Help - Search - Members - Calendar
Full Version: mondeo moare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Ford
CODRUT33769
Am si eu un mondeo 1,6i 90cp si dupa ce se incalzeste motorul tinde sa moara.Uneori Ii dau sprituri si isi revine dar uneori cind il accelerez moare.Am mai observat ca si relantiul cind se incalzeste sta cam la 1100 ture. Ce ar putea sa aibe ca m-ia scos peri albi.??
Valeriu64614
am acelasi motor la masina si am avut aceleasi simptome.Intai schimba fisele de bujii (eventual cu altele de la alt ford-un set nou este destul de scump-1,6 mil.), verifica bujiile (nu lua Champion) si daca si dupa aceste schimbari nu isi revine schimba supapa elmagn cea mica (sunt 2 in compartimentul motor pe chiar pe mijlocul masinii cum te uiti spre motor, au fiecare cate o mufa electrica si sunt legate intre ele prin 2 furtunase de aer (in spatele galeriei de admisie ,cea mica este prinsa cu o clema cea mare cu 2 suruburi de 4;la second 150 mii).Cazul cel mai grav la aceste simptome este defectarea debitmetrului de aer MAF (6 mil. nou original ford), dar pana acolo incearca ce ti-am spus (de obicei se duc fisele).Bafta
CODRUT33769
Debitmetrul de aer l-am schimbat cind am fost la un test motor ,bujiile sint noi NKG platium .Ce nu pot sa inteleg este de ce nu are aceste simptome mereu si de ce numai cind se incalzeste sau cind este cald afara.La testul motor mi-au spus ca numai debitmetrul de aer este defect si atita tot.Oricum mersi pentru sfat ,am sa merg la schrot sa schimb fisele si supapa aceea.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.