Help - Search - Members - Calendar
Full Version: golf5 plus 1,4/75 cp se merita cumparat?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
bogdan52631
Salutare eu momentan am o skoda octavia 1.9 tdi 90 cp elegance bussines!full options(xenon,pachet drumuri grele,climatronic etc) din2003 cu 25000km .In martie iese din leasing si ma gandesc sa o vand si sa pun o diferenta sa imi iau un golf 5 plus 1,4/75 cp comfortline(tot in leasing)!Intrebare se merita .motorul e suficient de puternic ? pretul ei este de 12700 eur cip si mai imi pun niste optiuni de cam 1000eur deci ma duce la 13700 cip !!
Mai mult de 14000 cip nu imi permit sa dau pe o masina!!
va multumesc!
Iulian HondaFan
de ce vrei sa renunti la Octavia? banuiesc ca e vorba de Octavia1 de 3-5 ani.

parerea mea ca trecand de la 90CP diesel la 75CP Otto pe o masina si o idee mai grea nu te vei simti mai bine. mai bine strange banii si mai asteapta un an ca sa poti tinti mai sus daca vrei neaparat o alta masina.
HalbaSus
Cred ca nu ma pot gandi la multe masini atat de "rele" din grupul VAG ca un golf plus de 75 cp...
1. De ce Golf ? Octavia ce-are ?
2. De ce Golf plus ? esti foarte inalt, nu incapi in octavia sau golf normal ?
3. 75 cp pe un golf plus ? iti dai seama ca loganurile vor parea masini sport iar masina ta actuala de 90 cp va parea supercar cu motor V12... masina aceasta (golf plus cu 75 cp) nu ar trebui sa existe... dar exista... mai bine ia o fabia, mai bine ia o octavia combi, mai bine ia orice, chiar si un logan (macar nu dai bani multi pe el)... dar fereste-te de asa ceva... presupun ca dealerul ti-a propus asa ceva.... probabil vor sa se scape de el... sau o fi ceva pariu morbid printre dealeri "cine vinde primul golf plus cu 75 cp" biggrin.gif
Paul46623
Personal nu inteleg care-i faza. Iti place asa de mult mutra/kuru Golfului 5 incat sa dai o masina tehnic superioara (si cu niste optiuni destul de misto) pe un model inferior ?
T u d o r
Stati, oameni buni, ce ati tabarat asa pe bietul om? Poate pe el nu-l intereseaza performantele dinamice in asa masura incat sa vada doar bnzinare de 150 cai sau tdi-ori de la 130 in sus.
Exista soferi pentru care e mult mai important numarul de airbag-uri sau esp-ul decat un motor nervos. Daca el vrea a respecte restrictiile de circulatie in vigoare in tara asta, nu cred ca are nevoie de mai mult de 75 cai, nu credeti? biggrin.gif

Iar etajarea cutiei de viteze, superioara Loganului de 75 cai, va duce la un comportament dinamic nu mult mai slab. Ori, motorul de 75 cai este preferatul romanilor, a fost pe supernova, solenza si acum pe logan. Cred ca, in afara de cel 1400 de pe berlina, este cel mai raspandit motor in Romania.

Cat despre mutra/kuru Golfului plus, asta este o chestiune de gusturi. (nici mie nu prea-mi place) smile.gif
In orice caz, golful 5, fie el plus sau nu, este superior octaviei 1 dpdv tehnic, fara nici o indoiala. Platforma golfului 5 este folosita la O2, deci mai noua cu o generatie.
samson63422
are dreptate nu se merita golfu
Paul46623
QUOTE(Tudor57991)
Stati, oameni buni, ce ati tabarat asa pe bietul om?


Nu-i vorba de tabarare, e vorba despre un caz clasic de 'vrabia din mana v/s cioara de pe gard'. De fapt s-ar putea spune ca-i un caz de 'cioara din mana v/s vrabia de pe gard'...
bogdan52631
in primul rand doresc sa vand octavia anul asta ca sa nu se devalorizeze prea mult valoarea ei pe piata !
Adevarat am fost la cei de la volswagen si mi-au recomandat acest golf!
da designul nu e cine stie ce!poate o sa optez ptr un golf 5 normal ,dar ideea este ca vreau o masina noua si germana ! ce imi recomnadati la acesti banii!
merci mult!
p.s:sunt foarte mutumit de octavia mea..e super masina ...si consumul e...bestial!
Paul46623
Pai atunci n-o vinde ! Da-o reaku de devalorizare. Dai o masina mai puternica si cu un consum mai bun pe o masina mai slaba cu un consum mai mare. Nu se merita.
Skywalker
Mai cauta la VW dar nu Golf5 plus mergi pe Golf 5 si atat. Acum depinde ce vrei si tu: o masina mai mica sa te poti strecura prin oras sau ceva de nivelul Octaviei. Nici tu nu ai fost prea exact in preferinte.
Cred ca 1.4L de 75 Cp e bun vezi poate au varianta de vreo 90 Cp la 1.4L ala mai merge.
HalbaSus
1. orice masina se devalorizeaza cel mai mult in primii 3 ani... daca tu o vinzi cand iese din leasing inseamna ca media de devalorizare/an a fost cea mai mare in cazul tau... de acum nu se va mai devaloriza in acelasi ritm... defapt cu cat vei tine masina mai multi ani devalorizarea/an va fi mai mica...

2. masina ta e buna (chiar si tu esti multumit de ea) are 25000 de km deci e aproape noua, e foarte bine dotata... daca o schimbi schimb-o pe ceva mai BUN nu neaparat mai nou... schimb-o macar pe o Octavia 2 2.0 TDI 140 cp si cu multe dotari... faptul ca nu ai suficienti bani pt asa ceva nu este un motiv sa treci la ceva mai slab... motorizarea 1.4 benzina (oricare ar fi ea) este mai slaba decat 1.9 TDI-ul tau de 90 cp...
Iulian HondaFan
corect, devalorizarea cea mai mare este in primii 2-3 ani de la cumparare. ulterior curba devalorizarii se aplatizeaza. dupa 5-6 ani insa costurile de intretinere/reparatii se duc in sus.

in tarile dezvoltate o masina este cel mai economic de tinut pe 5-6 ani. In Ro, dat fiind ca inca service-ul poate fi facut si mai ieftin pentru masinile peste 5-6 ani prob. ca e rentabil sa o tii si 7-9 ani.

daca esti multumit de masina mai tine-o inca 2-3 ani in felul asta rap. devalorizare/km va fi cel mai mic.
V l a d
versus
Mihai63349
Las-o naibii de devalorizare. Fii fericit. Iti place Golf plus? Fat-i placerea si cumpar-o. Te-ai saturat de Octavia acum? Nu mai sta 3-4 ani in starea de "saturat"
Totusi, mai pune ceva bani (sau mai taie din optionale) si baga-te la motorul de 1,6. Motorul de 75 cai pe o masina care-ti place te va face sa te saturi repede si de ea.
DORU
Oricat de mult ti-ar placea Golf V Plus, uita de motorul de 1.4 FSI 90CP.
Abia se va misca, comparat cu Octavia 1.9 TDI 90CP (cuplu mai mare) si va consuma dublu fata de cat esti obisnuit acum. :boxing:
AlexTM
Nici eu nu inteleg de ce vrei sa o schimbi, dar daca da, atunci ia-l. Nu te lua cei care se ingrozesc cind aud de o masina cu mai putin de 100 de cai (ca sa nu zic 130 smile.gif )
Si consumul nu are cum sa fie foarte mare. Dar ... mai mare decit la Octavia (TDI-ul de 90 CP e ideal).
DORU
Nu cred ca e vorba de groaza in cazul motorului de 75 CP, insa parerea generala e ca din considerente de MK, l-au pus si pe Golf Plus, unde e cam astmatic. Asa cum si la O2 cu acelasi motor a fost o decizie pura de MK, se vinde pt ca e ieftin. Insa performantele sunt ca si ale SRN sau Solenza, la triplul sumei ! :bandit:
AlexTM
Performanta nu e totul. Deci comparatia cu Solenza se cam opreste aici, nu? :wave:
DORU
OK, you got a point. Insa raman la parerea mea ca la o astfel de masina, performantele conteaza. arigato.gif
Zetics40545
Nici macar la performanta nu se compara cu Solenta! Nu compara cele cca 900-1000kg ale Solentei cu cele 1395(!)kg ale Golfului Plus!!!

Cu alte cuvinte, Golful in cel mai bun caz, gol, va avea cam aceleasi performante cu o Solenta plina ochi cu 5 persoane si bagaje, admitind ca il va ajuta etajarea cutiei!

De altfel chiar datele tehnice date pe site spun totul:

0-80km/h ajunge in 10.7secunde, si
0-100km/h in 16.2 secunde ! :bash:

Este absolut penibil, asa hal de submotorizare cu greu mi-a fost dat sa vad!

Chiar daca omul va merge absolut batrineste, eu pun pariu ca in maxim o luna va deveni frustrat de aceste "performante", mai degraba antiperformante.

Iar daca el isi face probleme la valoarea de revinzare la octavia asta, ce sa mai vorbim cind o vrea sa scape de Golf! blink.gif
Paul46623
QUOTE(Zetics40545)
Iar daca el isi face probleme la valoarea de revinzare la octavia asta, ce sa mai vorbim cind o vrea sa scape de Golf! blink.gif


Heh, foarte adevarat.
AlexTM
E model nou, deci problema la revinzare nu se pune. Doar submotorizarea.
O sa o vinda unui medic in pragul pensionarii smile.gif Sau nu medic, ca ei au bani sa-si ia masina noua. Unui ... profesor.
DORU
Cred ca cel mai simplu ar fi daca ai face un drive-test cu masina, asa vei avea impresii reale si proprii. Daca nu gasesti motorizarea asta la test, ia-o pe cea imediat urmatoare. Sau schimba modelul cu unul echivalent dpdv al clasei sau al greutatii macar.... :boxing:
bogdan52631
Multumesc mult ptr sfaturi ...Cred ca o sa mai ma gandesc in ceea ce priveste schimbarea masinii.poate mai astept pana in toamna acestui an ..oricum nici nu stiu cati bani pot sa iau pe octavia!Am facut pe net un chestionar la aaa auto si apoi m-a sunat un tip de la ei si mi-au zis ca imi ofera 9500 euro! E bine ? Sa o dau, sau sa mai astept pana la toamna!
merci mult!!
bogdan52631
dar golf 5 de 120 cp ce spuneti?
m-am uitat pe net si am vazut oferte numai ptr 2 usi..
dc nu au oferta si pt 5 usi?
dupa parere mea tot un diesel mi-as lua dar dupa cum v-am zis nu am finantele necesare!
AlexTM
QUOTE(bogdan52631)
Am facut pe net un chestionar la aaa auto si apoi m-a sunat un tip de la ei si mi-au zis ca imi ofera 9500 euro! E bine?

Diesel, climatronic ..., 9500 e cam putin, daca are intr-adevar doar 25000 km si e in stare foarte buna.
bogdan52631
QUOTE(Ghita53976)
QUOTE(bogdan52631)
Am facut pe net un chestionar la aaa auto si apoi m-a sunat un tip de la ei si mi-au zis ca imi ofera 9500 euro! E bine?

Diesel, climatronic ..., 9500 e cam putin, daca are intr-adevar doar 25000 km si e in stare foarte buna.

da atat mi-au oferit.,oricum am inteles ca oricum sunt niste nesimtiti ofera cele mai mici preturi dupa piata!!
da km sun reali ,masina mai mult a fost tinuta in garaj ..si starea e mai mult decat perfecta am fost la revizie cu ea si a fost super !!
HalbaSus
QUOTE
0-80km/h ajunge in 10.7secunde, si
0-100km/h in 16.2 secunde ! bash


Dumnezeule... 16.2 secunde... daciile vor zbura pe langa tine... iar scuipi o samanta pe jos cand stai pe loc, pe cand ai ajuns la 100 km/h vei avea ditamai copacul in spatele tau biggrin.gif...

Eu recomand sa tii masina minim inca un an (astfel devalorizarea/km va fi mai mica)... sau altfel spus: probabil ai luat masina la aproximativ 20.000 euro... acum o poti vinde la ~10.000 deci in 3 ani ai pierdut 10.000 euro, ceea ce inseamna ~3300 euro/an... peste 1 an probabil vei putea vinde masina cu ~9000, iar peste 3 ani cu ~7000 (devalorizare aproximativa)...

Daca o vinzi acum ai pierdut 3300 euro/an
Daca o vinzi peste peste un an ai pierdut 2700 euro/an
Daca o vinzi peste 3 ani atunci ai pierdut ~2100 euro/an
si tot asa...

Daca devalorizarea e o problema asa de mare pentru tine cumpara masini SH... cele noi pierd enorm in primul an si destul de mult in urmatorii 2.

Devalorizarea unui golf V plus de 75 de cp va fi de 100% dupa parerea mea... nimeni nu va mai cumpara o asemenea masina... deci e irelevant indicele de devalorizare, pur si simplu nu se va vinde.
AlexTM
QUOTE(HalbaSus)
Devalorizarea unui golf V plus de 75 de cp va fi de 100% dupa parerea mea... nimeni nu va mai cumpara o asemenea masina... deci e irelevant indicele de devalorizare, pur si simplu nu se va vinde.

biggrin.gif Deci Golf-urile de 75 CP (si Octaviile, sint si d-astea de 75 CP) se vor acumula in garajele celor care au facut greseala sa le cumpere biggrin.gif biggrin.gif
HalbaSus
octaviile de 75 de cai nu... si ele sunt lente... dar sunt masini mai ieftine care arata bine... golf plus este o masina mai urata, mai scumpa si cei care au bani de un golf nu vor lua un golf plus si in nici un caz unul de 75 de cai.... in cel mai bun caz un golf plus de 75 de cai va putea fi vandut la pretul unei octavii de 75 de cai de aceasi varsta ceea ce reprezinta o devalorizare crunta. Un exemplu destul de relevant este cel al break-urilor... le cumperi mai scump si le vinzi mai ieftin decat sedanurile... asta se va intampla si cu golf plus... iar varianta de 75 de cp... c'mon...
DORU
Masina ta valoreaza lejer 11.000 euro. Daca le-ai da-o celor de la AAA Auto, peste cateva zile ai vedea cum pretul castiga cel putin 1500 euro. Deci pastreaz-o ! arigato.gif
AlexTM
Deci cit ceri pe ea? 9500? E negociabil? biggrin.gif biggrin.gif
bogdan52631
Ok!inca o data multumesc ptr sfaturi!
O sa mai paztrez masina inca cel putin pana in toamna,pana ce sper sa mai adun niste bani ptr o octavia 2 diesel!
AZAZEL
QUOTE(Zetics40545)
De altfel chiar datele tehnice date pe site spun totul:

0-80km/h ajunge in 10.7secunde, si
0-100km/h in 16.2 secunde ! :bash:

Este absolut penibil, asa hal de submotorizare cu greu mi-a fost dat sa vad!

Chiar daca omul va merge absolut batrineste, eu pun pariu ca in maxim o luna va deveni frustrat de aceste "performante", mai degraba antiperformante.


doamne fereste. dar astea cred ca sunt performante si sub nivelul unei dacia berlina.

masina mea are 65 cp diesel si 130NM. prinde 100km/h in 14,5 sec. masina are 1080kg. asa putini cp sunt execrabili. nu pot face o depasire mai repede. este foarte putina putere.

dar un vw golf cu motor de 75 cp mi se pare de rasul curcilor. n-as accepta aceasta masina nici daca ar fi sa mi-o dea de la firma.
golf cu motor pe benzina de 75 cp este rusinea masinilor
Dragos64713
atatia bani pt performante de dacia berlina? alt motor, ca altfel o vinzi cu mult inainte de terminarea leasingului!Si va consuma enorm pt 1.4 datorita greutatii.4pers+bagaj=1800kg/75cp=o-100km/ in 25s
korebos
Parerea mea sincera este urmatoarea : specific romanului : GRANDOMANIA.
suntem ceva de genul, cu cat masina mea are mai multi cai cu atat sunt mai bengos, in fata prietenilor, a vecinilor, a... dusmanilor etc.
Suntem mandri ca avem masini tari, in conditile in care multi nu au timp si nici unde sa puna in valoare acea putere a masinii, dar avem masini puternice.
vorba cantecului "AM CU CE MA LAUDA" !!!
Uitati-va in afara, Anglia de exemplu, cele mai cautate si mai scumpe masini de oras sunt cele de dimensiuni mai mici, cu motoare mai mici.
Parerea mea este ca o masina se ia in functie de nevoile pe care le are posesorul acesteia. Nu se ia ca sa pot sa zic ca am masina tare, cai multi etc.
Si eu sunt de acelasi principiu ca cineva de mai sus: iti place golful 5, te-ai saturat de octavia, vinde-o si ia golf 5.
Ai sa te saturi si de golf 5, o sa apara o alta masina care sa-ti placa si pe care ai sa ti-o permiti, ai sa o iei si pe aia si tot asa...
Important este sa fii TU cu sufletul impacat.
Si inca ceva: masina noua e masina noua, iar cea second e second, fie ea purtata si pe drumurile straine. Pentru ca dupa mine, pe langa drumuri, mai conteaza si soferul, cel care o conduce...Poate sa fie drumul painea lui Dumnezeu, daca cel care o conduce nu prea are treaba cu asa ceva, degeaba. Si sa nu uitam ca sunt foarte multi de acest gen.
Deci , concluzie: ia ce-ti place si ce-ti spune inima
Bafta multa., si-mi cer scuze daca am suparat pe cineva.
korebos
Parerea mea sincera este urmatoarea : specific romanului : GRANDOMANIA.
suntem ceva de genul, cu cat masina mea are mai multi cai cu atat sunt mai bengos, in fata prietenilor, a vecinilor, a... dusmanilor etc.
Suntem mandri ca avem masini tari, in conditile in care multi nu au timp si nici unde sa puna in valoare acea putere a masinii, dar avem masini puternice.
vorba cantecului "AM CU CE MA LAUDA" !!!
Uitati-va in afara, Anglia de exemplu, cele mai cautate si mai scumpe masini de oras sunt cele de dimensiuni mai mici, cu motoare mai mici.
Parerea mea este ca o masina se ia in functie de nevoile pe care le are posesorul acesteia. Nu se ia ca sa pot sa zic ca am masina tare, cai multi etc.
Si eu sunt de acelasi principiu ca cineva de mai sus: iti place golful 5, te-ai saturat de octavia, vinde-o si ia golf 5.
Ai sa te saturi si de golf 5, o sa apara o alta masina care sa-ti placa si pe care ai sa ti-o permiti, ai sa o iei si pe aia si tot asa...
Important este sa fii TU cu sufletul impacat.
Si inca ceva: masina noua e masina noua, iar cea second e second, fie ea purtata si pe drumurile straine. Pentru ca dupa mine, pe langa drumuri, mai conteaza si soferul, cel care o conduce...Poate sa fie drumul painea lui Dumnezeu, daca cel care o conduce nu prea are treaba cu asa ceva, degeaba. Si sa nu uitam ca sunt foarte multi de acest gen.
Deci , concluzie: ia ce-ti place si ce-ti spune inima
Bafta multa., si-mi cer scuze daca am suparat pe cineva.
korebos
Parerea mea sincera este urmatoarea : specific romanului : GRANDOMANIA.
suntem ceva de genul, cu cat masina mea are mai multi cai cu atat sunt mai bengos, in fata prietenilor, a vecinilor, a... dusmanilor etc.
Suntem mandri ca avem masini tari, in conditile in care multi nu au timp si nici unde sa puna in valoare acea putere a masinii, dar avem masini puternice.
vorba cantecului "AM CU CE MA LAUDA" !!!
Uitati-va in afara, Anglia de exemplu, cele mai cautate si mai scumpe masini de oras sunt cele de dimensiuni mai mici, cu motoare mai mici.
Parerea mea este ca o masina se ia in functie de nevoile pe care le are posesorul acesteia. Nu se ia ca sa pot sa zic ca am masina tare, cai multi etc.
Si eu sunt de acelasi principiu ca cineva de mai sus: iti place golful 5, te-ai saturat de octavia, vinde-o si ia golf 5.
Ai sa te saturi si de golf 5, o sa apara o alta masina care sa-ti placa si pe care ai sa ti-o permiti, ai sa o iei si pe aia si tot asa...
Important este sa fii TU cu sufletul impacat.
Si inca ceva: masina noua e masina noua, iar cea second e second, fie ea purtata si pe drumurile straine. Pentru ca dupa mine, pe langa drumuri, mai conteaza si soferul, cel care o conduce...Poate sa fie drumul painea lui Dumnezeu, daca cel care o conduce nu prea are treaba cu asa ceva, degeaba. Si sa nu uitam ca sunt foarte multi de acest gen.
Deci , concluzie: ia ce-ti place si ce-ti spune inima
Bafta multa., si-mi cer scuze daca am suparat pe cineva.
Zetics40545
QUOTE(korebos61484)
Parerea mea sincera este urmatoarea : specific romanului : GRANDOMANIA.
suntem ceva de genul, cu cat masina mea are mai multi cai cu atat sunt mai bengos, in fata prietenilor, a vecinilor, a... dusmanilor etc.
Suntem mandri ca avem masini tari, in conditile in care multi nu au timp si nici unde sa puna in valoare acea putere a masinii, dar avem masini puternice.
...


Dimpotriva, "dusmanul" daca te vede pe strada cu Golf 5, o sa aiba parere de Golf 5, habar nu o sa aiba daca ai 75 sau 175 de cai sub capota, decit daca te dai tu jos sa ii povestesti :puke:

Un motor cit de cit adaptat unei asemenea caroserii tine pur si simplu de confort in timpul mersului, si atit. Cind iti iei GTI-uri si ale RS-uri d-astea discutam eventual de fite... arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.