nu's Senna
media orara a fost cam.....prea mare biggrin.gif :puke:
Q: Stii ce-ti trebuie pentru a merge cu viteza?
A: Probleme la "mansarda" si o masina tare sa nu-ti pese de minic, la viteza ce am avut-o intre Lovrin si Sannicolau Mare, peste 200 kmh, daca imi aparea ceva in fata masini il spulberam iar eu intram in primul pom :angel: , in localitate am avut @ 140kmh, avariile puse tot timpul, faza scurta, si in localitate claxonam de nebun si in afara intre 180 - 238 kmh :brave:
Ca sin reclama aia: Daca vrei, poti!!
catalin61844
Eu cred ca romanul nici nu se grabeste ,nici nu vrea sa ajunga la soacra ,concediu, sau mai stiu eu unde ,repede.Acum cativa ani ne uitam la voi ,sau ma rog la ei si oftam , ei acum avem si noi si vrem sa incercam senzatia.Eu cred ca-i normal sa trecem si noi prin ceea ce vestul deja a "experimentat" de vreme ce vrem sa ajungem tot acolo.
Ne mai "tragem" si noi cu viteze de astea cativa ani ,dupa care ne linistim, sau ne linisteste politia ,legile .
Citeam intr-un ziar ca politia l-a prins pe unul cu un A8 cu viteza de 245kph pe undeva pe linga Buzau.Pai crezi ca ala se grabea sa ajunga undeva anume.Nu cred , omu' isi testa masina.
M-a duceam la mare ,eram pe autostrada si aveam 160kph :angel: ,la un moment dat apare in oglinda o masina care in urmatoarele secunde ma depaseste.Nu mi-a venit sa cred ,am estimat viteza la 250kph,sau pe acolo,dupa felul in care a disparut si senzatia aceea de balans pe care am avut-o in masina mea care este destul de... voinica(peugeot 607).Niste copii ii spun sotiei,cateva ore mai tarziu recunosc masina(apucasem sai vad nr-ul biggrin.gif ) in fata hotelului la care aveam bilet.Copilul avea vreo 50 de ani :bash: si era cu familia...presupun.Si asta se grabea la soacra-sa ?
Tot la acel drum unul cu un VW Passat m-a provocat la o "liniuta",cum spuneti voi,nu am raspuns.Masina mea nu-i facuta pentru liniute,si chiar daca ar fi , tot nu as fi raspuns provocari.Nu am ce demonstra , i-am dat la inceput sa vad ce poate ,am vazut ca poate stiu ce am sub mine si gata.
poate asa cum spunea "halba"ma mai apuca si pe mine ,de ziua mea ,de ziua ei dar foarte rar si nu pentru a demonstra ceva ,ci asa "just for fun",si
foarte scurt ca peste 150kph am un arc la talpa care nu ma mai lasa biggrin.gif
Ei spuneti-mi voi asta din VW ce vroia?Evident , isi incorda muschii cu un Pejo. sa vada "care-i mai tare",si apoi eventual sa se laude.
Parerea mea este ca majoritatea celor care o fac ,si sant multi din pacate,nu o fac pentru ca se grabesc (daca nu a fost in stare sa plece la timp de acasa,nici nu se va grabi sa ajunga la timp acolo unde si-a propus),ci o fac doar pentru ca au cu ce.
Nu sant de acord cu acest gen de comportament si nu iau apararea nimanui ,incerc doar sa explic si sa-mi explic fenomenul.

.
AlexTM
Mai este si incapacitatea sistemului administrativ romanesc de a sanctiona fara discernamint. Tara e plina de teribilisti, oameni cu greutate sau copiii lor, carora nu le e frica de politie. Au fost multe cazuri de accidente grave, cu victime, care s-au musamalizat (ex. sotia lui Paunescu, a distrus o familie depasind orbeste o coloana cu 4x4-le, care a luat 2 ani cu suspendare...). Si asta inca e o pedeapsa exemplara, pentru ca dosarul a ajuns IN INSTANTA, si chiar a avut loc un proces.
Si atunci, ce le pasa astora de viteza regulamentara? Romania e sat fara ciini.
HalbaSus
Cred ca singurul raspuns logic la intrebarea "de ce merg romanii asa repede?" este "because they can"... sunt de acord cu catalin... avem masini, avem sosele (de bine de rau sunt cateva sosele mai lispite de gropi si cateva portiuni de autostrada decenta)... ce altceva am putea face ?

Unele afirmatii pe care le-a citat f1anatic sunt in schimb "vise umede automobilistice' in cel mai bun caz (mersul cu skoda la peste 200 constant... la 3000 de ture biggrin.gif... hilarious). Dar serios vorbind se merge repede... si eu ma duc peste limita legala, cam 120-130 in afara localitatii iar pe autostrada... ei acolo recunosc ca merg destul de repede ~160... si daca merg mult pe autostrada (in afara romaniei, ca in romania nu ai unde) chiar daca imi propun sa respect limita de 130 nu reusesc... cumva piciorul aluneca incet si ma trezesc tot la 160... e bun si cruise controlul/tempomatul la ceva.

Cea mai mare viteza cu care am mers a fost 178 km/h (reali, inregistrati de radar biggrin.gif) pe autostrada... dar atunci chiar ma greabeam... aveam de parcurs 1200 de km si trecuse de ora pranzului... sincer nu am simtit ca as fi facut ceva extrem de periculos... desigur nu era lipsit de pericole, dar pe o autostrada relativ libera... cu 3 benzi pe sens... probabil una din cauzele pt care merg si eu si alti soferi romani cu viteza pe autostrada este ca suntem obisnuiti cu drumuri nationale serpuite... si daca acolo mergem cu 120... pe un drum drept si cu multe benzi... sa mergem cu aceasi viteza ca si pe drumul national ? blush.gif
James Kilowatt
Unii mai exagereaza... altii mai au vitezometre aiurite si merg cu 160km/h la 2500rpm... se mai intampla smile.gif

Pe mine unul nu ma deranjeaza vitezomanii, atata timp cat sunt prudenti. Pe E-ul ala care duce spre Bacau mi s-a intamplat sa merg cu 130 si sa fiu depasit de unii care mergeau pe putin cu 180 si chiar nu m-a deranjat. Drum drept si bun, vizibilitate perfecta, n-aveau decat sa mearga.

Mult mai tare ma sperie si ma enerveza magarii care se baga in depasiri fara sa se asigure si apoi intra in coloana prin fortare (uneori provocand accidente gen Ms. Paunescu sau cam cum a patit-o mama lui Halba), sau merg ca tampitii prin zone de unde oricand poate sa-ti sara in fata un copil sau in caine.... Chiar daca viteza in sine nu e exagerata, tot ma calca pe nervi. Din pacate idiotii care depasesc aiurea sunt din ce in ce mai multi, la ultimul drum in Romania am fost neplacut surprins sa vad ca tot mai multi cu masini "nervoase si sigure" (de la cielo in sus biggrin.gif ) sunt niste lei ai soselelor si se baga in depasiri complet aiurea bazandu-se pe faptul ca le faci loc. Cel putin pe valea Prahovei cantitea de tampiti pe metrul liniar de drum depaseste orice inchipuiri. Macar de i-ar rari celebrele camere de supraveghere, insa tare mi-e teama ca alea or sa pedepseasca mai mult nevinovati decat vinovati...

Si ma mai calca pe nervi tampitii care la 120 la ora merg la un metru in spatele meu. Nici nu depasesc, nici nu raman in urma incat sa mearga relaxati si eu si ei. Sau daca depasesc, dupa ce imi iau fata incetinesc...

Specia de tampiti care ma enerveaza pe autostrada sunt cei care merg pe benzi paralele cu aceeasi viteza. (indiferent daca sunt sub sau peste limita de viteza)
DragosS
Daca esti constient si adaptezi viteza la starea drumului si a masinii eu nu vad o problema in a merge cu viteze peste limita legala.In general eu respect limitele in comune unde sunt pericole dar in afara lor merg destul de tare.
AZAZEL
QUOTE(f1anatic)
Stau si ma minunez...

...
QUOTE
ideea este ca in momentul in care masina are 210km/ h reali indicatorul de pe bord arata vreo 230km/h. gata !! acolo moare!!!

...


aceasta afirmatie imi apartine, si incercam sa ii explic omului care se lauda cu skoda octavia 2.0tdi 140cp ca mergea cu 4000 ture si masina avea 250km/h ca nu este posibil acest lucru.
ca masina aceasta merge cu maxim 210 km/ h reali si ca in acel moment viteza maxima aratata de vitezometru este de aproximativ 230km/h si ca peste aceasta viteza acea masina nu poate trece nici omorata. cred ca am mai spus ca in acel moment acea masina are minim 4500 ture.

a mai raspuns cineva la intrebarea de ce merg romanii asa tare ??? pt ca pot!!!!

cea mai mare viteza cu care am mers intr-o masina a fost 215km/h indicati de vitezometrul unu volvo S80 cu motor de 2.5 diesel 163 cp. este o portiune de sosea cu 2 benzi pe sens intre buzau si ramnicu sarat. masina dadea o stare de siguranta si confort. sincer nu m-am temut nici un moment.

parerea mea este ca romanii nu sunt invatati sa aiba super masini. dupa 1990 au avut acces la acestea. ulterior toti au vrut sa vada ce pot sa faca masinile lor si se lauda cu performantele acestora.

sa zicem ca cineva face 4 ore de la bucuresti la iasi. in acest moment in romania acea persoana nu prea are prieteni care ar putea sa se laude ca a realizat performante mai bune ca a lui. daca la fiecare colt ar fi numai bmw mercedes si audi cu peste 200cp probabil ca multi ar putea sa faca acest lucru si performanta primului nu ar mai fi asa notabila. i-ar da toti peste nas si probabil acesta s-ar linisti.

concluzia mea este ca romanii nu sunt obisnuiti sa aiba multi cai putere. pt multi dintre noi a avea 150 cp este echivalentul americanului de a merge la polul nord. cand in tara noastra a avea masina mai puternica va deveni echivalentul posesiei unui televizor color, cred ca ne vom linisti.
guerilla
pe E85 oricum se merge fooarte repede. viteza de peste 160 este ceva foarte des. e mai trist cand vezi un matiz, tico sau alta masina care nu e facuta pentru asa ceva, mergand cu viteza asa mare.
despre cei cu masini puternice nu mai spun nimic, ca acolo este subinteles smile.gif
romanii merg din varii motive:
- pentru ca se grabesc (pentru noi, orice motiv este suficient de bun pentru a justifica riscul)
- pentru ca au cu ce
- ca sa dovedeasca, chiar daca nu au cu ce, ca totusi se poate
- din orgoliu - "ia uite si la asta cum m-a depasit, ce, eu sint mai prejos, sa vezi ca-l fac"
- din teribilism
- ca sa impresioneze pe altii din masina, prieteni, etc
si poate ca or mai fi si altele.
cert e ca daca romania ar avea autobahn-urile din germania.... ar fi din km in km masini plantate pe post de stalp, pentru ca toti ar merge cu peste 200
Obuzel
Bravura?
Uneori.
Realitate?
Da.
De ce?
De cand s-a inventat autoturismul oamenii (de fapt barbatii) au acea dorinta permanenta de a avea cai mai multi, putere mai multa!
E in firea lucrurilor, cred ca autoturismul e cel mai la indemana mijloc de a creste adrenalina si de a obtine distractie, e mult mai la indemana decat a merge la un parc de distractii.

Din pacate aceasta distractie se plateste cu vieti umane, mai ales a altora care nu au dorit sa fie implicati.

Am vazut ca topicul; de fapt a deviat inspre de ce se grabesc romanii. Fals. Romanii nu se grabesc, nu merg mai repede decat alte popoare.
Ca pe forum sunt si dintre cei care o fac din bravura, teribilism, dragul de a spune povesti vanatoresti, cred ca e normal.

De fapt cred ca problema lui Fanatic e cumva legata de conditionarea (rog sa nu ia asta ca o ofensa) la care sunt supusi americanii. Stiu ca si fratele meu care locuieste in Canada deja de cativa ani buni trece prin asta.

Mi se pare normal si de bun simt ca atunci cand se poate sa mergi pana acolo unde simti/crezi/stii/te lasa masina.

Cel mai bun exemplu pentru asta sunt nemtii, cand la presiunile UE in anii 90-94 s-a incercat limitarea vitezei pe autobahn s-au facut nenumarate statistici care sa demonstreze cat de periculos este sa mergi peste 120 kpH. Stiti ce au demonstrat statisticile? Ca nu e diferenta. Motiv pentru care in Germania se circula in continuare la fel. Ba mai mult, deja in ultimii 10 ani in UE s-a trecut la 130 kpH si in ultimii ani deja in destul de multe tari se trece la 140 kpH.

Diferenta majora intre UE si State este faptul ca la noi nu exista acel lobby puternic al societatilor de asigurari care sa convinga legislativul sa reduca viteza pentru a urma propriile interese. In afara de asta circulatia in UE este mult mai responsabila. Noi nu conducem tancuri in care nu simtim ca mergem si in care ne relaxam de parca nu mai suntem pe sosea. Asta duce la accidentele in lant, nu viteza excesiva, neatentia excesiva.

Fanatic, iti inteleg frustrarea. Solutia ar fi ca din cand in cand sa vii in vacanta in Europa, sa incepi cu Germania si sa ii dai in basca cat te tin curelele. Sa vezi ca si daca mergi cu 250 kph (daca ai cu ce) e normal, de bun simt si super. Frustrant va fi doar cand vei fi depasit la viteza aceea

blush.gif .

Eu personal circul foarte mult. Vitezele pe care le adopt sunt de 50-70 kpH in localitatile de pe drumurile nationale, pana la maxim 150-160 kpH pe drumurile nationale si pe autostrada cat se poate (trafic, politie, meteo). Am mers si eu cu Skoda mea de 102 cai cu 190 constant (asta e viteza maxima) pe autostrada soarelui. M-a durut sufletul pentru consum dar bucuria conducerii a prevalat.

Rog ca acest post sa nu fie considerat un atac, ci doar o parere si o constatare a unor fapte.
James Kilowatt
@Guerilla
Romanii dau impresia ca au devenit foarte individualisti, mai individualisti decat toti "imperialistii" cel putin la volan. Intotdeauna problema MEA e e mai urgenta, sa-mi faca toti loc, problemele altora sunt meschine, nu poti sa-mi permit sa-mi pierd timpul MEU pretios ca sa-l las sa iasa din parcare.

In plus, inca nu s-au obisnuit cu problemele de trafic. Cand e aglomerat au senzatia ca li se intampla numai lor, ca e un ghinion, ca daca se pun pe claxonat lucrurile se misca mai bine, ca nimeni nu stie sa conduca in afara de ei si ca toti dorm la volan. Cand ambuteiajele vor fi zilnice, poate se mai calmeaza.

Toti injura pe cei care au masini mai slabe... aia cu cielo ii apostrofeaza pe cei cu dacii, aia cu skoda pe cei cu cielo, iar aia cu BMW pe toti. biggrin.gif De parca strada ar fi facuta doar pentru ei si Schumacher si nu pentru amaratii care mai mult de Dacie nu-si pot permite, poate si pentru ca cei cu BMW fura atat...

Cu cat motorul e mai mare, cu atat problema de rezolvat e mai importanta pentru omenire. Niciodata cei cu masini obosite nu au probleme importante.
HalbaSus
Yep, nu doar romanii conduc repede... multe tari europene (nu doar germania) sunt pline de "fast drivers"... poate mai putini ca in romania dar oricum... cand am primit amenda de viteza pt 178 km/h in cehia in fata mai era "parcat" un mazda6 cu numere de germania... si chiar daca am mers cu viteze intre 160 si 180 nu mergeam pe banda cea mai rapida, trebuia sa-i las pe aia mai rapizi ca mine sa treaca... si nu erau romani... si nici macar nu erau toti nemti ca sa zici ca erau obisnuiti cu autobahnuri... chiar si politia din aceste tari este "intelegatoare"... daca as fi circulat cu acea viteza in us ma bagau la mititica, imi luau permisul de conducere si eram prezentat la reality tv ca fiind public enemy no 1... in cehia politistii imi zambeau, erau politicosi, ... bine probabil cel din mazda era mult mai rapid ca mine, deci nu li s-a parut nimic iesit din comun...

In US populatia a fost convinsa ca a merge repede e periculos (si pe undeva cu totii stim asta)... in europa nu s-a reusit acest lucru... in germania pana si statul a fost convins ca nu e deloc periculos sa mergi cu 250 km/h pe drumuri publice... defapt am vazut un reportaj despre autobahnuri si guvernul chiar cheltuieste multi bani ca sa se poata merge cu 250 km/h... asta insemnand monitorizare constanta, deschiderea benzilor de urgenta atunci cand se aglomereaza autostrada, asistenta medicala imediata prin elicoptere, etc...
Defapt analizand diferentele de atitudine si legislatie de pe cele 2 continente ajungem la concluzia ca europenilor le pasa foarte putin de impunerea unei conduite sanatoase si sigure... Marijuana e legala deja in vre-o 3 tari... viteza pe autostrada creste (e chiar nelimitata in germania)... bauturile sunt la indemana oricui (aproape), berea are 5% alcool orice are mai putin de atat cade in categoria berilor fara alcool pe care nimeni nu le bea... vinul este zeificat... prostitutia e legala intr-o gramada de tari, in ungaria am vazut afise care recomandau sa mergi cu 130... nu SUB 130 (probabil li se parea utopic sa realizeze asa ceva) ci fix cu 130 (era un afis cu un vitezometru la 130 si scria: 130 km/h - dinamic si sigur)... desigur toate aceste lucruri (marijuana, alcoolul, viteza) te pot ucide... dar se pare ca europenilor nu le pasa... iar romanilor cu atat mai putin (in europa deja au inceput sa apara din ce in ce mai multe masuri pt siguranta consumatorului (modul cum se proceseaza granele, laptele, carnea, alcoolul, etc...)) in romania aceste norme sunt privite cu scepticism...

Ca exista o gramada de teribilisti care chiar intrec limita... da sunt... dar macar cei care o fac conduc sedanuri, hatchbackuri sau masini sport... la reality TV cand arata cate un sofer urmarit de elicopter si 3 masini de politie care merge pe contrasens pe autostrada cu 120 mph la ora deobicei arata un pick-up sau un SUV imens... condus de un pustan care are perceptia ca "pick-up trucks are cool"...

P.S: nu spun ca americanii nu au dreptate prin limitarea vitezei, sau ca viteza nu e periculoasa... doar ca in europa, lucrurile sunt vazute diferit, suntem mai relaxati in privinta vitezelor mari... nu stiu daca e din cauza razboaielor care au macinat europa timp de secole si in care au murit milioane de oameni (ce mai conteaza inca cativa care intra cu 200 la ora in zid) sau din cauza faptului ca lobby-ul producatorilor de masini este mai mare decat cel al companiilor de asigurare...
cosmin45741
in RO se merge tare, chiar f. tare pt. ca romanii sunt soferi in primul rand...
spre exemplu -accidentele in lant de pe autostrada, unde sunt implicate zeci de masini. ce e acolo de vina? viteza sau neatentia? se poate si viteza sa fie implicata, dar mai importanta e neatentia...si e normal cand mergi sute de km cu 110 kph sa dormi la volan...
vara trecuta am fost in concediu in Franta si am comis eroarea sa o iau pe o sosea nationala de la albertville la nisa....desi peisajul era superb, am innebunit, aprox. 500 km i-am facut in vreo 10 ore...francezii nu stiu sa conduca in afara autostrazilor, nu stiu sa accelereze cand trebuie, nu stiu sa intre in viraje, nu stiu (nu au curaj) sa depaseasca, merg toti ca oile in coloana, cam in stilul de autostrada numai ca la viteze de 50-60 kph...

nu spun ca ar fi romanii rupti din rai, dar sunt soferi infinit mai buni decat francezii, spre exemplu...si chiar daca uneori sunt mitocani, injurand si claxonand, se descurca binisor in trafic...
HalbaSus
Sunt soferi mai buni pentru ca suntem obligati sa NU mergem pe autostrada... deci suntem obisnuiti sa depasim, sa luam viraje... daca francezii nu ar avea autostrazi si ei ar conduce la fel ca noi... pe autostrazi merg si ei destul de tare... poate nu toti, dar sunt multi care merg tare pe autostrada... noi mergem mai tare pe autostrada pt ca "ne bucuram sa o vedem" biggrin.gif
DORU
Nu consider ca este nici bravura, nici realitatea de la noi. Este pur si simplu inconstienta. Peste 140 km/h nu te mai salveaza nici un airbag sau ABS din lume. Sansele de supravietuire cresc odata cu clasa mai mare a masinii, insa nu indiferent de stilul de conducere si viteza cu care se circula.... :angel:
DragosS
Cineva mai sus facea referire la timpul romanului,timp pe care il castiga sau il pierde la volan.Ei bine, cred ca suntem singura tara care se lauda cu cresterea timpului mediu de parcurgere al unui tronson de drum si scaderea vitezei medii cu 20km/h(este vorba de DN1).Mi se pare o idiotenie fantastica.In loc sa se chinuie sa construiasca drumuri mai largi,mai bune si mai sigure,in regim de autostrada, statul cheltuie bani pe camere si radare.

Romanii nu merg mai tare decat cei din UE,din contra.Numai ca cei din UE au mii de km de autostrazi,pe cand noi avem cam 200.Restul de drumuri care leaga marile orase sunt de regula drumuri nationale sau europene.Problema este ca aceste drumuri trec prin toate satele intalnite in drum.Aces lucru l-am vazut mai rar in Europa.

Se discuta de drumul Bucuresti-Craiova.Sunt cam 250km parca.Primii 120km sunt pe autostrada unde poti merge usor cu 160km constant.Eu am mers si mai tare si tot nu mi s-a parut exagerat.Conteaza sa iti cunosti si limitele masinii.Urmeaza portiunea Pitesti-Slatina-Craiova unde drumul are 2 benzi pe sens dar este destul de bun si are destule portiuni drepte.Si pe acel drum eu cred ca se poate scoate o medie de 90-100km/h,calculand si portiunile de pe centura Slatinei.Asa ca 2 ore parcurse pe acest drum nu sunt chiar o utopie.

Marile defecte ale romanilor sunt altele,nu depasirea vitezei legale.In primul rand este vorba de lipsa civilizatiei.In nici un caz romanul nu poate sa lase in oras o masina sa schimbe banda sau sa intre/iasa din parcare.Apoi romanii sunt toti piloti de F1.Eu chiar ma concentrez sa plec repede de la stop cand sunt primul,dar tot imi iau claxoane si flash-uri de la masina din spate in cel putin 30-40% din cazuri.Pe urma mai sunt cei carora le place sa stea pe banda a2a indiferent de viteza de deplasare.Degeaba tu mergi mai repede,lui i-au cumparat parintii drum.Si mai sunt multe asemenea exemple.

In Romania nici nu exista circuite unde sa poti sa iti satisfaci anumite placeri.Asa ca romanii isi demonstreaza de multe ori talentul de soferi pe sosea.Si eu recunosc ca merg uneori mai tare pe unele drumuri care imi plac(serpentinele de la Bran,Rasnov,Poiana sau Brasov-Predeal).Totul este sa stii pana unde sa mergi.Cred ca depasirile neregulamentare sunt cauza mai multor accidente decat viteza.

In concluzie,as vrea sa avem si noi drumurile din Germania ca sa putem merge si noi cu 200-250km/h pe autostrada si sa facem Bucuresti-Timisoara in 3,5 ore.Pentru ca totusi sa ai zeci de mii de km de autostrada,ca in SUA si sa mergi cu 120 vit. maxima mi se pare cam exagerat.Nu prea iti trebuie motor V8 pentru asta,mai bine Golf 1,9TDI.
James Kilowatt
La 140 nu cred ca mai scapi din nici o masina, indiferent de clasa, la un impact frontal.

Francezii nu sunt neaparat cuminti pe nationale, insa sunt oi. Turma. Daca se merge in coloana si nu depaseste nimeni, merg ca oile. Daca se gaseste unul mai cu mot si depaseste, incep sa depaseasca si ei. Insa trebuie "amorsati".
Sunt "cuminti" in sensul ca sunt mult mai amabili decat romanii, iti lasa loc sa intri in trafic, sa schimbi benzile, etc. De genul asta de amabilitate profita uneori unele neamuri proaste care depasesc colana si intra in fata, sau fac magarii de genul asta, insa global e mult mai usor si mai placut sa conduci in Franta decat in Ro.

Eu cred ca problema cu romanii implicati in accidentele in lant este aceeasi cu claxonatul in ambuteiaje: Lipsa de experienta. N-au prea vazut multe ambuteiaje, la fel cum n-au prea vazut multe autostrazi. Ii deranjeaza sau ii sperie cand sunt depasiti cu unii care merg cu peste 200 insa de distanta de securitate n-au auzit, merg la 10-20m unul de altul cu 130 km/h, indiferent ca ploua, ninge, ceata, sau mai stiu eu ce. Teoretic, la 130km/h trebuie lasati cam 60m! Iar daca sunt conditii meteo nasoale, fie trebuie redusa viteza, fie crescuta distanta.

@Halba
Au auzit si altii despre amabilitatea militienilor cehi.. eu am fost in cehia prin austria. Austriecii mergeau super-regulamentar, nu sareau de 110, si cum au trecut granita in Cehia dadeau talpa de ziceai ca-s la curse smile.gif Probabil se grabeau sa prinda locuri bune in strip-barurile sau bordelurile insirate de-a lungul frontierei, pe partea ceha biggrin.gif
Asta ma face sa cred ca "disciplina" unora cum sunt austriecii se trage de la frica de politie, si nu de la civilizatia milenara. Politistii austrieci sunt recunoscuti ca fiind printre cei mai cretini, iar soferii austrieci printre cei mai disciplinati. Ma intreb daca nu e cauza-efect.
DragosS
QUOTE(DORU)
Nu consider ca este nici bravura, nici realitatea de la noi. Este pur si simplu inconstienta. Peste 140 km/h nu te mai salveaza nici un airbag sau ABS din lume. Sansele de supravietuire cresc odata cu clasa mai mare a masinii, insa nu indiferent de stilul de conducere si viteza cu care se circula.... :angel:


Ai fi surprins,dar eu am vazut accident in Spania,chiar in fata mea la 150m,un Renaul Clio care mergea cam cu 160 a intrat in parapetul din dreapta al autostrazii,apoi in cel din stanga si a ramas pe mijlocul drumului.Nu stiu exact de ce a intrat in dreapta,probabil a adormit soferul,dar marele lui noroc a fost ca masinile din spate au putut sa franeze si sa il evite.In rest nu a patit absolut nimic.Nici masina nu era asa grav avariata.

Deci conteaza si unde mergi cu viteza.Daca acest clio iesea de pe drum pe unul din drumurile noastre nationale cu copaci din 15 in 15m pe ambele parti,probabil rezultatele ar fi fost tragice.
DORU
Cred ca Dragos a pus punctul pe "I" si a dat si o "palma" acelora care se regasesc in descrierea lui. Subscriu la parerea lui integral.
Dragos, felicitari ! arigato.gif
DragosS
Bine,incet,incet o sa se civilizeze lumea si la noi.Din ce in ce mai multi romani pleaca in concedii afara si majoritatea preiau cate ceva din civilizatia de acolo.

Oricum cred ca ar trebuie cheltuiti bani si pe campanii de educare a soferilor.Inca sunt multi care merg cu farurile stinse pe ploaie sau ceata.In Austria chiar si in oras merg toti cu farurile aprinse.Eu daca le aprind in Bucuresti cand ploua sau e mai ceata imi atrag atentia oamenii de pe refugiile de tramvai ca am farurile aprinse.Pe de alta parte sunt si multi romani care aprind toate becurile pe care le are masina.Chiar daca nu e ceata ei merg noaptea si cu stopul de ceata aprins.Si daca proiectoarele fata nu sunt chiar asa deranjante,stopul mie mi se pare criminal.Nu mai vad nimic in fata.Se poate insa si mai rau:faruri albastre,beculete tip discoteca,proiectoare de politie,etc.

Si exemplele pot continua...
Mersi Doru!
guerilla
dragos, hai sa nu vorbim de lucruri sfinte cum ar fi proiectoarele si stopurile de ceata aprinse pe ploaie sau in oras ca dam in nebunie.
de claxoane, taiat fata, depasit coloane pe linii de tramvai, contrasens nu vom scapa curand.
dar aici vorbeam de "realitatea" asa cum o percepe f1anatic pentru care vad ca ce se intampla pe soselelea astea pare SF. din pacate, nu, nu e SF, chiar e realitate. si uneori, realitatea bate filmul.
cred ca putem face si noi ca in germania - turism pt vitezomani - inchiriem masini puternice pentru a le conduce americanii cu peste 250km/h laugh.gif sport extrem.
Mihai63349
Sunt de acord cu Guerilla.
Politistii, in loc sa stea la amenzi (spagi), mai bine si-ar pune curu in masini si s-ar apuca de strans carnete de la cei periculosi (pe bune).
Sa va zic una draguta:
Acum vreo doi ani, eram prin Germania. Seara, la stiri, relatare cu politia pe autobahn. L-au oprit pe un tip cu un BMW 5-serie, care fusese prins de radar ruland cu 195 km/h .... pe banda de refugiu!!! Mai are rost sa precizez ca BMW-ul avea numere de Bucuresti? biggrin.gif
DORU
Omul cu Clio chiar a avut noroc. Ma intreb insa cum poti dormi pe tine la volan si in acelasi timp sa rulezi ca un besmetic cu 160 km/h... blink.gif
DragosS
Nici eu nu imi explic cum a reusit cel cu Clio.Bine,eu aveam tot cam 160.Asa am aproximat si viteza lui.Totusi,marele pericol au fost masinile care veneau din spate.Din fericire toti au observat avariile aprinse de cei din fata lor si nu au existat alte tamponari.

Apropo de BMW-ul de romania prin in Germania.Eu am vazut stire cam in urma cu 6 luni cu un M3 de romania prins in Austria cu 200km/h facand slalom si depasind prin dreapta.

Deci si BMW-ul din Germania a fost amendat pentru ca mergea pe banda de urgenta si depasire prin dreapta si nu pentru viteza.In Germania sunt limite doar la intersectii importante de drumuri si drumuri in lucru.
Skywalker
Am urmarit aseara la TV un reportaj despre "autobahn" unde prezentau turisti americani care veneau special pentru a conduce cu viteza pe autobahn...
Eu nu inteleg de ce americanii cu masinile lor conduc asa de incet pe "high way". Din punct de vedere personal, americanii, nu inteleg la ce le mai trebuie V6, 8, 10 cu peste 4.000 cmc si cam toate de la 150 bhp in sus. Eu daca as fi in USA cred ca mi-ar suspenda politia carnetul pe veci, pai io la volanul unui V8 de @300 bhp si @5000 cmc ii dau pana nu mai poate, pana zice motorul "ho ca nu mai pot" biggrin.gif
Cu o "nervoasa americana" sa ma "dau" cu 120kmh mai bine ii dau foc masinii :punk:
Io cu Subaru lu' f1anatic, sa mai stau si in USA, pai jar manca masina aia de la mine atat ii dau pana ii scot motoru' prin esapament biggrin.gif

PS visul meu este sa conduc o masina cu peste 300kmh numa' asa sa vad cum e - cine stie daca apuc vreodata down.gif (oricum reno'ul mi l-am prajit, gata s-a dus)
geeoo30
Cum le stiu unii pe toate, apropo de redusul vitezei pe dn1, ati mai vazut voi cozile alea infernale la intrare in bucuresti, intr-un an dupa revelion am facut 8 ore sinaia-bucuresti, acum se circula f lejer.
Romanii merg tare de necaz ..cred fiindca nu au drumuri bune si acolo unde prind si ei ceva bun o ard sa vada daca viteza aia max dupa bord nu e la misto...
DragosS
Pai e traficul lejer pe DN1 pentru ca multi aleg variantele Targoviste si DN1A.
DORU
Pana la urma, gonitul asta pe drumurile nationale e si lipsa de respect pt ceilalti participanti la trafic.

Nu o data mi-au dat flash-uri masini de clasa mica pt care 120 km/h era viteza de oras in drumul spre Buzau de ex. E culmea tupeului sa stai intr-o masinuta de oras dar sa te incumeti sa stresezi masini mai acatarii pt mers inafara...eu cred ca cei mai multi nu au cei 7 ani de acasa. arigato.gif
Mihai63349
Dar pe autostrazile patriei? Stai dupa un tir care depaseste alt tir... si apare gica zis "viteza" si-ti da flash-uri dupa flash-uri sa te dai la o parte, ca el e pe autostrada si trebuie sa mearga tare... ce stii tu! Egal ca-i in Matiz sau 740, tu il incurci! Vrea el in spatele tir-ului in locul tau.
Oare cand ajunge el in spatele tir-ului, ce face? Probabil da flash-uri!
Luka
QUOTE(MR28673)
Pe mine unul nu ma deranjeaza vitezomanii, atata timp cat sunt prudenti. Pe E-ul ala care duce spre Bacau mi s-a intamplat sa merg cu 130 si sa fiu depasit de unii care mergeau pe putin cu 180 si chiar nu m-a deranjat. Drum drept si bun, vizibilitate perfecta, n-aveau decat sa mearga.

)


Pe E-ul asta m-am rasturnat eu cu masina intr-un sant la 150 km/h....
DragosS
QUOTE(Mihai63349)
Dar pe autostrazile patriei? Stai dupa un tir care depaseste alt tir... si apare gica zis "viteza" si-ti da flash-uri dupa flash-uri sa te dai la o parte, ca el e pe autostrada si trebuie sa mearga tare... ce stii tu! Egal ca-i in Matiz sau 740, tu il incurci! Vrea el in spatele tir-ului in locul tau.
Oare cand ajunge el in spatele tir-ului, ce face? Probabil da flash-uri!


Este vorba de aceeasi lipsa de civilizatie.Dar exista si reversul medaliei cand,asa cum am zis,sunt soferi care dorm pe banda a doua.
Luka
Eu nu raspund la provocarile astea, nu merg cu viteza. Am mers si am scris mai sus ce s-a intamplat. Ca sa explic de ce mergeam asa, era frumos. Te simti foarte frumos, rapid, destept, devreme acasa biggrin.gif

Important e sa mergi cu viteza la care simti ca poti stapani masina. De fapt, nu la care simti, ci la care stii ar fi de preferat. Fie ca e 100, 150 sau 200.. Bine, ca sa afli pana cand poti stapani masina, trebuie sa incerci smile.gif

Si mai e important sa nu deranjezi pe ceilalti oriunde ai merge, numai ca asta mai tine si de educatie, nu numai de stilul de a conduce.
DORU
Nici un regulament sau amenda din lume nu-i va face pe romani sa fie civilizati. Cred ca si in 10 ani, cand si daca li se va da ocazia, vor proceda tot cum "au invatat" ei inainte...din pacate.

p.s. Personal, ma simt in deplina siguranta atunci cand circul cu maxim 100 km/h. Sunt perfect relaxat...cum trec peste, remarc ca sunt ceva mai incordat. Deci viteza mea "de siguranta" e decenta atat pt mine cat si pt ceilalti, eu merg numai pe banda I. Asta nu inseamna ca daca am drum complet liber nu mai incerc un 180 km/h din scurt, dar e din placere si nu pun pe nimeni in pericol.
AlexTM
FIX la fel fac si eu :wave: in general cu 100.
180 insa am incercat doar de 2 ori, intre Arad si Oradea, pe o portiune lunga dreapta. In rest "incercarile" se limiteaza la 140
Skywalker
Eu, facand exceptie la cele postate anterior, ma rezum la:
1. in oras maxim 60 kmh
2. afara maxim 140 kmh fara copil si nevasta in masina si 120 kmh maxim cu copil si nevasta in masina asta numai pe drum drept si fara trafic oricum eu fac numai traseul Timisoara - Dudestii Vechi pe care-l cunosc foarte bine, intre Timisoara si Sannicolau Mare drumul este foarte bun - e vama de la Cenad din cauza asta e bun drumul.

Pe ruta Timisoara - Arad - Nadlac sau Turnu drumul este bun dar e nebunie ce este aici, eu cu mai mult de 100 kmh nu am curaj, mai bine ajung cu 30 min mai tarziu decat niciodata.

Am facut ruta de mai sus cu prelungire pana la Budapesta si Szeghed piata de flori de la Virag in anul 2000 vara si e criminal traseul plin de tir-uri care merg ca nebunii, incredibil, sa conduci un vehicul de @ 50 tone cu 110 kmh !!

Tot pe ruta asta un amic de-al meu l-a tractat pe unu din Arad la cablu cu 170 kmh (un florar din TM l-a tractat pe un florar din AR, Opel Omega combi de 2.5l TDI cu motor de BMW - cica e o serie facuta cu motoarele lui BMW - a tractat un Ford Siera in 5 usi cu viteza de mai sus)
f1anatic
QUOTE
Defapt analizand diferentele de atitudine si legislatie de pe cele 2 continente ajungem la concluzia ca europenilor le pasa foarte putin de impunerea unei conduite sanatoase si sigure... Marijuana e legala deja in vre-o 3 tari... viteza pe autostrada creste (e chiar nelimitata in germania)... bauturile sunt la indemana oricui (aproape), berea are 5% alcool orice are mai putin de atat cade in categoria berilor fara alcool pe care nimeni nu le bea... vinul este zeificat... prostitutia e legala intr-o gramada de tari, in ungaria am vazut afise care recomandau sa mergi cu 130... nu SUB 130 (probabil li se parea utopic sa realizeze asa ceva) ci fix cu 130 (era un afis cu un vitezometru la 130 si scria: 130 km/h - dinamic si sigur)... desigur toate aceste lucruri (marijuana, alcoolul, viteza) te pot ucide... dar se pare ca europenilor nu le pasa... iar romanilor cu atat mai putin (in europa deja au inceput sa apara din ce in ce mai multe masuri pt siguranta consumatorului (modul cum se proceseaza granele, laptele, carnea, alcoolul, etc...)) in romania aceste norme sunt privite cu scepticism...


Subscriu la aceasta opinie.

Eu la ce bateam apropos-ul este ca romanii in ciuda unor perceptzii ca sint soferi mai buni ca au de-aface cu oi, cai, caurtze si gropi si alte obstacole...sint totusi soferi primejdiosi. Pentru ca isi asuma riscuri inutile mergind cu masini neconstruite pentru a merge la asemenea viteza...prin locuri complet nepotrivite. Citziva atzi precizat Germania. Pai se compara ? Aia cu mii de kilometri de autostrada "model" si voi cu citeva sute ? Aia cu servicii de sanatate, ambulantza, recuperare masini avariate...si voi cu ce ?

Si apoi este atitudinea la volan pe care o precizatzi...Ca in Bucuresti la semafor daca intirzii o secunda tzi se da flash-uri, claxoane, esti depasit cu tupeu pe autostrada de cite un TICO (nici o insulta nimanui) cind tu mergi linistit in banda ta si la viteza rezonabil de iute cu un BMW seria 7. Eu si la asta vreau sa ajung.

Pai aici in State daca vrei sa faci la stinga...si este coloana...semnalizezi frumos, eventual scotzi o mina pe geam, faci semn si minunea se intimpla. Soferii se invita unii pe altzii sa treaca primii, in general (repet IN GENERAL) se respecta faptul ca banda de viteza este de viteza, daca pietonul trece aiurea strada...nu accelerezi ca magarul ci ai grija sa treaca totusi strada in sigurantza. Nu se trece (repet IN GENERAL) pe rosu...(pe galben...da se intimpla), cind ploua sau ninge banda de viteza este lasata celor cu posibilitatzi crescute (4x4) samd. Din 3-5 mile sint pozitzionate camioane de remorcare de la IDOT (nu idiot ci Illinois Dept. of Transportation) la primul fulg apar zeci-sute de camioane cu sare si plug incit zapada multa NU SE DEPUNE NICIODATA....exista cite un MEDEVAC Helicopter la fiecare spital...suni la 911 si dai adresa...itzi vin 2 ambulantze si 3 masini de pompieri... in mai putzin de 5 minute (sint raspindite prin oras - nu doar un sediu central), politzia statala sau oraseneasca patruleaza tot timpul...Deci si noi avem infrastructura necesara...politetzea necesara in arta condusului ...calitatea inalta a autostrazii si masinile necsare pentru a merge cu viteza. Si totusi nu se merge...cu vitezele nebunesti din Europa. Fiecare dintre noi se grabeste...dar nimeni nu incearca sa dovedeasca ca urgentzele lor sint mai vitale decit ale altuia. Omul sta la rind la coada la benzina, la "casa" la platit in magazin chiar daca are 1 sticla de cola iar tu ai carutzul plin. Daca tu il vezi si esti de bun simtz...il lasi sa treaca in fatza ta - fac asta saptaminal si sint beneficiarul acestei politetzi - daca nu...nu...si nu injura nimeni. Si nu uitatzi...sintem noi astia in America care muncim 40 de ore legale...mai stam vreo 8 h overtime platit legal ( la 1.5 x $/hr) si apoi luam si munca acasa...ca sa resuim sa facem fatza. Nu sintem noi cei care muncim 35 h pe spatamina si avem 10 vacantze legale in cursul anului. Aglomeratzia pe strada este ceva cotidian...chiar daca te enervezi nu ajuta la nimic. Nu exista delegatzii oficiale care sa blocheze traficul...coloane de masini de politzie care sa blocheze drumurile ca sa se duca guvernatorul down town (in 10 ani de America...s-a intimplat o singura data...cind a venit Clinton - zic ca e o exceptzie care a meritat)...lasam ambulantzele sa treaca...nu parcam pe trotuar...nu avem firme fantoma care sa blocheze strazi si pe urma sa perceapa taxe de parcare pentru rezidentzi...nu bate nimeni piroane in asfalt si isi ingradeste locul de parcare cu lantzul cit e plecat de acasa...samd.

E O LUME DIFERITA fatza de ce vad si aud de la voi. Si am inceput acest thread neavind atita info. Dar am citit din raspunsurile voastre si vad lucruri si mai socante...

Simplul raspuns pe care mi l-au dat citziva cetatzeni aici: DE CE MERG ROMANII ASA DE REPEDE - PENTRU CA POT ! explica MULTE. Este o problema de personalitate...sincer.

Nu stiu ce a vrut cineva sa spuna prin "procesul de conditzionare"...Poate m-au "dresat" astia aici...sau poate ii intzeleg mai bine. E simplu...nu ? Bautura la volan ucide. Viteza ucide. Riscurile inutile trebuiesc evitate. Probabil americanii sint oameni simpli - dar sincer...prefer o asemenea filozofie simpla dar eficienta in spiritul de "self-preservation" - de auto-protejare si de...viatza lunga.

Si eu ma simt mai in sigurantza la viteza, pe autostrada. Oamenii semnalizazea, stau in banda lor - uneori au spirit de turma...dar singur...rar se intimpla sa vina vreunul din spate sa imi bage faza lunga si sa ma claxoneze. Daca face asta - mai mult ca sigur eram eu ametzit si nu il vazusem. (Da se intimpla sa dai de dobitoci si in banda de viteza...dar asta este o exceptzie si nu o regula).
HalbaSus
QUOTE(DORU)
Pana la urma, gonitul asta pe drumurile nationale e si lipsa de respect pt ceilalti participanti la trafic.

Nu o data mi-au dat flash-uri masini de clasa mica pt care 120 km/h era viteza de oras in drumul spre Buzau de ex. E culmea tupeului sa stai intr-o masinuta de oras dar sa te incumeti sa stresezi masini mai acatarii pt mers inafara...eu cred ca cei mai multi nu au cei 7 ani de acasa. arigato.gif


Stai linistit ca eu mi-am luat flash-uri si de la dube... daca discutam despre soferi enervanti... lista e lunga... de la claxoane care le-am primit de la o skoda 120 (o fi ea masina cu pedigree si tractiune spate... dar era pe o strada ingusta din oradea... nu speciala din wrc) pana la flashuri pe care le-am de la camioane eu stand intr-un Audi A4 (Ok, ma tineam dupa o supernova, si aia mergea cu ~100 km/h... dar tot nu mi-as permite sa dau flashuri unui audi eu stand in camion)... dar eu sincer cred ca soferii enervanti nu sunt ceva specific romanesc... cred ca exista peste tot...

Pt cei care se plang de traficul din bucuresti (claxoane la pornirea la semafor)... veti gasi extrema opusa aici in ardeal in unele orase (nu toate)... drumuri cu sens unic... cu un singur sens (nu ai unde depasi) iar daca cineva se hotaraste ca merge cu 20 km/h... aia e viteza de mers... si nimeni nu da claxoane. La pornirea de la stop ai timp sa fumezi o tigara pana se misca moshu din fata (nu tot timpul, dar se intampla cazuri)... si eu nu dau claxoane ca mi se par injuraturi... stau si astept urmatoarea tura... am condus de mai multe ori in bucuresti... si mi-a placut... la stop toata lumea pornea ca la formula 1 biggrin.gif viteza medie era de minim 70 km/h... singura mea problema era ca eu nu cunosc bucurestiul si ma bazam pe un copilot (sotia mea) care imi spunea destul de tarziu pe ce banda trebuie sa ma incadrez... dar chiar si asa soferii bucuresteni mi s-au parut destul de amabili in a ma lasa sa schimb benzile... sau poate am fost eu norocos ? blush.gif

@MR: poate ai dreptate... eu mergeam cu monovolumul pe la 160 in cehia... si in jurul meu faceau curse golf-uri cu passaturi si cu octavii... si eram depasit pe toate benzile...
f1anatic
Daca cineva imi spune unde gasesc un DIVX encoder...inregistrez eu o mostra de trafic in Chicago...
HalbaSus
@f1anatic: am trimis mesajul in acelasi timp cu tine si abia acum am vazut postul tau blush.gif

Referitor la ce zici tu sunt 2 probleme diferite: prima problema ar fi mersul peste limita legala... aici am explicat deja... e vorba de obisnuinta... de modul de a privi lucrurile si viata in general...
A doua problema e cu totul diferita, si nu exsista o legatura de cauzalitate intre mersul "grabit" (peste limita legala) si nesimtirea unor soferi... sunt soferi "rapizi" dar cu bun simt, care in general nu incomodeaza pe nimeni, si soferi care merg cu viteza melcului turbat dar tot reusesc sa enerveze pe toata lumea... spre exemplu exista o categorie de conducatori de dacii papuc care merg cu 80 la ora, cu cotul scos pe geam, incalcand cu roata stanga axul drumului astfel incat orice tentativa de depasire este sortita esecului... nu poti nici sa-l claxonezi (ca merge cu viteza legala) dar nici nu prea ai curaj sa-l depasesti decat cand ai mai multe benzi... iar cei care dau flash-uri la semafoare sunt de multe ori aceasi care merg cu 80 la ora pe axul drumului...

Defapt claxonatul la semafoare in bucuresti am observat ca are un alt rol decat in orice alt loc... acel claxon nu inseamna "de ce naiba nu pornesti ca s-a facut verde de un secol" ci fie inseamna "porneste acum!" sau "acum inca e rosu dar eu sunt din zona si stiu ca peste o secunda se face verde asa ca baga naibii in viteza si tureaza motorul"... asta pentru ca am vazut dandu-se claxoane scurte cu secunde inainte sa se faca verde (si asta la semafoare unde nu exista cronometru)..
Otto73
Eu spun ca romanii conduc repede(mult peste limita legala)deoarece le lipsesc legi. Sa mai vezi viteji cand te prinde radarul si ai depasit cu mai mult de x..km si faci puscarie cateva zile asigurarea se dubleaza sau chiar se tripleaza sa vezi atunci civilizatie pe sosea.
cosmin45741
da, de acord cu aplicarea legilor, dar pana la asta, ar trebui sa faca drumuri...in RO efectiv nu se poate merge legal...mergeti voi Bacau-Bucuresti in limita legala si cred ca faceti peste 6 ore. pai mai bine merg cu trenul...eu recunosc, depasesc cu mult viteza regulamentara, mai ales in afara localitatii, dar in localitate, merg f. atent...
Cauzele accidentelor in RO nu sunt neaparat pe seama vitezei, ci din cauza betivilor (la volan sau mai ales perpedes), animalelor de pe drum, carutelor si bicicletelor nesemnalizate, gropilor, autovehiculele necorespunzatoare dpdv. tehnic...

E usor sa vorbesti si sa arati cu degetul cand ai mii de km de autostrada...
Iar apropos de cei care merg tare, in afara de niste copii teribilisti, nu stiu sa fie asa de nesimtiti sau sa incurce traficul...mai degraba, vorba lui halba, soferi de microbuze, papuci, autobuze, samd
Tiberiu62395
Si continuarea: "Ce vrei sa fac, sa sar dupa el?" Asa mi-a raspuns un garcea pe care l-am luat la rost de ce sta pasiv si admira cum smecheri depasesc exact sub nasul lui pe contrasens (linie dubla continua + semafor) coloana pe 3 benzi de fraieri care stau cuminti si isi asteapta rindul...
Legi exista, dar nu are cine sa le aplice... :bandit: garcii nostri sunt prea ocupati cu constructia viloaielor de neam prost.

Chiar ma gindesc sa imi montez o camera video pe masina, si sa surprind flagrante ale nepasarii criminale a politistilor de la rutiera.

In ultimii ani, am intilnit un singur echipaj care isi facea treaba, in ... Botosani! Mi-a tras o amenda pt stationare pe trecerea de pietoni (alt loc liber zau ca nu era, si trebuia musai sa opresc 5 minute). Si zau ca nu mi-a parut rau; daca ar fi mai multi ca ei, poate ca am ajunge si noi intr-o zi sa circulam ca in locurile pe care le admiram...
AZAZEL
QUOTE(MR28673)
. Austriecii mergeau super-regulamentar, nu sareau de 110, si cum au trecut granita in Cehia dadeau talpa de ziceai ca-s la curse smile.gif Probabil se grabeau sa prinda locuri bune in strip-barurile sau bordelurile insirate de-a lungul frontierei, pe partea ceha biggrin.gif
Asta ma face sa cred ca "disciplina" unora cum sunt austriecii se trage de la frica de politie, si nu de la civilizatia milenara. Politistii austrieci sunt recunoscuti ca fiind printre cei mai cretini, iar soferii austrieci printre cei mai disciplinati. Ma intreb daca nu e cauza-efect.


Subscriu 100% la aceste afirmatii.

Intamplare in vara anului 2004:
mergeam la un curs in bergamo italia.am trecut granita in austria dinspre ungaria in zona Graz-lui. in momentul in care intri in austria prin acel loc nu este autostrada, dar dupa cativa km ai intrarea pe autostrada.
am cautat sa cumparam Vinieta insa in momentul in care am constientizat ca mai avem putina pana la intrarea pe autostrada nu am mai gasit nici o benzinarie.
ok
colegul meu intra pe autostrada si dupa 100 m trage pe grapta pt a trece o alta persoana la voan. a oprit pe banda de urgenta. trece celalalt la volan si, scurt, ii da 150km/h la masina. ca din cer apare un volkswagen sharan de politie care ne scoate semnul "HALT"pe geam, se baga politicos in fata noastra, si continua drumul in fata noastra la viteza redusa inca vreo 3 km pana la prima parcare (atata disciplina incat nu ne-au oprit pe banda de urgenta).

ne enumera infractiunile:
oprire neregulamentara pe banda de urgenta
depasirea vitezei regulamentare
lipsa vinietei
si a mai fost inca ceva dar, sincer nu imi aduc aminte

incercam sa ii dam spaga 20 euro!!!!!! dar tipii se arata ofensati. unul dintre ei ne-a luat pasapoartele si merge cu ele la masina si ne face o verificare. le spunem ca nu avem bani de amenda si unul din politisti ne spune ca daca nu avem bani va trebui sa ne intoarcem in romania. ii induplecam, ne taie chitanta de cei 20 euro (trebuia sa ne dea vreo 300 amenda), si ce credeti: ne escorteaza vreo 10 km pana la prima benzinarie cu scopul sa se asigure ca ne cumparam vinieta. coboara unul dintre colegii mei din masina , cumpara vinieta si unul din politai ne ajuta sa o lipim de parbriz.

ideea este ca politistii au fost foarte vigilenti, corecti, si peste toate au aparut ca din senin. si cred ca soferilor austrieci le este frica de ei.

ceea ce am observat pe autostrazile din italia, este ca lumea merge cam cu 140- 150 km/h. inclusiv femeile. alearga reprezentantele sexului frumos masinile de zici ca nu este adevarat. am vazut 4 maicute cu hainele bisericesti pe ele care goneau un peugeot 206 cu 150km/h
James Kilowatt
@F1anatic
Discutia a devenit destul de teoretica. Pana la urma, niste cifre ar putea convinge scepticii. Sunt mai multe accidente in Germania unde se circula cu 100mph sau un State unde se circula cu 75?

@Halba, Doru
Eu nu sunt de acord cu voi. Ce conteaza cine va da flashuri si la ce viteza? Daca ala cu Tico are de gand sa se sinucida il priveste, elegant e sa-i faceti loc.
Sau punand problema alfel, daca ar da flashuri in M3, atunci ar fi ok, insa daca e un tico e o obraznicie?
Io indiferent cu cat merg, legal sau ilegal, daca vad pe unul care vrea sa depaseasca il las, ii fac loc chiar daca are Tico. Prefer sa merg relaxat, nu cu ochii in oglinda sa vad ce-a mai facut nebunul. E mai placut si mai SIGUR si pentru el si pentru mine sa-l las sa depaseasca decat sa mergem stresati amandoi la cativa m unul de altul si sa ne facem nervi.

@Luka
Ce-ai patin pe E85? Explozie?
DORU
@MR: Nu am zis ca stau pe banda 2 si ii enervez, din contra, circul pe banda I. Dar exista drumuri cu o singura banda si atunci, in loc sa te depaseasca, iti da flash-uri un idiot intr-un Tico cand tu mergi cu 120 KM/h si ai masina de putere mai mare. Aici consider eu obraznicie!

@Ghita: spune-mi, ce motorizare ai tu pe Octavia ?
Luka
@MR: nu explozie, prostie si nepricepere; intrat intr-o curba (nesemnalizata) destul de ascutita cu 150 si apasat usor frana cand am simtit ca subvireaza; asta e, dupa cum spuneam, nepricepere

Nici eu nu sunt de acord cu cedarea benzii in functie de masina. Regula e clara: daca cineva merge mai repede, te dai la o parte. Nu are rost sa interpretam dupa ideile noastre. Nu conteaza ca tu mergi cu 200 km/h, nu conteaza ca cel din spate e intr-o Lada, nu conteaza nimic. Te dai frumos mai intr-o parte, eventual incetinesti o idee, nu accelerezi de nebun. Mi se pare ca aceasta reactie trebuie invata de toata lumea si se va merge mult mai bine si fara nervi.

Cum spuneam mai devreme, chestie de educatie si nu numai rutiera.
AlexTM
QUOTE(DORU)
@Ghita: spune-mi, ce motorizare ai tu pe Octavia ?

1.6 benzina, 102 CP
(pe site-ul Audi am vazut ca exista si pe A4 unul exact la fel biggrin.gif)
DORU
OFFTOPIC:

Da, este motorul folosit de VAG, apare si pe Golf IV, Seat, Audi A3, O1 si O2, etc. La lansare pe Octavia 1 (in 1997-1998) era denumit 1.6 SR, mai era cel de 1.6 75 CP, montat si pe Felicia. I-au adus mici modificari si optimizari de atunci, insa in esenta e acelasi motor. Multumit de consum urban/afara?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.